Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand parintii dezamagesc(2)


Recommended Posts

Mda, se pare ca e complicata rau treaba cu iertarea asta [8D]. inbox [asia] Roxana, inteleg eu cam ce zici tu si sunt pregatita sa accept ca am dat dovada de iertare sacrificiu. Sau de ceva mixt: l-am iertat pe tata ca sa pot sa il iubesc si sa ma iubesc, sa inchid cercul la loc. Aveam nevoie de asta, pt ca indiferent ca am sau nu nevoie de el (nu am, vorbim 1 data pe luna, nu ma intereseaza acceptarea lui dar imi face bine daca mi-o da), EL este la fel de important ca si mine. EL este Alpha mea si poate ca Vladutzul este Omega mea. Tata conteaza mult:ca doar nu m-am nascut dintr-un ou de gaina [alcool]. Din "tonul" tau as intelege ca este o problema cu iertarea-sacrificiu. E corect? Si daca da, care este problema / pericolul? mama [mamica]gandacelului Vladut [copil], 08.07.08
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tilia daca nu iti doresti asta si nu ai nevoie ... sau mai bine spus, daca inca ai nevoie sa fii suparata ... presupun ca e ok, e dreptul tau samd. Cred ca cea mai rea varianta este sa faci ceva ce nu simti. Si mai cred ca noi, cei care spunem ca am iertat, am facut-o pentru ca ne-am dorit sa facem asta. Nu a venit asa ... peste noapte. Asa ca probabil o sa o faci si tu, daca si cand o sa iti doresti. Selene, cred ca mi-a scapat ceva: zau ca nu am idee de cine vb. mama [mamica]gandacelului Vladut [copil], 08.07.08
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM
Asa niste treburi rascoliti in mine cu topicul asta, offf... Tot ce pot sa spun acum e ca asa bine m-au lucrat ai mei, ca nici nu pot sa vorbesc despre asta.Nu in public, nu in amanunt. Gotta be tough, cu asta m-am incurajat o viata intreaga, dupa ce am tot auzit in urechi lasa, ca si noua ne e greu, nu te mai plange si victimiza atat, toti suferim, nu esti tu mai cu mot! Ai ce manca, ai unde dormi, altii n-au nici atat! Imi amintesc si eu de cozi de matura, nuieluse, tras de urechi si de plete, palme...fara numar, vorba aia :)). Inca ma straduiesc sa ma repar si imi impun zilnic sa fiu un parinte mai bun decat au fost ei cu mine.Nici nu trebuie sa ma straduiesc prea tare pentru asta :)) , noroc ca-s perfectionista si caut detaliile. [:I]
ma regasesc foarte mult in ce spui tu. inclusiv in ceea ce priveste povestitul/scrisul undeva. uneori doar doare atat de tare incat nu stiu ce sa fac si cum sa treaca. dar durerea aia pleaca si eu raman "senina" ca si inainte. Daniela [pup] spuneai ceva de terapie. poate imi dai si mie un contact. cand vine "furtuna" sa ma duc, pana nu trece. apoi, iar nu imi mai vine sa fac nimic. mami de [url="http://www.totsites.com/tot/mariachristina"]Maria Cristina[/url] si [url="http://lilypie.com][img]http://lb1f.lilypie.com/kYW1p3.png[/img"]Andreea Miruna[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa scriu ceva pe fuga, cat sa lansez doua idei, apoi cand voi avea mai mult timp o sa revin probabil asupra lor: 1. ce inseamna pt mine acceptare: sa constientizez ca tot ceea ce s-a intamplat sunt fapte. reale, care nu se pot schimba. Nu sa accept ca da, din ceva motiv divin, mi s-su intamplat mie si ca asta e soarta mea. Vai mie, poate o sa descgid un topic pe tema asa, separat. Ci doar atat: asta s-a intamplat cu mine, m-a afectat in felul x, am luat decizia y si am ajuns in situatia z. now, how the f... do I get out of here? La mine asa arata acceptarea. 2. daca as insista asupra unui aspect, nu ar fi iertarea. dar chiar as "face presiuni" asupra persoanelor care au trecut printr-un abuz sa inteleaga natura abuzului si in ce fel le-a influentat. Pentru ca dincolo de toata furtuna de sentimente pe care ne-o straneste un abuz, el sta si la baza felului in care relationam cu ceilalti. Si in mod natural o persoana abuzata va avea o viata si relatii distorsionate de aceasta experienta, iara in majoritatea cazurilor alegerile vor fi nefericite. de aceea as striga in gura mare pe strada: cunoasteti-va, intelegeti ceea ce vi s-a intamplat pentru a sti cum sa reactionati si ce alegeri sa faceti. Nu e neaparat salvarea, insa cu siguranta o astfel de atitudine te poate feri de mai rau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ileanna
