Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu am avut azi zi libera si intre vorbit cu mama, asteptat DHL sa ne livreze ceva si iesit cu fetele in oras unde am stat mai mult de 4 ore! :) m-am bagat si eu pe unul din subiectele firbinti de la generale. Noroc ca nu m-a bagat nimeni in seama  [:)] . As mai fi scris cum e cu integrarea copiilor mai mari aici, ca Diana era a 5-a cand am venit aici, dar ma abtin. E mai bine, fara dureri de cap. 

 

La noi saptamana asta e vacanta, Gotlandul are mereu o saptamana inainte de fastland :). La noi e liniste si pace clasa a 4-a. La mate ce i-a luat mai tare la inceput, pana s-au plans parintii suedezi ca au copiii teme acasa  [batcap]  [fal]  si uite asa Silvia face dintr-o carte (Pixel) ce i-am luat-o de pe net, suplimentar, la dorinta parintilor  [:)] . Mai au la engleza cate o tema saptamanal care e atat de simpla ca Silvia o face la fritids si acasa o repetam in 2 minute. In rest nimic, nici biologie nici geografie (ei fac acum geografie) sau altceva...Istorie am invatat anul trecut, ne povestea ea acasa despre vikingi :). Acum invata plantele din Scandinavia si geografia aferenta :). Dar tot din povesti stiu. Deci copilarim. Nu ma supar, stiu ca o asteapta greul mai incolo, Diana are mult de tot acum, in anul doi de liceu. 

 

Tack och trevlig helg allihopa!  [hia]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

 

V-am citit din urma incercand sa ma reintroduc in "peisajul" suedez, acum cand ar fi sa se intample cu adevarat marea schimbare...chestie de zile sau saptamani, vom vedea

 

Intre timp, as vreau si eu sa stiu, Mihaela, daca a mea specializare RO de biochimist se regaseste cumva in termenul "biomedical scientist"...iar in aceasta categorie intra biomedicinsk analytiker? incerc sa gasesc echivalentul in suedeza, cat mai corect...pe site-ul Socialstyrelsen am gasit doar biomedical scientist, totusi eu am terminat biochimia in cadrul facultatii de biologie, chiar daca am facut toate laboratoarele si materiile pe care le-ai pomenit tu in anii de studii din Suedia...

 

Daca toate merg bine probabil ca la sfarsitul anului vom fi si noi pe pamant suedez, va tin la curent si va urez fiecareia in parte noroc in orice va doriti!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna crisleso! Biomedical scientist e exact Biomedicinsk analytiker. Biochimist e exact biokemist in suedeza. Vad ca meseria asta nu e reglementata de Socialstyrelsen, ceea ce e o veste buna, nu ai nevoie de legitimatie ca sa o practici. INSA, nu e acelasi lucru cu Biomedicinsk analytiker. In timp ce eram studenta aici, am cunoscut doua fete care terminasera biochimia aici in Suedia, la aceeasi facultate unde am facut eu. Si pentru ca era greu de gasit ceva in domeniu, au zis sa faca diferentele necesare pentru Biomedicinsk analytiker. Au facut cursurile de etica medicala cu noi, cele de patologie, de boli, apoi practicile in laboratoare pe care ele nu le facusera, au avut cam un an, de invatat in plus. N-au mai avut nevoie sa dea examenul de diploma insa, cred ca merge si la studiile facute in afara, daca e pe domeniu. O parte din materiile teoretice sau parti din unele materii au coincis, dar nu in intregime, apoi cum am spus au fost si materii cu totul noi (cele legate de boli, patologie, fyslab (nu stiu cum sa spun in romana, nu exista corespondent)).

 

Ce iti recomand eu: sa incepi sa inveti suedeza cat de repede poti cand ajungi aici. Sa iti trimiti in paralel la recunoscut diplomele de liceu si de facultate, iar cand le ai recunoscute sa contactezi o universitate sa vezi cum poti sa te inscri sa faci diferentele. La mine nu a mers altfel decat sa ma inscriu la facultate (asta se face pe studera.nu) si apoi sa trimit diploma recunoscuta in Suedia si un formular in care am completat ce materii am facut eu in Ro si pe care mi le-a recunoscut apoi facultatea. Insa daca sunt asa apropiate facultatile (la mine nu au fost aproape deloc, am cerut sa mi se recunoasca chimia generala, laboratorul de chimie generala si biochimia teorie, caci laborator nu am facut...in rest nu a coincis nimic) poate se merge pe alta cale, nu stiu...In orice caz, ai nevoie de suedeza la nivel de liceu ca sa lucrezi sau sa continui studiile. 

