Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Xtraplat (56)


Recommended Posts

pai e ca mersul pe bicicleta sau sofatul...dupa o perioada o faci din reflex, nu te mai gindesti... :)

 

am fost la "piata" si am luat asa: un buchet imens de busuioc cu radacina cu tot...miroase mortal! un bunch de frunze de papadie, un bunch de spanac, anason, praz, rosii de gradina, morcovi, pumpkin, Granny Smith apples, horseradish root, banane, papaya, kefir, ulei de cocos, corn tortilla; toate organice si fresh [olala]

acu sa vedem ce fac cu ele... de regula nu ma duc cu lista fixa, cumpar ce arata bine si apoi ma gindesc cum le prepar [:D]

 

vreau sa-mi fac suc de mere, ginger, morcov si anise - miine dimineata

 

dovleacul il bag la cuptor si pun peste oatmeal cu scortisoara ca un fel de placinta :)

 

busuiocul il fac pesto si/sau maninc proaspat peste rosiile de gradina cu sare himalaya...SAU...ma urnesc si fac o veggie pizza thin crust gluten free ca am deja faina in dulap

 

ma gindesc sa conserv horseradish cu sare si otet, nu stiu daca tine prea mult...

 

frunzele de papadie le bag la smoothies, in salate, in juice - sint foarte bune la digestie, au mult calciu, fier, minerale, antioxidanti, proteine, vitamina A, etc...

 

din praz cred ca fac o mincarica cu masline negre [pofta]

 

de kefir mi-a fost pofta, desi cred c-or sa-mi iasa cosuri de la el - mai fac un test ca nu vreau sa cred ca sint alergica si la dairy, tot mai sper in coincidente [:D]

 

cred ca ignor musafirii si ma bag la sport [8D]

 

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

uitasem: am mai luat asta: http://sodeliciousdairyfree.com/products/coconut-milk-creamers/creamer-french-vanilla

 

o sa-l bag la shakes dar e facut pentru cafea...cine era cu laptele in cafea? asta e un inlocuitor de minune! l-am luat de curiozitate :)

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marina


Acum mai am o dilema existentiala, maine ma duc in Ro sa-mi aduc copiii si nu prea o sa am timp de sport. Am o multime de umblat,de mancat nu mi-e teama ca la cate am de facut problema e cand mananc. Cea mai mare problema e ca am in plan sa-mi scot cateva alunitze din zona sutienului. Dr mi-a spus ca imi face anestezie locala si o incizie pe care o coase si gata, Acum ma trasni ideea cum e cu cusatura asta si saritul cu Shaun? A facut cineva asa ceva? aveti idee de contraindicatii sau daca tb sa stau pe bara mult?
Sper sa nu ca acum ce mi-am intrat in mana, am ajuns la jumatate si nu as renunta de nici un fel.

Marinaid="Arial">id="blue">
align="right" id="quote2">

Eu mi-am scos o alunita de pe spate, tot in zona sutienului si am avut interdictie la orice fel de sport care intinde zona o luna. Depinde cat e de mare alunita si cat trebuie sa taie. la mine a fost o incizie cam de 2.5 cm in forma de felie de pepene, asa ca s-a vindecat mai greu.

Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Scriu repede ce smoothie delicios am facut ieri cu mure multe (proaspete, culese din zona nepoluata), 2 banane, lapte de orez cu vanilie. A fost asa bun ca decat am apucat sa-l gust. Fetele au cerut si a doua portie si s-a gatat.

 

Allureid="red">, tu pui atatea linkuri cu minuni gen creamer care nu imi sunt accesibile [:(] Daca nici un unt de migdale nu stiu de unde sa cumpar. Kale nici nu am sperante sa gust decat daca pun eu seminte in gradina.

Noroc cu wiki ca mi-a spus ce este horseradish root, adica hrean [:)]. In norvegiana e pepperrot. Tine mult si bine conservat. Acum normal ca depinde cat e de puternic otetul dar eu stiu ca am pus in Ro un borcan asa si l-am tinut in frigider de ne plictisisem de el.

Ce faza, tu cumperi papadie. Noi avem in gradina dar n-am consumat pana acum.

Semintele de in/canepa nu se rasnesc?

Rallid="red">, dar nu presupune si cantarirea alimentelor? Eu mananc la cantina si umplu farfuria cu diverse legume. E un mare amestec si de aceea mi se pare greu sa calculez. Ce ai scri de control m-a dus cu gandul la a plicatie recenta a bancii care arata cum am cheltuit banii de pe card. Ei, asa mi-ar place si mie sa apas un buton si sa vad cate calorii am ingeat, ce minerale, ce vitamine. Ei visez [8D]

 

Am venit o bucata de drum pe jos la servici. Chiar imi place sa vin asa dimineata decat sa stau la coada in trafic cu masina. Parca imi accelereaza metabolismul, imi da energie.

