Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CASATORIA - E PTR. TOTDEAUNA PTR. TOTI????


Recommended Posts

Nu cred ca se casatoreste nimeni pentru o perioada limitata. Insa pentru toata viata acum are un sens diferit fata de sensul pe care-l avea acum citiva zeci de ani. Societatea a evoluat si o data cu ea si noi. Insa fraza aceasta a ramas aceiasi (sint curioada de cind). Acum cred eu ca intelegem casaoria - acea perioada de timp, care speri sa fie cit mai lunga si care sa fie cit se poate de roza. Cind rozul se transforma in gri sau negru e ... cred eu, fara rost sa incerci sa mai menti acea casatorie. Marea intrebare e: de ce se ajunge la gri sau negru. "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by blackgirl0
Eu credeam pana de curand ca ne luam pe "viata". Insa observ cum la cea mai mica cearta dintre noi, macar unul arunca cuvantul "divort" in discutie.[xx(] Si cand te gandesti ca abia avem 2 ani de casnicie [bang][bang] Poate spunem prea usor acest cuvant, desi nici unul dintre noi nu se gandeste la despartire cu adevarat... Insa, cu trecerea timpului, ma gandesc ca vom fi mai intelepti si odata spus un cuvant apoi aia este [alcool] Si mi-e teama de acel moment [bang]
colega, regret sa aud asa ceva. capul sus! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, nimic nou sub soare, nu?! [alcool]Sunt atatea motive de "discutii": banii, soacra, boala cumnatului (care-i mentally ill cu acte), mama mea, sora mea... mai nou apar motive pe care nu le credeam in veci subiecte: programul meu de munca vs. al lui, concediile, prietenii...[box] Acu' cateva zile imi spune ca se gandeste sa isi ia job in alt oras... I-am spus ca pentru mine asta nu este o optiune. Imi place aici, chit ca acolo ne-ar fi muuuuuuuuult mai usor cu banii, cu locuinta. Dar eu nu cunosc pe nimeni, sunt genul care se acomodeaza mai greu cu noul... [bang] Mai are rost sa persist in casnicie? De cateva luni discutam o dorinta a noastra: un urmas, insa eu sunt cam indecisa... Nu cred ca el ar veni in momentul potrivit pentru noi... Nu stiu! Poate sunt presata si de varsta (28 ani)?[V] Mi-as dori un copil, insa nu in conditiile actuale. Si da, poate sa fie un sot bun cand vrea. Din pacate, se intampla din ce in ce mai rar si mai mult impins de la spate decat din proprie initiativa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Blackgirl0 imi pare rau de situatia nu f. usoara prin care treci. Postarea ta ... presupun ca-i va mai da un raspuns Alesssiei. E rau ca trebuie sau ajungem sa traim astfel de experiente, insa de multe ori pentru a ne fi mai bine, traversam perioade mai putin bune. Blackgirl0 capul sus. Nu se stie ce-ti rezerva viitorul. "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o experienta neplacuta de azi mi-a aratat ca da, dorinta de a continua impreuna si....compatibilitatea, macar partiala. nu credeti?[bang] eu una am vazut ca o casnicie poate fi stricata fore usor de influenta nefasta a unor asa zisi prieteni de-ai lui, din copilarie, in a caror sistem de referinta...familia se poate schimba, dar prietenii ...ba. so....daca el crede asa , iar eu nu? logic ca se termina, nu? am reusit sa-i indepartez pe acesti asa zisi prieteni pentru o perioada super scurta de timp....perioada in care nu exagerez, dar totutl a fost aproape roz. acum.....iar apar aia, el e prea credul si....simt ca se va strica tot. si faza e ca nu mai pot s-o iau de la capat. si-atunci.....nu am de ales, nu? asa este!!! trebuie ca amandoi sa doreasca cu adevarat ca respectiva casnicie sa mearga!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci la baza subiectului se afla povestea ta, o tu care vrei ca relatia sa continue si sa mearga mai departe in conditiile tale si un el cre are niste prieteni cu o influenta nefasta. Te intreb (daca vrei sa-mi raspunzi): cind l-ai luat nu avea prietenii? I-ai cerut sa renunte la ei in mom. in care v-ati casatorit? "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cand l-am luat, locuiam in alt oras impreuna, acei prieteni nu erau in viata lui. ne-am mutat in oras cu ei si a reinnodat legaturile. eu vad acum o fata a lui de care daca stiam, nu-l luam. sincer!!!! ma simt pacalita! si faza e ca nu am stabilitate financiara singura si am si un bebe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau. E o situatie delicata. Poti incerca sa-l corupi. Daca ai reusit... poate o mai poti face inca o data. Insa va fi o loterie mereu... daca intra iar in cercuri nepotrivite... O alta sansa ar fi sa ... lupti ptr. autonomia ta. Depinde insa f. tare ce-ti doresti si mai ales de sentimentele tale ptr. el. "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...