Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Xtraplat (56)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui carolinah
Marina, eu sa mananc numai cat mananci tu, as cadea pe jos. Nu e bine ce faci...
Cica n-ar fi deloc rau daca am manca mai putin (si cu cap). Multa mancare inseamna si stress / resurse consumate pt. corp. Pe scurt [url="http://www.farmaciata.ro/stiri/item/22938-mancam-mai-putin-traim-mai-mult"]aici[/url], dar citisem asta dintr-o sursa mai serioasa in trecut [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e asa de complex intreg procesul asta, si de individualizat, incat e tare greu sa obtii rezultate incurajatoare in timp util cand te inscrii intr-o grupa, ca la scoala, si sa zici, de azi ne antrenam la mancat sanatos, la sport si la slabit sau doar tonifiat. Este un efort constient si continuu ce trebuie facut pentru a -ti asigura acel mod de viata sanatos, care sa includa deopotriva alimentatia supercontrolata/sanatoasa, dar si sportul. Pentru ca una fara alta e ceva incomplet, si nu vezi beneficii substantiale. Presupune a te disocia de restul responsabilitatilor cotidiene ce le ai si de ceilalti ca sa devii responsabil si fata de corpul si mintea ta. cred ca doar cand o sa-mi ajunga ambii copii la scoala si la o varsta mai "coapta" o sa reusesc sa ma implic asa cum ar tgrebui intr-un asa proces
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello-hello! Sa aveti o saptamana buna! Rall vorbeste despre calorie restriction diet (CRD) - este singura modalitate care a fost demonstrata stiintific de studii prestigioase ( haha, am citit statistica si rapoartele ca altfel eu nu prea sunt adepta " tot ce se scrie in presa se mananca" ) care intr-adevar prelungeste viata semnificativ. Se pare ca e adevarat - mancatul putin, sub recomandarile medicilor conduce la longevitate. Se pare ca sunt 2 efecte: (1) mancatul sanatos - automat ca sa mentii totalul caloric sub un anumit nivel mananci salata, fructe, etc; (2) nivelul caloric scazut. Cel din urma, pana la un anumit punct creste durata vietii in functie de cat reduci fata de nivelul unde te-ai stabiliza daca nu te-ai controla foarte tare dar nici nu ai manca foarte mult. Sa dau un exemplu - eu daca mananc bine si cam cat vrea dar fara excese, ma stabilizez pe la 53-54 kg- asta e greutatea mea de echilibru. Cum am putina grija, ma mentin la 49-51 kg, acum, fara CRD. Reducerea de 10% a greutatii mele in echilibru si de unde incepe sa aiba efect CRD ar fi asadar cam 54-10% (5.4) pe undeva pe la 48 kg. Ca sa fie si mai bine si sa imi prelungesc viata si mai mult ar fi ideal sa am vreo 45 kg conform cartii si studiilor, cam greutate mea in echilibru - 15% De asemenea, e important de notat ca studiile spun ca greutatea redusa trebuie mentinuta prin necesarul caloric scazut, nu prin sport, care in exces chiar dauneaza. Totul s-ar datora proceselor de ardere la nivel celular. Acum, sincer, eu chiar cred in teoria asta - mi s-a parut foarte bine agrumentate si am citit mult pe tema asta. De asemenea, esti mai sanatos, nu suferi asa de mult de bolile batranetii, deci si calitatea vietii e influentata pozitiv, nu numai durata. Dar pur si simplu, nu pot sa mananc cat sa am 45-48 kg. E o decizie personala - imi dau seama ca probabil as avea sanse sa traiesc mai mult daca as reusi, dar nu pot. Sper ca si la cele 50 kg ale mele sa am sanse de 85 ani, si acum intre 85-100, ar mai fi 15 ani, e adevarat, dar am prioritizat si deocamdata, la ritmul meu de viata nu sunt dispusa sa fac acest sacrificiu. Poate la pensie o sa incerc [:D] Dar rall are dreptate - doar ca eu accept limita mea si nu pot. [:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iti poti stabili si personal acest indice de reducere a caloriilor sau cum se procedeaza? asta inseamna ca trebuie sa stii foarte exact cate calorii are absolut fiecare aliment pe care=l mananci. INTREBARE: de ex luand in considerare anii mei (39), constitutia mea (160 cm inaltime, imi pot cuprinde incheietura mainii intre degetul aratator si cel mare), ambele sarcini avute dupa 30 de ani, cea mai mare greutate atinsa fiind in sarcina 75 kg, dupa nastere 63 kg, nutritionistii spun ca greutatea mea optima ar fi pe la 61-62 kg. Eu m-am "stabilizat" mancand