Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Bine v-am regasit! iata ca a trecut Craciunul si imediat si Anul nou...pe care vi-l doresc si eu mai bun in tot ce va doriti, dar in primul rand sa va aduca sanatate voua si celor dragi!

 

Noi am fost totusi alaturi de tati nostru prin skype...a petrecut Craciunul la fratele in vallentuna rezolvand astfel si problema ridicarii primilor bani cuveniti pt zilele lucrate intrati deocamdata in contul fratelui...n-a rezistat si ne-a cadorisit de la distanta astfel ca maine asteptam coletul...il vad mai linistit si ma bucura asta, singura problema este evident limba pe care n-o cunoaste deloc, e straniu sa auzi ciripit in jur fara sa prinzi macar ideea, dar voi stiti lucrul asta...se preocupa in ideea venirii noastre de mobilarea apart cu paturi caci restul se mai gaseste, probabil ca la sfarsitul lui ianuarie vom ajunge in sfarsit si noi, mai am de tradus si legalizat niste acte

 

luni am examenul de promovare la bucuresti, va dati seama ce chef am pt asa ceva, dar trebuie

 

crissy, multumesc mult si tie pt vorbele frumoase si iti doresc si eu multa sanatate in 2014

 

tuturor va  urez un An nou fericit pe oriunde l-ati petrece si sa ne auzim cu bine in ianuarie!

 

va sarut pe toate si LA MULTI ANI!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela, in India eu calatoresc in New Delhi si da, fac parte din categoria celor care ti-ar numara tiglele. Desi ma cazez la hoteluri cu multe stele, spalatul pe dinti cu apa imbuteliata nu e o placere, nu stiu de ce as face asta in vacanta. Am colegi care locuiesc acolo si se spala pe cap cu antifoane pentru a se proteja de multiplele otite suferite deja. Despre Goa am auzit ca e o destinatie ok, nu stiu insa sa spun daca sunt prezente aceleasi probleme cu apa. Eu stau aproape nemancata o saptamana cat dureaza vizita si tot bolnava vin, si trebuie sa spun ca nu m-am imbolnavit niciodata, nici in Grecia si nici in Turcia (iar pe turci nu ii vad exceland la curatenie si igiena).

 

Sfatul meu este sa beti exclusiv apa imbuteliata, sa o folositi si la spalatul pe dinti si sa mancati lucruri pregatite la foc.

 

Multumesc mult pentru info ref profesor de romana, recunosc ca nu am ajuns sa citesc asta pe blog, si ca in continuare imi este neclar daca trebuie sa fie 5 copii in kommun sau in scoala respectiva. In fine, ai mei invata oricum in engleza si intr-un kommun diferit de cel in care locuim, asa ca banuiesc din start ca nu va fi posibil.

 

Crisleso, cadorile de la cei dragi, tot cadourile cele mai de pret raman! M-a impresionat gestul sotului tau, imi amintesc ca anul trecut de Craciun noi asteptam sa ajunga camionul inzapezit, pentru ca toate cadourile le trimisesem cu lucrurile din Romania. Am vrut sa iti spun de cateva ori, insa de fiecare data m-am razgandit, spunandu-mi ca nu.pot da eu (mai.ales eu!) sfaturi mai bune decat un frate. Totusi, daca sotul are nevoie de info, sfat etc, da-mi un semn pe privat.

 

Va doresc multe lucruri bune sa va-ntampine in Noul An, dar mai presus de toate, sanatate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ne-or fi lipsind tiglele, ce sa zic? Ca uram mersul la all inclusiv, 4-5 stele, oriunde ar fi. Am fost in Turcia(asta a fost primul nostru concediu, cu bilete luate pe net, de la o agentie din Bucuresti, dar la un hotel de doua stele, in Kushadasi...a fost minunat!), Thailanda si Egipt, pe cont propriu. In Egipt a trebuit totusi sa luam dupa Cairo unde am fost singuri-singurei, in Hurghada, la un all incvusive, nu poti merge pe cont propriu ca nu ai unde. In Goa insa am inchiriat acum un apartament, suntem peste tot 100% pe cont propriu. Mergem cu trenul din Delhi in Agra si inapoi, am luat bilete pe net, acolo vom vedea cum ajungem, la Taj Mahal, ca asta e scopul escalei in ND de fapt.

