Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Citat:
citat din mesajul lui K3loo
Hej! Nu mai spuneti nimic ? V-ati inzapezit ?Eu m-am inscris la cursuri de suedeza. Incep undeva in jurul lui 15 februarie. Abia astept.
align="right" id="quote2">Pai sa stii ca nu esti departe de adevar! Ninge, ninge, ningeeee, viscolesteeee la noi, ma bucur ca am putut veni acasa miercuri, pana duminica ccc cand plec iar se mai potoleste macar vantul. Super ca incepi suedeza, pana la urma tot spre nord tragi? [:)] Sa ne spui cum ti se pare incalcita [:D]. Foxy cum mai esti cu scoala? kristian ce mai face? Sper ca sunteti bine cu totii!Restul fetelor? Nu mai are nimeni noutati, vesti, povesti? [pup] pid="red">uid="purple">rid="blue"> sid="maroon">i id="teal"> sid="green">iid="purple">mid="navy">pid="red">lid="orange">uid="limegreen">...id="Georgia">id="size2"> Hobbyid="Book Antiqua"> calator de profesieid="Book Antiqua">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca intru la voi ca "musca'n lapte", dar as dori sa va intreb daca cineva dintre voi a fost cu masina din Suedia in Danemarca si apoi spre Germania. Care ar fi traseele cele mai ieftine ? Ne-ar interesa sa plecam in august si nu am gasit ( inca ) pe net preturile pentru taxe de autostrada in Danemarca.

 

Dar din sudul Suediei stiti cumva daca exista ferryboat la preturi acceptabile spre Germania sau e mai ieftin via Danemarca ?

 

Imi cer scuze inca o data daca am intrat nepoftita peste subiectul vostru si va multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Un weekend placut !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aiska sunt tare pe fuga acum, iti las link la blogul meu de calatorii unde am scris traseele facute de noi in fiecare an din Suedia spre ro: http://salmi-ladrum.blogspot.se/search/label/drum%20romania%20suedia

Daca ai intrebari, te ajut cu placere. [flo]

 

pid="red">uid="purple">rid="blue"> sid="maroon">i id="teal"> sid="green">iid="purple">mid="navy">pid="red">lid="orange">uid="limegreen">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

 

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, iti multumesc mult de tot pentru raspuns. [flo][flo][flo] Blogul vostru este super, iar fotografiile nu ne mai oprim sa le admiram ! Poate ma voi motiva si eu in viitor si voi scrie cate ceva despre vacantele noastre, ca tare folositor este un blog.[asia]

 

Tocmai am calculat si se pare ca este ceva mai scump prin Danemarca, deci vom urma si noi acelasi traseu la vara, fie Trelleborg-Rostock sau Trelleborg-Travemunde.

Voi ati luat bilete pentru ferryboat dinainte, prin Internet ?

 

Am observat cu placere ca ati fost si in Scotia. Noi intrebam de Germania pentru ca vom vizita de fapt Anglia si Tara Galilor :)

A fost de asemenea o surpriza sa constatam ca anul trecut am fost aproape in aceleasi locuri ca si voi, ce-i drept, mai tarziu, ca nici noua nu ne plac tantarii :)

Pozele cu "Mosul" costa in jur de 30 de euro si inregistrarea video cam 60 si ceva, daca imi amintesc bine, dar nu ati pierdut nimic. Totul este, cum probabil ati observat, foarte comercial gandit, fiidca s-a investit destul de mult in Santa Park si sincera sa fiu, "Mosul" este aproape singura atractie permanenta pentru turistii straini care viziteaza in Finlanda.

 

Daca aveti intrebari despre Finlanda, vom fi bucurosi sa raspundem oricand. Noi am fost de mai multe in Suedia, atat cu masina cat si cu vapoarele de croaziera, dar ar fi prima data cand ne vom aventura cu masina prin Europa si speram sa fie o experienta frumoasa.

 

Va trimitem tuturor multe salutari din tara vecina !

Sabina ( + familia :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina [flo], da...asa m-am decis si eu sa fac un blog cu fotografii si calatorii, aveam demulte ori nevoie de informatii pe care le uitasem.

 

Da, de fiecare data am luat bilete pe net, inainte. Nu puteam risca sa nu mai fie locuri.

 

Ah da, stiam ca Mosul e atractia cea mai mare si cea mai comerciala acolo, noi ne-am delectat sa vedem totul impodobit de Craciun in iulie :).

 

Sper sa ajungem mai in detaliu in Finlanda, o sa te intreb cand va veni vremea ce si cum. Anul asta va fi Italia si Sicilia, plus Ro desigur :). Sa vedem ce varianta alegem anul asta...de traversat adica...

 

pid="red">uid="purple">rid="blue"> sid="maroon">i id="teal"> sid="green">iid="purple">mid="navy">pid="red">lid="orange">uid="limegreen">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

 

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tjéna! Imbratisez cu drag toate 'suedezele' si incep prin a va spune ca astazi este o zi speciala. Asa imi spune copilul, a invatat la scoala. 'Mami, e o zi speciala astazi, a doua ca importanta dupa ziua Suediei'. 'De ce, mama, pupa-te-as pe nasucul tau inghetat?' 'Pentru ca e soare!'

Sa rad, sa plang, poate voi, care sunteti mai trecute prin ierni suedeze, aveti mai multe de spus... Dar astazi este o zi cu adevar superba, e soare, din acela care vine la pachet cu temperaturi negative, dar care te lumineaza in adancuri, de parca n-ai mai vazut soare in viata ta.

 

WWW (WIN WITHOUT WAR)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buuun. Acum ca e soare, am ceva mai multa inspiratie, dar mai ales calm, la scris.

 

Ultimul schimb de replici aici mi-l amintesc fara sa fac vreun efort, a fost Mihaela bucurandu-se ca un copil de numerele cu pricina. Si eu m-am bucurat, insa bucuria n-a fost de durata. La inceput, noi am gandit numerele astea ca pe singura cale de a avea internet si legatura cu tara. Nu ne-a interesat nimic din celelalte 'binefaceri', voiam internet si atat. Cu ele in dinti, am revenit la ISP faloasa, am numere acum, pot sa va ofer banii mei? Stupoare: 'dumneavoastra trebuie sa aveti numere de 6 luni, si apoi discutam despre un contract'. Felul in care suedezii iti pipeteaza informatia (adica felul in care, atunci cand am sunat, nu de putine ori, sa discut...discutii, iar ei mi-au spus sa revin dupa ce am numerele, fara sa aminteasca nimic de 6 luni) imi da fiori in fiecare dimineata, cand incerc sa potrivesc piciorul drept.

 

Urmare, ne-am indatorat unor colegi si am cumparat internetul pe numele lor, fapt care a fost posibil prin comunicarea telefonica a numerelor acestora, ISPul neverificand nici astazi daca dumnealor sunt de acord. Mare, mare ciudatenie, dar cu rabdare, incepi sa le intelegi felul in care actioneaza.

 

WWW (WIN WITHOUT WAR)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...