Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand parintii dezamagesc


Recommended Posts

Andacos,am inteles perfect ce ai zis si sunt de acord,insa nu cred ca are legatura cu nici o situatie expusa pe acest subiect.Ca sa ma repet:din toate relatarile expuse,nici una nu mi s-a parut sa fi corespuns cu ceea ce ai descris tu,sau Emanouela,cu blocajul.Mai pe scurt-ca ar fi de fapt vina lor ca nu au reusit sa treaca peste(aka si-au plans de mila).

 

Parerea mea e ca parintii care si-au abuzat copiii fie fizic,fie emotional nu au absolut nici o scuza.Period.A-i scuza,inseamna sa le transmitem ca de fapt e ok ce au facut,Ori,nu e.Si parintele respectiv nu va invata ever din greseli,iar copilul va ierta doar pt ca e presat de societate.Sunt putini care au curajul sa nu ierte pt ca asta atrage automat dezaprobarea celor din jur.Un exemplu viu e chiar topicul de fata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu e alt subiect Maraki...eu sunt ferm convinsa ca tu ai ales in interesul tuturor, sunt ferm convinsa ca ai incercat ca totul sa fie bine....nu trebuie insa ai aceleasi asteptari de la ambii copii, fiecare are propria personalitate, caracter, propriile sensibilitati, nu intotdeauna ce il bucura pe unu il bucura si pe celalalt sau ce il face sa sufere pe unul il face sa sufere si pe celalalt, unii trecem mai usor peste niste chestii, altii mai greu...unii se adapteaza usor la schimbari, altii nu. Ia-o ca individ fara sa mai faci paralela cu fratele ei. Eu cand zic ca ea sufera de abandon, nu ma refer la o suferinta constientizata, dureroasa...ma refer la o suferinta ce naste reactiile ei. Eu te-as sfatui sa stai de vb cu ea, cumva ca 2 prietene veci care au multe de vb....ca s-o intelegi....pt ca ceea ce vezi tu la ea este efectul, efectul la o cauza....acea cauza trebuie cautata.

 

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maraki
Baiatul meu cand merge in Romania, nu are unde sa doarma, nu poate spune " ma duc acasa " pt ca a fost lasat pe drumuri. Se poate ierta copilul in situatia data? Cred ca imi trebuie foarte mult timp ca sa pot trece peste ce a facut. Ea nu a avut nicio contributie pt banii de apt. Tot de la parintii mei erau.Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36http://www.dropshots.com/maraki6 mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )
align="right" id="quote2">Acum am recitit mesajul si mi-a sarit pasajul acesta in ochi: deci tu practic consideri ca fata "ti-a lasat baiatul pe drumuri", de-aia esti atat de suparata...Si pentru asta pui tu intrebarea daca se poate ierta copilul in situatia data? Mi se pare foarte trist, tu in loc sa intelegi ce a determinat-o pe copila sa procedeze asa, in primul rand sa-si aleaga tatal in detrimentul tau, sa dea bir cu fugii stiindu-te in tara etc, tu tii suparare pe ea ca ti-a nedreptatit feciorasul...e si ea copilul tau, normal ca trebuie sa o ierti! Oricum pentru mine a fost o mare surpriza mesajul acesta, m-am frecat la ochi cand am citit, intai am crezut ca ai citat din cineva, fiindca eu am citit multe mesaje de-alea tale (mai ales de cand am citit pentru jurnalul Monicai inclusiv mesaje de la odiseea voastra) si niciodata n-am vazut sa pomenesti de vreo fata, mereu povesteai de un baiat mare si unul micut...habar n-aveam ca ai si o fata[:)]IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa te lase fara cuvinte daca tu consideri ca este normal sa dai banii pt un apt. unui strain iar fratele tau sa ramana pe drumuri. Fiecare cum gandeste.

 

 

Emanuela ai dreptate pe de o parte, s.ar putea sa fie cum spui.

Ilinca, daca fata a intors spatele familiei, nu are pe nimeni in afara de bunici ( parintii mei ) fratii ei si pe mine. Pe taica-su l-a exclus singura din viata ei cu mult timp in urma. Stiu foarte bine ce vb cand spun ca a ramas cu strainii.

Cu asta am pus punct. Nu am intrat sa imi judece cineva comportamentul si nici nu tolerez.

 

 

Monica

http://www.community.webshots.com/user/maraki36

http://www.dropshots.com/maraki6

mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maraki
Sa te lase fara cuvinte daca tu consideri ca este normal sa dai banii pt un apt. unui strain iar fratele tau sa ramana pe drumuri.
align="right" id="quote2">Nu a zis nimeni ca e normal ce a facut,ci doar ca are o motivatie mai adanca pe care tu nu vrei/nu te intereseaza sa o cauti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Cu asta am pus punct. Nu am intrat sa imi judece cineva comportamentul si nici nu tolerez.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )

align="right" id="quote2">

Poate o astfel de atitudine a indepartat-o pe fiica ta de tine, refuzul de a discuta si de a-ti recunoaste greselile, sau macar de a te indoi ca ai facut totul perfect si ca greseala e doar in ograda altuia. Poate de fapt nici ea nu considera ca a facut vreo greseala, poate s-a simtit indreptatita sa ia acei bani ca pe o "compensatie morala", mai ales ca erau pe numele ei, nu i-a furat, i-a scos din banca, a facut ceva perfect legal (moralitatea faptei e alta discutie).
Vrei, nu vrei- comportamentul si caracterul pot fi judecate, fiindca sunt laturi ale personalitatii asupra carora se pot emite judecati de valoare (spre deosebire de temperament).
E drept insa, nu ai intrat sa-ti fie judecat comportamentul ci ai fi vrut sa fie judecat comportamentul propriului tau copil, de niste straini ca noi...Scuza-ne ca nu am putut face asta si ca-i acordam circumstante atenuante!

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa incetez ce, sa-mi exprim liber si civilizat parerea pe marginea unui subiect?! Inteleg ca e o chestiune sensibila pentru tine dar tu ai deschis discutia, imi pare rau daca te asteptai doar la aprobare.

Acum ce-o fi la tine in famile desigur ca numai tu stii mai bine, noi doar am analizat rufa expusa in public[:)]. Am expus cam cum ar putea fi perspectiva si din alt unghi, atata tot.

 

IULIA va invinge CANCERUL

 

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind parintii dezamagesc, ei se simt ok cu asta si nu mai e absolut nimic de facut!

 

E mult mai usor sa induri decit sa infrunti adevarul.

 

E mult mai simplu sa iti porti haina de victima decit sa accepti ca esti agresor.

Nu stiu daca tine de VINA.

E necunoastere, slabiciune, comoditate, orgoliu, limite...

 

Poate ca sint doar vremurile pe care le traim, poate ca e un prag pe care umanitatea il are de infruntat ( relatiile dintre membrii unei familii au suferit transformari din zorii aparitiei omului si pina azi).

Poate, mai crud, e un soi de diabolica selectie a membrilor unei specii, pe criterii de inteligenta emotionala. Familiile mai mari cu legturi strinse si cu relatii de empatie si compasiune, intelegere si atentie cultivate in sinul lor vor supravietui mai bine pe termen lung.

Cine stie?

 

 

 

Fara semnatura. Ma simt mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...