 

Tarile astea sunt cu exact aceleasi sfaturi de igiena. Statisticile spun insa ca in India pericolul este mai mare asa incat vom respecta inclusiv spalatul pe dinti cu apa imbuteliata, ceea ce n-am facut inca nicaieri si niciunul n-am avut nimic. N-am baut insa apa de la robinet si nici apa sau bauturi cu gheata, a fost singurul lucru ce l-am respectat. Pot sa spun insa ca ccc concedii mai frumoase ca astea in tari musulmane sau asiatice, n-am avut.  Mai ales cel din Thailanda, unde a avut sotul meu si un accident si am petrecut mult intre spital si fete, dar oamenii si locurile, sunt dumnezeiesti. Daca cineva mi-ar fi zis ca o sa circul singura cu taxi 30 km zilnic, as fi zis si eu asa, ca nu are tiglele pe casa :). Noi luam concediile ca pe experiente, sigur ca mergem sa ne si relaxam, de aceea mergem si la mare si soare, dar mergem sa vedem si sa traim. Nah, astia suntem noi si stiu sigur ca nu suntem singuri din toate jurnalele de calatorii ce le-am citit. :) 

 

5 copii trebuie sa fie in kommun, nu la scoala. De asta se plimba profesorul intre scolile din kommun. Nu stiu ce sa spun, mai ales ca ccc copiii tai sunt la scoala engleza...poate de asta nu v-a zis nimeni nimic. Iar daca si stati in alta kommun, chiar nu stiu. Dar merita intrebat daca vrei. 

 

crisleso, ma bucur ca a trecut usor perioada asta, sa va bucurati de cadouri! 

 

Va urez si eu sa aveti un an bun, incomparabil cu cel ce a trecut, sa vina cu sanatate, bucurii si impliniri si...familii reunite! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va doresc concediu placut! Nici eu nu sunt straina de locuri aventuroase, sau concedii cu cortul, daca aleg multe stele o fac sau din motive de securitate (vezi India, unde hotelurile au la intrare un security check ca la aeroport -ma astept sa aiba toate oricum), sau pentru ca pot, in sfarsit, sa uit de mofturile de la masa ale celor doi. Ma rog, ametesc (!) la gandul ca platesc all inclusive ca sa manance un castravete sau un morcov din sutele de feluri pe care le-ar putea alege, dar macar stiu ca il identifica si il mananca si pe acela, fara scandal. E interesant sa te gandesti unde te-ai simtit cel mai bine in concediu, cred ca totusi Malta si Insulele Canare sunt cel mai pe gustul nostru, ospitalitatea nu se transforma in ceva agresiv, totul e curat, temperaturile sunt in jur de 20 chiar si in ianuarie, unde mai pui ca sunt in UE si nu-mi fac griji de asigurari medicale etc.

Asta nu inseamna ca nu respect alegeri ca ale voastre, ba chiar va invidiez ca aveti conditia fizica si psihica sa va bucurati de locurile mai putin indragite de noi. Apropo de soare, insa, nu stiu despre Goa, insa in New Delhi nu erau mai mult de 7-8 grade acum cateva saptamani cand am fost eu, e bine sa aveti si haine mai groase.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim!

 

Din pacate iarna nu ai unde sa mergi, decat in tari asiatice de sud sau africane. Desigur si America de Sud dar inca acolo doar am facut planuri...urmeaza :).

 

Temperaturile in ianuarie in ND variaza mult, stiu. Am citit cate in luna si in stele, cum am zis, n-am ales intamplator destinatia ;) E deseori ceata pe aeroport si se anuleaza zboruri, asa ca am ales sa plecam inapoi din Bombay. Nu vom dormi acolo, vom sta in aeroport, avem vreo 10 ore intre zboruri. temperaturile variaza intre 20 de grade ziua si 6-7 noaptea. Oricum haine avem, ca de la frig plecam, o sa ne mai punem o bluza in bagaj. Am cumparat pana si pantaloni largi si bluze lungi, cu maneci lungi, ca sa nu atragem privirile. :)

 

In Goa e cam asa: http://www.holiday-weather.com/goa/averages/january/, e vreme de plaja, de asta mergem acolo. Si sa vedem imprejurimile, am citit ca e tare frumos.

