Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu am remarcat diferenta de restaurant italienesc, cata galagie! :) Mi-era dor de linstea scandinava. 

 

Sunt restaurante cu locuri de joaca pentru copii, suedezii merg peste tot cu copiii lor. Asta de zic eu, e distractie de vineri seara, betiveala si cluburi, discoteci. Probabil nu mereu si nu toata lumea, dar de baut se bea. Ceea ce nu se face in prezenta copiilor, nu in restaurante. Adica ziua e plin de lume cu copii, fara...seara/noaptea e a adultilor. Aici copiii se culca devreme, unii chiar la ora 18, dar cel tarziu la 21 sunt in pat si copiii mai mari. Ale mele au fost mereu exceptie, crescute in Ro :).

 

Va pup, azi fug la munca!

 

PS. Anamaria primit, raspund diseara. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc tuturor pentru urari! Abia astept sa-mi expun si eu parerea despre ce si cum cu distractia la suedezi

 

Deocamdata m-am lamurit aseara cum e cu cazarea aceasta pt o luna, ei nu aveau de unde sa stie ca sotul va avea masina imprumutata o perioada d ela fratele sau din Vallentuna si i-au gasit chirie in satucul cel mai apropiat de locul de munca, care-i un loc cu doar 400 oameni...in ideea ca venim si noi e musai sa gaseasca cazare in localitatea acea cu de toate Eksjo, aflata la 23 km, un orasel cu de toate...deocamdata e bine si asa, ajutorul e ok si macar are unde sa traga din prima, zicea ca vineri se duce acolo si o sa vada cum e, dar pt noi e musai sa inchirieze ceva in oras

 

il vad acum mai linistit iar mai multe concluzii despre societatea suedeza va putea trage odata cu inceperea serviciului cand va lua efectiv contact cu ceilalti angajati

dar eu astept personal sa-i cunosc si sa va impartasesc ce si cum

 

AnaMaria , ma gandeam sa-mi inghet serviciul pt 1 an daca mi se va aproba, e dreptul functionarilor publici, asta ca o masura de siguranta...pana una alta am examenul de promovare in ultimul grad chiar pe 30 dec si vreau sa-l dau desi ma simt cu un picior in Suedia, dar e ambitia mea

Varianta demisiei e ultima optiune dar o iau in calcul daca voi intampina probleme

Totul depinde de cum gandeste sotul momentul emigrarii, nu e o graba teribila dar va fi probabil in ianuarie

va tin la curent

 

Toate cele bune si perseveratiin ceea ce va doriti, ca uite ca se poate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisleso, felicitari pentru jobul sotului si va tin pumnii sa aveti acomodare usoara.

Cateva tips and tricks:

Nu imi mai amintesc cat de mari sunt copiii tai, dar un sfat din experienta mea. De obicei se gasesc destul de greu locuri la gradinita asa ca cel mai bine ar fi sa suni la Eksjo Kommun de pe acum (imediat ce sotul primeste personnummer) si sa ii pui pe copii pe lista de asteptare pentru loc la gradinita. In general iti asigura loc cam in 3 luni. Aici copiii merg la gradinita de la app 1 an. Ma gandesc ca pt copii ar fi bine sa inceapa acomodarea cat mai repede caci le va fi mai usor cu limba pe viitor.

 

Sa intrebe sotul la firma unde lucreaza daca poate primi ajutor cu relocarea. Noi cand ne-am mutat in Suedia am primit de la companie bani pentru mutatul lucrurilor precum si asistenta de la o companie de relocare pentru a facilita toate formalitatile de mutare: personnummer, inscrierea in a-kassa, vårdcentralen, gardinita, deschiderea unui cont la o banca, inscrierea in sindicat, etc. Tot ei m-au ajutat cu gasitul unei case (altfel nu ma lua nimeni in seama).

 

Despre restul parerilor despre suedezi, eu probabil ca traiesc intr-o lume paralela:))))) Eu ii vad ff familisti, la restaurante este romantic (lumanari, muzica in surdina) si sunt multe familii (sot/sotie). Chiar ii vad mult mai atenti la parteneri si la dorintele partenerilor. La petreceri se bea, dar spre sfarsit se da si pe dans. E drept ca nu prea beau in timpul saptamanii si beau mai mult in weekend. Imi place cumpatarea lor in tot ce fac, inclusiv petreceri, nunti, sindrofii. Am fost la multe petreceri unde te aseaza la masa aleator (neparat nu langa sot) si iti dau lista cu cantece de cantat. Eu nu as face asa ceva, dar nici nu m-a deranjat, mai ales ca spre sfarsit toata lumea s-a rearanjat la mese pe langa parteneri, cunostinte.

Va doresc o zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, de lista cu cantece suedeze de cantat la evenimente am uitat! De prisos sa mai spun ca spatiile sunt non-smoking (deci departe de posibilitatea ca la eventimente din RO, sa fumezi la masa...)

