Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand parintii dezamagesc(2)


Recommended Posts

Bird, atunci fa ceea ce stii ca trebuie sa faci.

Situatia descrisa de tine nu e una oarecare, nu se poate compara cu statul la bunici si vizitatul parintilor cand si cand. E o situatie speciala. Nu vreau sa imi inchipui ce viitor va avea copilul daca ramane in aceasta familie sau daca ajunge in grija statului. :(

 

Copilul te(va) cunoaste? Incercati sa faceti schimbarile usor, cat se poate de bland, sa nu bulversati copilul mai rau. Ai nevoie de rabdare, insa va fi cu folos! [flo]

 

Parintii sunt de acord cu asta? Mama e capabila sa inteleaga despre ce e vorba?id="size1">

 

--------------------------------------------

´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Bird, atunci fa ceea ce stii ca trebuie sa faci.
align="right" id="quote2">Pai nu stiu ce trebuie sa fac, asta e problema mea. Copilul este atasat de mama, mama il iubeste dar nu e capabila sa aibe grija de copil. Mama nu intelege problemele copilului, nu realizeaza cat de disperata e situatia. Ce se va intampla la scoala cu un copil care refuza sa vorbeasca? Vorbim de un copil care in 2 ani de gradinita nu a scos nici un cuvant cu educatoarea sau ceilalti copii. Si vorbeste, are un vocabular impresionant pentru un copil atat de mic. Dar nu vorbeste decat cu 2 persoane (mama si bunica). Nici nu se pune problema sa platesc terapie pentru copil cand nu reusim sa organizam 3 mese pe zi si un schimbat de haine. Cine sa duca copilul la terapie?Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problemele sunt mult mai complicate [bang][bang].

 

Intrebarea mea era pentru cei care au fost copii abuzati si neglijati: v-ati gandit vreodata ca ar fi fost mai bine daca o ruda v-ar fi scos din mediul ala?

 

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bird, la rude nu m-am gandit fiindca era mai bine in lac decat in put[:D] . Dar aveam, in fantezie, urmatoarele optiuni:

 

- casa de copii. Asta a fost prima pana cand am priceput (din explicatiile altora) ca era un put si mai adanc

 

- descoperirea ca eram sora pierduta in maternitate a unui coleg care mi-ar fi placut ca frate si ai carui parinti imi placeau si ei si, ca urmare, reveneam in familia 'adevarata'

 

- angajarea de la 12 ani cu un salariu care sa-mi permita sa plec de-acasa.

 

Daca mama este irecuperabila psihic, atunci si eu cred ca e bine sa iei copilul la tine. Daca se poate insa face ceva in cazul ei, astfel incat sa-si poata purta de grija ei si copilului, atunci eu, sa fiu in locul tau, as ajuta in sensul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Problemele sunt mult mai complicate [bang][bang].Intrebarea mea era pentru cei care au fost copii abuzati si neglijati: v-ati gandit vreodata ca ar fi fost mai bine daca o ruda v-ar fi scos din mediul ala?Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
align="right" id="quote2">La 18-19 ani am plecat... mai mult fugit la o matusa in germ. Am rugato sa-mi trimita viza si sa ma angajez acolo si eu etc...Maica-mea a zis "daca pleci inapoi sa numai vi" ... nici nu ma mai gandeam sa ma intorc [:)]Insa nu am rezistat decat 1 an... in ultimul timp il tot visam pe fratele meu cum plange la el in camera... ma simteam destul de vinovata ca eu am reusit sa plec iar el a ramas cu ea. Desi ma acomodasem destul de bine, m-am intors. Mic copil ca si Zala visam sa ma lase la o matusa care avea deja 3 copii si pareau familia perfecta. [:)][copil] & [gravi] +31
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bird Imi dau seama ca trebuie facut ceva, insa spui ca e un copil care vorbeste doar cu mama si bunica (folosind un vocabular bogat) si este atasat de mama, care la randul ei il iubeste. Practic ii vei lua tot ce are lundu-l de langa mama. Asteapta-te la o regresie importanta.

 

Esti sigura ca e autist? Poate fi si altceva, dat fiind ca a crescut langa o mama cu probleme psihice.

 

Mama ce parere are? Stie ceva despre intentiile voastre?

 

Scuza-ma ca insist, stiu ca nu asta ai intrebat.[flo]

Iti raspund si la intrebare. In jur de 10-11 ani as fi vrut sa plec sa traiesc in alta familie. Mai devreme cred ca mi-ar fi fost foarte greu sa procesez de ce se intampla asta si ca e in favoarea mea. Fiindca e cu totul altceva decat vacantele la bunici.

 

5 ani e cu totul altceva decat 10-12 sau 19. Mai ales cand universul tau e atat de deformat, cum pare a fi cel in cauza.