orice, oricum, oricand pe la 65 kg. daca as avea grija la ce si cand si cum mananc probabil as ajunge la acea greutate optima indicata. Iar ca sa beneficiez de efectele CRD ar trebui sa ajung undeva sub 60 kg, nu ? cum as reusi asta? mancand si mai putin cantitativ si mai putin caloric decat as manca pana sa ating greutatea de 61-62 kg? cred ca as ajunge la cantitati de copil de 2 ani pt ca si asa nu mananc pana pocnesc, doar ca mananc in combinatii nepermise si la ore nepermise merci mult lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok. sintem la capitolul de dat cu parerea [:D] mai intii: Deus, bun venit! [pup] de cind te asteptam... apoi... este adevarat ca o dieta redusa caloric este sanatoasa pe motiv ca in procesul de metabolizare a mincarii se elibereaza radicali liberi care afecteaza negativ DNA-ul si mitocondria...deci cu cit mai putina mincare, cu atit mai putini radicali liberi. [;)] hooooowever... n-as zice ca teoria cu putine calorii conduce neaparat la slabit; depinde de organism si de stadiul de sanatate in care el se afla; pt cei mai multi e adevarat dar nu universal valabil. acu' 2 zile am avut o discutie incendiara online cu persoane dintr-un grup de "high carb raw vegan" diet sau pe scurt Dieta 80/10/10 nu stiu daca ati auzit de ea... ma-ndoiesc ca cineva o practica pe aici [:D] inseamna mincat in proportie de 80% fructe, 10% grasimi si 10% proteina, totul vegan si crud. toate m.uierile din grup sustineau ca au slabit si au devenit mai sanatoase urmind aceasta dieta, ca au scapat de pms, bla-bla-bla... Eu nu cred ca e bine sa maninci atita zahar dar rezultatele lor m-au cam pus pe ganduri ca toate erau slabe [batcap] si ziceau ca maninca 3000+ calorii pe zi...ceva de genul smoothie din 8 banane la breakfast [alcool] cred ca mi-ar exploda ficatul! in final, zic eu, mai conteaza si CE maninci, nu numai cite calorii are mincarea... iar in cazul mancarii raw, cred ca organismul devine foarte "curat" si eficient in a arde caloriile pt ca sint "usoare". In orice caz nu as face asta pe termen lung...cred ca e o greseala. Marina, felicitari pentru ambitie si consistenta! Iti scriu acusica pe privat Azi teoretic ar trebui sa incep BodyBeast...Mi-e frica [:D] M-am lenevit tare saptamina trecuta... Dorsilia, nu trebuie sa ai o dieta ca la carte...Prin renuntarea la zahar si dulciuri procesate, faina, mezeluri, carne cu hormoni, etc si introducerea mai multor cruditati, mincare neprocesata, multa apa versus cafea, cola, etc - toate astea sint schimbari realiste, relativ usoare si care ajuta enorm! "*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"* “ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. " "You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dorsilia - nu sunt experta in domeniu si nu as vrea sa dezinformez, pt ca e un subiect care tine de sanatate[pup] Eu am citit cartea acum vreo 5 ani - cartea discuta procentele cu exactitate, pe net, cred ca trebuie sa cauti mai mult sa le gasesti: [url]http://www.amazon.com/The-Anti-Aging-Plan-Nutrient-Rich-Scientifically/dp/1569243832/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1346082427&sr=8-3&keywords=calorie+restriction+diet[/url] Uite aici mai multe surse de informatii: [url]http://nymag.com/news/features/23169/index7.html[/url] [url]http://www.crsociety.org/[/url] un calculator individual: [url]http://www.scientificpsychic.com/health/cron1.html[/url] [url]http://www.oprah.com/health/Dr-Oz-on-Living-Longer-with-a-Calorie-Restriction-Diet/3[/url] Sper sa te ajute - oricum, cred ca nu ar fi un pericol pt. sanatatea ta la 1,60 sa scazi sub 60 kg de exemplu. Dar ai mare grija sa mananci alimente nutritive [flo] Oricum, depinde de cat mananci actual, etc. Eu in varianta extrema nu as putea sa tin asa ceva, dar am grija in general cam ce mananc si cat, pt. un stil de viata relativ echilibrat. Desi, Allure e un exemplu mai bun ca si reguli, alimente, etc. Eu doar ma straduies, dar nu sunt atenta la tot, asta fiind decizia mea personala care merge cel mai bine pt. mine. A, si eu mananc la orice ora daca imi e foame - eu cred ca pt. slabit are importanta totalul caloric, nu ora la care mananci in general...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...