Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CASATORIA - E PTR. TOTDEAUNA PTR. TOTI????


Recommended Posts

In nici un caz nu am imrpesia ca Societatea in care traim ne "impregneaza" cu ideea "casatoria nu mai e pt. totdeauna" - in nici un caz si in nici un caz in Romania. Ba dimpotrva mi se pare ca Societatea face exact opusul si ne infige in minte ideea "casatoria e pentru totdeauna" si mai sunt si altele cum ca o femeie singura e marginalizata, mai ales dupa o anumita varsta, ca o femeie divortata e stigmatizata, din nou mai ales dupa o anumita varsta, ca daca nu bea, nu te bate, aduce bani in casa si iubeste copiii inseamna ca e un sot bun etc etc etc Mie mi se pare mult mai corect ceea ce spune studiul - satisfactia personala care provine din casnicie conteaza. O ai sau nu si cand nu o mai ai de ce te-ai resemna si-ai ramane in casnicia aceea doar ...ca asa iti dicteaza Societatea??? Pe de alta parte sunt de acord ca daca nu depui eforturi nu ai cum sa fii satisfacut si ca nu poti sa-ti iei jucariile si sa pleci la primele certuri. Ca intotdeauna trebuie facuta o media, pui lucrurile in balanta si vezi cum iesi, daca esti pe plus ok, pe minus insa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by alesssia
mie personal, mi se pare ca multe cupluri ajung mult prea repede la divort. in loc sa repare ceea ce e de reparat, tot au impresia ca-si vor gasi fericirea in alta parte. asta pana constata ca de fapt fiecare relatie presupune compromisuri, rabdare, comunicare...
La prima vedere asa pare, dar ce te face sa crezi ca nu au epuizat modalitatile de reconciliere? Mi se pare aiurea s-o spui la modul general. Fiecare persoana are dreptul la fericire...si pana la urma cred ca poate sa decida asupra viitorului, in unul sau in doi. Ca vin altii si spun dupa asta ce spui tu mai sus...putin mai conteaza. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alesssia
de acord, fiecare are dreptul la fericire. dar nu la asta s-a gandit cand a dorit sa se casatoreasca cu respectivul/ respectiva? si atunci...la greu..gata? se razgandesc sau ce?
Alesssia...s-a spus si s-a tot spus. Oamenii evolueaza. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok! evolueaza! dar.....de ce optezi pentru o evolutie separata???? sunt de acord, evoluez, dar evoluam impreuna ca familie. nu am fost niciodata de acord cu el, care divorta dupa ce termina facultatea, pe care ea il ijuta sa o duca. adica cum?????? daca intr-adevar esti o familie, ramai pana la capat!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ina78
quote:
Originally posted by Adina Iulia Alesssia...s-a spus si s-a tot spus. Oamenii evolueaza.
Gusturile se schimba... [bang] "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."
Din pacate da, foarte adevarat. [V] Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gusturile se schimba!!! aha!!! sa inteleg ca in opinia ta, cei care raman impreuna o viata raman pentru caaaaa.....sunt cum? mai stabili! au acelasi gust!!! so...... dupa tine, raman impreuna cuplurile stabile , iar cei instabili...nu ar trebui sa se casatoreasca, zic eu. ca sa nu mai aiba motiv sa divorteze. he he he
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alesssia
ok! evolueaza! dar.....de ce optezi pentru o evolutie separata???? sunt de acord, evoluez, dar evoluam impreuna ca familie. nu am fost niciodata de acord cu el, care divorta dupa ce termina facultatea, pe care ea il ijuta sa o duca. adica cum?????? daca intr-adevar esti o familie, ramai pana la capat!!!
Alesssia, de multe ori lucrurile nu sunt asa um par. Daca a fost vorba doar de o casatorie din interes - inteleg sa-l acuzi. Pe de alta parte, daca doi oameni nu se inteleg, inseamna ca trebuie sa ramana impreuna in virtutea unor obligatii anterioare? Este mult mai rau pentru amandoi. spuneam ca oamenii evolueaza - in sensuri diferite. Asa ajungi sa te uiti la cel de langa tine si sa nu-l mai recunosti. Nimic din ce te-a atras odata nu mai exista. De exemplu tu, alessia, ai aceleasi visuri si dorinte pe care le aveai acum 5 ani? Acelasi mod de viata, aceleasi principii? Posibil da, dar posibil sa nu. Mai s-a spus ca se schimba gusturile. La fel de adevarat. Cand evoluezi in sensuri diferite anumite calitati pe care le apreciai la inceput nu mai conteaza asa tare. Poate la inceput apreciai ca ieseati in discoteca mereu - dupa un timp crezi ca e mai bine sa stai acasa. Poate el nu. Si uite-asa ajung oamenii sa aiba gusturi diferite, referitor la mod de viata. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...