Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna. Nu mai tin minte daca v-am spus, dar am luat o pauza nedorit de mare de la cursul de Suedeza : nu au fost suficienti inscrisi pentur grupa mea.In acest moment ma intreb daca nu ar fi fost util sa refac primul nivel, ca sa pastrez legatura... Oricum, voi incerca sa continui cu ocazia urmatoare (undeva prin ianuarie).

Pe de alta parte, am luat si o mica pauza in cautarea de job-uri, deoarece am vazut ca mai peste tot cer suedeza de la bun inceput.

Cam atit momentan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

crisleso, sunt sigura ca e doar o formalitate interviul sotului tau, daca deja s-a discutat salar si alte lucruri. Voi nu veniti odata cu el? Nu acum la interviu, ci cand vine sa lucreze. Apropo, cand va fi (daca ai spus imi cer scuze, am uitat)? 

Apropo de copii si scoala, a mea cea mare a inceput a 5-a aici (adica era inceputa deja de o luna, ea oricum a intrat la invatat intens suedea, nu mergea cu clasa ei, a intrat numai in semestrul doi cu ei) dar n-am avut nevoie de nimic, de nicio hartie. Ei ii iau dupa anul in care e nascut copilul si il pun in clasa aceea. Adica toti copiii nascuti in 2003 merg in clasa a 4-a (exemplul celei mici). Il evalueaza ei aici, nu au nevoie de evaluari externe (oricum nu are nicio relevanta sistemul de notare romanesc aici) si nici materiile studiate. Cel putin la noi asa a fost. N-au cerut nimic. 

 

keloo nu stiam ca pana la urma n-ai continuat suedeza. Poate n-ar fi fost rau sa repeti, e cam nasol sa iei o pauza asa mare, uiti repede daca nu folosesti limba. Si da, fara suedeza nu (prea) sunt joburi, doar la multinationale ce mai poti gasi. 

 

Voiam sa spun de Jönköping, am trecut de doua ori prin el, cu masina. Pe mine m-a impresionat, e asezat pe malul lacului Vättern, mi s-a parut foarte frumos. 

 

O saptamana frumoasa va doresc! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara:-)

 

Am reusit sa citesc tot din urma si trebuie sa spun ca mi-ati devenit foarte dragi si am senzatia ca va cunosc de multa vreme. Chiar am stat cu sufletul la gura de fiecare data cand v-a fost greu si m-am bucurat caati reusit sa ajungeti la capat.

 

De flory eram curioasa cum s-a descurcat saracuta, ca tare mi-ar fi parut rau sa fie nevoita sa renunte la visul sau.

 

Oricum, felicitari pentru discutiile pe care le aveti, pe multe forumuri se infierbanta spiritele si se distruge sentimentul de comunitate. Sper sa ma primiti si pe mine in grup si sa va dau numai vesti bune.

 

Deocamdata visez noaptea numai despre Suedia, iar ziua am inceput Rosetta Stone, curs de suedeza individual, eu si sotul, iar impreuna am gasit pe un site niste lectii introductive. Deci cu limba o vom rezolva cumva, de bine de rau, macar sa ne intelegem cu lumea, nu chiar sa scriem eseuri. Ceea ce nu pot eu sa-mi imaginez acum este cum vom face cu jobul, dar sunt sigura ca se va rezolva intr-un final si chiar sunt curioasa cum.:-)

 

Crisleso, sotul tau in ce domeniu si-a gasit job si cum a procedat? Despre Edith mai stiti ceva, cum s-a descurcat?

Sau pisican? Cele sau cei care ati aplicat pt un job, ati facut CV in engleza sau suedeza? Are vreun format special CV-ul, se trec alte date sau in alta ordine decat in Romania?

 

Va pup pe toate si va doresc succes la scoala si la job, care si cum aveti nevoie. Sunt foarte mandra de voi cum v-ati descurcat acolo, cu munca si seriozitate. Sa va ajute Dumnezeu in continuare.

 

Cu drag.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da,Mihaela, ne-am propus sa venim imediat ce va fi sa inceapa sotul munca, el si-a luat bilet de intors pe 3 dec. acum sa vedem cum evolueaza acolo lucrurile si cand vor suedezii sa inceapa efectiv..mai exista si varianta ca el sa ramana in Suedia si sa gaseasca o locuinta iar noi intre timp sa locuim in Vallentina la cumnati, mai ales ca se apropie sarbatorile de iarna si niciodata nu s-a intamplat sa fim despartiti in astfel de momente...sper si eu sa fie doar o formalitate acest interviu si incununarea faptului ca el este alesul [:)]  Vom vedea

am inteles cum este cu scoala pt baiat, multumesc Mihaela

 

Anamaria, sotul meu este informatician, mai precis programator IT, specializat pe un anume soft ERP IFS (Industrial Financial Systems)aplicat cu precadere in UK si Suedia. Eu ma ocup dintotdeauna cu aplicatiile lui, caut si trimit CV-uri in engleza (format ales ales de mine, nimic deosebit) si comunic in numele lui pana la interviurile tehnice cand intra el in scena, asa a fost dintotdeauna...stiu ce-i poate capul dar uraste formalitatile si conversatiile cu HR, iar astea sunt "specialitatea" mea, caci am absolvit un curs de Management Resurse Umane in Uk in perioada 1995-1998, alaturi de fac de biochimie.

Eu iti tin pumnii pt orice demers faceti refewritor la Suedia

 

Deocamdata atat caci trebuie sa plec sa-mi iau fetita de la gradinita, va pup pe toate si succes tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AnaMaria, eu deschid zilnic DC-ul, citesc ce ma intereseaza, ce mi se pare amuzant. O vreme vorbeam si eu singura pe aici si am renuntat sa mai scriu. :) Acum nici nu prea mai am timp, dar sa stii ca daca voi scrieti, o sa scriu si eu daca nu zilnic, la cateva zile. 

