Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Xtraplat (56)


Recommended Posts

Eu de cateva zile n-am mai fost la sala. De joi pana duminica am fost in mini-vacanta, luni ocupata cu cea mare la balet, ieri vroiam sa merg dar a aparut alta urgenta, azi merg cu cea mare la dans asa ca maine sper la ceva activitate. Bine ca am facut plimbari cat cuprinde, am fost la spa de 2 ori. Important e ca n-am lenevit si ca mi-am revenit ca ieri dimineata eram lovita de tren.

 

Carolinahid="red">, asa imi place si mie acum. Daca tot merg la sala macar sa fie eficient programul. Dar mai trebuie sa fii si in forma sa te poti tine de el [;)]

Iulixid="red">, eu kilogramele repede puse tot repede le dau jos.

Ioachimid="red"> apai asa distractii tot sa fie [pk]. Ceva fluturasi in piept inca nu [8D]?

 

Mami de Ana Mariaid="red">(18.12.2004), Elisa Andreeaid="red"> (09.12.2008) si Iulia Alexandraid="red"> (14.08.2010)id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Allure, pe unde esti? Imblanzesti Bestia?[:D]

align="right" id="quote2">

ce sa imblinzesc, ca m-a rapus de-a-binelea... dupa ce-am facut biceps n-am putut sa-mi misc bratele citeva zile, am umblat cu miinile flexate ca ma durea la ficati daca le intindeam [alcool]

momentam citesc asiduu, mi-am luat si cartea "Wheat Belly" ca sa vad mai bine cum sta treaba cu glutenul si produsele de grau si ma ingrozesc ce scrie...problema e mai groasa decit am crezut. Asta e inca o carte buna de citit. M-a convins, daca mai era nevoie, de nocivitatea graului in general nu numai a glutenului.

sintagma "whole grains" are deodata o noua imagine, nicidecum cea pozitiva prezentata de campaniile publicitare [bang]

deocamdata sint pe la inceputul cartii, o sa revin cu impresii dupa ce o termin.

e cam slaba miscarea pe aici, daca nu sint subiecte de dezbatut, mi-e lene sa scriu.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]
id="size2">


Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allure - sunt asa rele whole grains? mie nu simt ca imi fac rau.

 

Caro si Otilia - e fain [:D]. Fluturasi, da [olala]. Dar am invatat sa ma auto-temperez si sa ma simt bine in moment. Deocamdata e bine, dar daca nu e sa fie, nu-i nimic, a fost frumos cat a fost.[:)]

 

Zilele astea am facut si sport, am mancat binisor ( ca daca ma scoate individul la cocktail in oras, nu prea pot sa refuz [:D] ).

 

Vom vedea [:)]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ioachim
Allure - sunt asa rele whole grains? mie nu simt ca imi fac rau.
align="right" id="quote2">"granele" zilelor noastre, DA!graul a fost modificat genetic pina in pinzele albe, nimic din graul din farfuria noastra (triticus aestivus) nu aminteste de cel al stramosilor nostri (einkorn)am gasit o postare fabuloasa aici care ma scuteste de explicatii:http://davidkirkpatrick.net/tag/einkorn-wheat/(vezi si poza cu diferentele de grau intre lanul inalt si falnic de pe vremuri (cu 14 cromozomi) si asta handicapat din prezent (cu 28 cromozomi))nu numai ca face rau la digestie, tiroida si alte cele, INGRASA!oh...si este super addictive!! exact ca drogurile...ia incercati sa va lasati si vedeti ce simptome de withdrawals va apuca [:D]eu am renuntat complet la orice produs din wheat. bye! bye!"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. ""You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

E groasa treaba. Ca si daca vrem sa ne facem fermieri si sa cultivam noi in gradina diverse nu e mare diferenta daca nu sunt semintele bune. Ca de unde seminte "originale" ? De prin vreun colt uitat de lume. De unde stim ca nu-s seminte din cele modificate genetic. Cred ca nici patrunjelul nu a scapat tehnologiei moderne.

