Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CASATORIA - E PTR. TOTDEAUNA PTR. TOTI????


Recommended Posts

quote:
Initial creeata de alesssia
adica...mai exact..care e marja de siguranta???[amoras]
Marja de siguranta... Incredere. Cred ca increderea reciproca a partenerilor este una dintre conditiile principale care stau la baza casatoriei. Daca n-ai incredere in partener, iti pierzi siguranta relatiei. Increderea se obtine greu in general si odata pierduta, greu se recupereaza. Asadar daca nu ai incredere in partener, iti dispare si siguranta relatiei, dar sunt si multe alte aspecte care tin o casnicie de durata: iubirea, daruirea, intelegerea pentru cel de langa tine, lupta continua de a mentine acea scanteie care este liantul casatoriei si multe, multe altele. Problema care o pui este complexa. Depinde de fiecare individ in parte si de fiecare situatie.
[url="http://biserica.org/Publicatii/PildeOrtodoxe/index.html"]istorioare cu talc (pentru copii)[/url] [nani]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu exista marja de siguranta!Nimeni nu-ti poate oferi garantii asa cum nici tu nu poti... Asa ca iei ceea ce ti se ofera pe moment si speri sa fie de durata. Unii au noroc si tine toata viata, altii nu! Totul e sa alegi in deplina cunostinta de cauza si sa-ti asumi deciziile. Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://new.photos.yahoo.com/antohi_andreea/photo/294928804362650133/5"]Stefan[/url][copil] "I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu credeam pana de curand ca ne luam pe "viata". Insa observ cum la cea mai mica cearta dintre noi, macar unul arunca cuvantul "divort" in discutie.[xx(] Si cand te gandesti ca abia avem 2 ani de casnicie [bang][bang] Poate spunem prea usor acest cuvant, desi nici unul dintre noi nu se gandeste la despartire cu adevarat... Insa, cu trecerea timpului, ma gandesc ca vom fi mai intelepti si odata spus un cuvant apoi aia este [alcool] Si mi-e teama de acel moment [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAGAZIN Secretele unui mariaj fericit Impartirea treburilor casnice este unul dintre cei mai importanti factori intr-o casnicie fericita, mult mai important decat copiii, este concluzia unui studiu realizat de o echipa de cercetatori americani, informeaza dailymail.co.uk. Studiul, la care au participat 2.000 de persoane, a scos la iveala faptul ca oamenii considera ca 'satisfactia personala' este mult mai importanta intr-o relatie decat copiii. O viata sexuala activa, o locuinta frumoasa si interese comune sunt elementele care primeaza in prezent intr-o relatie, potrivit Centrului de cercetari Pew din Washington. Copiii nu mai sunt liantul unei casatorii La nivel general, copiii se situeaza pe locul al optulea in lista celor noua factori care contribuie la succesul unei casatorii. In 1990, copiii se situau pe aceeasi lista pe locul al treilea. Pe primul loc in acest top se afla 'fidelitatea', urmata de 'o relatie sexuala satisfacatoare' si de 'impartirea treburilor casnice'. Desi paternitatea nu mai este importanta pentru fericirea unui cuplu, respondentii au mentionat ca urmasii sunt cea mai mare sursa de implinire personala. Cercetatorii spun ca, in prezent, copiii nu mai sunt vazuti ca 'liantul' unei casatorii si ca parintii ar prefera sa se desparta decat sa aiba o relatie nefericita. Cercetatorii au inclus rezultatele acestui studiu intr-o tendinta a cuplurilor din zilele noastre de a amana momentul in care devin parinti. La aceasta se adauga o alta tendinta, aceea a unui numar mare de femei care aleg sa-si creasca singure copiii. 'Casatoria, in prezent, ca si celelalte aspecte ale vietii, inseamna satisfactie personala', a spus Andrew J. Cherlin, sociolog, profesor la Universitatea Johns Hopkins University din Washington. 'De cealalta parte, mariajele au devenit mai fragile pentru ca suntem tentati sa parasim partenerul daca relatia nu este satisfacatoare', a adaugat acesta. Irina [mamica] lui [copil] Pierre-Sebastien [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]montaj sebastien[/url] [url="www.totsites.com/tot/babysebastien"]paginuta colorata[/url] [url="http://community.webshots.com/user/rhoneea?vhost=community"]pozici sebastien[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'De cealalta parte, mariajele au devenit mai fragile pentru ca suntem tentati sa parasim partenerul daca relatia nu este satisfacatoare', a adaugat acesta. Din pacate adevarat.... Irina [mamica] lui [copil] Pierre-Sebastien [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]montaj sebastien[/url] [url="www.totsites.com/tot/babysebastien"]paginuta colorata[/url] [url="http://community.webshots.com/user/rhoneea?vhost=community"]pozici sebastien[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca celibatari convinsi sunt egoisti?De ce pentru ca se complac in situatia in care se afla...consider ca nu vor sa isi asume responsabilitati vis-a-vis de viata in doi. Irina [mamica] lui [copil] Pierre-Sebastien [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]montaj sebastien[/url] [url="www.totsites.com/tot/babysebastien"]paginuta colorata[/url] [url="http://community.webshots.com/user/rhoneea?vhost=community"]pozici sebastien[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca atunci cand te casatoresti cu persoana aleasa de tine o faci pt a fi vesnic cu ea.Daca traim cu ideea ca o facem doar ca sa fim in randul lumii si stii ca nu va tine cat ti-ai dorit sa tina nu merita efortul sa te straduiesti ca sa il faci pe cel de langa tine fericit,sa participi la toate problemele familiale,sa faci copii,sa construiesti o casa si sa-ti doresti ca totul sa fie frumos. Daca situatia se schimba intre timp atunci exista o problema undeva. "Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."
[url="http://community.webshots.com/user/maya0785/albums/least-recent"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casatoria a ramas la fel de pretioasa ca si inainte si va ramane intotdeauna. Partenerii, insa se pot schimba. Motivele le intalnim la tot pasul. Dar indiferent ce simtim la un moment dat fata de cel de langa noi ar trebui sa ne amintim motivele pentru care ne-am casatorit, sa incercam sa reparam daca ceva nu mai merge, sa fim toleranti chiar daca simtim frustrare si orgoliul incepe sa se infierbante, sa ne masuram cuvintele si gesturile. Adica, in primul rand sa ne autoeducam si tempera pe noi. Adica, eu imi pastrez toate calitatile si defectele, iar lui i le reprosez. Chestia cu facutul treburilor in casa nu stiu daca trebuie atatde mult ridicata la rang de motiv in relatia cu cineva. Adica, daca nu erai cu cineva nu mai gateai, nu mai spalai si nu mai calcai? Da, este mai usor si mai placut sa stii ca face si el, dar daca nu face nu inseamna ca devine motiv de divort. Poate ca face altceva, se duce in locul tau la piata sau plateste facturile, sau...sta ca o meduza toata ziua, dar stii ca nu te inseala, nu te bate, nu e betiv si iti iubeste copiii si-ti asigura partea materiala in egala masura ca tine. Nu stiu, poate ca uneori defectele, ca si calitatile se compenseaza. Intr-o casnicie se incepe cu lucrurile marunte ca sa reziste sau sa se repare, dar tot de la ele se poate strica. De la maruntisuri. Este un fapt marunt sa-ti zica "iubito", dar si cand tranteste usa este un fapt marunt. Si in general, maruntisurile ne omoara pe toti. Este asa de greu sa fi constant, sa te lupti cu starile tale si sa te domini. Cand el tipa sa te duci si sa-i astupi gura cu un sarut, spre exemplu. Cu siguranta ca daca este nervos si montat n-o sa renunte, dar gestul tau nu transmite energia negativa care sa-i alimenteze furia, ci exact opusul. Si totusi, si noi ne aprindem cu si mai multa inversunare si vrem sa dam replica. Sa aratam ca nu ne domina, ca noi avem dreptate. Si uite, ca dupa asta citim manuale de psihologie si facem polemici pe forum. De multe ori tactul, diplomatia, vorba dulce manipuleaza, dar intr-adevar ca trebuie sa inveti sa te controlezi, sa faci un efort care poate ca nu-ti convine si atunci dam vina ca nu merge. Iar motivele chiar exista, dar si noi am participat la ele. Nu ma intelegeti ca am compatimit barbatul. Vorbesc, in general, pentru ca nu tot timpul sau toti sunt niste rai si mitocani. Iar daca devin, uneori, poate ca ii ajuatm si noi. Nici un caine nu pleaca din fata macelariei. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