 

Astept cu nerabdare sa ne scrii de aici, de aproape :). Mult, mult succes si multa rabdare!  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,tuturor!

 

Mihaela,iti multumesc mult pt lamuriri, acum inteleg exact cum sta treaba si ce am de facut...mai intai va ajunge sotul meu pt a semna contractul si a inchiria ceva suficient pt familia noastra cu 2 copii de 14,4 ani (baiat) si 4,7 ani (fata), caci intre timp am mai crescut  [:)] ...suedezii au intrebat cam pe cand reintregirea familiei si sotul le-a spus ca odata gasit un spatiu suficient , vom ajunge si noi...probabil ca si eu voi pleda pt  biomedicinsk analytiker, caci inteleg ca aici oferta e mai generoasa...deocamdata pun deoparte diplomele si tot ce trebuie pt a nu fi nevoie de acte suplimentare odata ajunsi acolo...

 

sper sa se intample totul cat mai repede caci asta ne dorim

 

va urez la toate o zi reusita si acolo unde e nevoie, bafta fara de care multe nu merg in viata...

 

tinem aproape, va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu uita sa iti traduci toate diplomele in engleza si apoi sa le legalizezi la notar. Aici e foarte greu sa gasesti traducatori din romana in suedeza si costa foarte mult. Daca le ai in engleza, legalizate, aici vei face copii xerox si le vei da cuiva la "vidimerat", adica sa isi puna semnatura pe ele, cu un numar de tf, cum ca sunt conforme cu originalul. Mie mi-a facut asta profa de suedeza de la Komvux. 

 

Da, oferta de BMA e inca generoasa, se pare ca va fi inca asa vreo 10 ani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah ce ma bucur sa vad ca se mai scrie la topicul acesta, eu n-am mai intrat de ceva timp si uite ca acum il vad la subiecte active!  

 

Bine ai revenit Crisleso! Si mult mult noroc in noua viata suedeza!  

 

Eu nu dau sfaturi birocratice pt ca nici eu la randul meu nu  reusesc sa mi le descurc pe ale mele cateodata, uneori depinde peste ce oameni dai, dar ce am invatat este ca toate se rezolva pana la urma asa ca incept sa ma calmez si sa traiesc in ritm suedez. Pe mine m-a suparat foarte tare cand la echivalarea liceului nu mi-au recunoscut engleza si la mate mi-au dat nivel A (cel mai jos). Ce.-i drept ca urmasem o line umanista, dar ma asteptam la B. Solutia exista, voi da exemenele la Komvux.

 

Una peste alta, la mine lucrurile se misca incet dar sper ca vor avea un rezultat. Am inceput un curs de 9 luni ce va fi urmat de practica si apoi poate cu noroc de job. Ma descur si nu am probleme cu toate ca il fac in suedeza eu avand doar SAS grund. Inconjurata de suedezi am invatat limba mult mai bine decat colegii mei care au continuat la scoala de suedeza, deci, e adevar ce se spune, limba se invata din colectiv. 

 

Nu stiu cum sa zic, dar eu uneori atata ma simt de pierduta, nu stiu de unde sa incep, daca am apucat-o pe calea cea buna, daca este vreo finalitate, daca imi gasesc jobul potrivit, daca, daca...Si nici nu am contact cu comunitatea romanesca de aici, desi in regiunea Stockholmului sunt foarte multi romani. La inceput nu simteam lipsa si nu imi pasa, dar acum ma apasa tot mai mult lipsa unor romani....de aia imi place sa vad putina miscare aici .

 

Va pup, si sper sa ne scriem mai des!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

en-kvinna, ma bucur sa te vad din nou pe aici cu vesti!  [flo2]

 

Ce fel de curs faci? Ai perfecta dreptate, eu am inceput practica in laborator cand eram la grund si am avansat foarte bine, apoi am primit primul job de vara acolo. Cand  am inceput abia vorbeam cate ceva, intelegeam cam 50% dar stiam ca e singura sansa sa invat suedeza, de la nativi. Scoala e mult prea putina si cum noi acasa vorbeam si vorbim in continuare numai romana, alta sansa nu aveam. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor!

