Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand parintii dezamagesc


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Cat de triste sunt aceste lupte ale ego-urilor noastre..... [:(] Nu degeaba spun Sfintii Parinti ai ortodoxiei ca mandria este pacatul capital. Oana, nu mai prididi si sun-o pe mama ta, fa tu primul pas si impacati-va. Doar asa capeti sansa de a afla raspunsul la acele multe "de ce-uri" care iti amarasc viata si te arunca in depresie. Fa pasul spre mama ta pana nu e prea tarziu...
nu pot,puteti sa ma considerati rea,egoista,imatura dar nu pot:( am o mie de motive care ma retin ,am adunat prea multe ,de fiecare data ma doare mai tare iar indiferenta ei cel mai mult.. atat timp cat pe ea nu o interesez eu si copiii mei nu am de ce sa o sun da,pentru mine conteaza toate aceste lucruri,da ,sunt orgolioasa pentru ca consider ca mama inseamna mai mult decat a da nastere poate ca gresesc dar gandesc asa avand si eu o inima de mama si de asta ma intreb "?de nu se poate ca fiecare parinte sa-si iubeasca copilul"?de ce trebuie copiii sa sufere atat de mult din cauza parintilor ? si tot ce imi doresc ca mama e ca eu sa nu fiu o dezamagire pentru copiii mei; si am invatat un lucru:orice mi-ar spune copilul meu stiu ce este in sufletul lui,voi sti cat de tare poate durea indiferenta parintilor Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Citat:
citat din mesajul lui oanap85
Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Oana, te-ai gandit ca, cu aceeasi ardoare cu care tu ceri ca ea sa se intereseze de voi, poate si ea cere? Te-ai gandit ca ea poate considera ca e "datoria" ta de copil ajuns la maturitata sa te interesezi de ea? Te-ai gandit ca poate ei i s-a parut absolut normal ce a facut (intarit si de tacerea ta)? te-ai gandit ca.....sunt N ipoteze. E atat de usor sa cerem si atat de greu sa dam Mi se pare si mie un razboi al orgoliilor...un razboi dus de tine...pt ca de mama ta nu stiu ce sa zic, nici tu nu stii....poate o interseaza, poate stie despre voi de la altii, poate se simte atat de vinovata incat rusinea o impiedica, poate considera absolut normal ce a facut si anormal faptul ca tu nu iei leg cu ea...sunt N variante, macar aici, eu una, m-as lamuri....macar sa stiu pe ce teren calc si sa incetez lupta inetrioara. Tu esti dezamagita de trecut, de actiunile ei din trecut, lipsite de maturitate...dar de actiunile tale, de acum, om matur...nu esti dezamagita? Faptul ca astepti ceva....nici tu nu stii ce, nu te oboseste? Intreb...fara ironii, fara ton de superioritate, cum ar putea fi interpretat, intreb pt ca pe mine m-ar termina psihic. Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
da,m-am gandit si sunt absolut sigura ca ea considera ca e de datoria mea sa o sun etc stiu ca e suparata pentru ca considera ca nu ma intereseaza de ea,ca sunt egoista si ca ar trebui sa-i multumesc ca m-a crescut ..dar ca isi doreste cu ardoare nu cred,daca iti iubesti copilul nu exista obstacole care sa te retina in ai arata ca te intereseaza de el ,cand ai o inima de mama nu exista asa ceva,eu asa cred Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Tu iti iubesti mama? Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
nu stiu [:I] a lipsit atat de mult din viata mea,atat de mult i-am simtit lipsa inca de cand eram un copil ,ca la un moment dat o uram,sau asa credeam atunci ..acum de cand am devenit si eu mama am inceput sa vad totul altfel,m-am gandit si am inteles unele lucruri dar ma framant mai mult caci acum fiind si eu mama chiar sunt dezamagita simt tristete,furie ..mie plina inima ,acel locusor din inima mea de copil care ar fi trebuit sa fie iubirea pentru mama s-a umplut cu furie si tristete dar am dragostea copiilor ,o dragoste care nu mi-o poate lua nimeni si oricat de trista as fi aceasta dragoste ma ridica de fiecare data si imi dau putere,datorita lor sunt puternica si stiu ca asa voi fi mereu pentru ca eu voi fi mama pana la sfarsitul vietii mele Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana....este absolut normal, tot...si furia si tot....anormal este ca tu stai si nu faci nimic. Nu te vei vindeca stand si hranindu-te cu iubirea pt copii tai....te vei vindeca pe moment dar celelalte sentimente negative vor reveni periodic. De ce te incapatinezi sa scapi de ele???? Ti-s dragi?