Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand parintii dezamagesc(2)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Ilinca, tu in ce perioada ai urmat cursurile UBB? Si ce anume, Filologie Romana-Engleza?Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">Lucrusoare de vanzare...id="purple">In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">
align="right" id="quote2">Hai, mai, nu ma mai speria, ce vrei sa faci, cauti in arhivele Universitatii, ma gasesti, si apoi cine stie ce voodoo faci pe mine, ca am vazut ca esti pasionata de astrologie, ocultism, cad dracului la pat, ajung la Umanitare[q][bang] N-ai zis ca-s "demoniaca"(nu mi-ai explicat care-i diferenta intre "demonic" si "demoniac"), de vrei amanunte despre o asemenea persoana?...On topic: parintii mei nu au fost perfecti pentru ca mama mea era supra-protectoare, eram lumina ochilor lor, exagerau, nu-si mai cumparau lor nimic fiindca nu se indurau sa dea banii pe ei, ca "mai bine luam la copil" desi zau ca aveau bani destui, mama traia cu frica-n san sa nu patesc eu ceva etc.IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ileanna, din primul mesaj, ala cu oglinda, recunosc ca nu am inteles mare lucru, da cum tot aveam drum la biblioteca mi-am luat cartea de care ai pomenit si o sa arunc un ochi pe ea.

Al doilea mesaj m-a facut sa surid, nu prea se potriveste deloc cu situatia mea, da ti-am simtit din plin empatia [flo].

N-o sa ma apuc sa clarific situatia aici, sunt convinsa ca forumul nu e pentru mine locul potrivit pentru asa ceva, numai ca ma cam luase valul.

 

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

 

Agnes si Alexa (21.06.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ileanna

Roxana, inteleg eu cam ce zici tu si sunt pregatita sa accept ca am dat dovada de iertare sacrificiu. Sau de ceva mixt: l-am iertat pe tata ca sa pot sa il iubesc si sa ma iubesc, sa inchid cercul la loc. Aveam nevoie de asta, pt ca indiferent ca am sau nu nevoie de el (nu am, vorbim 1 data pe luna, nu ma intereseaza acceptarea lui dar imi face bine daca mi-o da), EL este la fel de important ca si mine. EL este Alpha mea si poate ca Vladutzul este Omega mea. Tata conteaza mult:ca doar nu m-am nascut dintr-un ou de gaina [alcool].

Din "tonul" tau as intelege ca este o problema cu iertarea-sacrificiu. E corect? Si daca da, care este problema / pericolul?

mama [mamica]gandacelului Vladutid="limegreen"> [copil], 08.07.08id="size3">id="Tahoma">
align="right" id="quote2">

Ar fi o problema. Din ce scrii tu, eu inteleg ca defapt iubesti si ai iertat o imagine idealizata a tatalui tau si nu pe tatal real. Practic relationezi cu imaginea asta, tocmai de aceea si te vezi rar cu tatal tau. Prea mult contact direct risca sa erodeze imaginea idealizata.
Problema cu idealizarile e ca in spatele lor ramane restul de persoana, raman rani care nu se mai pot vindeca fiindca oficial nu mai exista. Si ranile astea negate se manifesta.


Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai iti raspund si eu tot pe puncte:

 

1.cred ca te-a indus in eroare cuvantul "soarta" din ce am scris eu [:)] Nu l-am folosit in sens mistic (nu cred in asa ceva), ci in sensul lui de evenimente de viata inevitabile.

 

2.Insist pe iertare fiindca poate fi o capcana si din punctul asta de vedere e importanta.

Auto-cunoasterea e cu siguranta foarte importanta, dar nu o poti forta in nimeni. Nu poti pune presiuni, pur si simplu nu merge asa. Fiecare se misca atat cat are nevoie si cat are resurse.

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oh, nu rrox, nu la postarea ta m-am gandit, [flo] ci la persoane religioase care sustin, de ex, ca soarta femeii e sa plateasca pt pacatul evei, ceva in genul asta. am intalnit multe astfel de atitudini in randul femeilor abuzate si credincioase. de aceea ziceam ca e alt subiect.

 

 

cu iertarea, nu stiu, fiecare cum intelge si cum poate. si stiu ca ai dreptate cu timpul lor, insa doamne, e atata timp irosit in rumminating si intrebari de genul "de ce"... sigur o vreme astea isi au rostul lor, insa pericolul e tare mare sa intepeniesti aici.

 

 

edit: scrisesem in graba si iesise ceva cu multe greseli

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Rusine de ce Oana??? Ti-e rusine cu faptele altora, fie ei chiar si parintii tai?Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
align="right" id="quote2">pur si simplu aveam o retinere,rusine ,sa scriu " povestea " mea, sa-i zic Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana...ma bucur ca ai depasit stadiul asta si ca ai trecut la etapa in care ai constientizat ca de fapt nu are de ce sa iti fie rusine, nu ai facut tu nimic ca sa iti fie rusine. Multi raman blocati acolo, in rusine, in rusinea la ceea ce altii au facut. Cat timp esti blocat acolo, cred eu, te simti si cumva raspunzator pt ceea ce ti s-a intamplat, fara voia ta, in copilarie.

 

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

rrox, eu am trait experienta stari de revolta, de neintelegere, de acuza, de "de ce?"

 

am trait si durerea cumplita a realizarii faptului ca suferintele mele de adult se datorau mie fiindca am permis abuzului din copilarie sa se reproduca in familia mea. nu stiu cate din voi stiu ce inseamna sa-ti dai seama ca de data asta nu mai exista alti vinovati in afara de tine si ca ani intregi de suferinta ti se datoreaza tie insati fiindca ai acceptat.

 

de data asta nu mai exista ce mi-a facut mama, ce mi-a facut tata, ce mi-a facut familia extinsa sau socitatea, esti singurul responsabil pentru soarta ta. doare cumplit cand nu mai ai pe cine sa invinovatesti si trebuie sa te privesti in oglinda. Brusc iti dai seama ca nu tatal alcoolic este de vina pentru relatiile esuate, ci tu care nu ai fost in stare sa iesi din tipar. Nu starea de de nesiguranta si neincredere in sinte facuta cadou din copilarie sunt de vina pentru acceptarea comportamentelor gresite ale sotului. Tu, pentru ca ai ramas.

 

m-am spart in 10.000 de bucati deodata cand am trait starile astea si durerea a fost mai rea decat tot ce am simtit pana atunci. Dar m-a si curatat. m-a invatat ca daca nu vreau sa mai sufar durerile surde si mocirloase trebuie sa am curaj sa actionez pentru binele meu. Ca trebuie sa ma ridic sa spun nu greselilor proprii (fiindca doamne multumesc avem destula experienta la varsta asta sa intelegem ce e gresit si ce nu) si sa infrunt raul care mi se face. iar daca pentru asta trebuie sa ma rup de cei care insista in a-mi face rau, so be it. Am invatat sa stau pe picioarele mele emotional.

 

Si de aceea spun ca e atata timp irosit... atat de mult potential inecat in pocrastinarea asta- e o lectie pe care o stiu atat de bine.

 

dar cred ca la fel de bine stiu si cat e de imposibil sa invatam si sa credem in experientele altora. se pare ca fiecare ne suntem datori cu greselile noastre, insa tot sper ca daca vorbesc despre experientele mele poate o vorba rezoneaza cu sufletul cuiva si intelege, incepe sa vada, sa se schimbe....

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...