Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand parintii dezamagesc


Recommended Posts

Selene...favoare tie, nu altuia...tie personal...eu as zice mai bine ca iti faci tie un serviciu, iti faci tie viata mai usoara si-ti eliberezi mintea si sufletul de energii si gandiri negative, de frustrari, de suparari, etc. Poi vezi....aici ai o mare carenta, "Stiu ca se spune "da' ce, eu sunt proasta lor, dupa cate mi-au facut, sa le fac favoarea de a-i ierta? Pe aia??? Nu merita iertarea mea!" Dar n-am stat sa analizez daca si eu gandesc asa"...tu nu stai sa analizezi cum gandesti tu dar analizezi cum gandesc altii. Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu-i analizez pe altii, mai aud asa, din cand in cand, din povestile unora si altora. Am spus "favoare facuta vreuneia dintre parti". Adica mie sau celorlalti. Cum spuneam, ma gandesc ca iertarea e ca o stare de bine sufletesc, care apare... nici nu stiu cum, dar nu o vad aparand in urma unei decizii de genul "acum ii iert pe X, Y, Z". Mi se pare mecanica (,) chestia. Cat timp am limitarea asta, in a considera ca anumiti oameni, asa cum sunt ei construiti, nu au dreptul de a se ascunde dupa "atata stiu, atata fac, de unde e, nici Dumnezeu nu cere", pentru ca pot mai mult decat atat, imi e foarte greu sa-i iert. Uite, mie mi s-a reprosat in "n" randuri ca nu fac decat sa ma plang de copilul meu si sa-l critic, cand problema sunt eu. In aceasta situatie, am eu dreptul sa spun "nu ma mai criticati atat, atata stiu, atata fac"? Nu, nu-l am, pentru ca se considera ca am la indemana mijloacele pentru a schimba situatia. De ce se considera ca am la indemana aceste mijloace, de-aia, pentru ca asta e impresia pe care le-am transmis-o celor din jur. Ca nu sunt o prostalaie needucata si neinformata, pe care sa n-o duca mintea. [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai vreau sa spun: Mi se pare normal ca parintii sa incerce sa asigure binele copiilor lor chiar cu forta. Adica sa considere ca ei inteleg mai bine ce este bine si ce nu pentru copilul lor. Prin "copil" inteleg, aici, un adolescent sau un tanar adult. Este in natura lor sa faca asta, zic eu. Insa nu mi se mai pare normal ca parintii care procedeaza asa sa nu-si dea seama ca trebuie sa se opreasca, desi exista destule semnale de avertizare. Ca scopul lor este unul OK - vreau binele copilului meu, dar rezultatele actiunii alese pentru a obtine acest bine sunt negative sau chiar dezastruoase. De ce ai persevera, daca observi chestiile astea? Din mandrie, din orgoliu, din "scopul scuza mijloacele"? Exemplu personal: eu am tras un semnal de alarma neraspunzandu-le parintilor mei la telefon o vreme, in special tatalui meu. El a considerat ca eu nu sunt indreptatita sa procedez asa si, drept urmare, m-a pedepsit vanzandu-mi niste amintiri dragi. Cand am venit acasa si nu le-am mai gasit, am plans in hohote, pentru mine, a fost o tragedie. [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Iertarea nu o faci in beneficiul celui care te-a ranit, ci in beneficiul tau. Atat timp cat ramai legata in relatia aia de frustrare si resentimente fata de cel care te-a ranit, vei suferi. Atunci cand ierti te desprinzi de cel care te-a ranit si de sentimentele negative din relatia aia. Iertarea o faci pentru tine, nici nu trebuie sa-i spui celui care ti-a gresit ca l-ai iertat. Majoritatea oamenilor considera ca a ierta pe cineva care le-a gresit este echivalent cu a le face o favoare. Favoarea ti-o faci tie. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
ai dreptate bird,dar eu spre ex ca sa pot ierta trebuie sa inteleg :de ce a facut asta? si totusi o parte inteleg,inteleg de ce a facut asta ..din cauza vietii care a avut-o!..dar eu ca si copil nu am putut intelege ,pe mine m-a afectat enorm :( si ma intreb :oare chiar nu-si da seama cat am suferit? si de ce aceasta diferenta intre copii? tatalui meu nu am ce sa-i cer,au divortat cand eram inca mici, el a murit acu 6 ani si la fel si eu am ramas cu un regret enorm ca nu am putut sa-i reprosez tot ce am pe suflet dar maicamea ce asteapta?sa-i cer eu iertare ?ii seman ei :D ar trebui sa stie ca sunt la fel de orgolioasa ,dar ea e mama!!si ca mama nu ar trebui sa lase de la ea? Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Nikole,tu nu-tzi potzi ierta mama,pentru ca va parasit,pentru ca a plecat acolo. De aici tzi se trag toate furiile ascunse la adresa ei! Bineintzeles ca iertarea asta dureaza ani de zile(mama mea e moarta de aproape 16 ani si inca am momente cind sunt "furioasa"pe ea)si abia cind vei reusi sa te impaci cu asta,ai sa iertzi(eu cred ca a iesrta nu e corect in contextul de fatza,e vorba de a accepta realitatea,ceea ce s-a intimplat,indiferent ca e vorba de relatzia mamei tale-nu uita ca si ea avea dreptul la o viatza personala,sau d emoartea ei). Plus ca la tine e si situatzia de fiecare zi(vezi garsoniera,traitul cu fratele la un loc)care-tzi adinceste sentimentele care le ai! Eu pot intzelege pina la un punct sentimentele tale,insa cred ca tu cautzi "vinovatzi"pentru situatzia in care esti tu!(tata are o "prietena"si sa stii ca desi partea ratzionala a creierului meu este foarte de acord cu asa,e si o mica parte din mine care priveste cu dezaprob lucrul atsa!Sunt foarte multzumita ca sunt o persoana foarte ratzionala si nu las partea aia iratzionala sa iasa la suprafatza.) Dana
