Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Crisleso, noi plecam in Ro de Craciun. Nu am mai fost de Craciun in RO de app 12 ani! Deci vom avea vacanta app 3 sapt! Ca orice vizita in Ro, ma astept sa zburdam din vizita in vizita [:)] .

Eu as sugera sotul sa aplice pentru toti pentru numere personale. Noi cand am venit, am ajuns in SE (veneam din DK,deci era mai usor) intai eu si copiii iar sotul a venit dupa 3 luni. Insa oficial am venit toti 4 odata.

Oricum, eu am aplicat pentru toti pentru numere personale. Cum ai zis si tu, va tb pt conturi, pentru inscrierea copiilor la scoala/gradinita si chiar pentru inchirierea unei case.

Ai scris despre comision la extragerea banilor din cont... Poate ca habar nu am eu dupa atatia ani [batcap] , dar noi avem conturi in 2 banci Suedeze si una daneza, si niciodata nu ne-au luat comision la scoaterea de bani.....
Eu zic sa mai intrebe cumnatul inca o data la banca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

En_kvinna, sa inteleg ca poate aplica sotul si pt noi 3 IN LIPSA NOASTRA? Asta nu mi-e clar...daca-i asa, atunci poate demara deja aplicatia

 

Nu stiu exact cum e cu comisionul de retragere, dar dupa 3 ani jumatate ma gandesc ca stie cumnatul cum e cu banca si retragerea...oricum e musai sa aibe si sotul contul lui, asa ca e o chestie provizorie

 

multumesc pt sfaturi, astept raspuns la ce te-am intrebat mai sus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si multumesc de intrebari.

 

Am tot incercat sa raspund aseara, dar se bloca pagina si nu publica raspunsul. Pana la urma am renuntat si m-am culcat.

 

Fratele e mai bine, dar mai are de tras, ca are niste oase rupte si i-au pus niste tije in picior.

 

Mihaela, ce frumos povestesti... Si la mine la munca zic colegele ca era o atmosfera frumoasa pe vremuri, dar acum e doar stres si alte chestii de astea. :-)

 

Crisleslo, imi pare ca asa frumos merg lucrurile la voi.:-) Sa dea Dumnezeu sa fiti impreuna cat mai curand si sa ne scrii si de acolo. Dupa cate luni de trimis cv-uri a gasit sotul job?

 

Anja, eu stau in alta localitate decat cea in care m-am nascut si cand mergeam acasa de sarbatori, tot asa era, o tineam din vizite in vizite ca ajungeam mai obositi decat am plecat. Dar noua ne placea, era f placut sa ne intalnim cu atatea rude. Acum suntem consemnati la domiciliu de sarbatori, asa ca facem maratonul dupa Sf. Ioan.

 

Va pup pe toate si va citesc cu drag.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit!

 

Am vorbit despre numerele personale dar nu v-am intrebat care sunt actele pe care trebuie sa le prezinte la ghiseu, deci va rog frumos pe voi, Mihaela,Anja,En_kvinna, sa treceti in revista cele necesare luand in considerare si faptul ca va aplica in acelasi timp si pt noi 3, chiar daca nu suntem acolo! deduc din cele scrise de Anja ca se poate asta...

 

Intr-adevar Ana Maria, lucrurile ne merg bine acum, e un sfarsit de 2013 incununat de reusite, dupa o vreme in care parea ca nimic nu se mai leaga...dar asta-i viata, dupa nor vine si soare si invers...vis-a-vis de ce m-ai intrebat cu CV-urile pt Suedia, eu am cercetat regulat in toata Europa ofertele de joburi pe softul de care am scris, stiind ca sunt rare...ne doream in Suedia dar existand impedimentul limbii cerut cu precadere in majoritatea ofertelor chiar si in multinationale mai nou macar la nivel conversational, nu mai speram dar totusi am trimis, nu am renuntat...fetele stiu ca in urma cu doi ani sotul a ajuns in Suedia tot cu gandul de a gasi de lucru acolo la fata locului si la cateva zile dupa ce a ajuns a fost chemat urgent in Paris, urmare unui CV pe care-l trimisesem cu 4 zile inainte...evident, pe acelasi soft! practic, prima chemare prima acceptare, asa a fost mereu...si mereu Franta a fost prima! numai ca a lucrat pana acum pe contract si desi banii erau mult mai multi, perioada era scurta 3-4 luni maxim, implementa softul si apoi gata, acasa! ramaneau altii care butonau dupa ce-i instruia sotul! asteptam de mult o pozitie permanenta, in locul unui contract prin firma, la asta ma refer...si mare a fost bucuria cand pe 3 oct anul acesta am gasit exact ceea ce cautam, parea ca jobul era construit dupa CV-ul lui! si de data asta, in Suedia! ce-a urmat, stiti deja din postarile mele regulate!

Concluzia e aceeasi, de a persevera in lucrul pe care-l doresti, toate se petrec cu un rost pe lumea asta si intelegem mai tarziu de ce acel lucru nu se intampla neaparat atunci cand ni-l dorim noi...

 

Eu va urez ca fiecare zi sa va apropie tot mai mult de ceea ce va doriti fiecare in parte, dar in primul rand sa aveti sanatate cu totii!

 

 

Va urma..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna...eu nu pot sa te sfatuiesc cum sa faci cu actele deaorece exista diferente de dosar in functie de motivul pt. care se cere rexidenta.  Eu nu am venit cu familia, eu am venit pt  reintregirea "familiei". Pt Migrationsverket sambo si casatoria sunt aproximativ la fel. Dar imi amintesc ca pe documentele alea era o rubrica unde trebuia sa completez daca aveam persoane in intretinere, copii, sau daca pe langa mine sau prin intermediul meu mai aplica alte persoane. Eu nu am completat rubrica aceea si nici nu m-am interesat cum e. 