[:D]...Nu, mie mi se pare ca vrei sa scapi de ele dar ti-e frica...ti-e frica de ce-ai putea auzi, de reactiile ei, etc...trebuie insa sa intelegi ca, indiferent de reactiile ei, acele reactii vor fi un medicament pt tine....chiar daca vor fi agresive sau mai putin agresive. Ca in orice boala, si boala asta a sufletului tau, tre sa treaca prin anumite etape pana se vindeca...debuteaza, ii faci tratamentul, ai o perioada in care regreti ca te-ai nascut dar dupa ii multumesti lui Dumnezeu ca ai avut curaj sa iei tratamentul. Tu te incapatanezi sa ramai in stadiul de debut...nu bine...pt ca se poate agrava Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, eu pt relatia cu maica-mea am facut terapie si am ajuns sa inteleg ca orice as face, la varsta asta n-o mai schimb! Si ca orice a facut sau n-a facut, oricum timpul nu se intoarce sa faca altfel. Si ca daca m-a iubit vreodata, a facut-o "in stilul ei", indiferent de declaratiile ei bombastice din ultimii ani. UIte, de exemplu, mama considera ca e datoria copilului sa-si sune parintii, asa ca daca eu n-o sun 1 luna, nu ma suna nici ea pe mine, ca inseamna ca nu-mi pasa de ea[bang]. Si cand o sun in sfarsit ma face troaca de porci, imi reproseaza tot ce prinde[bang]. Nu conteaza ca eu am 2 copii, serviciu, o casa de ingrijit etc si ca ea e pensionara si are timp din belsug, pur si simplu e datoria mea sa sun! Viziunea asta evident ca n-o inteleg, dar e clar ca nici nu pot s-o schimb! Asa si cu modul cum ne-a crescut/iubit/educat. N-am ce sa inteleg, ca nu e nimic de inteles! Pur si simplu trebuie sa realizez ca asta este! si sa merg mai departe. Nu e usor. Deloc. Nu exista o persoana pe lumea asta care sa-mi induca vina asa cum face maica-mea. Dar ma lupt, nu stau sa ma copleseasca. PT CA EU AM DREPTUL LA O VIATA FRUMOASA. SI COPIII MEI LA FEL. Nu m-am vindecat complet si nici n-o sa ma vindec vreodata, dar incet-incet accept si sper sa si iert candva, pana la moartea ei. Terapeuta m-a avertizat ca e muuult mai greu dupa aceea si ca orice demers as face, trebuie facut cat e inca in viata. E macabru ce zic, dar e practic. Du-te la terapie. Lasa pe cineva competent si detasat de problema ta sa te ajute sa-ti descalcesti itele din suflet. N-o sa iasa perfect, dar calitatea vietii tale va creste fantastic. Si vei fi o mama si mai buna pt copiii tai! Si inca ceva: dezamagirea vine din setarea de asteptari prea mari. Eu incerc mereu (nu-mi iese de fiecare data) sa nu-mi setez asteptari prea mari in privinta maica-mii. Asa scad sansele de a ma simti dezamagita... din nou[pup] Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf, ce subiect! Atat de controversat, atat de multe de spus. Am ceva experienta la capitolul "dezamagirea parintilor", dupa ce am trait intr-o familie cu un tata alcoolic si o mama prea slaba ca sa ia atitudine si sa-si scape copiii din infernul unui astfel de camin. Multi ani l-am invinovatit pe tata, pentru ca viciul lui mi-a distrus copilaria. Am mai crescut intre timp, am devenit si mama...o data cu asta am realizat ca si mama a avut partea ei de vina pentru ca ne-a sacrificat pe altarul propriei ei slabiciuni. Mai ales ca acum, la aproape 60 de ani, mama mea s-a trezit ca ea nu si-a trait viata, ca s-a sacrificat pentru noi, copiii ei. In fine, vrea sa-si traiasca viata acum...si din nou face alegeri proaste, legandu-se de un om casatorit. Ma doare. Punctual, iata cum vad eu problema: Ba da, parintii sunt intr-o