 

Azi am fost libera in contul zilei de duminica, cand voi lucra dupamasa. Am avut utvecklingssamtal cu cea mica la scoala (sedinta particulara cu cele trei profesoare si cu ea). Clasa a 4-a e mai grea, e inceputul mellanstadiet (asa se numesc cl.4-6) si incep sa ii pregateasca pe copii sa invete mai mult individual si sa se concentreze mai bine la scoala, in clasa a 6-a vor primi note. Adevarul e ca pana acum a fost o joaca si acum incepe scoala mai adevarata :). Iar ea inca nu e obisnuita, ar mai copilari...:).

 

Seara frumoasa, maine ne uitam la meciul cu Portugalia si strigam Heja Sverigeeeee!!!!! 

 

PS. Anamaria, scrie nelamuririle, poate te putem ajuta.  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele si multumesc ca nu ati abandonat subiectul.  [:)]  Stiu ca toata lumea e ocupata in ziua de azi si nu prea mai e timp liber.

 

Eu vroiam sa va intreb daca stiti daca-s recunoscute cursurile de psihopedagogie facute in Romania, daca ai zero practica. Cu alte cuvinte, daca ar fi mai bine sa le fac aici, inainte de a pleca, sau in Suedia, cand va fi sa ajungem si sa fiu la zi cu limba.

 

Si alta nelamurire este legata de site-ul http://www.digitalasparet.se/. Am inteles de la voi ca ar fi cam ce sa face si la cursurile de la komvux. M-am uitat pe la primele lectii si am vazut o tona de denumiri la diferite parti ale corpului, de exemplu. Si vroiam sa va intreb daca asa s-au desfasurat si la voi lectiile, pentru ca nu vad de ce ar trebui sa invat din prima cum se spune la gamba sau calcai sau cot sau altele asemenea.

 

Mihaela, asa de mult imi doresc sa particip si eu la o sedinta cu parintii unde sunt 3 profesoare si un parinte si nu o profesoara si 30 de parinti... Mult spor fetelor tale la scoala. Si eu am doua fetite, una de 4 ani si una de un an si sper sa ajungem in Suedia pana incepe cea mare scoala. 

 

Noi ne tot incalcim limba cu Rosetta Stone  [batcap] , dar cred ca va trebui sa gasim si un curs mai serios de atat, sa invatam mai bine gramatica. Oricum, pentru inceput e minunat. Am invatat destul de multe pentru cateva zile de practica.

 

Va pup pe toate si va tin pumnii sa va iasa planurile si va rog sa-mi tineti si voi mie, sa le punem si noi in practica pe ale noastre.

 

Numai bine tuturor. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AnaMaria, in general cursurile sunt recunoscute in Suedia, venind dintr-o tara UE. Chestia cu nepractica e mai nasoala. Ca in general ei cer experienta, iar o facultate facuta in Suedia e mereu cea mai buna :). Acuma depinde, nu stiu exact ce e psihopedagogia si daca aici sunt asa facultati. Probabil sunt pedagogii care lucreaza in scoli, la fritids? N-am gasit meseria asta in Suedia, asa ca e posibil sa fie recunoascuta partial, anumite cursuri, daca nu e exact ce exista aici. Da-mi niste lamuriri, sa vad daca gasesc corespondentul in suedeza. 

 

Cursurile la Komvux sunt diferite de la o locatie la alta, de la un an la altul, depinde mult de profesor. Noi am invatat si biologie si am citit si carti de copii de 4-5 ani la Komvux, ca sa avem un domeniu cat mai vast. La SFI se face multa gramatica si nu conteaza neaparat ce anume inveti. Noi citeam articole din ziar de ex. sau texte scrurte, dar gramatica e cea mai importanta si de acolo inveti si cuvinte. Orice cuvinte sunt bune, se construieste in timp, nu-ti fa probleme. Cu cat ai un vocabular mai bogat cand ajungi aici, cu atat mai bine.

 

Normal ca tinem pumnii, suntem aici sa va incurajam!  [flor]

 

Anja, salutari! Ce mai faceti?

 

Eu azi il duc pe sot la prima parte de cadou de ziua lui. Saptamana viitoare "implineste ani" cum ii place celei mici sa spuna, traducand din suedeza :). Mergem numai noi doi la degustare de vin si branza. El nu stie nimic, decat ca il duc undeva. Cred ca banuieste ceva striptis  [ph34r] de gagici  [panda] . :))) Saptamana viitoare am doi sarbatoriti: sotul si la doua zile dupa cea mare implineste 17 ani. Nu stiu zau cand au trecut ani... [vraji] .  

 

Weekend frumos la toata lumea!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, multumesc frumos de interes si ajutor. Psihopedagogia e un curs care se face la facultate, facultativ, si care iti da dreptul sa predai. Eu nu l-am facut in timpul facultatii pentru ca economia (ce as fi putut preda eu pe baza facultatii) se preda doar la liceu in Ro si nu-mi place sa fiu profa la liceu, dar acum ma gandeam ca poate m-ar ajuta sa am cat mai multe variate cand ajung acolo. 

 

Ma tem ca tot n-am inteles cum sunt structurate si cine ofera cursurile astea. Deci e SFI si apoi SAS A si B, primele oferite de komvux, adica primarie, nu? Si in timpul ultimelor doua nivele, adica Sas A si B, poti obtine si un fel de bursa?

 

La multi ani! sotului tau si fiicei, sa fie sanatosi si sa aveti o viata cat mai linistita si mai frumoasa. 

 

Weekend frumos si din partea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...