Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand parintii dezamagesc(2)


Recommended Posts

Agnes...eu nu sunt sensibila deloc, daca ripostez la ceva care se raporteaza la mine nu inseamna ca sunt sensibila, suntem aici ca sa combatem idei, daca e cazul, nu persoane sau comortamente. Din punctul meu de vedere daca spui cuiva " tu te porti de parca ar trebui sa-i treaca" e etichetare...adica eu ma port, ei ar trebui sa-i treaca.

 

 

 

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

emanouela [flo], cu totii interpretam, ca altfel n-am putea intelege.

Pina la urma, ideea-i ca se contureaza 2 pozitii :

 

1. cei care zic ca rezolvarea sta in fiecare, solutia fiind de natura cognitiva

 

2. cei care zic ca rezolvarea-i in terapie, fiind nevoie de o relatie interumana securizanta

 

Eu sunt de acord cu tabara 2.

 

Sunt curioasa daca mai intereseaza pe cineva cartea postata, daca citeste cineva repede am putea sa o discutam (eu vineri decolez spre concediu).

 

 

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

 

Agnes si Alexa (21.06.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OK Emanouela, ti-am retinut dezacordul.

Nu o sa "combat" mai departe cu tine, pe de o parte fiindca eu nu cred ca suntem la topicul asta ca sa combatem idei si pe de alta parte fiindca se pare ca am atins o limita.

Am spus deja ce am avut de spus.

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord cu ambele, n-am inlaturat niciodata nici una. Depinde de puterea fiecaruia. Unii pot singuri, altii nu. Unele traume le poti rezolva singur, altele nu. Si eu, la randul meu, am avut nevoie de ajutor. Daca te rog sa imi dai link la carte, te superi??? Am cautat-o dar nu am gasit-o, posibil sa fi ignorat postarea in care ai recomandat-o, recunosc[:I]

 

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu deja citesc Agnes... :). M_am suparat ca nu este sotul la serviciu sa mi-o listeze, cartile imi plac cu file, nu asa...acuma o cautam sa o cumpar. Daca nu gasesc o solutie, o citesc asa pe calculator. Desi eu citesc o carte de mai multe ori si pe din astea de interes maxim mai fac si notite :D.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Si eu sunt de acord cu ambele, n-am inlaturat niciodata nici una. Depinde de puterea fiecaruia. Unii pot singuri, altii nu. Unele traume le poti rezolva singur, altele nu. Si eu, la randul meu, am avut nevoie de ajutor. Daca te rog sa imi dai link la carte, te superi??? Am cautat-o dar nu am gasit-o, posibil sa fi ignorat postarea in care ai recomandat-o, recunosc[:I]Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
align="right" id="quote2">Linkul e in postarea danei-vio (vezi mai sus).Da, de fapt si eu sunt de acord cu amindoua [:)]. Insa din ce ai scris cam rezulta ca la Selene ar trebui musai sa mearga prima, nu ?"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Agnes nu am timp sa citesc cartea, insa din postarea cu oglinda parea sa fie vorba despre conceptul de umbra din psihanaliza. Acceptarea umbrei ca parte a persoanei. Asa e?Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
align="right" id="quote2">Da, pleaca de la conceptul de umbra al lui Jung."Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, in rest urmaresc subiectul dar eu inaintez greu cu ganditul :D, adica eu sunt tot pe la iertare. Nu-mi iese din cap de ce nu mi-am propus niciodata sa iert... si m-am gandit ca auzeam o vorba in copilarie :"numai Dumnezeu iarta" ( eu acuma nu ma mai gandesc la Dumnezeu in sensul propriu vazut de religie...nu stiu cum sa zic). Plus ca iertarea pentru mine a fost ceva suprem, imi aduc aminte ca mi s-a cerut iertare si am dat, o singura data cand bunicul era pe patul de moarte si pot sa spun ca a sters totul. In rest, iertarea asta ma duce cu gandul cand se saruta mana mortului in biserica si ii ceri iertare sau il ierti....nu stiu exact.

 

Selenei as fi vrut sa-i spun sa nu mai minimizeze experientele, daca pe ea o doare sufletul cand se gandeste la anumite aspecte sau cand are anumite discutii, inseamna ca este ceva, asta nu o putem spune noi din exterior cat o doare ( desi la cat a scris pe forum, e clar ca nici linistita nu este...ba din contra). Sunt de acord cu Olympia, ca la ea este ceva greu de identificat de aici si deruta...

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OK, merci....vazusem aceea, am crezut ca omisesem ceva postat de tine.

Ei, prima nu e Selene, prima sunt eu...de fapt, am fost prima[:D].

Ce vreau eu sa se inteleaga, daca e o problema, se constientizeaza, nu se traieste bine cu acea problema, e cava ce face rau la individ, daca nu e putere, inspiratie sa o rezolvi singuri...apelezi la ajutor. Daca o lasi asa ea nu se va sterge de la sine, nu se va diminua, oricata ignoranta i-ai da...dimpotriva, ea se acutizeaza si mai bine nu-ti va fi, ci mai rau.

 

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...