Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Xtraplat (56)


Recommended Posts

Alice12, cum ai facut chipsurile de kale? sint curioasa si vreau sa-mi fac si eu. la noi apare kale asta numai toamna si iarna, se culege de obicei dupa ce cade bruma sau vine inghetul (ceva de genul asta, nu stiu exact).

 

eu am fcaut azi un workout pentr fund si picioare, timp de 60 min. miine ma duc la munte pentru drumetie. s-a anuntat vreme frumoasa, abia astept ca n-am mai fost demult la munte desi e sub nasul meu.

 

duminica placuta la toata lumea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alicia, le speli, scoti partile mai groase din kale.Le dai cu putin de ulei si sare si le lasi in cuptor intre 10-20 minute la foc mic. Sa ai grija de ele ca se ard foarte repede. Eu verificam din 5 in 5 minute. Mai bine le pui la foc mic si le lasi mai mult.

 

Uite aici reteta, este si video:

 

http://www.foodnetwork.com/recipes/melissa-darabian/crispy-kale-chips-recipe/index.html

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare, eu sunt in pauza de sport dar mi-e dor de insanity. Nu cred ca o sa ma pot apuca imediat, doctorul nu mi-a interzis sportul dar mi-a zis sa o iau usor. Pana urma m-am ales si eu cu o taietura de vreo 2 cm, cu cusatura cu tot nu ma va facand jumping jacks chiar asa usor asa ca o sa o reiau cu banda cand ajung acasa si abdomene usoare.

 

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, mai bine asa, ca sa fii sigura!

 

Sa stii ca vineri am fost la Zumba si mi-a placut la nebunie! N-am mai transpirat de mult cu atata placere! M-am uitat prin sala si nu erau prea multe gagicile care tineau ritmul[:D]. E drept ca pe mine m-au ajutat muuuultele seri de vineri/sambata pe care le petreceam cu ani de zile in urma in Salsa 2 (pt cine tine minte, o discoteca latina f misto In Bucuresti). Mi-a placut la maxim, ma mai duc!

 

Duminica am fost in drumetie prin padure, am vazut si o veche biserica fortificata, a fost f fain. Cat tine vremea buna am vrea sa facem in fiecare saptamana cate o drumetie de cateva ore.

 

Azi trebuia sa fie zi de Pilates, dar sunt in delegatie, asa ca aman Pilates pe joi. Maine cred ca ma duc la Taebo si vineri la Zumba din nou[olala]. De lunea viitoare incepe scoala, sa vad cum ma voi organiza, mai ales dupa ce vor incepe fetele si toate extracuricularele...

 

Pana la urma eu tot n-am inteles ce-s kalele astea. Se gasesc la noi in Romania? Ca mi-as lua si eu...

 

 

Caro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alice12 - mersi de urari, asa sa fie. Deocamdata sunt la capitolul "fun" si nimic mai mult [:D]

 

Marina - da, protejeaza-te putin dar cred ca pe banda nu o sa fie probleme. Ai luat branza?

 

Caro - zumba cum e? N-am incercat.

 

Eu am incercat sa fac zilele astea si putin sport, am mancat relativ sanatos cu cateva exceptii de botezuri, dating, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

De azi m-am reapucat si eu serios de treaba asa ca am facut sport cu Jillian si Tummy Tuck cu brazilianul meu. [:)] Uffff fuse cam greu (se cunoaste ca am tras mata de coada in vacanta si uite asa s-au depus 2 kg [q]) dar sper sa-mi reintru in mana de maine incolo.

Carolinah varza kale este una dintre plantele cu cel mai mare continut de fier. Daca nu stiti deja, aflati acum ca are mai mult fier decat carnea de vita. Deci, un aliat perfect impotriva anemiei, in special in aceasta perioada a asteniei de primavara.

 

Calciul continut de kale este absorbit de corpul nostru in cantiate mai mare decat cel din lactate. De aceea, kale este ideala in prevenirea osteoporozei.

 

Kale este una dintre cele mai importante surse de betacaroten, unul dintre antioxidantii considerati a fi de importanta majora in prevenirea cancerului, a bolilor de inima si a bolilor cronice survenite odata cu imbatranirea. De asemenea, contine carotenoide(luteina si zeaxathina), care impiedica razele UV sa afecteze ochii si astfel, evitam cataracta.

 

S-a descoperit ca, pentru o planta, kale este neobisnuit de bogata in fibre. Fibrele sunt macronutrienti ce trebuie consumati zilnic, pentru a evita disfunctiile intestinale si tipurile de cancer asociate unei alimentatii nesanatoase. Alimentele bogate in proteine, cum ar fi carnea, contin foarte putine fibre sau chiar deloc. O portie de kale ne furnizeaza nu doar fibre, ci si proteine.

 

Pentru sistemul imunitar, agresat zinic de bacterii sau microbi, kale este de mare ajutor, deoarece contine antioxidanti, flavonide(nu mai putin de 45), vitaminele C si A.

 

Ioachim cum fuse la tango?

Marina recuperare usoara.

Celelalte fete ce faceti? Ati abandonat barca?

 

Only me

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioachim, ce fain suna[olala]. E fain omul?

 

Allure, pe unde esti? Imblanzesti Bestia?[:D]

 

Iulix, am inteles ce grozave sunt kale, nu m-am lamurit unde se gasesc insa...

 

Ieri am fost la TaeBo. Vai de capul meu, ce antrenament a facut femeia aia-sotia antrenorului, care e si ea antrenor! Clasa dureaza 1 ora, a facut fix 1 pauza. Insa mi-a placut, a fost f fain!

 

Caro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladybird32
va rog frumos spuneti-mi de unde luti voi Kale in romania ? eu n-am vazut nici in supermarket din alea imbibate cu chimicale, ce sa mai zic de bio .. mersi mult
align="right" id="quote2">Din articolul de aici se observa si o adresa de contact. Inteleg ca e un restaurant vis-a-vis de Liceul I. L. Caragiale si poate prin ei se poate ajunge la gradinar.Mami de Ana Mariaid="red">(18.12.2004), Elisa Andreeaid="red"> (09.12.2008) si Iulia Alexandraid="red"> (14.08.2010)id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...