Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Xtraplat (56)


Recommended Posts

Ioachimid="red"> hai ca m-a pocnit inspiratia. Pentru rontait sunt buni si morcovii aceia micuti. Nu stiu cum am uitat de ei. Evident ca si morcovii mari sunt buni dar e cam aiurea sa rontai un urias portocaliu cand iti intra cineva in birou [8D][:D]

Marinaid="red">, de bucatarie fug cat pot. E mama cu noi acum si se ocupa si ea si sotul de mancare. E rasfat o perioada.

 

Mami de Ana Mariaid="red">(18.12.2004), Elisa Andreeaid="red"> (09.12.2008) si Iulia Alexandraid="red"> (14.08.2010)id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

gata! l-am terminat....si eu pe el si el pe mine; bine ca miine e weekend si nu trebuie sa muncesc...prevad febra mare.

 

mi-am incoltitt seminte de lucerna si ridichii pe care le pun in sandwich si salate;

am cumparat niste tortillia de porumb organic si fac wraps cu avocado, rosii, ceapa, hummus, sprouts, etc. Foarte gustoase!

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Na, ca a ajuns Insanity celebru [:D]http://www.cancan.ro/actualitate/intern/adriana-sora-geamana-carmen-bruma-copil-lector-234071.html
align="right" id="quote2">Ei, crezi ca de un articolas in Cancan avea nevoie? [:D]Cred (sper) ca mai multa lume urmareste Dr Oz, de ex [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alicia din pacate nu ma pricep..de aceea am si cerut ajutor la voi...dar o sa intreb printre cunostinte si poate gasesc pe cineva priceput[pk]

Allure , azi dimi dupa ce am vb cu voi..daca tot nu mancasem si fetele dormeau ,deci putin timp si ptr mine...iar am cautat filmulete cu shaun ..am gasit unul de vreo 25 minute cu ceva vorbarie /introducere si m-am apucat de el....am facut cca 18 min...cei drept nu reusem sa duc la bun sfarsit un exercitiu ,dar l-am pus decateva ori.plus ceva pauze de respirat..desi am un strat de grasime bunicel pe burta chiar simt ca am facut ceva....

acum nu zic ca nu-i un program greu ....am sa ma uit si pe ce m-ati sfatuit voi...pe cel de 8 minute...dar parca e prea putin..voi cam cate minute faceti????....

colesterolul la mine e genetic...desi am zis sa nu cred asa ceva....are si mama in jur de 300 dar cel mai mult a avut bunica si are si un frate al mamei....la mine a explodat, sa zic asa, in sarcina asta... in sarcina am mers la un cardilog sa vad daca nu-s probleme legate de dezvoltarea copilului...dupa ceva analize si un doppler a zis ca sunt ok..nu am depus nimic pe pereti...si s-ar putea sa scada dupa 3-6l de la nastere...nu la valoarea normala..insa la mine a scazut ff putin

legat de ceea ce mananc ..recunosc ca, desi stiam de el marit nu am tinut ceva strict..insa paine,zahar prajeli si grasimile animale le evitam 99%... ce nu pot sa evit este consumul de cafea....si STRESUL....sunt genul acela de persoana care duce o viata agitata...si pe laga ca ma consum din orice ,nu sunt ajutata de nimeni cu fetele....acum annei ii dau canini...sunt epuizata ...dupa mai bine de 1s in care am si 4 treziri pe noapte ca ea maraie continuu dimineatra sunt zombii

sunt ff trista ca nu imi pot impune sa nu ma mai consum din toate prostiile si sa nu ma mai enervez

o dieta de care vb voi cu seminte incoltine ,clar nu o sa pot tine, dar musai trtebuie sa ma educ macar in combinatia alimentelor si manatul la ore fix cat de cat....in ultimile luni m-am ingrasat si mi s-au facut colaceii astia, pt ca eu efectiv nu manac....mereu ii pun pe cei din casa inaintea mea ..le fac lor..eu sunt constienta ca ,unerori din ceea ce gatesc eu nu trebuie sa pap si asa sar peste mese..si la cat sunt de obosita nu ma bag sa fac ceva special pt mine....uneori mananc dimineata la 9 si mai manc seara la 21-22

mi-as dori un gram din vointa voasta

azi am mancat cat de cat bine ..am tinut cont sa beau si apa,ca si aici am un minus

multam frumos pt site si pentru recomandarea acelui supliment.. mi-a fost frica sa merg la dr. tot din cauza medicamentelor/chimicalelor caci sunt constienta ca odata luate au reactii adverse ..uite cand am mers la dr. de familie nu mi-a dat reteta cu crestol ,ca nu era buna o adeverinta dusa de mine si sa vin luni sau marti pt reteta...poate ca asa a fost sa fie sa nu cumpar crestor si sa iau ce mi-ai recomandat tu

eu nu am dormit pe-o ureche ,am mai luat naturiste dar fara efect....colesterolul getentic ce cam rezistent...

