Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand parintii dezamagesc


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui maru ... si ma gandesc de ce eu mi-am "meritat" copilaria?
Nu ai meritat copilaria ta, nu ai meritat suferinta ta. Parintii tai sunt responsabili pentru suferinta ta. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Mik
Citat:
citat din mesajul lui oanap85
Citat:
citat din mesajul lui bird70
Iertarea nu o faci in beneficiul celui care te-a ranit, ci in beneficiul tau. Atat timp cat ramai legata in relatia aia de frustrare si resentimente fata de cel care te-a ranit, vei suferi. Atunci cand ierti te desprinzi de cel care te-a ranit si de sentimentele negative din relatia aia. Iertarea o faci pentru tine, nici nu trebuie sa-i spui celui care ti-a gresit ca l-ai iertat. Majoritatea oamenilor considera ca a ierta pe cineva care le-a gresit este echivalent cu a le face o favoare. Favoarea ti-o faci tie. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
ai dreptate bird,dar eu spre ex ca sa pot ierta trebuie sa inteleg :de ce a facut asta? si totusi o parte inteleg,inteleg de ce a facut asta ..din cauza vietii care a avut-o!..dar eu ca si copil nu am putut intelege ,pe mine m-a afectat enorm :( si ma intreb :oare chiar nu-si da seama cat am suferit? si de ce aceasta diferenta intre copii? tatalui meu nu am ce sa-i cer,au divortat cand eram inca mici, el a murit acu 6 ani si la fel si eu am ramas cu un regret enorm ca nu am putut sa-i reprosez tot ce am pe suflet dar maicamea ce asteapta?sa-i cer eu iertare ?ii seman ei :D ar trebui sa stie ca sunt la fel de orgolioasa ,dar ea e mama!!si ca mama nu ar trebui sa lase de la ea? Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Eu cred ca astepta sa te maturizezi ca sa puteti discuta intre omaneni adulti si nu ca niste copiii ramasi fara jucarie sau ca niste montri orgoliosi. [asia] Mik.
sa ma maturizez?[V] ce sa maturizez?poate inima sa mi-o " maturizez"? bine,eu sunt imatura dar ea?ar putea sa dea un telefon macar si sa intrebe" mai fata dar tu totusi ce ai"? nu vreau si nu pot spune mai mult,nu pot pentru ca imi este rusine si pentru ca,poate,o sa am aceasta discutie matura si poate voi intelege atunci si nu vreau sa-mi para rau de ce am spus acum... Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui oanap85 ai dreptate bird,dar eu spre ex ca sa pot ierta trebuie sa inteleg :de ce a facut asta?
Din egoism, din prostie, din nepasare...CONTEAZA? A ierta nu inseamna ca ceea ce a facut este acceptabil ci inseamna ca tu te desprinzi de relatia asta care iti aduce numai suferinta. Ai avut mult de suferit, meriti sa suferi in continuare? Orice explicatie ti-ar da mama ta nu te va ajuta sa suferi mai putin. Fa-ti o favoare si desprinde-te. Ai 3 copii minunati, bucura-te de ei. Uita de mama ta daca asta te ajuta, nu mai vorbi cu ea, sau vorbeste cu ea si pune cartile pe masa. Fa orice te ajuta sa te desprinzi de legatura asta plina de suferinta.
Citat:
dar maicamea ce asteapta?sa-i cer eu iertare ?ii seman ei :D ar trebui sa stie ca sunt la fel de orgolioasa ,dar ea e mama!!si ca mama nu ar trebui sa lase de la ea?