 

Mihaela, eu locuiesc in RO, dar cei de care povesteam (si care fac parte din familia mea) in schimb locuiesc acolo. Prima data eu am aterizat acolo prin 1990 sau 1991, cam asa ceva. Ei, de altfel atunci prima data am fost cu trenul...Bucuresti-Berlin, apoi am schimbat. Am trecut cu trenul pe ferryboat, nu exista niciun pod. Imi amintesc de o baba ce juca la aparatele de pe ferryboat si castiga tot ce era in aparat :) Mi s-a parut o experienta de peste lume, mai ales ca era prima data cand am pasit pe teritoriu occidental.

 

De atunci am tot fost acolo de vreo...cat sa spun...de vreo 50 ori? cam asa imi da la un calcul. Dar am fost doar in concedii, niciodata nu am stat o perioada mai lunga de...1 luna, ca sa spunem asa. Dar am avut suficiente interactiuni cu suedezii, i-am apreciat enorm pentru modul cum au acceptat integrarea emigrantilor (incepand de la razoiul din Golf...), imi amintesc prima data cand am ajuns acolo nu vedeai vreun gunoi pe strada, vreun pod scris cu graffitti...lucrurile s-au schimbat foarte mult intre timp, nu neaparat in bine, dar timpul nu se poate da inapoi.

 

Musafirii de care iti spuneam sunt 80% suedezi (foarte putini romani..), si ai dreptate, majoritatea sunt fosti colegi de gradinita, scoala, liceu, facultate etc etc :). Mai sunt si achizitii mai noi (ca sa spunem asa), fiecare dupa cum relationeaza si cum se integreaza. ORicum,nu au nicio problema sa doarma peste noapte acolo...dimpotriva, le place la nebunie ca pot sa stea la o bauta toata noaptea. Dar asta nu se intampla iarna...cand barcile sunt depoztitate, casa e inchisa...se sta pe continent...ci doar in perioada fara zapada.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre cat de tacuti sunt suedezii...pai, la ore de varf, cand e inghesuiala cea mai mare pe metrouri, e liniste. Dimineata numai paginile ziarelor/cartilor se aude. Lumea vorbeste incet, uneori isi soptesc, la telefon se vorbeste incet, numai adolescentii sunt galagiosi. Sincer, stau si ma intrep cum e posibil ca la varsta de 15-16 ani så fie atat de galaciosi  si 10 ani mai tarziu så vorbesca incet.

 

Pe ei ii sperie tonul ridicat si gesticularile, mai ales in public. Sunt tot timpul calmi. Am fost martora la un conflic, cineva a ridicat un pic tonul, nu foarte mult si a vorbit grabit pt ca era iritat de niste chestii. Cand am vorbit cu alti suedezi martori la acelasi moment, ei vorbeau despre moment ca si cum ar fi fost un conflict in toata regula, ceva de speriat. Din perspectiva mea, a fost o usoara manifestare a unei iritabilitati (perfect sustinuta cu argumente, deci nu zbieraturi si alte de-astea). Asadar, perspective si perspective. Insa cine este mai vulcanic si cu mai mult patos trebuie sa invete sa se autocontroleze pt. ca din perspectiva suedezilor nu este tocmai ok. 

 

Dar e adevarat ca impresiile sunt filtrate prin experiente personale dar mai ales felul nostru de a fi, pt ca la noi raportam totul, de aici probabil si diferenta de opinie. Eu fac parte din categoria vulcanicilor cu patos si  m-am nascut si cu un timbru vocal ceva mai puternic. Dar m-am adaptat :)))

 

Inca o chestie ce am observat-o e ca suedezii care au locuit in alta tara ori cei ce au niste legaturi cu strainii, in general sunt mai deschisi.

 

A, da, si in suedia mai conteaza si unde te-ai nascut ...m-a amuzat teribil un suedez ce imita accentul si  tipicul suedezilor din "gnällbältet", deci o fi zone si zone, oameni si oameni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceva ce mi s-a spus acu' vreo 20 de ani, si pe vremea aia mi se parea SF: In Suedia pe primul loc sunt copiii. Pe al doilea, femeile. Pe al treilea, animalele. Undeva la coada...barbatii. [:)]

 

Copiii? Prin anii '90 cand am aterizat eu acolo, ma miram ce obraznici sunt. Nimeni nu le spunea nimic...nu aveai voie sa ii certi, daca nu erau ai tai. La fel de SF mi se parea, eu venita din triburile din est unde invatatoarea ne lovea palmele cu aratatorul in clasa daca nu raspundeam imediat cat e 5*8...

