Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Xtraplat (56)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Allure
Cind va aud cu 1200-1500 de calorii mi se face parul maciuca. Eu maninc constant in jur de 2000
Eu am o medie de 1200 cal / zi, cu unele exceptii (minime de ~ 800 si maxime de ~ 2000 / zi). Dar trebuie inteles ca sunt soricel de birou (si biroul il am la 3m de pat [:D]). Mie mancarea mi se pare suficienta, chiar nu sufar de foame.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ioachim, organic sau nu, tot hormoni are in el, tot pasteurizat... Nu e ideal pt consum uman, mai ales adulti. Rall, depinde si de inaltime si activitate. Eu te vad micutza (poate ma insel) si mai ales daca nu te misti prea tare... Eu ma misc non stop si imi trebuie energie, altfel pic de-a-n-picioarelea. Cred insa ca multa lume subestimeaza numarul de calorii...La fel cum supraestimeaza pe cele consumate la sala. Am noroc de metabolism inca bun [8D] Era sa uit...Luminitaaaaaaaaaa! Unde esti femeie?!? Am aflat cind iese pe piata Asylum 2: in octombrie, zice "pretiosul" aici in interviu: http://www.ustream.tv/recorded/24873277 ce aiurea ii sta cu par [:)] "*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"* “ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. " "You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Allure
Rall, depinde si de inaltime si activitate. Eu te vad micutza (poate ma insel) si mai ales daca nu te misti prea tare...
Nu-s micuta, am 1.70 dar sunt staaatica [:D] Mie mi se pare firesc sa mananc 1200 si tu 2000, avand in vedere diferenta de miscare [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.[flo] Vad ca vorbiti de calorii si nr. lor; eu cand le numaram mancam in jur de 1200-1500 si nu faceam miscare mai deloc, iar acum daca ar fi sa le numar nu cred ca depasesc 1200, ma ales aici in Italia unde mananc de toate, dar cu ratie, fata de acasa unde mancam destul de haotic. [:I] Eu cam cate calorii ar trebui sa mananc la 1.70 si every day miscare? recunosc ca nu fac ca acasa dar ma misc: abdomene, tras de fiare si plimbarica in fiecare zi. Eu lapte nu prea mananc, doar la cafea ce mai adaug din cand in cand, iar cu iaurtul nu sunt prea prietena; il cumpar, mananc o data din el si apoi sta prin frigider uitat. [:D] Allure carbohidrati si proteina adica? Da/ne un exemplu ca eu nu le am cu astea. [:D] Lumi revine astazi de la mare din cate stiu. Only me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci sa ne intelegem, eu nu ma laud cu 1200-1500 de calorii ale mele. Cred ca asta e rezultatul faptului ca eu pot sa renunt la mancare usor asa ca toate dietele mele de-a lungul timpului au fost genul drastic, limitarea caloriilor pe perioada scurta, slabit rapid si gata. In mare a mers si nu am avut oscilatii mari de greutate dar poate asta a fost un motiv pentru care slabirea mea dupa sarcini nu a fost chiar fericita si mi-a lasat ceva piele in plus de unde adictia mea catre abdomenul Xtraplat[:D]. In plus de cand nu mananc carne si nici peste nu prea ma indes am ramas destul de vaduvita in materie de mancare. In Romania ma descurcam cu success aici unde fara carne nu exista mancare am avut un mare soc care s-a vazut pe kg mele. A fost in esenta vina mea pentru ca am dus-o cu salata, salata salata si cand ma razbea efectiv foamea singura alternativa erau cartofii sau orezul. Intre timp odata cu sportul vad ca imi reveni si mintea la cap. Cu un planning bun si putina dedicatie seara pentru gatit pot sa am mai multa grija la mancare. Am investit intr-o masinarie de aia de gateste la abur, mi-am carat de acasa un geamantan de quinoa, imi fac si stoc de proteine ca sa compensez putin dupa sport (la asta o scald acum rau) si incerc sa ma stabilizez la macar 1500 calorii pe zi. Ca sa ma si laud sunt la zi cu Insanity, am schimbat putin programul ca ieri aveam pure cardio+ cardio abs dar dupa o ora de antrenament de unde am plecat din nou pe branci am zis ca nu prea e cazul sa o mai intind cu o ora de sport asa ca am executat cardio recovery care mi-a mers la fix si ramane pe astazi pure cardio. Pe kg vad ca am reusit sa cobor la 57 dar in mod evident pe haine se vede mult mai bine, plus ca incepe sa se vada si corpul ceva mai tonifiat. Mai am insa mult de muncit pana 6 packs[:D] Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am observat la mine, ca, sub 1500 cal, dupa cateva zile - o sapt, nu mai slabeam deloc. Daca nivelul caloric e prea mic, organismul are tendinta de stocare, intra in alerta ca e foamete si depune stocuri:) Marina, si crezi ca sportul ajuta la pielea in plus de pe burta? Tie ti-a ajutat? Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul - Help Line[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost ieri la Cardio Energy si a fost mai bine decat acum 2 saptamani insa am resimtit programul intens din ziua anterioara. Am ajuns cu chiu cu vai la final. E cam aiurea ca aceste doua ore imi plac insa sunt in zile consecutive si necesita o forma buna. Si pentru ca am fost la sala fara copii si nu eram presata de timp am vrut sa mai fac si ceva din programul personal dat de antrenor. N-am reusit decat cam 30% ca eram epuizata, imi venea sa dau la rate. Asa ca azi fac pauza ca am dureri prin unele locuri. Poate maine imi revin si merg la Zumba.
