Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Hahaha Letitia, tu calaresti bicicleta? Ai vrut sa spui asa? :) Ca altfel se spune "jag kan inte cykla" pe scurt "nu pot bicicli" :)). Asta e romsuedeza, dar tare imi place sa spun asa. :) Du kan bara rida en häst :). 

 

Sincera sa fiu habar nu am cum se spune la "subiect de forum". Ämne inseamna si altceva, dar e posibil sa se spuna asa. :) 

 

Jag gillar att det samlades lite folk här som kan svenska :). Eller vill lära sig språket. 

 

Ha en bra kväll allihopa! 

 

Ja, det är trevligt att prata svenska, especialy vet inte många människor förstår det

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Letitia och A_Iulia, ni måste skärpa er och lära er cykla! ;) Just nu lär jag mig köra bil. 

 

Nej, jag är inte förtjust i cyklar, föredrar jag min bil.

 

Da, eu calaresc bicicleta [:)] , spun: m-am suit calare pe bicicleta si am plecat la plimbare. Tu cum spui? [:-)))]

 

In zona mea nu este pista speciala de bicileta pe sosea, e cam periculos de "calarit bicileta", deci nu prea are sens sa ma apuc de invatat, desi am 2 bicilete in casa, una a fiului, una a sotului.

 

Mihaela, eu am invatat sa conduc in 2009, dupa ce mi-a iesti pe ochi transportul in comun. Ani si ani de zile m-am chinuit, crezind ca am o fobie de condus, nici macar nu am incercat o data sa vad cum e. Cind nu s-a mai putut, am inceput sa iau lectii si dupa a doua lectie a inceput sa-mi placa foarte mult sa conduc. Aici sint 2 tipuri de carnet de conducere, pe masina automata, dar nu ai voie sa conduci o masina manuala, si pe manuala, cind ai voie sa conduci si automata. Eu am luat direct pe masina automata, caci am simtit ca nu pot face fata schimbatorului de viteza si a treia pedala. Mi-a fost foarte usor si mi s-a schimbat viata in bine de cind conduc. Regret ca nu am facut mai devreme pasul asta. Tu inveti pe masina cu cutie manuala?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, jag kan knappt förstå vad google translate säger :))). 

 

Eu spun ca bicilesc. :) 

 

La fel e si la noi cu carnetele de conducere. Cei ce invata pe automata, pot conduce numai automata. Eu am carnet de conducere de 15 ani, luat in Ro si innoit in vara asta, dupa ce expirase de 5 ani. Insa nu am condus dect o luna dupa ce l-am luat (atunci, acum 15 ani) si am renuntat sa conduc in traficul romanesc. Am uitat tot aproape, asadar. Aici nu am avut nevoie, la noi e ok pe autobuze, eu am facut naveta cu vapor si autobuz saptamanal cat am studiat. Acum insa lucrez si programul meu include seri si zile de weekend cand nu mai circula autobuze. Sotul mi-a zis ca el 25 de ani nu are de gand sa vina dupa mine la ora 22 sa ma ia de la munca :), adica pana ies la pensie. Noi avem doua masini, amandoua sunt manuale. Cele automate sunt scumpe si nu mai luam alta :). Ca sa am curaj sa conduc, dupa ce am inceput cu sotul in parcari si pe strazi mici in jurul casei, prin vara, mi-am dat seama ca fara ajutor de specialitate nu voi fi in stare. Asa ca mi-am luat 5 ore la o scoala de soferi, m-a ajutat enorm. Le-am terminat si mi-am mai luat trei, pe care le fac in octombrie. De saptamana asta, luni, am primit carnetul din Ro (poveste lunga, noi n-am stat atat in Ro in vara cat sa il pot scoate) si de atunci conduc si una din masinile noastre, cu sotul alaturi deocamdata. E bine, dar inca am emotii cand ma sui la volan...desi fac 10 minute cu masina casa-serviciu, lumea circula foarte civilizat, iar viteza maxima e de 80 la ora pe insula. prin oras 30-50 deci e super fain de condus. Incet-incet, ma fac eu mare! :)

 

Nu pot spune ca imi pare rau ca nu am incercat mai repede, eu a trebuit sa iau lucrurile pe rand in astia 6 ani de cand suntem aici, acum i-a venit randul condusului. Mai am inca lucruri pe lista, urmeaza :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Eu sint destul de varza la suedeza, ceea ce este desigur scuzabil ( :D ) : am absolvit abia modului 1 din 12 posibile. Suedeza o fac la centrul Ariel (http://centrul-ariel.ro/) - cine vrea sa inceapa acum, sa sune f. repede pt ca incepe anul scolar si odata cu el si prima serie. "...fiecare modul durează două luni, cuprinzând 32 de ore.

Ritmul de desfăşurare este de 2 şedinţe/săptămână a câte 2 ore, în intervalul 18:00 – 20:00, sau 18:30 – 20:30, iar zilele se stabilesc în funcţie de opţiunile majorităţii cursanţilor şi de programul profesorului."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bine v-am regasit dupa mult timp!

 

 

Sper sa-si aminteasca cineva despre mine si "povestea " mea...care pare ca a ajuns abia acum la finalul mult asteptat...plecarea spre Suedia...vom locui in Eksjo, doream sa stiu care ar fi preturile chiriilor in acea zona, daca locuieste cineva dintre voi pe-acolo..atat pt inceput...va multumesc si revin 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna dimineata! Nu am mai intrat de aici de o vesnicie!

Ma bucur pt tine Mihaela, pt job, carnet de sofer -atatea lucruri frumoase de care trebuie sa fii mandra!!!.

Crisleso, din pacate nu te pot ajuta cu preturile in zona, nu am fost niciodata acolo si nici nu stiu pe nimeni acolo.Te-ai uitat pe blocket.se?  Poate sunt case/ap de inchiriat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, uite am avut si eu 2 zile mai libere, si m-am bagat in polemicile de pe aici, de care de obicei ma tin tare departe:). Dar promit ca ies, ca imi mananca prea mult timp si nici macar nu scriu mult!!!!!!

In rest, ne bucuram de toamna lunga si frumoasa. Copiii au vacanta sapt viitoare si tb sa vedem cum ne descurcam pt ca i-am scos de la fritids si nici vacanta nu ne-am luat. Asa ca va trebui sa alergam cu ei dupa noi. Ii mai las sa joace singuri tenis la sala, ii mai iau la mine la serv, ii mai las singuri acasa.

La voi cum mai este clasa a patra? Aveti teme multe? La noi, lucrurile auu devenit mai serioase, Sunt lectii de invatat acasa la istorie, biologie, geografie. Cate notiuni in suedeza am invatat eu:) Habar nu aveam de istoria Suediei. Acum trec la middeltid:)

Va pup, sa aveti trevlig hel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...