Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spune ce te-a suparat!


Recommended Posts

Dar in America tatzii nu sunt obligatzi prin lege sa plateasca pensie alimentara? Eu nu cred ca statul tolereaza ca el sa-si fluture palaria(in calitate de sotz si tata),iar tu sa traiesti in ghetou de zai pe miine? Fa ceva pentru tine si copii tai,eu cred ca tzie tzi-e frica sa iei decizia asta,de a divortza! Asigurarea medicala nu te poate tzine alaturi de o asemenea persona!Ai o singura viatza,de care trebuie sa te bucuri! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Andacos, Am mai spus povestea, reiau: el si-ar da demisia daca as divorta si s-ar muta cu ma-sa unde si-o cumparat pamint si casa pe numele ei ca eu sa nu am tindar la nimica;ca sa nu plateasca pensie alimentara; si daca nu lucreaza atunci normal ca statul nu il poate obliga sa imi plateasca nimic. Ba mai mult ar cere el sa ii platesc eu lui ca eu as lucra(daca mi-as mai permite sa lucrez).Statul i-ar da copii lui automat pt ca el ar avea conditii mai bune de trai decit eu in ghetto, asa ca un motiv in minus sa imi dea mie orice bani si un motiv in plus sa ii dau eu lui. Cind ai probleme cronice de sanatate si te poate paste o operatie in orice moment crede-ma ca ii un motiv extra ca sa nu imi permit sa divortez. Tu ai divorta in asemenea conditii? si mai ales sa ti se puna si in circa datoria de zeci de mii de$ pe care a acumulat-o el cu toate ca eu nu am avut nimic de a face cu ea? Ce solutie ai avea tu sau altii care zic ca eu trebuie sa vreau, cind cistigi 9$/h 2 plozi mici si nu prea multe perspective de servici mai bun si restul problemelor? Hai poate vine cineva cu o solutie de care eu nu stiu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

msl eu nu traiesc in America si nu cunosc legea! IOnsa nu cred ca atita timp cit el nu are servici,locuieste cu maica sa(deci cu nimic in plus fatza d etine)i s-ar incredintza lui copiii! Asa cum nici nu pot crede ca te-ar obliga pe tine statul sa-i platetsi lui pensie d eintretzinere,atita timp cit tu abia cistigi cit s atraiesti tu si copiii! Insa repet,eu nu traiesc acolo,nu cunosc,insa ma doare sa vad cum te chinui,cum itzi plingi singura amarul...insa de fapt nu incerci sa faci nimic! Eu itzi spun sincer ca nu as sta!Sub nicio forma!Nici pentru copii,nici pentru asigurare(sunt atitzia fara asigurare si n-am prea citit sa fie lasatzi pe marginea drumului daca n-au cum s aplateasca serviciile medicale)! Eu ramin la ce am spus anterior,tzie itzi est frica sa faci pasul asta,crezi ca nu te vei descurca! Eu itzi doresc sincer(sa stii ca nu scriu ca sa te supar,departe d emine gindul asta)sa fii sanatoasa si fericita! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau, msl, ce povesteti tu! Si pana la urma cum se va rezolva situatia asta? Cat ai de asteptat? El e dispus sa nu mai munceasca niciodata daca divortezi de el, si sa stea cu mamica lui ?? Doar ca sa nu plateasca pensie alimentara copiilor? Totusi, te poti asa sustrage de la orice obligatie? Ca una e sa-ti dai demisia si alta e sa fii concediat sau sa nu gasesti de munca.. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, dupa cum ai spus nu cunosti legile in america; dupa ce m-am sfatuit cu avocat am luat decizia de a nu divorta inca, nu asa de capu meu; dupa ce mi s-a expus situatia cum va fi dupa fata de cum e acum; da el e dispus sa nu mai munceasca "oficial" sa faca bani multi pt multi ani si sa stea cu ma-sa care ar fi mai mult decit fericita sa-l aibe inapoi pe fiu-so. Copii ar merge la el pt ca el ar avea conditii mai bune de trai decit eu: o casa mare o proprietate mare o siguranta a veniturilor(bunicii); si da statul m-ar obliga sa ii platesc eu lui intretinere daca el nu lucreaza si eu da.Plus statul m-ar obliga sa ii platesc eu datoriile lui care le-a