Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu nu ma uit la televizor decat la filme. Mi-am facut obiceiul asta  deoarece eu pana nu de mult nu intelegeam nimic si ma frustra teribil. 'Dar am citit un articol intr-un ziar despre tema asta, cred ca era DN sau SvD. Tot despre ideea asta am citit un articol in engleza de pe un site al carui nume nu-l mai stiu, era vorba despre drama de a fi "yuppie". Adica, copii protejati si fara reguli cu increderea ca ei sunt perfecti si ca totul li se cuvine, dupa ce termina scoala ii izbeste realitatea intr-un fel de multi intra in depresie. Pt. ca ei nu au fost invatati ca exista reguli, ca trebuie sa o iei de jos in sus, ca trebuie sa faci sacrificii, sa stii sa pierzi, sa lasi de la tine, ca si ei, chiar ei, au mici probleme ce trebuie ajustate. Apoi, am citit un alt articol in presa suedeza despre procentul celor cu probleme depresive, cum ca a crescut multisor si ca cei mai multi sunt tineri, nascuti in anii '90. Ma gandeam daca nu cumva este o legatura intre copii fara reguli obisnuiti sa aibe totul si problemele tinerilor adulti, copiii de ieri.

 

Eu nu ma pot pronunta cum e cu copiii, nu stiu si nu-mi bag nasul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu ma mai uit cu placere, impreuna cu copiii, la "halv åtta..."  si la show-rile cu gatit. Iar fara copii la Solsidan si filmele suedeze/daneze politiste si cateodata, prind sambata pe SVT2, opera sau concerte de muzica clasica.

Mai acu' cateva saptamani am vazut un colaj de "Lacul lebedelor" mai altfel (o vizune rap/dans contemporan si o viziune gay:))). Nu pot zice ca mi-au placut, dar au fost interesante,

Cat despre educatia copiilor suedezi cred ca asta e diferita functia de mediul social, sa nu zic categoria sociala. Am auzit si eu multe discutii pe tema asta, dar atunci cand am avut discutii concrete cu colegii suedezi, cu unii parinti din clasa copiilor am realizat ca ei nu gandesc deloc altfel decat mine. Si ei vorbesc despre o libertate cu limite si reguli, de a lasa copilul sa experimenteze, sa invete din greseli, ca unele lucruri se obtin numai cu efort, etc. Multi ziceau ca parintii anilor 70-80 sunt mult diferiti de cei ai anilor 50-60 si sperau ca generatia asta noua de copii va fi mult mai bine pregatita sa ia viata in piept- dar asta om trai si om vedea.

Noi inca nu ne-am lovit de mari probleme de atitudine, dar baietii se maturizeaza mai greu si inca nu au ajuns la perioada critica. Asa ca am urechile ciulite si mintea deschisa pentru vremurile ce vor sa vina. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza! Azi muncesc de dupamasa, am putin timp liber inainte sa merg in oras, vreau sa le iau fetelor ceva de Mos Nicolae. :)

 

Nici eu nu m-am uitat la emisiuni pana acum 3-4 ani, din acelasi motiv en_kvinna, ca nu pricepeam. Imi amintesc ca eram la komvux, in primul an si au venit fosti elevi, aflati aici de ani buni (ce ii invidiam ca vb asa bine suedeza!) si o tipa rusoaica ne-a povestit ce revelatie a avut ea dupa vreo doi ani de cand se afla aici, cand a izbucnit in ras la o gluma la radio. Era in masina, mergea la munca, facea asta dimineata de dimineata, dar atunci a realizat ca a inteles in sfarsit gluma de la radio. Ei am avut si eu revelatia asta, cam tot dupa doi ani. :) Nu la radio ci la munca, cand m-am trezit ca radeam alaturi de colegii mei fiindca intelesesem gluma. Pana atunci recunosc ca ma mai crispam sa zambesc dar de fapt nu pricepusem, insa imi era jena si sa intreb si sa nu rad cand toti se prapadeau de ras...

 

Eu ma uit cu placere la Doobidoo, la På spåret, sunt concursuri haioase si imi plac. Ma mai uit la Så mycket bättre, e filmat pe Gotland, la emisiuni de bucatarie cand le prind, m-am uitat si la Halv åtta hos mig de multe ori. Mai e o emisiune in care copii adoptati din alte tari sunt ajutati sa isi gaseasca parintii naturali, ne uitam si la asta, tot ceva cu spåret ii spune dar am uitat cum. Am vazut si doi baieti adoptati din Ro care si-au gasit familiile naturale in Ro. 

 

Apropo de educatia copiilor, e normal sa difere mult si sa depinda de mediul din care provine copilul. Psihologul asta a studiat majoritatea si se refera la ea, nu la cazuri si cazuri. E o tendinta, asta spune el. 

 

crisleso ce vesti mai ai? 

 

anamaria, cum sunteti? 