 

Marina am citit atatea diete ...dar la mine clar nu e legat de ceea ce am mancat sau mananc, decat sa zic in proportie de...hai un 30%...ca doar nu mi-am turnat untura pe gat....oricum vreau si dieta tta...mie imi place sa ma informez ..asa fac si cu fetele culeg info si aplic ce cred ca ar merge la ele.am cerut si eu analize mai complexe..si la dr. la care am fost in sarcina,ca am tot citit ca ar fi si ceva hormonal, si acum medicului de familie si ambii au zis ca nu e nevoie ..abia dupa 3 luni de dieta sport sii medicamente

Carolinah de dieta am zis..miscare nu am facut vreo topaiala organizata in ultimul timp ,sa zic asa, dar de la 5-6 dimi decand ma trezesc si pana seara sunt intr-o miscare....cu urcat scari de n ori ..alergat dupa copila....curatenie intr-o casa destul de mare...plus zilnic in parc si merg ceva pe jos si imping caruciorul....in concluzie sa zic asa nu lenevesc pe un divan

 

[flo][flo]

 

------------------------------------------------

de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuzati mi greselie de scriere..v-am zis ca s cam repezita[:I]...nu mai intru sa corectez[flo]

 

ce vroiam sa mai zic...de a lungul anilor tot rasfoind net ul am dat peste un articol copiat dintr-o carte veche de medicina si acolo scria ca abia dupa 280 valoarea colesterolului sa luam in calcul ca nu-i bun..pana la 280 e ok..numai ca firmele astea care produc sta medicamentele ptr colesterol se tot dezvoltau si dr. nu recomandau de loc astfel de medicamente ca nu prea se sarea limita asta...asa ca impreuna cu laboratoarele de analize au micsorat valoarea colesterolului bun.. ei isi baga banii in buzunar si noi inghitim la greu statine....panica asta cu infartul si alte nebunii ar fi tot de ei zvonita ,caci la un studiu s-a dovedit ca cei care au facut infart nu se numarau printre cei cu colesterolul mare....

gata va las spor la [aerob]

 

------------------------------------------------

de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deea, programele lui shaun din prima luna au in jur de 40 min, vreo 10 min incalzirea care e un cardio serios, 5-6 min stretching , 20 de mine cardio interval training si cateva minute la final iar stretching si calm down. Dupa o luna inca nu pot zice ca pot face incalzirea 10 min legate corect si fara sa ma opresc. Nici exercitiile nu le fac pe toate corect cel putin la flotari stau inca prost.

Daca imi dai link-ul de pe Youtube iti pot spune cam ce parte e .

 

Eu cred ca multa lume stie de insanity in romania, numai de cand vorbim noi de el. Plus ca la sala la care mergeam in Ro in mod evident proful imprumuta din miscari. E drept ca le adapta dupa programul lui dar inclusiv denumirile le folosea in engleza:) acum nu stiu daca jumping jacks asta l-a inventat shaun sau e istorie in state, ma duc sa googlesc sa vad:)

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deea, e adevarat ca industria farmaceutica (aia din america, pt ca ei dau tonul) si magnatii din FDA care au actiuni la greu in companiile cu pricina, au prostit lumea si i-a speriat degeaba pe multi coborind limita acceptabila la colesterol (si nu numai). E o vorba pe aici ca vor sa introduca medicatia asta si la copiii supraponderali ca masura de precautie [bang] Va dati seama unde s-a ajuns cu mafia?? Nu te mai poti increde nici in doctori (tot de astia americani vorbesc) pt ca au indemnizatii de la companiile producatoare in functie de cita medicatie pompeaza in pacienti [alcool]

Imi spunea o tipa ca are o cunostina care e medic de familie si se "lauda" ca daca mai diagnosticheaza inca un pacient cu schizofrenie anul ala primeste bonus $50.000. Va dati seama ce tentatie??

Ah...si sint multe de zis la subiect dar ma opresc aici ca nu e locul.

Am o poveste interesanta despre Crestor dar nu am timp acum. Ma bucur ca nu l-ai luat dar apuca-te si studiaza pe net problema cu suplimentul ala, vezi sa nimeresti un brand bun (cauta feedback pe net)

De asemenea stress management... si incearca sa reduci consumul de cafea macar...da-o incolo ca nu e elixir de tinerete! Fa-ti mai bine sucuri la storcator de dimineata pentru energie si vitamine.