mare masura responsabili de copilul-adult de mai tarziu. Personalitatea se formeaza inca de la cele mai mici gesturi, pe care evident, le inveti de la parintii tai. Normalitatea pentru fiecare individ este reprezentata de ceea ce il inconjoara, de ceea ce ii e familiar. Ca adult ce are in bagaj o copilarie frustranta, vei relationa foarte greu in societate pentru ca iti este afectat sentimentul de incredere atat in sine cat si in cei din jur. Cu caracterul ne nastem, dar factorii de mediu, de cultura, afectivi, de comunicare, de educatie sunt cei care pun bazele personalitatii adulte. Si in mod inconstient vei promova si tu ca adult ceea ce ti-a fost insuflat in copilarie, pentru ca subconstientul tau la "normalitatea asta" se raporteaza. Pe de alta parte, daca esti suficient de puternic, vei reusi sa-ti slefuiesti urmele unei copilarii marcante. Daca ai langa tine si un om extraordinar, esti cu adevarat norocos. Nu e usor, mereu tinzi sa te intorci in "tiparele" cunoscute, dar cu multa rabdare si vointa te corectezi, lucrezi la personalitatea ta si ti-o cultivi intr-un alt spirit. Cat despre parinti, necazul este ca nu noi ni-i alegem, si nici ei pe noi. Cumva, soarta decide sa ne uneasca. Eu am realizat, asa cum ff bine spunea Bird, ca frustrarea vis-a-vis de parinti nu-ti aduce decat si mai multa frustrare. Sa-i invinovatesti, sa le reprosezi, sa-i acuzi...niciun asfel de act nu-ti mai poate aduce o noua copilarie. Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci este sa accepti realitatea asa cum este si sa faci ceea ce tine de tine, pentru ca mai tarziu sa poti sa-ti privesti sufletul cu liniste si dragoste. Da, poate viata mea ar fi fost complet alta dc as fi crescut intr-o familie fericita, dar realitatea este ca nu am crescut intr-o familie fericita. Parintii mei sunt exact ceea ce vreau eu sa fie ei pentru mine: oamenii care mi-au dat viata si m-au crescut cum au stiut, cum au putut, cum au vrut. Am incetat sa-i mai blamez pentru esecurile mele. Am gasit forta sa-mi duc propriile lupte interioare, si sa ma bucur de propriile victorii. Ceea ce sunt ei in ochii lui Dumnezeu, asta este problema lor, razboiul lor. Cred ca este foarte important sa ne reglam conturile noi, cu noi insine. Doar avand pace interioara putem sa ne construim o viata frumoasa. Oana, tu ai initiat aceasta discutie, parerea mea este sa vorbesti cu mama ta, nu trebuie sa o ierti pentru asta. Trebuie doar sa o accepti asa cum este. O data cu acceptarea, vei vedea ca vine si eliberarea. Vei intelege ca tu ti-ai "jucat" partea ta, ca esti impacata cu tine si nu ai nimic sa-ti reprosezi, nici acum, nici mai tarziu. Ce atitudine va adopta dumneaei o priveste si este strict responsabilitatea ei. Elly [mamica] de [copil] Babyboom minunat! - 23 Aprilie 2012[olala][olala][olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor
Offf, ce subiect! Atat de controversat, atat de multe de spus. Am ceva experienta la capitolul "dezamagirea parintilor", dupa ce am trait intr-o familie cu un tata alcoolic si o mama prea slaba ca sa ia atitudine si sa-si scape copiii din infernul unui astfel de camin. Multi ani l-am invinovatit pe tata, pentru ca viciul lui mi-a distrus copilaria. Am mai crescut intre timp, am devenit si mama...o data cu asta am realizat ca si mama a avut partea ei de vina pentru ca ne-a sacrificat pe altarul propriei ei slabiciuni. Mai ales ca acum, la aproape 60 de ani, mama mea s-a trezit ca ea nu si-a trait viata, ca s-a sacrificat pentru noi, copiii ei. In fine, vrea sa-si traiasca viata acum...si din nou face alegeri proaste, legandu-se de un om casatorit. Ma doare. Punctual, iata cum vad eu problema: Ba da, parintii sunt intr-o mare masura responsabili de copilul-adult de mai tarziu. Personalitatea se formeaza inca de la cele mai mici gesturi, pe care evident, le inveti de la parintii tai. Normalitatea pentru fiecare