Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand parintii dezamagesc(2)


Recommended Posts

Selene,cred ca ceea ce doare cel mai tare e lipsa de iubire...In clasa a X a,dupa un esec in dragoste si pe fondul neintelegerii cu ai mei,am luat vreo doua flacoane cu diazepam..Am stat in spital atunci mai multe zile,iar tata n a venit la mine,pe motiv ca ''daca s proasta,sa mor''...Asta a durut mult mai tare ca toate palmele pe care le am luat de la el...Cu mama e alta poveste...Mama nu e o tipa rea.Insa e foarte egoista.Foarte mult timp ea a avut amanti[si tata amante] si eu o incurcam...Cheltuia foarte multi bani pe haine,pe cosmetice,dar acasa aveam frigiderul gol.Ea n a gatit pana ce am plecat eu la facultate,ii gatea soacra sa,iar eu ma duceam cu oalele sa iau mancare,ca doar nu credeti ca se deplasa ea...Insa mama isi iubeste nepotii si am iertat o pentru ce a facut...

Am constatat ca si mie mi face bine sa vorbesc despre asta..E ca un fel de terapie...

 

Mami de [bonjovi] Cris si [bebic] Codrin

 

Poze Cris

Bebe Codrin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cum sa te simti iubita, mai? Ba din contra, e mai grozava dezamagirea si mai mare prapastia, cand una ti se spune si ti se arata in zilele bune, si alta primesti pe spinare cand citez 'se umple paharul' ( am urat expresia asta in copilarie, o urasc si acum, e ca picatura chinezeasca care da sa pice in orice moment ).

Mai mult, ti se deformeaza grozav notiunea de iubire si de relatie normala, cand primesti un mix de-asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-am pus efectiv problema asta la momentul ala, adica lipsa iubirii e ceva ce constientizez acum, ca adult. Ah, maica-mea mai avea efuziuni dintr-astea in care ma lua in brate si ma pupa (rar si intotdeauna alternate cu bataia), dar nu m-am simtit niciodata iubita. Pur si simplu nu facea parte din gama de sentimente cunoscuta, mai ales in copilaria mica.

 

Am descoperit-o pe la 12 ani, cand mi-am dat seama cat de mult imi iubesc bunica, aproape nebuneste de mult, desi stiu ca eu nu sunt persoana pe care ea o iubeste cel mai mult. But that's ok.

 

Stiti paradoxul: nu o sa stau niciodata cu un barbat care ma agreseaza, dar simt ca daca nu ma loveste, parca nu e ok, parca nu ma iubeste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of fetelor :(imi pare tare rau pentru ce copilarie ati avut :(

eu o singura data am luat-o asa tare pana am facut pe mine de la taicamiu ,cred ca aveam vreo 5 ani si ma jucam cu chibriturile si am dat foc la scaune,am facut noiste gauri in tapiterie, si cred ca de vreo cateva ori asa cate o palma ,2 din cauza cand ne certam sau faceam cate o trasnaie ..

de maicamea nu prea imi amintesc sa ma fi lovit di poate ca e mai bine ca nu-mi amintesc

 

eu doar m-am simtit abandonata si nedorita :(

cred ca ati suferit mult[q]

si eu cred ca parintii nostri au fost asa severi din cauza unor urmari tragice din copilaria lor,cine stie ..

acum cand stim ce am simtit noi si ce ne-a durut mai mult vom incerca sa nu facem asta copiilor nostri,eu cel putin in fiecare zi le arat cat de mult ii iubesc pentru ca vreau ca atunci cand vor creste sa ma iubeasca si sa ma respecte si sa ii aud spunand " te iubim mama" sa ma sune in fiecare zi ,vreau sa ajut si la cresterea nepotilor :),sa-i ajut cand au nevoie ,sa fiu un sprijin pentru ei ,imi doresc sa nu regret nimic ca mama ...