 

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

citesc, insa nu am timp sa scriu (Rrox[flo])

 

va pot spune doar ca si eu visam la alte familii pe care le vedeam fericite, ca isi respecta copiii, ca mananca impreuna, ca petrec timp in familie, etc, mai ales ca mama mi-a infrumusetat copilaria cu povesti gen: te-am schimbat la nastere, te-am gasit la gunoi, te-am dat cu capul de peretii maternitatii cand am vazut ca nu esti baiat, etc.

 

Am mai povestit eu la copilul captiv - de atunci m-am resemnat oarecum, atat a putut, atat a facut. Acum incearca sa se compenseze prin grija fata de nepoti, am mai avut discutii, poate s-a mai gandit si ea, nu stiu. Eu refuz deocamdata sa mai dezgrop ce e in mine vis-a-vis de toate astea, pentru ca nu am timp si nu vreau sa intru in depresii. (desi cam tot ce fac e dezastru). Incerc sa apreciez ce face acum.

 

O imbratisare maaaaaaare si caaaaalda, pentru toate fetele greu incercate. Plang cand ma gandesc la voi. Sunteti minunate[flo].

 

_______________________

 

mami de andi [bat] si ilinca [copil]

_________________________

 

traduceri si asistenta

________________________

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Bird Imi dau seama ca trebuie facut ceva, insa spui ca e un copil care vorbeste doar cu mama si bunica (folosind un vocabular bogat) si este atasat de mama, care la randul ei il iubeste. Practic ii vei lua tot ce are lundu-l de langa mama. Asteapta-te la o regresie importanta.
align="right" id="quote2">Stiu. De asta avem dubii foarte mari.
Citat:
Esti sigura ca e autist? Poate fi si altceva, dat fiind ca a crescut langa o mama cu probleme psihice.
align="right" id="quote2">Nu a fost diagnosticat oficial. Dar dupa cum se prezinta si istoria din familie pot sa bag mana-n foc. Mama a fost pana nu demult ok. Nici ea nu are social skills si a fost intotdeauna ciudata dar a avut un job si in ciuda ciudateniilor si ideilor bizare, a reusit cat de cat sa se descurce. Cum am zis, situatia nu a fost roza niciodata. Nu a reusit sa se desprinda de sotul alcoolic si nu cred ca il va parasi vreodata. Acum cateva luni situatia a scapat de sub control cand s-a imbolnavit.Stiu care este solutia ideala: sa putem cumpara o casa mare (ca mama nu suporta blocurile [bang][bang]) si sa angajez o persoana care sa fie live-in carer, care sa gateasca, sa spele si sa faca curat, sa aibe grija sa nu dea foc la casa si sa le puna mancarea in fata de 3 ori pe zi, sa aibe grija sa isi ia medicamentele si sa o duca la doctor cand e nevoie. Evident va trebui si sotul acomodat in acest aranjament pentru ca mama copilului nu il va parasi pentru ca el 'o iubeste' [bang] chiar daca de ani de zile ii fura banii de mancare ca sa-i bea. Nici asa nu sunt sigura ca va merge. Noi nu ne putem lua un astfel de angajament. Dar ce putem face sa amelioram situatia? Eu nu mai am idei.Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Bird Imi dau seama ca trebuie facut ceva, insa spui ca e un copil care vorbeste doar cu mama si bunica (folosind un vocabular bogat) si este atasat de mama, care la randul ei il iubeste. Practic ii vei lua tot ce are lundu-l de langa mama. Asteapta-te la o regresie importanta.
align="right" id="quote2">Stiu. De asta avem dubii foarte mari.
Citat:
Esti sigura ca e autist? Poate fi si altceva, dat fiind ca a crescut langa o mama cu probleme psihice.
align="right" id="quote2">Nu a fost diagnosticat oficial. Dar dupa cum se prezinta si istoria din familie pot sa bag mana-n foc. Mama a fost pana nu demult ok. Nici ea nu are social skills si a fost intotdeauna ciudata dar a avut un job si in ciuda ciudateniilor si ideilor bizare, a reusit cat de cat sa se descurce. Cum am zis, situatia nu a fost roza niciodata. Nu a reusit sa se desprinda de sotul alcoolic si nu cred ca il va parasi vreodata. Acum cateva luni situatia a scapat de sub control cand s-a imbolnavit.Stiu care este solutia ideala: sa putem cumpara o casa mare (ca mama nu suporta blocurile [bang][bang]) si sa angajez o persoana care sa fie live-in carer, care sa gateasca, sa spele si sa faca curat, sa aibe grija sa nu dea foc la casa si sa le puna mancarea in fata de 3 ori pe zi, sa aibe grija sa isi ia medicamentele si sa o duca la doctor cand e nevoie. Evident va trebui si sotul acomodat in acest aranjament pentru ca mama copilului nu il va parasi pentru ca el 'o iubeste' [bang] chiar daca de ani de zile ii fura banii de mancare ca sa-i bea. Nici asa nu sunt sigura ca va merge. Noi nu ne putem lua un astfel de angajament. Dar ce putem face sa amelioram situatia? Eu nu mai am idei.Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
align="right" id="quote2">asistent maternal.Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...