blackgirl sunt de acord cu tine. si eu credeam la fel. dar ...suntem influentati uneori si de esecurile celor din jur ceea ce nu prea e normal. faza cu divortul la cearta...intervine si la noi, la 3 ani de casnicie...dar din ce in ce mai rar. dar...si acum deranjeaza. la ultima cearta, dupa o perioada lunga si faina, al meu sot...a pronuntat acest cuvant dupa muuulta vreme si vreau sa zic ca si acum ma doare. cand il pronuntam in fiecare zi....treaca de la tine....dar.....asa la o distanta mare....doare rau. eu m-am casatorit pentru totdeauna.....si nu prea ma pot gandi la alta alternativa. stiu si sunt de acord ca o relatie trebuie mentinuta in fiecare zi, in fiecare clipa si, cred eu, lucrez intens la asta. bine, ca mai am scapari si eu ca orice om. dar nu mai sunt genul care sa se culce pe o ureche. nicicdecum. poate am fost odata. nu mai stiu. acum stiu ca o relatie se cladeste in fiecare clipa si vreau sa iasa ceva super. de aceea depun considerabile eforturi. as fi vrut insa sa existe mult mai multa siguranta, iar societatea in care trai sa nu impregneze individdului faptul ca familia nu mai este ce era o dat. sau poate pana la urma...depinde de sistemul fiecaruia de referinta, nu? familii fericite va doresc la toti!!!!!!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...