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Tocmai din cauza ca i-ai iubit frica e mare, daca era cineva strain, rezolvai situatia imediat. Frica asta, si ea, face parte din imaturitatea ta emotionala...tuturor ne-a fost frica de amenintari, in copilarie...ca ameninta vecinul, cel mai zvapaiat coleg, ca ne ameninta invatatoarea, ca ne amenintau parintii...maturizandu-te emotional, treci si peste aceasta frica si infrunti. Ai un drept, dreptul la viata fara frica. Tie acum, ti-e frica de niste vb aruncate, de ceva ce nu s-a intamplat, de niste ipoteze...nicidecum de fapte reala...nu e normal Selene...asta te va epuiza psihic si ii vei transmite copilului frica ta, nu neaparat de neamuri...dar copilul tau va creste cu frica ta si si-o va insusiPrea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
align="right" id="quote2">Emanouela nu suntem doar ratiune, cum pare ca iti place sa crezi. Frica irationala e anxietate. Stii cati oameni sufera de anxietate si afectiuni conexe? Crezi ca sunt imaturi emotional? Sau ca nu sunt destul de rationali? Crezi ca ei nu stiu ca e irationala teama lor? Crezi ca le trece daca le spui tu ca nu au de ce sa fie anxiosi?Selene [flo] ai nevoie de terapie. Tu, separat de ce faci pentru Daria. Ai fost un copil bulversat si un copil abuzat - chiar daca nu realizezi acum abuzul. Din cauza asta ai probleme si tu cu tine si in relatia cu fiica ta. Scrisul pe forum nu te va ajuta sa-ti gasesti calea. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Tocmai din cauza ca i-ai iubit frica e mare, daca era cineva strain, rezolvai situatia imediat. Frica asta, si ea, face parte din imaturitatea ta emotionala...tuturor ne-a fost frica de amenintari, in copilarie...ca ameninta vecinul, cel mai zvapaiat coleg, ca ne ameninta invatatoarea, ca ne amenintau parintii...maturizandu-te emotional, treci si peste aceasta frica si infrunti. Ai un drept, dreptul la viata fara frica. Tie acum, ti-e frica de niste vb aruncate, de ceva ce nu s-a intamplat, de niste ipoteze...nicidecum de fapte reala...nu e normal Selene...asta te va epuiza psihic si ii vei transmite copilului frica ta, nu neaparat de neamuri...dar copilul tau va creste cu frica ta si si-o va insusiPrea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
align="right" id="quote2">Emanouela nu suntem doar ratiune, cum pare ca iti place sa crezi. Frica irationala e anxietate. Stii cati oameni sufera de anxietate si afectiuni conexe? Crezi ca sunt imaturi emotional? Sau ca nu sunt destul de rationali? Crezi ca ei nu stiu ca e irationala teama lor? Crezi ca le trece daca le spui tu ca nu au de ce sa fie anxiosi?Selene [flo] ai nevoie de terapie. Tu, separat de ce faci pentru Daria. Ai fost un copil bulversat si un copil abuzat - chiar daca nu realizezi acum abuzul. Din cauza asta ai probleme si tu cu tine si in relatia cu fiica ta. Scrisul pe forum nu te va ajuta sa-ti gasesti calea. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
align="right" id="quote2">Rrox mie imi place sa cred ca ceea ce scriu este perceput ca atare, nu interpretat. Mie mi-e frica de serpi...asta e frica irationala = fobie, sufar de anxietate? pt ca asa sustii, "frica irationala e anxietate".Tu sustii ca Selene sufera de anxietate, eu nu sunt de aceeasi parere si am tot dreptul, de aceea nu pricep asocierile facute de tine, cumva varate mie pe gat, si generalizarile...la fel cum cred ca Selene nu a fost un copil abuzat (din ceea ce scrie ea) ci mai degraba protagonista unei forme de abandon. Trecand peste asta, eu m-am referit strict la Selene si nicidecum la o masa generala si nu i-am spus lui Selene ca sa-i treaca, ci ca sa-si puna ea niste intrebari pt ea(si daca i-as fi spus ca sa-i treaca nu vad unde e problema). Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Rrox mie imi place sa cred ca ceea ce scriu este perceput ca atare, nu interpretat.
Mie mi-e frica de serpi...asta e frica irationala = fobie, sufar de anxietate? pt ca asa sustii, "frica irationala e anxietate".
align="right" id="quote2">

Da Emanouela, fobiile sunt o forma de anxietate.

Citat:

Tu sustii ca Selene sufera de anxietate, eu nu sunt de aceeasi parere si am tot dreptul, de aceea nu pricep asocierile facute de tine, cumva varate mie pe gat, si generalizarile...la fel cum cred ca Selene nu a fost un copil abuzat (din ceea ce scrie ea) ci mai degraba protagonista unei forme de abandon.
align="right" id="quote2">

In opinia ta, abandonul nu este abuz?

Citat:

Trecand peste asta, eu m-am referit strict la Selene si nicidecum la o masa generala si nu i-am spus lui Selene ca sa-i treaca, ci ca sa-si puna ea niste intrebari pt ea(si daca i-as fi spus ca sa-i treaca nu vad unde e problema).
align="right" id="quote2">

Problema este ca nu-i va trece si tu te porti de parca ar trebui sa-i treaca. De unde si riscul sa se simta vinovata ca nu-i trece, fiindca nu e in stare ea personal. Intelegi?

Desconsideri cauzele anxietatii, o etichetezi rapid ca fiind imatura emotional (by the way, ce inseamna imatura emotional?) si ii comunici cat de apasat poti tu ca ea nu e in regula, fiindca ii e frica si ar face bine sa nu-i mai fie. Ca si cum ar fi o alegere personala.



Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rrox...interpretezi si nu stiu ce iti da tie dreptul sa imi etichetezi mie comportamentul.

In opinia generala, abandonul e o forma de abuz insa cele 2 sunt bine delimitate.

Eu nu desconsider absolut nimic, este doar interpretarea ta. Daca ai sa citesti despre imaturitatea emotionala ai sa vezi ce inseamna....si iar, ma repet, nu mai interpreta si nu-mi mai vata pe gat chestii pe care nu le-am spus sau facut. Tu ai perceput eronat.

 

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Rrox...interpretezi si nu stiu ce iti da tie dreptul sa imi etichetezi mie comportamentul. In opinia generala, abandonul e o forma de abuz insa cele 2 sunt bine delimitate.Eu nu desconsider absolut nimic, este doar interpretarea ta. Daca ai sa citesti despre imaturitatea emotionala ai sa vezi ce inseamna....si iar, ma repet, nu mai interpreta si nu-mi mai vata pe gat chestii pe care nu le-am spus sau facut. Tu ai perceput eronat.Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
align="right" id="quote2">Emanouela, nu stiu de ce reactionezi asa sensibil, eu una nu am vazut sa te fi etichetat Roxana deloc, a facut doar o presupunere, a si scris "pare", ti-a pus niste intrebari, daca nu vrei sa te gindesti la ele cred ca e suficient sa exprimi asta."Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...