Tilia daca nu iti doresti asta si nu ai nevoie ... sau mai bine spus, daca inca ai nevoie sa fii suparata ... presupun ca e ok, e dreptul tau samd. Cred ca cea mai rea varianta este sa faci ceva ce nu simti. Si mai cred ca noi, cei care spunem ca am iertat, am facut-o pentru ca ne-am dorit sa facem asta. Nu a venit asa ... peste noapte. Asa ca probabil o sa o faci si tu, daca si cand o sa iti doresti. Selene, cred ca mi-a scapat ceva: zau ca nu am idee de cine vb. mama [mamica]gandacelului Vladut [copil], 08.07.08
Bineinteles ca as avea nevoie de o incheiere a intregii relatii, insa, oricum as da-o, tot o sa fie rau pentru mine, asa ca aleg raul mai mic sau solutia care ma face sa nu ma simt ca o tradatoare fata de mine. Desigur, inca sper ca mama o sa fie mandra de mine, ca o sa ma accepe/iubeasca asa cum sunt, ca o sa avem o relatie ok - dar asta ar insemna sa iert ce mi s-a intamplat si sa accept sa fiu tratata in acelasi stil. Neiertarea nu inseamna ca treci prin viata incordata. Pentru mine dreptatea e mult mai importanta decat iertarea. @Aquai - foarte buna observatia numarul 2, de fapt, asta e demonul adevarat cu care ne confruntam, nu spectrul abuzului parental. Ah, mi-am amintit o faza, dupa ce l-am adus pe prietenul meu acasa, maica-mea a inceput sa-l denigreze, ca-i prost, ca-i urat, ca-i slabangog si scund. La primele doua nu comentez, sa zicem ca sunt chestii subiective, dar de cand pana cand e un barbat de 1,93/110 kilograme, numai muschi si fibra ,,slabanog si scund"?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ileanna Selene, cred ca mi-a scapat ceva: zau ca nu am idee de cine vb. mama [mamica]gandacelului Vladut [copil], 08.07.08
Ileanna, mama care plangea si la care se referea Selene era mama iubitului pe care si l-a facut ea la 19 ani si pe care nu-l acceptau rudele ei. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tilia Ah, mi-am amintit o faza, dupa ce l-am adus pe prietenul meu acasa, maica-mea a inceput sa-l denigreze, ca-i prost, ca-i urat, ca-i slabangog si scund. La primele doua nu comentez, sa zicem ca sunt chestii subiective, dar de cand pana cand e un barbat de 1,93/110 kilograme, numai muschi si fibra ,,slabanog si scund"?
[:-)))][:-)))][:-)))] Scuza-ma, asta a fost de coama!! Oare nu avea maica-ta un simt al umorului mai ciudat?...Nu-mi spune ca vorbea serios, chiar credea ce zice? Sau vroiasa fie ironica?! [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Citat:
citat din mesajul lui TiliaAh, mi-am amintit o faza, dupa ce l-am adus pe prietenul meu acasa, maica-mea a inceput sa-l denigreze, ca-i prost, ca-i urat, ca-i slabangog si scund. La primele doua nu comentez, sa zicem ca sunt chestii subiective, dar de cand pana cand e un barbat de 1,93/110 kilograme, numai muschi si fibra ,,slabanog si scund"?
align="right" id="quote2">[:-)))][:-)))][:-)))]Scuza-ma, asta a fost de coama!! Oare nu avea maica-ta un simt al umorului mai ciudat?...Nu-mi spune ca vorbea serios, chiar credea ce zice? Sau vroiasa fie ironica?!IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
align="right" id="quote2">Ma tem ca vorbea cat se poate de serios, pentru ea deformarea realitatii e la ordinea zilei.Clac peste pupaza, tata e cea mai scunda persoana din familie, sub 1.70 (noi doua avem 1,72), asa ca e si mai absurd totul.Iar pretenu' castiga intr-un timp, niste bani din modelling.Da' nu, era mic, scund si urat pentru ca, vezi doamne, ma lua pe mine de-acasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...