individ este reprezentata de ceea ce il inconjoara, de ceea ce ii e familiar. Ca adult ce are in bagaj o copilarie frustranta, vei relationa foarte greu in societate pentru ca iti este afectat sentimentul de incredere atat in sine cat si in cei din jur. Cu caracterul ne nastem, dar factorii de mediu, de cultura, afectivi, de comunicare, de educatie sunt cei care pun bazele personalitatii adulte. Si in mod inconstient vei promova si tu ca adult ceea ce ti-a fost insuflat in copilarie, pentru ca subconstientul tau la "normalitatea asta" se raporteaza. Pe de alta parte, daca esti suficient de puternic, vei reusi sa-ti slefuiesti urmele unei copilarii marcante. Daca ai langa tine si un om extraordinar, esti cu adevarat norocos. Nu e usor, mereu tinzi sa te intorci in "tiparele" cunoscute, dar cu multa rabdare si vointa te corectezi, lucrezi la personalitatea ta si ti-o cultivi intr-un alt spirit. Cat despre parinti, necazul este ca nu noi ni-i alegem, si nici ei pe noi. Cumva, soarta decide sa ne uneasca. Eu am realizat, asa cum ff bine spunea Bird, ca frustrarea vis-a-vis de parinti nu-ti aduce decat si mai multa frustrare. Sa-i invinovatesti, sa le reprosezi, sa-i acuzi...niciun asfel de act nu-ti mai poate aduce o noua copilarie. Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci este sa accepti realitatea asa cum este si sa faci ceea ce tine de tine, pentru ca mai tarziu sa poti sa-ti privesti sufletul cu liniste si dragoste. Da, poate viata mea ar fi fost complet alta dc as fi crescut intr-o familie fericita, dar realitatea este ca nu am crescut intr-o familie fericita. Parintii mei sunt exact ceea ce vreau eu sa fie ei pentru mine: oamenii care mi-au dat viata si m-au crescut cum au stiut, cum au putut, cum au vrut. Am incetat sa-i mai blamez pentru esecurile mele. Am gasit forta sa-mi duc propriile lupte interioare, si sa ma bucur de propriile victorii. Ceea ce sunt ei in ochii lui Dumnezeu, asta este problema lor, razboiul lor. Cred ca este foarte important sa ne reglam conturile noi, cu noi insine. Doar avand pace interioara putem sa ne construim o viata frumoasa. Oana, tu ai initiat aceasta discutie, parerea mea este sa vorbesti cu mama ta, nu trebuie sa o ierti pentru asta. Trebuie doar sa o accepti asa cum este. O data cu acceptarea, vei vedea ca vine si eliberarea. Vei intelege ca tu ti-ai "jucat" partea ta, ca esti impacata cu tine si nu ai nimic sa-ti reprosezi, nici acum, nici mai tarziu. Ce atitudine va adopta dumneaei o priveste si este strict responsabilitatea ei. Elly [mamica] de [copil] Babyboom minunat! - 23 Aprilie 2012[olala][olala][olala]
cam asa a fost si la mine , cu tata , mama ... dar vceea ce vroiam sa spun ,mi-a placut f mult ce ai scris si te felicit pentru modul tau de a gandi[flo] Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carolinah
Oana, eu pt relatia cu maica-mea am facut terapie si am ajuns sa inteleg ca orice as face, la varsta asta n-o mai schimb! Si ca orice a facut sau n-a facut, oricum timpul nu se intoarce sa faca altfel. Si ca daca m-a iubit vreodata, a facut-o "in stilul ei", indiferent de declaratiile ei bombastice din ultimii ani. UIte, de exemplu, mama considera ca e datoria copilului sa-si sune parintii, asa ca daca eu n-o sun 1 luna, nu ma suna nici ea pe mine, ca inseamna ca nu-mi pasa de ea[bang]. Si cand o sun in sfarsit ma face troaca de porci, imi reproseaza tot ce prinde[bang]. Nu conteaza ca eu am 2 copii, serviciu, o casa de ingrijit etc si ca ea e pensionara si are timp din belsug, pur si simplu e datoria mea sa sun! Viziunea asta evident ca n-o inteleg, dar e clar ca nici nu pot s-o schimb! Asa si cu modul cum ne-a crescut/iubit/educat. N-am ce sa inteleg, ca nu e nimic de inteles! Pur si simplu trebuie sa realizez ca asta este! si sa merg mai departe. Nu e usor. Deloc. Nu exista o persoana pe lumea asta care sa-mi induca vina asa cum face