 

O zi frumoasa la toata lumea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! Se vede ca eu am lucrat. Voi ati scris, ati scris...eu abia acum am apucat sa citesc si sa raspund. Am fost si la sala azi, am fost harnica, ca atare am ajuns acasa pe la ora 19 si am aterizat direct in baie ca eram sarata :). Apoi am mancat ceva si uite ca acum trebuie sa merg la culcare. 

 

Maine lucrez pana la 18 dar incep de la 10 numai bine sa apuc sa vorbesc cu mama care implineste o varsta frumoasa :). In ianuarie vine la noi, sa stea cu casa cat noi suntem plecati si apoi cu noi pana de Paste cand vom merge in Ro. Da, la noi planurile trebuie facute cam asa cu cate 6 luni inainte, ca altfel nu primesc concediu. 

 

Imi place ca subiectul a inviat, imi place ca avem experiente si trairi diferite.

 

A_Iulia, mersi de explicatii. Credeam ca esti aici ca te-ai exprimat in acel post la prezent. :) 

 

Fetele care locuiti in Suedia, va uitati la Skavlan? Vineri a fost invitat in studio un psiholog care a scris recent o carte despre cum sunt educati copiii in Suedia, cum au preluat conducerea asupra adultilor, cum adultii nu mai sunt parinti ci prieteni si ca nu e tocmai OK pentru generatia tanara ce se formeaza, ca nu au restrictii, reguli, cred ca totul li se cuvine si ca va fi nasol cand vor da cu capul de "pragul de sus". Daca nu l-ati vazut, il gasiti pe svtplay, la Skavlan. Eu il ador pe norvegianul asta (Skavlan, cel ce face emisiunea), e singurul talkshow la care ma uit, dar mi se pare de exceptie. 

[deziuata] [flo]  La multi ani pentru mama ta Mihaela, sa-i dea Domnul sanatate, sa va bucurati de ea 1000 de ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, tuturor!

 

N-am vesti, Mihaela...surprinzatoare, in sens neplacut, linistea suedezilor acum cand ar mai fi doar 4 zile pana la inceperea activitatii...nimic din ce promisese tipa de la HR vinerea trecuta nu s-a adeverit, adica contractul inca nu i-a ajuns prin posta asa cum promisese ca-l va avea luni sau marti, despre chirie nu stie nimic concret unde si in ce conditii va locui...nu putea sa mai suporte si ieri a sunat-o pe respectiva sa-i aminteasca ca nu a primit hartiile promise, apoi cu chiria etc. Asa a aflat ca e vorba despre un coleg din companie care ar avea ceva de inchiriat in acel satuc aproape de locul de munca, dar inca nu-l sunase si ca avea s-o faca in seara aceea...probabil ca tocmai sotul i-a amintit despre asta...apoi a intrebat-o de contract si i-a spus ca au avut sedinta ca sa decida in ce clasa bugetara sa-l introduca, la directori sau la IT-isti...si ca va intocmi ea contractul ziua urmatoare adica ieri...sa nu-ti vina sa inebunesti, sunt lucruri despre care nu pomenise nimic vineri, si va dati seama ce simtea al meu barbat in acele momente...cu ultimele farame de rabdare si intelepciune a rugat-o sa-i dea macar nr de telefon al acelui coleg ca sa ia el legatura personal pt a avea un acoperis provizoriu deasupra capului si sa poate incepe munca caci timpul e scurt pana pe 9...si iar nici o veste de ieri de la ora 15...de unde parea totul stabilit si aranjat de ei sa te trezesti in asa o nebuloasa...ce sa mai zic eu acum? incerc doar sa-l calmez dar uite ca avand termen de comparatie cu angajarile precedente din Franta unde totul a decurs snur, este uluit de indolenta si pasivitatea si chiar nesimtirea acestei persoane care macar putea sa raspunda e-mailurilor lui...

 

refuz acum sa trag vreo concluzie desi as fi indreptatita s-o fac si nu e deloc favorabila...dar citindu-va din urma de atata timp sa zicem ca sunt cumva familiarizata cu "lasa-ma sa te las" al suedezilor...ca nici un caz nu seamana cu altul, mai ales aici unde este vorba de o aplicatie pur individuala fara vreo trimitere printr-o filiala din RO sau vreo firma de intermediere

 

Sper totusi sa am ceva vesti pozitive pana maine la finalul zilei, altfel am stabilit ca nu va merge acolo neavand efectiv unde sa doarma...de necrezut!

 

Si sa va spun ca a fost in toate mesajele finut si diplomat, dar daca nu primeste vreun raspuns pana maine seara este hotarat sa scrie directorului companiei in UK...mai ales ca inca nu au decontat factura cu transportul desi este trimisa de zile bune si aia

 

Ia sa aud acum pareri, va sarut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letiția multumesc mult de tot! Abia astept sa o strâng in brate, i-am luat cadou bilete sa vina la noi, in ianuarie. O sa stea pana de Paste cand vom merge împreuna in Ro. Sa ne trăiască mamele la toți!