Sa vina Deus mai repede ca ea are retete minunate de sucuri!

 

Eu mi-am facut o "poshirca" ieri din morcov, telina, patrunjel, lamiie, ghimbir si vlastari de mazare...astia din urma au stricat gustul [:-@] dar m-am tinut de nas l-am baut ca era verde si...organic. :)

 

in seara asta am chef de cardio...body buildingul asta e bun dar nu-mi da energia aia pe care o da tzopaitul cu Shaun [:-)))]

 

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la mine. Nu am nimic de raportat, sport fac moderat si mi-am recapat kilogramul inapoi doar avand grija sa mananc organizat in fiecare zi. Acum tb sa raman in echilibrul asta...

 

Deea, e mare colesterolul tau, e posibil sa creasca si de la zahar sau de la grasimi hidrogenate. Eu as elimina tot dulcele din alimentatie, mai ales ceea ce gasesti in comert. Maica-mea se lupta cu colesterolul dar este pe medicamente pentru ca nu poate sa renunte la mancare si asta e cea mai buna varianta pentru ea daca nu are vointa. Mai rau i-ar face colesterolul decat medicamentele pe termen lung.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata!

cum m-am dat jos din pat fugutza la youtube sa mai caut ceva filmulete de tzopait. da sunt intepenita rau ierni nu am simtit nimic ,dar acum cans sa ma dau jos din pat vai vai vai

 

Marina nu mai pun link...dupa ce am intrat pe linkul dat de tine n-am cam prins cum sta treaba cu shaun si de ce sunt pe youtube mai multe filmulete cu exercitii difetrite,....mi-a ramas gandul la acele cd uri...si cel mai mult imi plac cele in care se sare mult..nu flotari etc...voi care stiti ce contine insanity cred ca de aceea v-ati speriat cand am zis ca vreau sa fac si eu..intradevar e vb de un corp antrenat/buna conditie fizica, pt tot progranul...

 

Alice sunt atat de multe porcarii ascunse in produsele alimentare [bang]..felicitari pt mancatul organizat..ei,uite asta imi doresc sa spun si eu intr-o zi..

of ,cu colesterolul asta e o intreaga nebunie...am tot citit in ultimii ani...erau persoane care spuneu ca au ajuns piele si os de la ce regim drastic tineau si el tot nu se apropia de o valoare normala...unii intradevar il fac pe baza a ce manca. eu nu zic ca am mancat numai frunze , dar clar am si ceva care nu functioneaza cum trebuie....

orezul rosu suna bine...azi daca ies caut la plafarele din zona..la firma nu m-am putut hotari....am vazut ca difera de la nr capsulelor la pret....diferente mari de pret

 

am mai luat eu ..la sfatul nasului boabe de mustar....3 lingurite /zi ...lui ia scazut colesterolul ..mie nu[bang] bine ca am si intrat in sarcina poate eu trebuia sa iau un an .[bang]

ma bag sa tzopai putin..o zi buna sa aveti[flo]

 

------------------------------------------------

de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deea eu nu vreau sa te descurajez , din contra , cred sincer ca ar trebui sa iei problema asta extrem de serios si sa te apuci de dieta si sport in mod constant mai ales ca e sanatatea ta la mijloc. Din fericire ai in sport si dieta doi aliati ieftini si fara efecte secundare.

Ceea ce vreau sa-ti spun este sa-ti setezi teluri realiste. Daca te apuci fix de insanity , risti sa nu te poti tine de el sau sa te accidentezi. Daca te apuci de ceva mai usor dar pe care sa il poti face corect zi de zi, incepi sa capeti dependenta si nici nu stii cand te simti in forma pentru Shaun :)

apropo eu m-as uita si dupa un dvd facut de vedele romanesti cu sport. Prin tinerete imi luasem tae bo cu Andreea Raicu si tin minte ca l-am facut multa vreme cu rezultate bune. Cu siguranta daca te duci la Carefour gasesti ceva si pentru inceput cred ca sunt ok. Daca reusesti sa-ti aloci macar 30 min pe zi pentru sport ai facut un pas mare.

 

In legatura cu alimentatia te-a intrebat Caro cred cam ce mananci intr-o zi. Fa-ti o lista zi de zi cu orice bagi in gura , orice biscuite, ori ce ciuguleala. La sfarsitu saptamanii te prinzi singura ce e de eliminat si daca ai nevoie de ajutor publici lista aici. La criticat suntem exceptionale[:D]

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...