 

Ulterior, toate astea au fost implementate si in Europa de Est. Cu itnarziere de vreo 20 de ani. Cu rezistenta din partea oamenilor...dar, totusi, incetul cu incetul...om ajunge si noi acolo unde erau eu acu'20 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:))) A_Iulia, da asa e. Primul loc e al copiilor si la coada stau barbatii. :) Am avut un coleg la scoala de suedeza, iranian, si a zis unei profe suedeze ca lui nu-i covine ca barbatii sunt la coada si profa i-a raspuns ca daca o tine pe a lui nu o sa ajunga departe in Suedia.

 

Copiii mie  mi se par cuminti, linistiti, ascultatori. Nu stiu cum sunt in familie ca atunci cand eu sunt in preajma, sunt un fel de strain si poate isi vad de treaba. Dar numai pe cei ai imigrantilor ii aud tipand si jucandu-se zgomotos. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! Se vede ca eu am lucrat. Voi ati scris, ati scris...eu abia acum am apucat sa citesc si sa raspund. Am fost si la sala azi, am fost harnica, ca atare am ajuns acasa pe la ora 19 si am aterizat direct in baie ca eram sarata :). Apoi am mancat ceva si uite ca acum trebuie sa merg la culcare. 

 

Maine lucrez pana la 18 dar incep de la 10 numai bine sa apuc sa vorbesc cu mama care implineste o varsta frumoasa :). In ianuarie vine la noi, sa stea cu casa cat noi suntem plecati si apoi cu noi pana de Paste cand vom merge in Ro. Da, la noi planurile trebuie facute cam asa cu cate 6 luni inainte, ca altfel nu primesc concediu. 

 

Imi place ca subiectul a inviat, imi place ca avem experiente si trairi diferite.

 

A_Iulia, mersi de explicatii. Credeam ca esti aici ca te-ai exprimat in acel post la prezent. :) 

 

Fetele care locuiti in Suedia, va uitati la Skavlan? Vineri a fost invitat in studio un psiholog care a scris recent o carte despre cum sunt educati copiii in Suedia, cum au preluat conducerea asupra adultilor, cum adultii nu mai sunt parinti ci prieteni si ca nu e tocmai OK pentru generatia tanara ce se formeaza, ca nu au restrictii, reguli, cred ca totul li se cuvine si ca va fi nasol cand vor da cu capul de "pragul de sus". Daca nu l-ati vazut, il gasiti pe svtplay, la Skavlan. Eu il ador pe norvegianul asta (Skavlan, cel ce face emisiunea), e singurul talkshow la care ma uit, dar mi se pare de exceptie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspund repede, pana nu intru in vartejul meetingurilor.

Despre educatia copiilor eu cred ca s-au schimbat multe in mentalitatea generala si, asa cum zice si Iulia, genul nordic de educatie s-a raspandit. Nu as zice ca cel suedez e perfect, dar il prefer celui balcanico-turco-latin.

Mihaela, da, ma uit la Skavlan, si imi place norvegianul.Dar aseara m-am uitat pe Rai 1 la o reecranizare a Annei Karenina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu aseara a fost Skavlan, e vineri seara pe svt1. Pe svtplay poti sa il vezi oricand, pe net ma refer. Aici e ultima emisiune (are si parti in engleza ca are si invitati din alte tari, daca merge in Ro va recomand) http://www.svtplay.se/skavlan In josul paginii sunt toate emisiunile din sezonul acesta. 

 

Psihologul nu sustinea deloc alta metoda de educare, spunea doar ca a creste copiii fara niste reguli si limite nu le face deloc bine, nu spunea de strictete sau batai, ci reguli. Cu asta sunt de acord, pentru ca eu asa le-am crescut pe fete, desi recunosc ca de cand sunt in Suedia am lasat mai jos garda, insa reguli tot avem. Pe care le respectam cu totii, adica nu sunt reguli pentru copii ci reguli ale casei, ale noastre. Bine, unele sunt si ale lor speciale, ca doar nu le dau cafea si alcool sa bea daca ei asta vor :). Stiu, e o exagerare. Dar de exemplu pe mine/noi ( ca e si sotul la fel) ne innebuneste cea mica cu machiajul, cica toate fetele merg la scoala "macar" cu rimel in fiecare zi, ea e singura care nu are voie. La 10 ani! Cea mare a inceput sa se machieze pe la 14-15 si tot mi s-a parut devreme, ca eu nici acum nu ma dau cu fond de ten si pudra...imi trag doua linii la ochi si un gloss pe buze. 

Asa ca o lasam pe cea mica sa se fardeze la cate o petrecere sau mai merge cu colegele vineri seara la un fritids unde au tot felul de activitati...mai calca ea si pe langa ca o mai gasesc dupamsa fardata, vine acasa de la scoala si se fardeaza :). pe tema asta mereu avem discutii dar nu mi se pare normal si nu am de ce sa cedez in fata ei. Pana cand, nu stiu, dar vreau sa stie ca nu e normal pentru un copil sa se fardeze. Si din astea vor mai tot aparea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...