 

Asigurari medicale avem, valabila in toate tarile lumii, np. Asta de cand cu accidentul in Thailanda, cand am descoperit ca ce stiam ca avem, nu aveam...asa ca acum e sigur ca avem :). In Thailanda vreau sa spun ca a fost extrem de ieftin totul, in UE ar fi costat de 10 ori mai mult. Sigur, problema apare la caz de operatii sau transport, atunci e foarte scump. Sotul a stat trei zile la terapie intensiva, plus tomografie si transport cu salvarea. Spital privat, foarte curat si pus la punct, personal la fel. Exact ca in Europa.

 

Gata, va las, numai bine! Si somn usor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA multi ani voua si celor dragi!

 

Fetelor,am o rugaminte pt cele care n-ati plecat in concediu,sotul meu are gatul inflamat,Il doare rau si cum bine stiti nu poate cumpara nici un antibiotic de acolo,cu o singura amoxicilina culmea ca-i trecea in ro. L-ati putea ajuta cumva? Ar trage o fuga pt o pastila,doua... Le returnez cand Vin si EU in suedia,va multumesc pt orice raspuns!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisleso, din pacate sotul meu nu lucreaza pana in 2 ianuarie, el ar putea scrie reteta si sa trimit eu de aici pachet, insa pana in 2 nu putem face nimic. Daca nu reuseste nicicum sa mearga la urgenta, sunt singurii care il pot ajuta. Stiu, e de stat, de platit, apoi poate ca nici nu ii da antibiotic, aici se da doar cand e cazul, e problema mare ca deja sunt multe bacterii rezistente. Romanii sunt dezamagiti pe motivul asta de sistemul suedez, dar sa stii ca in unele cazuri chiar nu e nevoie de antibiotice, experimentat pe mine care eram dependenta de ele. :( Mie imi trece acum cu Strepsils, bafucin, chiar daca doare cateva zile gatul si abia pot inghiti. Sanatate multa!

 

La multi ani tuturor, cu multa sanatate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela,multumesc mult pt raspunsul prompt,nu stiu ce mai face sotul meu caci nu mai este online. Ce stiu este ca a incercat sa obtina de LA spital parca o pastila dad n-a fost chip cu toate explicatiile si insistentele...murea de nervi si dezamagit e Putin spus ca era, uraste deja sistemul medical suedez, nu mai repet aici toate vorbele dulci,asa-i barbatul meu cand nu obtine acel lucru simplu care l-ar fi ajutat enormu. Nici fratele lui nu are in casa antibiotic...

Apreciez mult ajutorul oferit de tine,dar trebuie sa-i cer acordul sotului

I-am sugerat niste remedii naturiste,astept vesti ca nu ma I stiu ce face,este si singur intr-un sat izolat de lume, nu are ce face si nu are cine sa-i distraga atentia macar...

Este convins ca nu putem locui in pustiul acelui sat,si chiar si eksjo este limitat cu nici 10 000 de locuitori,of

Altceva era un oras mai mare,dad daca acolo este sediul firmei ce sa facem...

O scoatem noi cumva LA capat,scum suntem frustrati de distanta dintre noi

Revin cu vesti odata ce le am

Colet voi face dar cu mai multe obiecte

 

Va multumesc inca odata,va sarut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela,daca poti sa-l ajuti pe sotul meu cu reteta de care spuneai, ar fi CEA mai rapida rezolvare cum spune si el si iti este recunoscator.

 

Iti scriu aici adresa caci nu am emailul tau pt private

 

Lesovici Valentin

Kvarngatan 6G, 57032 Hjaltevad, Sweden. Dupa "j"ul din numele localitatii este acel a cu 2 puncte deasupra,nu-l pot scrie de pe tableta

 

Iti multumim din suflet!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...