 

Mami de Ana Mariaid="red">(18.12.2004), Elisa Andreeaid="red"> (09.12.2008) si Iulia Alexandraid="red"> (14.08.2010)id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu numar calorii. Parerea mea este ca acest exercitiu este necesar numai cand mananci prostii[:D] si vrei sa te incadrezi intr-o limita decenta. Daca mananc echilibrat si sanatos (nu mai detaliez aici ce inseamna asta, ca stim), combinand corect alimentele, nu ai de ce sa numeri calorii. Si eu am invatat cam ce necesitati are organismul. Plus ca stiu ca legumele si fructele nu f dulci nu au calorii multe[pk].

 

Si eu imi fac smoothies, nu asa elaborate ca ale lui Allure, e drept[:D]. Combin banane cu afine sau cu mure, piersici cu mere si mai pun in ele si migdale/fistic/seminte de in macinate. Mi-am cumparat unt de migdale albe organic si nu ma pot atinge de el. Mi se pare gretos. Acelasi lucru cu untul de arahide. Sotul meu si fata cea mica mananca, eu si fata cea mare nu putem!

 

Fac si sucuri, mai ales primavara cand apar "buruienile": loboda, stevie, leurda, spanac, salatica de padure etc. Fac combinatii din buruieni si mere, morcovi, sfecla, grapefruit, patrunjel etc.

 

Rall, ai zile cand mananci 800 cal? Cate kg ai ai ce nivel de activitate?

 

In weekend am fost f activa in aer liber si mi-a picat atat de bine! Am facut drumetii prin padure ore in sir, nu a fost f greu, cu catarari si nu stiu ce, dar a fost destul de solicitant, am transpirat zdravan! Dar cand aveam nevoie puteam baga picioarele in rau, am baut apa de la izvoare, am cantat si am marsaluit, a fost fantastic!

 

Azi am zi de Pilates la sala, de abia astept!

 

 

 

Caro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiropractorul mi-a recomndat acest fel de Omega 3: http://www.omega3innovations.com/ . L-am gustat si nu e gretos precum altele. Dar tot pilule prefer [:I] In America sunt si prajiturele, bombonele.

La magazinul de naturiste se recomanda "fluent seal oil". E foarte bun pentru articulatii, piele. O varianta mai scumpa e PIKASOL . Eu iau acum Ruis Seal Oil.

 

Si vreau sa iau din nou Medox zilnic.

 

Mami de Ana Mariaid="red">(18.12.2004), Elisa Andreeaid="red"> (09.12.2008) si Iulia Alexandraid="red"> (14.08.2010)id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu vreau drumetie si apa de izvor!!!

 

Olivia, nu-mi mai aminteam nici in ruptul capului cum se zice la horseradish [:D]

Mi-a fost lene sa caut.

 

Am mincat o jumatate de papaya si cind sa arunc semintele m-am gindit: nu cumva au si astea ceva proprietati ca mai toate semintele?? Am dat repede o cautare si ce sa vezi, au proprietati antibacteriale, anti paraziti, sint bune pentru rinichi si pentru liver detox.

Asa ca le-am pastrat si le rontai...au un gust ciudat, piperat.

 

Ma dor bratele de la exercitiul de vineri...abia pot sa imi tin miinile intinse :(

 

Tot ieri de la piata mi-am luat "Salad booster" :http://livesuperfoods.com/salad-booster-original-vegan-cheesy-living-intentions.html

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu din pacate iau o pauza de la sport, saptamana asta back in Romania , nu mi-am vazut copiii de o luna, mi-e asa dor de ei.

Si din saptamana asta 2 zile sunt pe avioane. Sper sa nu ma poticneasca dr cu o luna dupa scosul alunitzelor. Ale mele nu sunt foarte mari dar ma gandeam eu ca insanity si thai box nu sunt chiar cea mai fericita idee dupa o incizie.

 

La intoarcere tb sa ma mut, partea naspa e ca ma mut la bloc plus impachetat etc, partea buna e ca ma mut pe malul marii, am o terasa mareeeeeeee superba din care se vede cel mai superb apus de soare. Cand am vazut privelistea le-am dat naibii de regrete

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo mai ziceti si ce e de cumparat din Ro in materie de mancare sanatoasa sa mai fac si eu provizii.

 

Oricum de baza la carat ramane branza, stiu ca nu e ok in cantitati mari dar e febletea mea si la asta nu renunt. Daca imi zicea cineva ca o sa ajung sa car telemea de sibiu in africa nu credeam:)

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie fasolea alba romaneasca mi s-a parut intotdeauna de neinlocuit ca gust in ciorbe mai ales...e prima pe lista la mine.

si nuca parca are alt gust (walnuts)

 

mi-e dor de brinza de oaie de la ciobanii din Sibiu [pofta] si cascavalul ala afumat!!!

mai luam aici cascaval afumat gouda care aduce la gust cu ala dar cind ma uit pe eticheta si vad "arome naturale"...[bang]

 

gemuri de fructe facute in casa, miere de salcam...[:)]

ceai de tei [olala]

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...