Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copii cu ticuri / Copii cu Sindromul Tourete


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Bogdan-Marin
AgnesLuca linkul in italiana este in regula. Italiana este a doua limba vorbita.Multumesc pentru link.
align="right" id="quote2">Cu placere, este un document elaborat de un ONG- Societatea Germana Tourette, special pentru profesorii care lucreaza cu elevi care au ST:http://www.tourette.de/download/leitfaden_lehrer_italienisch.pdfDin pacate alte linkuri nu am decit in germana."Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna!

Nu am timpul necesar de a citi toate cele 15 pagini din pacate.

Sper ca baietelul sa treaca cu bine prin aceasta situatie...

Ce voiam sa subliniiez poate ca pe dvs nu va mai ajuta, nu este un repros in nici un caz, ci o recomandare ferma:

COPIII NU AU VOIE LA INMORMANTARI!

Este ceva ce ei nu pot accepta usor si ii marcheaza foarte mult. Asta chiar Parintele Paisie Aghioritul atentioneaza.

Pt dvs, dle Marian, daca imi permiteti, v-as sfatui sa il apropiati pe baietel si de Biserica..sa il spovediti, impartasiti si sa apelati la Sfintii Ei pt ajutor...noi am avut un diagnostic de care nu se scapa nicioadata si cu ajutorul Sfantului Nectarie, al Parintelui Arsenie Boca si a Maicii Domnului analizele ne ies perfecte...

Sa va dea Dumnezeu numai bine!

 

Mariuca (02.08.2006), Andrei (05.05.2008) si Ana (18.09.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olympia baietelul nu are ST dar imi este teama ca ticurile sa persiste o perioada lung de timp si sa se transforme in Sindrom Tourette.

Pentru moment nu mai are ticuri vocale ci doar da din cap intr-o parte.

Suntem pe drumul cel bun spre vindecare. Urmeaza un tratament homeopat si ne-am schimbat total modul de viata. Am aproape 50 de ani parul grizonat si am invatat sa merg cu rolele de dragul lui.

Taty pe noi ne-a ajutat Sf Grigorie Decapolitul. Si baietelul meu stie asta. A intrat in biserica cu tipaturi si dupa ce a trecut pe sub moastele Sfantului a iesit fara ele. Mergem la Sfintele masluri si credem in puterea lui Dumnezeu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bogdan-Marin
[
Taty pe noi ne-a ajutat Sf Grigorie Decapolitul. Si baietelul meu stie asta. A intrat in biserica cu tipaturi si dupa ce a trecut pe sub moastele Sfantului a iesit fara ele. Mergem la Sfintele masluri si credem in puterea lui Dumnezeu.
align="right" id="quote2">

Ma bucur foarte mult sa aud asta! Si noi am simtit de citeva ori bune in situatii grele puterea rugaciunilor si de asta indemn pe cei din jur sa nu-l scoata pe Dumnezeu din planurile lor..sa se roage caci nu ne lasa.
Doamne ajuta tuturor!

Mariuca (02.08.2006), Andrei (05.05.2008) si Ana (18.09.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Buna ziua,

 

As avea nevoie de ajutor legat de acest subiect.

 

Avem un baiat de aproape 11 ani, de la 7 ani a inceput cu usoare ticuri si usoara anxietate. Pe masura ce a mers la scoala ticurile s-au transformat in miscari bruste si tipete scurte apoi si cuprolalie fata de apropiati, fobii fata de colegii si scoala. A fost diagnosticat cu Sindrom Tourette si sindrom Asperger anul acesta. Am fost la psihologi, psiatri (consultatii) , medici de autism (consiliere) si preoti (citire si slujba)

Nu mai poate merge la scoala sau in societate fara a iesi in evidenta.

Doctorul psihiatru spune ca in afara de abilify si romparkin  nu exista alte medicamente si alte solutii si poate ramane asa. Am observat o usoara imbunatatire prin eliminarea din alimentatie a alimentelor procesate gen fast food sau cu aditivi si introducerea derivatelor din miere (gen Apisan). Inca suntem departe de rezultat sau speram sa fie mai bine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...