acumulat in timpul cit era casatorit cu mine. Si eu as zice ca nu as sta asa privit din afara, cum dumnezeu sa stai intr-o asemenea situatie si sa rabzi, nu? este altceva cind esti in situatia respectiva si nu ai nici o iesire.Chiar tu cum ai face? ce ai face? sa fi saraca lipita si fara nici un ajutor din partea nimanui si nici a statului? cum ai pleca, unde te-ai duce ce ai face? Si da te poti sustrage de la multe ca doar america e tara tuturor posibilitatilor nu? doar trebuie sa stii cum sa invirti lucrurile sa iasa in favoarea ta, si el stie cum pt ca este tara lui stie ce sa faca si cum. Si ca sa raspund la cealalta intrebare, avocatul m-a sfatuit sa stau cel putin pina imi gasesc un servici platit mai bine si sa incerc sa il conving sa isi plateasca macar o parte a datoriilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, sa zicem ca de fugit nu ai unde sa fugi. Atunci incearca cealalta directie, fugi inspre el. :) Fa tot ce poti ca sa mearga casnicia asta, banuiesc ca nu din interes te-ai casatorit cu el si ai mai facut si 2 copii. Daca s-a pierdut ceva pe traseu, nu e irecuperabil. Si stiu ca, mai ales intr-o relatie de casnicie, cand se ajunge in stadiul in care sunteti voi acum nu e doar vina unuia, ci a amandorura. Stiu ca ai o fetita cu probleme sin spectrul autist, ca prin ceata imi amintesc ca ai spus ceva de asta si ca sotul tau nu e interesat de copil ( atunci pentru ce l-a facut, ma intreb??) - pentru ea si pentru celalalt copil, e datoria ta, obligatia ta sa imbunatatesti situatia, chiar daca ramai ori pleci. Mie imi pare nespus de rau de situatia voastra, oricum...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

msl, cu niste ani in urma cand am venit aici, am cunoscut o tipa exact in situatia ta. Avea doi copii mici de 3 si 5 ani si servici de vanzatoare cu $7.25/h Cat a fost maritata au locuit cu mama lui care zicea ea ca era o tipa de treaba. Dupa ce a murit mama lui el a mostenit casa si niste bani si s-a apucat de droguri. Ea si-a gasit serviciul ala de vanzatoare si o chirie cu $500 intr-o garsoniera si copiii au ramas la ea desi el avea servici bun la stat cand au divortat. Dupa ce au divortat el si-a pierdut serviciul ca i-au facu un test din ala pt droguri asa ca a ramas fara nici un ban de la el. Si eu eram curioasa cum traieste cu 7.25/h. Mi-a zis ca a aplicat la toate beneficiile posibile. Avea food stamps( niste tichete pentru mancare) de cateva sute de dolari, trei sute parca. Avea subventie pentru gaz si curent si subventie pentru day care la copii( practic era gratis la venitul ei). Avea asigurare medicala(Medicaid) si ea si copii. Era studenta la community college(isi luase toate clasele online)unde e foarte ieftin si Pell Grant nu numai ca ii acoperea tuition ci ii mai si ramaneau ceva banuti. Zicea ca disbursmentul de la scoala ii acoperea chiria. In plus isi luase si student loan. Nu avea masina, nu stiu daca e posibil acolo, aici da. Zona in care statea nu era deloc ghetto( noi ne-am cunoscut in parcul de langa casa, copiii se jucau impreuna) doar ca locuinta era mica rau dar isi aranjase cumva un colt al ei si al copiilor. Pe mine m-a uimit atitudinea ei pozitiva. Iesea in fiecare sambata seara cu prietenele, avea un grup de prietene pe care se pare ca se baza. Nu stiu ce era in sufletul ei si cat era de greu si nici nu zic ca ar trebui sa faci ca ea am vrut doar sa spun ca exista femei ca tine cu copii si cu servici cu minimum pe economie, am mai cunoscut multe de atunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am interesat de chirii subventionate de stat, deci cea mai ieftina ar fi 800 de$ si nici intr-un caz intr-o zona buna clar. Eu fac mai putin de 800/luna cum as putea sa o platesc? Food stamps nu ma calific si nu m-as califica pina anul viitor cind mi-as face taxele si as putea demonstra