 

 

Da, Mihaela, imi traduc toate diplomele in engleza si le legalizez, inteleg ca acolo este mult mai dificil. Cat despre engleza, o vorbesc si scriu fluent...afara de specializarea in Uk timp de 3 ani concretizata cu diploma postuniversitara, am si absolvit un curs de engleza Oxford, sper sa conteze lucrurile acestea...memoria merge inca bine si suedeza mi-o voi insusi cel mai bine cum spuneti voi si este f adevarat, in anturaj suedez...dar tot de sotul meu depind lucrurile acestea caci el va fi primul care va ajunge acolo si de care va depinde situatia noastra financiara pana voi intra si eu in campul muncii.. 

 

 

En_kvinna, iti multumesc pt urari! avem nevoie si noi ca multi altii de noroc acum la inceput de drum suedez! abia astept sa vorbesc si eu ca voi aceeasi limba referitor la cursurile de limba si nivelele lor, etc etc . dar toate, pe rand...am asteptat destul ca tocmai acum sa nu am rabdare

 

Si doamne, cat as vrea sa ma calmeze si pe mine "ritmul" suedez de viata...e prima mea mare dorinta [:)]

 

Va urez numai bine si pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, cursul l-am ales pt. ca mi-a picat in brate cm s-ar zice. Am trecut de interviu si am fost uimita, eu creezand ca o sa ma elimine din cauza limbii. Cursul este "GIS tekniker" si dureaza un 1 an cu practica cu tot (3 luni) si il fac prin Arbetsförmedlingen, care la randul lor l-au cumparat de la o firma specializata pe asa ceva. Nu suntem prima grupa, ba as crede ca e ultima grupa, si cei mai multi si-au gasit job. Vezi tu, conteaza referintele si contactele si ce stii sa faci, ori la un astfel de curs vin oameni cu tot felul de backgrounduri..de la tehnologic..la teoretic sau la nivel liceal, iar un curs de la Arbetsförmedlingen nu catareste foarte mult daca nu exista ceva cu care sa il legi. Mie mi se potriveste si sincer mi-as dori sa lucrez cu asa ceva. Sper sa am si noroc. 

 

Acum urmez cursuri la distanta pt SAS1 , dupa o pauza de vreo 5-6 luni, si nu-mi convine structura si proful si azi m-am turat iarasi din cauza lor. Dar imi trece.

 

Am studiat 12 ani engleza in Romania si nu mi-au recunoscut-o deloc, nici de nivel A, in schimb cei 8 ani de franceza i-au recunoscut la nivel de C. Apai, sa nu-ti vina sa urli? :)))))))))))

 

Trebuia sa contestez dar zau ca nu am avut energia si cheful..era vara..ma pregateam de vacanta,....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

En_kvinna, e chiar interesant cursul pe care-l urmezi , eu am lucrat ani buni in GIS in cadrul institutiilor de protectia mediului din RO...chiar ma gandeam sa va intreb cat de generoasa este oferta locurilor de munca in protectia mediului in Suedia...m-am gandit ca poate pana la obtinerea legitimatiei BMA, voi putea sa gasesc ceva de lucru in acest domeniu...care ar fi termenul corespunzator "protectiei mediului" in suedeza?   

Eu iti doresc spor la curs si un job potrivit dupa absolvire

 

Chiar ciudat cu recunoasterea limbilor straine in cazul tau, am luat-o si pe asta in calcul [:)]

 

La noi situatia se apropie cumva de finalul mult asteptat, dar mai exista inca un mic pas, insa simt eu ca va fi bine...dupa 2 luni de interviuri cu HR si compania angajatoare suedeza, trecute toate cu succes, sotul este chemat la un ultim interviu face to face in Suedia pe 22 nov...e "confruntarea" finala, ca sa zic asa! am ceva emotii dar optimismul meu incurabil nu da voie decat reusitei!

Interviul are loc in Bellö, Eksjo Kommun, Jonkopings Lan. Am inteles ca nici una dintre voi nu cunoaste zona, din pacate. Va zbura pana in Stockholm si va petrece noaptea dinainte la fratele sau in Vallentuna, iar de-acolo cu masina 350 km in Bellö. Sa speram ca nu va fi o simpla vizita iar el un simplu turist...oricum suntem pregatiti pt orice ca asta-i viata, plina de imprevizibil

 

 

Fiindca este vineri si se apropie weekend-ul, va doresc fiecareia in parte zile reconfortante si o vreme frumoasa!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...