 

Crisleso foarte ciudat comportament, sa insiste soțul, sa nu se jeneze. Țin pumnii sa se rezolve toate la timp, altceva nu stiu ce sa zic..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca incepe maioneza sa se lege cumva...a primit in sfarsit un e-mail ca au aflat printr-o firma de imobiliare de un apart cu 2 camere disponibil acolo in satuc si sa o sune cat mai urgent pe doamna X (i-au dat numele si tel)...probabil ca deja sotul a si sunat-o, sper ca va fi ok pana la urma caci la munca este chemat pe 9. Contractul pe care cica l-a atasat la mesaj era sub forma unui link care nu ducea nicaieri...sotul si-a dat seama ca e vorba de un intranet...ce mai la deal la vale, sotul chiar nu se lasa si i-a solicitat sa-l ataseze ca o arhiva sau cum o fi dar sa-l trimita, insa oricum luni in prima zi il va semna, asa cum se exprimase si tipa, ca maine e deja vineri

 

Ce mai conteaza daca totul se va termina cu bine...speram!

 

Mihaela, cred ca te pricepi sa tii pumnii stransi...multumim! primeste capusorul cu flori caci nu am pe moment acces la "figurine"

 

va tin la curent, tuturor succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisleso, eu zic ca sotul tau sa il sune pe managerul care l-a angajat. Se poate ca secretara sa fie mai ametita si sa incurce borcanele. Dar managerul are responsabilitatea  sa rezolve problema. Eu nici macar nu as suna acel coleg. Daca cei de la companie au promis ca il ajuta, ei trebuie sa rezolve lucrurile. Cum am scris cateva pagini mai sus, sa ceara o persoana care sa se ocupe de relocarea lui, de casa, transport si toate formalitatile de venit in Suedia.(Orice firma respectabila lucreaza cu firme de relocatre.)

Cat despre contract, este ff important pt viitor, salariu/marairi, beneficii sa fii incadrat la categoria potrivita.

Tot cu managerul care l-a angajat sa clarifice categoria de angajare. De ex. ca manager poti primi incentive cu procent mult mai mare decat ca inginer. Unele firme ofera masina de serviciu, telefon/abonament gratuit, post de lucru acasa.Maririle de salariu se fac tot functie de categoria initiala. Un manager poate avea program flexibil cu mai multe zile de concediu. Sa se lamureasca bine de tot inainte sa semneze contractul.

Succes

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Fetelor dragi, toate s-au rezolvat cum altfel decat pe ultima suta de metri dupa ce-a trecut de la extaz la agonie si invers...adica tipa de la HR luase deja legatura cu persoana respectiva pt inchirierea apartamentului de care va spuneam ieri, iar apoi din Vallentuna a vorbit cu ea si cumnatul in suedeza si sotul in engleza, nu sunt probleme, este asteptat luni dimineata la firma la ora 9 sa semneze contractul pe care il am si eu pe ecran, iar apoi are liber de la ei sa plece sa perfecteze actele pt inchiriere. Frate-su isi ia liber ziua de luni si vor pleca impreuna dim. de tot din Vallentuna, dupa semnarea contractului vor merge impreuna la apartament si va semna si el odata su sotul, ca o garantie in plus...apoi cumnatul se va intoarce cu trenul pt a-i lasa masina sotului asa cum stabilisera initial chiar vreo 2-3 luni pana isi va cumpara un second de-acolo (cumnatii au doua masini)  

 

Am vazut acum ultimul e-mail din partea firmei cu scuzele de rigoare si urarile de bun venit pt luni la ora 9!

 

Anja, postul pt care a plicat este de Analyst/Developer, deci nu manager...ce vad eu in contract este salariul care corespunde cu cel anuntat telefonic, nr de zile de vacanta (30), marirea de salariu dupa primele 6 luni si cam atat in principiu...

Copiii mei au acum 14,6 ani (baiatul) si 4,8 (fetita)...am inteles ca trebuie sa nu amanam prea mult venirea pt un loc la gradi

 

Una peste alta cand totul se termina cu bine mai uiti din neajunsurile de pana atunci...nu au decurs lucrurile precum in cazul Anjei dar pana la urma important e ca nu a fost o plimbare in Suedia...iar ajutorul fratelui este important acum si e prima oara cand fratele mai mic il ajuta pe cel mare, si mai ales prima oara cand al meu sot cumplit de mandru si orgolios, accepta...sunt si ei incantati ca vom fi si noi pe-acele meleaguri!

 

Nu stim ce va mai urma cu restul demersurilor ce tin de integrare, noi mai ramanem aici o vreme, eu am examenul pe 30 dec si chiar daca nu apuc sa-mi iau salariul marit nici nu vreau sa ratez promovarea

 

Astept si eu sa-i aud impresiile dupa inceperea activitatii

 

Apropos, fetelor, cate cifre are personnumerul?

Vad pe contract 4 cifre in dreptul personnumerului, dar el nu semneaza decat luni contractul...deci este altceva,nu? 

 

Va multumesc tuturor pt toate sfaturile si incurajarile trimise in toata aceasta perioada si probabil ca abia de-acum incepe greul cu integrarea si restul...

 

Va tin la curent, pa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...