maica-mea. Dar ma lupt, nu stau sa ma copleseasca. PT CA EU AM DREPTUL LA O VIATA FRUMOASA. SI COPIII MEI LA FEL. Nu m-am vindecat complet si nici n-o sa ma vindec vreodata, dar incet-incet accept si sper sa si iert candva, pana la moartea ei. Terapeuta m-a avertizat ca e muuult mai greu dupa aceea si ca orice demers as face, trebuie facut cat e inca in viata. E macabru ce zic, dar e practic. Du-te la terapie. Lasa pe cineva competent si detasat de problema ta sa te ajute sa-ti descalcesti itele din suflet. N-o sa iasa perfect, dar calitatea vietii tale va creste fantastic. Si vei fi o mama si mai buna pt copiii tai! Si inca ceva: dezamagirea vine din setarea de asteptari prea mari. Eu incerc mereu (nu-mi iese de fiecare data) sa nu-mi setez asteptari prea mari in privinta maica-mii. Asa scad sansele de a ma simti dezamagita... din nou[pup] Caro
cred si eu ca am nevoie de terapie,mi-am dat seama tarziu ca tot ceea ce " trag" eu e datorita trecutului,in mare parte relartia mea cu maicamea va multumesc tuturor pentru parerile voastre ,pentru sfaturi [asia][flo] Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanap85 nu pot,puteti sa ma considerati rea,egoista,imatura dar nu pot:( am o mie de motive care ma retin ,am adunat prea multe ,de fiecare data ma doare mai tare iar indiferenta ei cel mai mult..
Esti mandra iar mandria este pierzania sufletului... Iti inteleg revolta si durerea cauzata de indiferenta mamei tale, insa te asigur ca alegerea pe care o faci - sa nu o suni - inseamna adancirea tumultului personal in care te regasesti. E ca si cum esti pe nisipuri miscatoare iar tu alegi (constient!) sa te zbati in loc sa stai linistita.
Citat:
...atat timp cat pe ea nu o interesez eu si copiii mei nu am de ce sa o sun da,pentru mine conteaza toate aceste lucruri,da ,sunt orgolioasa pentru ca consider ca mama inseamna mai mult decat a da nastere
Ba ai de ce sa o suni. Iti garantez ca o buna parte din problemele emotionale / psihice pe care le intampini se datoreaza acestei relatii in coada de peste care te roade si nu-ti poti gasi linistea.
Citat:
poate ca gresesc dar gandesc asa avand si eu o inima de mama si de asta ma intreb "?de nu se poate ca fiecare parinte sa-si iubeasca copilul"?de ce trebuie copiii sa sufere atat de mult din cauza parintilor ?
Aici o judeci pe mama ta... ceea ce iarasi nu-ti e de folos. Ai intrebari carora nu le gasesti raspunsul? Intreab-o pe ea, e calea cea mai sigura pentru a afla "adevarul". Vorbindu-i direct vei avea ocazia sa-i si reprosezi toate aceste lucruri, va fi, probabil, o descaracare pentru tine (insa nu cea mai buna metoda de a imbunatati relatia pe care o aveti). Daca nu esti pregatita sa ingropi securea razboiului, atunci pregateste-te pentru continuarea starii de tensiune / neliniste din cauza de intrebari fara raspuns, reprosuri nerostite, indiferenta, furie, etc... Asa cum a scris si Carolinah, e vital sa apuci sa transezi problema asta intr-un fel sau altul atat timp cat o mai ai pe mama ta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana crede-ma ca am dus multe revolte pana am reusit sa-mi regasesc un echilibru interior. Nu este usor deloc. Ca si tine aveam intrebari carora nu le gaseam raspuns, si duceam o cruciada in care auto-victimizarea deja atinsese cote alarmante. In calitate de victima, n-am putut face nimic frumos in viata mea. Am realizat incet incet insa ca sunt o invingatoare, nu o victima. Ca-mi doresc o viata frumoasa si ca sunt singura capabila si in masura sa mi-o ofer. Cu tot efortul, sa stii, ca uneori mai aud glasul intrebator al copilului de altadata.[:)] Doar ca acum, ii raspunde un adult cu o viata frumoasa si implinita. Sper sa gasesti forta interioara sa te echilibrezi si sa te linistesti.[pup][flo] Elly [mamica] de [copil] Babyboom minunat! - 23 Aprilie 2012[olala][olala][olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...