 

Sotul tau trebuie sa se interez din mai multe surse cum este cu actele, de la Skatteverket, alti oameni trecuti prin asemenea situatii.

 

Mult succesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu te pot ajuta din pacate cu detalii despre formalitatile de obtine a pers nummer. Au trecut multi ani de atunci, si daca ma gandesc bine m-au ajutat cei de la resurse umane.

Da un search pe google, si ai sa gasesti in engleza pasii care trebuie urmat. Uite ce am gasit eu:

http://yourlivingcity.com/essentials/personal-number-sweden/

 

Poate fratele/cumnatul il poate ajuta cu  formalitatile pe suedeza.

 

Succes,

Anja

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scriu repede si pe scurt, imi scuzati graba dar azi merg la concert cu fata cea mare si nu am timp de tare multe, acum am ajuns acasa. Nu prea imi amintesc multe nici eu, noi am fost in a doua zi la Skatteverket sa ne inregistram, tin minte ca am avut numai pasapoartele cu noi, am completat ceva formular acolo, dar am fost cu suedeza de la personal care se ocupa de noi atunci. Am fost in aceeasi zi si la banca si am deschis cont dar tot cu ea, desi nu aveam inca numerele personale. Ce retin e ca am trimis apoi la Migrationsverket, sau in aceeasi zi poate, nu mai retin. Acum citesc ca prima data se trimit hartiile la Migration si apoi te inregistrezi la Skatte.

http://stockholmcrossroads.se/en/article/how-do-i-get-a-swedish-personal-identity-number-personnummer/

 

Ce zic eu: sa mearga sotul si sa intrebe la Skatte, ii spun aia acolo ce sa faca. Sa nu spuna ca voi nu sunteti in Suedia si sa completeze si pentru voi. Nu retin cum e cu pasapoartele, daca trebuie in original si fac ei copii...asta eventual sa intrebe sotul inca. 

 

Am fugit, va pup si revin in weekend cand am mai mult timp. weekendul asta nu lucrez :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor!

 

Si eu sunt pe fuga acum, va multumesc pt linkurile trimise, asa am vazut si eu ca mai intai trebuie la migra si apoi la skatte, o sa-i spun sa treaca sapt viitoare sa intrebe personal. Dar de aplicat va aplica oricum pt toti deodata, asa rezulta ca e cel mai indicat.

 

E totul ok la sot, atmosfera ok, de munca este, doar noi lipsim dar se va rezolva si asta.

 

 

va doresc tuturor un weekend placut, pe sapt viitoare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!

 

Tacute, ocupate...intrate deja in febra sarbatorilor de iarna, asa-i? 

 

Ia mai treceti si pe-aici macar asa in fuga, sa impartasiti din planurile voastre pt zilele de Craciun si Revelion.

 

Anja, cand plecati spre Ro?

 

Mihaela, ce noutati ai? En_kvinna, AnaMaria, ce mai faceti?

 

Despre noi cum stiti, vom fi departe anul acesta dar aproape cu sufletul,,,

 

Va doresc numai bine si va astept cu scrisu, cat de putin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! Noutatile le-am scris aseara pe blog, nu ma mai repet aici :). Noi lucram acum de Sarbatori pentru ca plecam in 10 ianuarie doua saptamani in concediu, toti 4. In India. ;) Deja ne pregatim intens, biletele de avion si rezervarile le-am facut inca din august, acum am primit vizele, zilele trecute si sotul tocmai ce se chinuie sa cumpere bilete de tren :). Ne pregatim si sufleteste, trebuie sa fac o lista cu ce cumparaturi vom face, dar asta dupa Anul Nou. 

 

Eu sunt ocupata tare la munca, acasa, daca cititi pe blog o sa vedeti. Iar ritmul nu scade, dimpotriva. Saptamana asta va avea la mine 6 zile lucratoare. Un lucru insa am mai bifat azi, am luat brad! Sa vedem cand reusim sa il impodobim, probabil sotul in weekend ca el e liber. 

 

Ce mai zice sotul tau crisleso? Ce pacat ca nu puteti veni de Craciun aici, dar va trece cumva si apoi va veti reintregi familia. Cred ca e foarte greu...la noi au fost multe discutii acasa sa vina sotul mai intai si dupa 6 luni sa venim si noi, caci primul contract a fost provizoriu, pe 6 luni, urmand ca apoi sa definitiveze daca ambele parti sunt de acord...se putea sa nu-i placa nici lui...a mai venit o tipa in aceeasi zi cu sotul meu, au fost impreuna la interviu, etc. iar ea nu a ramas, s-a intors acasa dupa cele 6 luni, nu s-a putut adapta. Ea era singura, nemaritata, cu mama si tata in varsta si bolnavi in Bucuresti, singurul copil...s-a intors pentru ca nu putea sta departe de ei. In plus era foarte bisericoasa, in fiecare weekend era in St. la biserica greceasca si era nemultumita ca nu isi gasea linistea ca in cea romaneasca...aici pe Gotland nu este nicio biserica ortodoxa si ea nu putea merge la alta, incercase. In fine, m-am lungit...voiam doar sa zic ca eu am insistat tare mult sa venim toti odata, stiam ca in 6 luni sotul meu nu are cum veni acasa, noi si mai putin aici si nu voiam asta...sper ca la voi sa dureze mai putin.  [flo2]

 

PS. Azi ma relaxez, Diana face mancare de cina  [:)]  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...