ca am venit sub cred 40.000/an. ceea ce ofical acum nu am pt ca pe hirtie sint impreuna cu el.Si problema cu food stamps este ca doar anumite produse le poti cumpara pe care majoritatea fata cea mare nu le maninca, deci pt mine e egal cu zero. De subventie la electricitate am auzit ca se poate. Fara masina nu am cum trai doar daca mi-as gasi servici pe linga casa ceea ce este f putin probabil.Eu nu am auzit pina acum sa poti plati cu bani primiti pt bursa alte lucruri decit scoala; am vorbit si rasvorbit cu asistentii sociali cum as putea iesi din situatia in care sint si mi s-a spus clar ca trebuie sa am un venit consistent din care sa ma intretin pina se finalizeaza divortul care poate dura si mai mult de 1 an daca el nu coopereaza, iar dupa divort nu imi garanteaza nici avocatul nici asistentul social ca voi avea vreun venit din partea lui sau a statului.Copii el nu mi ar lasa mie si ar lupta pina in pinzele albe sa ii ia el ca sa-i puna la ma-sa in circa nu sa ii creasca el de fapt. Eu nu pot nici sa am o atitudine pozitiva si nu am nici prietene sa ies cu ele pt ca fara bani unde sa iesi? cu cine sa imi las plozii ca sa ies eu cu prietene? sau sa ii car dupa mine? nici macar la cumparaturi nu ma pot duce cu cea mare si cine are copil autist stie ce zic. Juliasm, eu spre el nu "fug" nici sa ma pici cu ceara. Dupa ce am vazut ce fel de persoana si ce fel de suflet are, cred ca ziua in care am sa ma despart de el va fi cea mai fericita zi a vietii mele!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
.Eu nu am auzit pina acum sa poti plati cu bani primiti pt bursa alte lucruri decit scoala
msl, diferenta intre Pell Grant (bursa) si costul tuition intra la categoria living expenses(chirie, transport etc) Ti se vireaza in cont si faci ce vrei cu ei, nu te intreaba nimeni. Platesti impozit pe ei oricum ca ii adaaugi la venit cand iti faci taxele. Apropo de taxe, am uitat de refund care in cazul unei femei singure cu doi copii care castiga 9/h poate ajunge cam pe la 5,000. Banii astia acopera chiria pe cateva luni bune. Multe scoli au ceea ce se cheama women center, un office care se ocupa cu gasit resurse pentru femei care au copii, nu au bani, si ar vrea sa faca scoala. Am o colega noua care e mama singura si a lucrat pana acum la McD dar nu mai poate ca are o problema cu coloana. S-a inscris la scoala, are Pell Grant, student loan si i-au dat si student employment care incepe de la 10/h in sus. Nu stiu unde sta si daca plateste chirie ca aia e cea mai scumpa... de ce zici ca nu faci nici $800 pe luna daca ai $9/h? nu ai full time?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa intreb de acest centru de care zici cind am sa ma duc pe la colegiul de stat de aici.Nu stiam ca exista asa ceva. Dar cred ca, ca sa beneficiez de aceasta bursa trebuie sa fiu divortata si intrata la colegiu pe deasupra.Mie mi se pare extrem de greu sa intru la colegiu de stat aici; de aceea am si preferat sa fac scoala particulara cu toate ca a fost gresala care m-a costat f multi bani; nu trebuia sa fac nimic pt ca oricum sansa de servici mai bun cu aia sau fara aia tot nu am, au fost bani aruncati degeaba. Dar este bine de stiut pt viitor cind am sa ma calific pt bursa. Orele de servici nu sint garantate; citeodata am 35-37 citeodata 20-25/pe saptamina depinde de cit de multa nevoie au de mine si cum le merg vinzarile.Nu ma pot baza 100% pe venitul care il am e clar. Cu taxele nu stiu cum va fi pt ca daca le-am facut cu el pe hirtie el datoreaza bani pe care nu ii plateste; mai nou au inceput sa vina notele de plata pe numele meu daca au vazut ca el nu catadicseste sa plateasca; deci as datora la irs vreo 3mii de$ asa...nu cred ca as primi inapoi nimic anul viitor chiar daca fac taxele fara el din cauza asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...