ai dreptate,faptul ca nu ai apucat sa-i spui tot ce te-a durut te afecteaza.. insa eu inteleg si altceva: ca a ales pe acel om in locul copiilor! nu acest lucru se intreaba nikole?de ce a fosty mai important acel om decat ei,copiii? Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanap85 insa eu inteleg si altceva: ca a ales pe acel om in locul copiilor! nu acest lucru se intreaba nikole?de ce a fosty mai important acel om decat ei,copiii? Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Asta poate fi un mod foarte subiectiv de a privi situatzia!Se intimpla in general,in cazul in care parintzii isi refac viatza(ideea ca esti abandonat)! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanap85
Citat:
citat din mesajul lui bird70
Iertarea nu o faci in beneficiul celui care te-a ranit, ci in beneficiul tau. Atat timp cat ramai legata in relatia aia de frustrare si resentimente fata de cel care te-a ranit, vei suferi. Atunci cand ierti te desprinzi de cel care te-a ranit si de sentimentele negative din relatia aia. Iertarea o faci pentru tine, nici nu trebuie sa-i spui celui care ti-a gresit ca l-ai iertat. Majoritatea oamenilor considera ca a ierta pe cineva care le-a gresit este echivalent cu a le face o favoare. Favoarea ti-o faci tie. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
ai dreptate bird,dar eu spre ex ca sa pot ierta trebuie sa inteleg :de ce a facut asta? si totusi o parte inteleg,inteleg de ce a facut asta ..din cauza vietii care a avut-o!..dar eu ca si copil nu am putut intelege ,pe mine m-a afectat enorm :( si ma intreb :oare chiar nu-si da seama cat am suferit? si de ce aceasta diferenta intre copii? tatalui meu nu am ce sa-i cer,au divortat cand eram inca mici, el a murit acu 6 ani si la fel si eu am ramas cu un regret enorm ca nu am putut sa-i reprosez tot ce am pe suflet dar maicamea ce asteapta?sa-i cer eu iertare ?ii seman ei :D ar trebui sa stie ca sunt la fel de orgolioasa ,dar ea e mama!!si ca mama nu ar trebui sa lase de la ea? Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Eu cred ca astepta sa te maturizezi ca sa puteti discuta intre omaneni adulti si nu ca niste copiii ramasi fara jucarie sau ca niste montri orgoliosi. [asia] Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu fac inca terapie. Am schimbat continente, am incercat orice, nu am liniste in interiorul meu. Stiu clar ca nu am sa pot avea niciodata o discutie civilizata cu parintii mei. Stiu clar ca nu sunt parintele care au fost ei, nu am copiat, mostenit nimic din modul lor de parenting. Ma uit la copilul meu, care e cel mai perfect imperfect copil din univers, si ma gandesc de ce eu mi-am "meritat" copilaria? Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny Exemplu personal: eu am tras un semnal de alarma neraspunzandu-le parintilor mei la telefon o vreme, in special tatalui meu. El a considerat ca eu nu sunt indreptatita sa procedez asa si, drept urmare, m-a pedepsit vanzandu-mi niste amintiri dragi. Cand am venit acasa si nu le-am mai gasit, am plans in hohote, pentru mine, a fost o tragedie.
Amandoi v-ati purtat ca niste copii. Daca vroiai sa 'tragi semnalul de alarma' trebui sa nu lasi loc la interpretari. Trebuia sa discuti cu tatal tau problema pe care o aveati si sa-ti expui punctul de vedere. A nu raspunde la telefon e o copilarie. La fel ceea ce a facut tatal tau cu amintirile tale. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanap85 ai dreptate bird,dar eu spre ex ca sa pot ierta trebuie sa inteleg :de ce a facut asta?
Din egoism, din prostie, din nepasare...CONTEAZA? A ierta nu inseamna ca ceea ce a facut este acceptabil ci inseamna ca tu te desprinzi de relatia asta care iti aduce numai suferinta. Ai avut mult de suferit, meriti sa suferi in continuare? Orice explicatie ti-ar da mama ta nu te va ajuta sa suferi mai putin. Fa-ti o favoare si desprinde-te. Ai 3 copii minunati, bucura-te de ei. Uita de mama ta daca asta te ajuta, nu mai vorbi cu ea, sau vorbeste cu ea si pune cartile pe masa. Fa orice te ajuta sa te desprinzi de legatura asta plina de suferinta.
Citat:
dar maicamea ce asteapta?sa-i cer eu iertare ?ii seman ei :D ar trebui sa stie ca sunt la fel de orgolioasa ,dar ea e mama!!si ca mama nu ar trebui sa lase de la ea?
Nu stiu ce asteapta mama ta. Ati discutat vreodata despre asta? I-ai spus vreodata cat de mult te-a ranit? Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...