Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Depresia in trim II de sarcina, nevoie sfat urgent


Recommended Posts

Buna iti spun si eu [flo] felicitari pentru sarcina In primul rand iti doresc multa sanatate psihica si fizica,eu m-am confruntat mult timp cu atacurile de panica si inca ma confrunt cu o depresie ,pe mine doar medicamentele au putut sa ma ajute in cazul atacurilor de panica insa eu si cred f mult in ele [:I] am trecut prin aceasta situatie ,dupa ce am nascut primul copil am ajuns sa fac atacuri de panica ,cand eram insarcinata cu bebe 2 si 3 am facut cateva atacuri in timpul sarcinii iar ultimele luni8,9,intrasem intr-o depresie cumplita si cele cateva zile cat am stat cu copilul in spital dupa ce am nascut mi s-au parut interminabile:( dar chiar daca am facut atacuri de panica,chiar daca am avut o perioada de depresie cat am fost insarcinata copiii mei sunt sanatosi pentru ca eu mi-am dorit acest lucru , spuneam in fiecare seara si ma rugam la D-zeu sa fie sanatosi ..trebuie sa ai incredere in tine si in D-zeu mie la fetita mi-au confirmat 2 medici ca e sarcina extrauterina si cand am fost a 3-a oara la acelasi medic care am fost prima data mi-a spus ca e o sarcina normala ,a fost ca o minune ptr mine Fii sigura ca copilul tau va fi sanatos indiferent de ce ti-ar spune medicii ,uite sora mea sufera de o tumoare la rinichi+hipertensiune,tiroida .. dr a spus ca nu va putea face niciodata copii asa ca atunci cand a ramas prima data insarcinata desi si-a dorit copilul dr i-a zis ca nu-l poate pastra din cauza ca sarcina ii va pune viata in pericol, va muri ori ea ori copilul,ca nu se stie daca copilul se va dezvolta [:-@]a facut avort:( dar isi dorea atat de mult un copil si mergea des la sf Parascheva de la Iasi sa se roage iar cand a ramas insarcinata a2 a oara a hotarat sa pastreze copilul indiferent de riscuri,acuma are o fetita sanatoasa :)i-a pus numele ,Maria-Parascheva in semn de multumire ptr ca acest copila fost o minune atunci cand doctorii nu ii dadeau nici o sansa,desi isi mai doreste un copil acum se lupta din nou cu boala si nu mai poate face de aceea eu te felicit pentru ca ai ales sa pastrezi acest copil[asia] ceea ce te sfatuiesc eu:pana nasti nu ai prea multe optiuni ,adica sa iei medicamente etc...cel mai bine e psihoterapia ,te va ajuta f mult crede ne ,vorbeste cu un psiholog ,eventual poti sa mergi si la un preot dar la unul care stie ce sa te sfatuiasca:) si sa se roage ptr tine apoi dupa ce vei naste vei putea sa urmezi o medicatie ptr a scapa de aceste atacuri daca vei crede ca e necesar ..oricum ceva naturist paremi-se se ca se poate lua si in timpul sarcinii incearca sa iti ocupi timpul ca sa nu ai timp sa te gandesti la ceea ce te face sa ai starile astea,stai cu prietenii,cu cine iti e tie bine..nu uita ca aceste atacuri sunt doar niste stari,o frica care o simtim dar de fapt nu se intampla nimic ,nimic nu poate sa ti se intample din cauza lor si inca un sfat :cat mai ai pana nasti,3 luni sau cat mai este nu mai merge la doctori care ti-ar putea face sa te simti rau,aceste atacuri trec ,se trateaza daca tu iti doresti asta iti spun eu care am trecut prin asta si de cand am inceput tratamentul nu am mai facut nicodata in fiecare zi dimineata si seara imi spun " sunt fericita ,sunt sanatoasa psihic si fizic,D-zeu ma va ajuta sa trec peste caeste stari ,imi iert trecutul si nu=-mi mai amintesc nimic din ceea ce nu vreau" si mi-am propus ca timp de 40 de zile sa citesc in fiecare seara acatistul Maicii Domnului dar trebuie sa crezi asta si sa iti doresti din tot sufletul si vei reusi[:)] multa sanatate si aveti grija de voi [pup] Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va multumesc tutror din suflet pentru tot ceea ce ati impartasit cu mine!!!! Parca masajele voastre "iau durerea cu mana"!!! Am avut doua saptamani foarte proste in ultimul timp in care starile de apasare profunda au revenit, au coincis cu momentul cand aveam din nou programare la cardiolog si atat de mult m-a stresat gandul sa nu primesc cine stie ce veste proasta incat ieri am reusit sa am un atac de panica la volanul masinii :)) de data asta a fost scurt si fara intensitate mare adica am simtit doar un gol de aer adanc si lipsa de oxigen dar m-am redresat in mai putin de un minut, timp in care am oprit masina pe marginea drumului. Ma bucur mult sa aud din experientele voastre ca bebelusii sunt sanatosi si ca nu au fost afectati de aceste stari nenorocite. La mine nu sunt prea frecvente - o data la 4-5 luni in medie - si nici nu dau semne prealabile ca ar reveni dar, ca statistica pe care am constatat-o pe propria piele, apar la un timp anume dupa ce trec deja de perioada critica de stres si reusesc sa ma linistesc putin, atunci incep sa loveasca.... De asemenea, atacurile nu revin pentru ca ma gandesc la ele si ca mi-e teama de ele ci revin pur si simplu ca un fel de descarcare nervoasa a organismului care nu a stiut sa rabufneasca si sa scape de stres in alt mod. [Mamica9} multumesc de recomandare si vreau sa am datele de contact ale psihologului tau, nu stiu cum sa trimit mesaje pe privat :) spune-mi tu, te rog, cum se procedeaza Oana85, ma bucur mult pentru tine si bebelusul tau si multumesc mult de tot pentru mesajul plin de caldura trimis!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...