Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vitamina D3


Recommended Posts

Buna! Am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta: 1) am un baietel in varsta de 2 ani si 3 luni(are 83cm si aproape 11 Kg); intrebarea mea este urmatoarea: trebuie sa-i dau vitamina D3 si daca da ce cantitate---in romania i-am dat pana la un an 2 picaturi zilnic dupa care in lunile cu "r" ; acum 7 luni ne-am mutat in canada iar medicii de aici spun sa-i dai vitamina D copilului doar pe perioada alaptarii ( o picatura pe zi). 2)cam de 2 luni baietelul are cearcane vinetii ,iar de 2 saptamani a inceput sa transpire noaptea foarte tare doar in zona cefei si la cap; daca imi puteti spune ce ar putea fi sau ce analize ar trebui facute! 3) am si o fetita in varsta de 7 saptamani care atunci cand urineaza geme si se screme ca atunci cand face caca; este normal sa faca asa?! va multumesc anticipat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua, a) In general pentru zona temperata a Romaniei este recomandat a fi administrata Vit D3 tutror copiilor dupa varsta de 2 ani in lunile din sezonul rece (lunile cu"r") pana la varsta de cel putin 5 ani . Depinde de zona in care locuiti acum dar cred ca ar fi bine sa ramaneti pe schema din Romania care asa cum este si denumita este o schema profilactica si nu curativa. b) v-as recomanda sa efectuati ex urina(clinic trebuie diferentiate cearcane de edeme palpebrale),ex copropaparazitologic *3 la interval de 3-4 zile ,Ag Giardia din scaun (pentru o eventuala parazitoza intestinala),calcemie ,fosforemie ,fostaza alcalina,magnezemie ,glicemie(investigatii uzuale pentru investigarea transpiratiilor nocturne). c) v-as recomanda sa efectuati un ex urina ,urocultura ,ecografie abdominala ,deoarece nou nascutii pot sa prezinte diferite infectii in context de afebrilitate .Trebuie sa fie efectuata o anamneza riguroasa de catre medicul pediatru si dvs ar trebui sa fiti atenta la toate aspectele privind starea generala ,eventuale varsaturi scaune diareice ,colici repetate ,aspectul cantiatea urinii. dr Roxana Ivan, Campus Medical Brasov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...