 

Mami de Ana Mariaid="red">(18.12.2004), Elisa Andreeaid="red"> (09.12.2008) si Iulia Alexandraid="red"> (14.08.2010)id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, don't worry, I got you covered! [:D]

Am facut sapaturi (trebuia sa ma fac arheoloaga) si am gasit o sursa de grau din ala bun, de pe vremi :)

Se mai gaseste inca graul Einkorn! E cultivat pe ici pe colo si se pare ca nu are efectul negativ asupra digestiei ca ala regular.

 

http://www.einkorn.com/toxicity-of-einkorn-gluten/#more-510

 

Mai ca ma tenteaza si pe mine reteta asta: http://www.einkorn.com/honey-whole-grain-einkorn-pitas/#more-1032

 

Cred ca sint surse de einkorn si in Europa dar nu am cautat...

 

Zilele trecute am gasit un store de brinzeturi gourmet si am cumparat o bucatica de brinza din RAW milk: Swiss cheese - Gruyere [olala] A fost mortala! cum de n-am stiut pina acum ca se gaseste brinza nepasteurizata la mine??

Nu m-a deranjat nici la burta ca alea pasteurizate, nici nu mi-au aparut cosuri ...deci e ok.

Asa ca va dau dezlegare la brinza cu conditia sa fie nepasteurizata si in cantitati rezonabile [:D]

 

Carnea e ok tot asa: in cantitati mici si din surse "curate".

Ce sa facem? Ne strecuram si noi cum putem printre otravurile turnate pe piata de companiile gigant care nu se mai satura de bani...

 

Imi pare rau ca va aduc vesti proaste...ati prefera sa nu stiti?

Citeodata ma gindesc ca "ignorance is bliss"...e mai sanatos la psihic [:-@]

 

p.s. - ia uite cum arata o paine facuta din grau adevarat...yumm...imi aminteste de bunici: https://pinterest.com/pin/553098397955959285/

 

Vreau si euuuuuuu!!!

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allure - ce bine arata painea! Si cred ca branza a fost excelenta!

 

Mersi pt. link - foarte interesant. Uneori eu marturisesc ca sunt putin sceptica nu numai la marii producatori de mancare si farma, dar si la unele postari de pe internet, pe care cred ca le-as accepta mai usor daca le-as vedea validate de ani de cercetare. Dar astea nu prea exista nici de o parte, nici de alta [:D]

 

A, sa va dau exemplu de la mine din NY. Unui prieten ii e pofta de o banana. Eu ii ofer o banana. El ma refuza pe motiv ca nu e bio, organica. Apoi isi ia un muffin (prajitura) organic. [:D]

 

Morala - ce facem? Dintre banana ne-bio si muffin bio? [:I]

 

Si acum cu abdomenul extraplat - cred ca in ultima saptamana am slabit de la atatia fluturasi. [olala]

 

Abdomenul meu e aproape extraplat [:D] Adica, ma rog, nu e tonifiat si asta se vede cand stau jos. Dar cand stau dreapta, e destul de plat. Asta ma face sa cred ca totusi si gradul de "plat" pana la urma are legatura mare cu kg. Ca la mine, se pare ca e o diferenta mare de tot intre 51 si 49 spre exemplu. La mine, spre exemplu, kg se vad la abdomen si fata [8D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Allure
Asa ca va dau dezlegare la brinza cu conditia sa fie nepasteurizata si in cantitati rezonabile [:D]"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. ""You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">
align="right" id="quote2">Si daca fac eu branza in casa dar din lapte pasteurizat cum este. E branza pasteurizata sau nu ca eu fierb laptele?Eu mai cumpar lapte sa fac branza marunta de aceea intreb. Am facut odata si telemea ca am luat cheag de la mama. Dar daca am de ales o prefer pe cea care mi-o aduce mama gata facuta la ea acasa.Mami de Ana Mariaid="red">(18.12.2004), Elisa Andreeaid="red"> (09.12.2008) si Iulia Alexandraid="red"> (14.08.2010)id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...