Citat:
citat din mesajul lui Allure Ioachim, laptele e foarte rau, mai ales pasteurizat. Contine hormoni de crestere (naturali, nu cei adaugati) care poate influenta supradezvoltarea unor celule in organismul deja adult => tumori. Laptele e facut pentru pui sa-i ajute sa creasca mari intr-un timp scurt, noi nu mai sintem in stadiul ala.
Daca prin pui se inteleg copii pot deduce ca e bun pentru copii laptele. Fata mea primeste la scoala lapte pasteurizat zilnic. Un studiu facut de japonezi arata ca acei copii care au consumat regulat lapte au crescut in inaltime cu 1-2 cm pe an mai mult decat cei care nu au consumat.
Citat:
In plus, pasteurizarea il face nedigerabil, distruge enzymele bune, il face extrem de acid pentru corp, ceea ce conduce la distrugerea calciului din corp nicidecum la aport de Ca.
Ups, iar nu inteleg. Laptele pasteurizat este nedigerabil si pentru copii? Daca da, atunci cum ii mai ajuta sa creasca mari? Daca nu, de unde vine diferenta de digestie intre un adult si un copil?
Citat:
citat din mesajul lui ioachim Otilia - tu esti in Norvegia! Wow, wow! Eu pe termen lung am in plan sa ma stabilesc intr-o tara scandinava. Cum e? Pana acum nu am ajuns in Norvegia, dar am fost in Suedia si Danemarca si [olala]. Mai ales scandinavii - inalti, blonzi, si foarte "gender egalitarian" din cate inteleg. [:D]
E ploaie multa aici. Dar e si curat de la atata ploaie. Daca ai fost in tarile vecine nu e mare diferenta. Ma refer la cum vezi oamenii imbracati pe strada, la magazine. E diferenta mare de relief fata de Danemarca de exemplu. Iar cu femeile barbati sincera sa fiu parca se si exagereaza mult. Nu ma deranjeaza ca imi inchide usa in nas colegul desi sunt in spatele lui dar mi s-a intamplat sa am si mare nevoie de ajutor si sa primesc doar priviri compatimitoare pe principiul nu ne cunoastem nu ma bag sa te ajut. Asta e ceva normal in strainatate dar cateodata o mana de ajutor e bine-venita.
Citat:
P.S. Bravo pt. sport! Nu stiu ce sa mananci dupa un workout intens. Mie de obicei, dupa un workout, chiar nu imi e foame imediat. Cam la 1 ora, mananc ca de obicei daca e ora mesei.
Eu in general pot merge seara si chiar ca nu mai am chef de mancare dupa aceea. Un dus si nani ca sunt franta. Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, laptele e lasat de la natura pentru sugari care la un moment dat se intzarca singuri dupa care glandele mamare (umane sau animale) inceteaza de a mai produce lapte. Vacile sint fertilizate artificial in scopul productiei de lapte, un obicei barbar daca stai sa te gindesti. In viata de zi cu zi, ma gindesc ca nu e o nenorocire daca un copil consuma putin lapte organic, NEpasteurizat. Ca doar asa am crescut si noi pe vremea comunismului, cu lapte de la tarani pe care il beam direct din sticla, nefiert ne nimic... Laptele de azi din comert e cancer curat, crede-ma...mai ales pentru adulti. Daca nu e organic, contine si antibiotice, hormoni, plus alte "surprize" ca pipi, sange, puroi, etc (ma rog, pasteurizate si astea...[:-@]) "studiul" ala facut de japonezi e precis comandat de vreun mare furnizor de lapte, cel putin asa se intimpla in america...marile concernuri comanda si platesc studii care sa vina cu rezultatele dorite de ei, ca populatia pleaca urechea la ce spun ziarele, in loc sa analizeze problema personal..imi place sa i-a lovit exact acolo unde ii doare cel mai tare pe japonezi: "inaltimea"! tarile cu cel mai mare consum de lapte au si cel mai mare procent de osteoporoza. Corpul stocheaza grasime cam de la 1000 calorii in jos...1200-1500 e ok pt cine vrea sa slabeasca, e chiar ideal; eu nu criticam, doar ma miram. "*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"* “ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. " "You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

coraly, cu siguranta tendinta organismului e sa stocheze de accea se spune ca orice dieta e eficienta daca o tii min 3 luni, plus sportul ajuta sa depasesti aceasta tendinta de stocare. Problema mea e ca al meu corp e obisnuit cu 1500 ca sa ruleze de multa vreme si ca sa aplic scaderea caloriilor in cazul meu tb sa trec la pragul de nesanatos. De asta ma uitam la o dieta mai relaxata si pe termen mai lung. Cat despre piele sa ne intelegem de ce vorbim. Suntem la extra plat. Scopul meu sunt 6 packs pe care nu ii mai am de acum 10 ani dar eu tot sper. nu am o piele lasata sau extrem de inestetica, daca stau in picioare e ok dar se vede cand ma aplec. si da sportul ajuta enorm , se vede tonusul dar ceva piele in plus tot am daca ma raportez la acum 10 ani si fara 2 copii. de asta ma miram eu la un moment dat cum a reusit madam luciu sa aiba abdomenul ala dupa 3 sarcini si fara bisturiu. Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...