Nu stiu ce asteapta mama ta. Ati discutat vreodata despre asta? I-ai spus vreodata cat de mult te-a ranit? Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
cata dreptate ai bird dar cum pot uita oare de ea? de asta ma doare mai mult,inteleg pe oricine atunci cand imi greseste,fie ca e vb de un amic,sau orice neam...il pot ierta pentru ca e ca un strain la urma urmei dar ea e mama mea,mi-a dat viata,cum sa o uit?:( da m-ar ajuta orice explicatie numai sa mi-o dea,orice.. ok imi pot ierta trecutul,ce a fost a fost ,trebuie sa trec peste asta si ,deci,pot ierta..dar prezentul? cand vad ca nici acum nu -i pasa?macar un telefon sa intrebe ce facem? si stii ce ma doare cel mai tare?faptul ca nu este curioasa macar cum arata nepotii ei[q] Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanap85
Citat:
citat din mesajul lui Mik
Citat:
citat din mesajul lui oanap85
Citat:
citat din mesajul lui bird70
Iertarea nu o faci in beneficiul celui care te-a ranit, ci in beneficiul tau. Atat timp cat ramai legata in relatia aia de frustrare si resentimente fata de cel care te-a ranit, vei suferi. Atunci cand ierti te desprinzi de cel care te-a ranit si de sentimentele negative din relatia aia. Iertarea o faci pentru tine, nici nu trebuie sa-i spui celui care ti-a gresit ca l-ai iertat. Majoritatea oamenilor considera ca a ierta pe cineva care le-a gresit este echivalent cu a le face o favoare. Favoarea ti-o faci tie. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
ai dreptate bird,dar eu spre ex ca sa pot ierta trebuie sa inteleg :de ce a facut asta? si totusi o parte inteleg,inteleg de ce a facut asta ..din cauza vietii care a avut-o!..dar eu ca si copil nu am putut intelege ,pe mine m-a afectat enorm :( si ma intreb :oare chiar nu-si da seama cat am suferit? si de ce aceasta diferenta intre copii? tatalui meu nu am ce sa-i cer,au divortat cand eram inca mici, el a murit acu 6 ani si la fel si eu am ramas cu un regret enorm ca nu am putut sa-i reprosez tot ce am pe suflet dar maicamea ce asteapta?sa-i cer eu iertare ?ii seman ei :D ar trebui sa stie ca sunt la fel de orgolioasa ,dar ea e mama!!si ca mama nu ar trebui sa lase de la ea? Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Eu cred ca astepta sa te maturizezi ca sa puteti discuta intre omaneni adulti si nu ca niste copiii ramasi fara jucarie sau ca niste montri orgoliosi. [asia] Mik.
sa ma maturizez?[V] ce sa maturizez?poate inima sa mi-o " maturizez"? bine,eu sunt imatura dar ea?ar putea sa dea un telefon macar si sa intrebe" mai fata dar tu totusi ce ai"? nu vreau si nu pot spune mai mult,nu pot pentru ca imi este rusine si pentru ca,poate,o sa am aceasta discutie matura si poate voi intelege atunci si nu vreau sa-mi para rau de ce am spus acum... Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Oana, n-am avut intentia sa te ranesc, ci sa te fac sa intelegi ca mi se pare ca e mai mult vorba de orgoliu fara fundatie. Incearca tu sa-i dai un telefon si daca nu vrea sa mentina un contact decent inseamna ca nu esti tu cea de vina si faci ca si cind ea nu ar mai fi. E cea mai simpla, comoda si "nesimtita" solutie. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bird, am incercat sa discut, a fost un "razboi" care a durat niste ani. Stii cum s-a desfasurat discutia? "Acum vorbesc eu, ca sunt tatal tau, tu taci si ma asculti". L-am ascultat vreo 2 ceasuri. Cand am vrut eu sa-mi expun punctul de vedere, s-a ridicat de pe fotoliu si a iesit din camera, inchizand usa in urma lui. Fara niciun cuvant! [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, te-ai gandit ca, cu aceeasi ardoare cu care tu ceri ca ea sa se intereseze de voi, poate si ea cere? Te-ai gandit ca ea poate considera ca e "datoria" ta de copil ajuns la maturitata sa te interesezi de ea? Te-ai gandit ca poate ei i s-a parut absolut normal ce a facut (intarit si de tacerea ta)? te-ai gandit ca.....sunt N ipoteze. E atat de usor sa cerem si atat de greu sa dam Mi se pare si mie un razboi al orgoliilor...un razboi dus de tine...pt ca de mama ta nu stiu ce sa zic, nici tu nu stii....poate o interseaza, poate stie despre voi de la altii, poate se simte atat de vinovata incat rusinea o impiedica, poate considera absolut normal ce a facut si anormal faptul ca tu nu iei leg cu ea...sunt N variante, macar aici, eu una, m-as lamuri....macar sa stiu pe ce teren calc si sa incetez lupta inetrioara. Tu esti dezamagita de trecut, de actiunile ei din trecut, lipsite de maturitate...dar de actiunile tale, de acum, om matur...nu esti dezamagita? Faptul ca astepti ceva....nici tu nu stii ce, nu te oboseste? Intreb...fara ironii, fara ton de superioritate, cum ar putea fi interpretat, intreb pt ca pe mine m-ar termina psihic. Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat de triste sunt aceste lupte ale ego-urilor noastre..... [:(] Nu degeaba spun Sfintii Parinti ai ortodoxiei ca mandria este pacatul capital. Oana, nu mai prididi si sun-o pe mama ta, fa tu primul pas si impacati-va. Doar asa capeti sansa de a afla raspunsul la acele multe "de ce-uri" care iti amarasc viata si te arunca in depresie. Fa pasul spre mama ta pana nu e prea tarziu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Oana, te-ai gandit ca, cu aceeasi ardoare cu care tu ceri ca ea sa se intereseze de voi, poate si ea cere? Te-ai gandit ca ea poate considera ca e "datoria" ta de copil ajuns la maturitata sa te interesezi de ea? Te-ai gandit ca poate ei i s-a parut absolut normal ce a facut (intarit si de tacerea ta)? te-ai gandit ca.....sunt N ipoteze. E atat de usor sa cerem si atat de greu sa dam Mi se pare si mie un razboi al orgoliilor...un razboi dus de tine...pt ca de mama ta nu stiu ce sa zic, nici tu nu stii....poate o interseaza, poate stie despre voi de la altii, poate se simte atat de vinovata incat rusinea o impiedica, poate considera absolut normal ce a facut si anormal faptul ca tu nu iei leg cu ea...sunt N variante, macar aici, eu una, m-as lamuri....macar sa stiu pe ce teren calc si sa incetez lupta inetrioara. Tu esti dezamagita de trecut, de actiunile ei din trecut, lipsite de maturitate...dar de actiunile tale, de acum, om matur...nu esti dezamagita? Faptul ca astepti ceva....nici tu nu stii ce, nu te oboseste? Intreb...fara ironii, fara ton de superioritate, cum ar putea fi interpretat, intreb pt ca pe mine m-ar termina psihic. Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
da,m-am gandit si sunt absolut sigura ca ea considera ca e de datoria mea sa o sun etc stiu ca e suparata pentru ca considera ca nu ma intereseaza de ea,ca sunt egoista si ca ar trebui sa-i multumesc ca m-a crescut ..dar ca isi doreste cu ardoare nu cred,daca iti iubesti copilul nu exista obstacole care sa te retina in ai arata ca te intereseaza de el ,cand ai o inima de mama nu exista asa ceva,eu asa cred Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun...tu ai asteptari de la mama ta, astepti ca ea sa faca toate care le ceri, consideri ca e de "datoria" ei de mama...esti mai mult ca sigura ca si ea asteapta, ca tu sa-ti faci "datoria" de fiica si sa-i multumesti....deci e ori nu un razboi al orgoliilor? Un razboi din care tu ai sa capitulezi, daca nu faci ceva, extenuata psihic, cu si mai mari dileme legate de acest subiect. Oana, TU esti suparata pe ea, e supararea ta, tu tre sa ti-o rezolvi, nu altcineva....nu mama ta, TU....tu, luand fraiele si legatura cu ea....asta daca vrei sa scapi de aceasta suparare, daca nu faci asta nici supararea nu-ti va disparea. Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanap85
Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Oana, te-ai gandit ca, cu aceeasi ardoare cu care tu ceri ca ea sa se intereseze de voi, poate si ea cere? Te-ai gandit ca ea poate considera ca e "datoria" ta de copil ajuns la maturitata sa te interesezi de ea? Te-ai gandit ca poate ei i s-a parut absolut normal ce a facut (intarit si de tacerea ta)? te-ai gandit ca.....sunt N ipoteze. E atat de usor sa cerem si atat de greu sa dam Mi se pare si mie un razboi al orgoliilor...un razboi dus de tine...pt ca de mama ta nu stiu ce sa zic, nici tu nu stii....poate o interseaza, poate stie despre voi de la altii, poate se simte atat de vinovata incat rusinea o impiedica, poate considera absolut normal ce a facut si anormal faptul ca tu nu iei leg cu ea...sunt N variante, macar aici, eu una, m-as lamuri....macar sa stiu pe ce teren calc si sa incetez lupta inetrioara. Tu esti dezamagita de trecut, de actiunile ei din trecut, lipsite de maturitate...dar de actiunile tale, de acum, om matur...nu esti dezamagita? Faptul ca astepti ceva....nici tu nu stii ce, nu te oboseste? Intreb...fara ironii, fara ton de superioritate, cum ar putea fi interpretat, intreb pt ca pe mine m-ar termina psihic. Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
da,m-am gandit si sunt absolut sigura ca ea considera ca e de datoria mea sa o sun etc stiu ca e suparata pentru ca considera ca nu ma intereseaza de ea,ca sunt egoista si ca ar trebui sa-i multumesc ca m-a crescut ..dar ca isi doreste cu ardoare nu cred,daca iti iubesti copilul nu exista obstacole care sa te retina in ai arata ca te intereseaza de el ,cand ai o inima de mama nu exista asa ceva,eu asa cred Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Tu iti iubesti mama? Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...