Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata si la multi ani! Sanatate multa va doresc tuturor.

Crisleso, multa sanatate sotului! Inca nu s-a rezolvat problema? Eu chiar ieri am fost la dr de familie cu fetele si mi-a zis ca daca in 2-3 zile nu-si revin cu tusea, sa incep sa le dau antibiotic. Ironia sortii e ca mie imi da dr antibiotic si tot fac stoc, ca nu le dau la fete, iar sotul tau ar lua, dar n-are de unde. Sunt curioasa ce parere voi avea eu despre sistemul medical suedez, pentru ca nu ma dau in vant dupa medicamente si tratamente, dar, in acelasi timp, urasc sa stau la coada. Va fi foarte interesanta acomodarea mea in Suedia, din acest punct de vedere.:-)

 

Care acomodare habar n-am cand se va petrece pentru ca lucrurile se misca cu viteza tinzand spre zero.

 

In vacante noi am fost cu demi-pensiune de cateva ori, ceea ce a fost ok si cu all inclusive o data, dar nu prea ne-a placut. Si noua ne place sa mergem sa vizitam, sa simtim aerul locului, sa vedem cum traiesc oamenii, cum inteleg viata, ori daca ai 3 mese la hotel, cam esti legat. Nici fara mancare n-am luat, ca find fetele mici, e mai reconfortant sa stiu ca macar 2 mese sunt asigurate. Plus ca 1. nu ma dau in vant dupa gatit in vacante si 2. mancand la hotel sper sa surprind un pic specificul locului.:-) Oricum, vacantele noastre au fost in Grecia si Bulgaria (cea cu all inclusive), asa ca mare experienta nu avem.

 

Mihaela, vroiam sa te mai intreb daca tu ai senzatia ca lucrezi mult, pentru ca eu asa percep. Pe aici cunoscutii mei au avut un fel de vacanta de sarbatori, dar tu vad ca ai lucrat. Si am mai citit si prin weekend-uri ca erai la munca. Tu simti ca lucrezi mult sau mai ai timp pt un hobby, casa etc?

 

Va pup pe toate si va doresc numai bine.

 

P.S. A vazut careva zapada?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria,dupa cum l-am auzit si simtit aseara pe sot,cred ca momentul critic a trecut...a ramas cu o laringita puternica dar macar poate inghiti,nici lichide nu putea de durere. Faptul ca a fost si singur a accentuat starea de rau si deznadejde, dar l-am tinut online pe cat posibil si a contact

Acum ne dorim sa alegem cat mai bine momentul plecarii functie de ce e necesar sa mai rezolv, in ideea ca voi imbraca si eu meseria Mihaelei,poate intr-un timp mai scurt. Foaia matricola a facultatii ma asteapta Inca la Bucuresti caci a fost liber pe 30 dec cand am avut examenul(apropos,am luat punctaj maxim),o traduc si legalizez,mail cumpar cele necesare inclusiv medicamente,apoi ne ambalam la tati.

Iti doresc si tie reusita cu relocarea in Suedia,pana atunci iti voi impartasi eu din impresiile ultimului sosit

Mihaela,de ce oare imi doresc eu meseria ta daca muncesti atat de mult?hmmm....

Va doresc numai bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha, voi n-ati citit ca am si zile libere?  [:)]  Lucrez mai putin defapt, cei care lucreaza in ture lucreaza numai 36 de ore pe saptamana, restul care mucesc numai de dimineata, lucreaza 40 de ore. Nu muncesc in plus, ca nu exista ore suplimenatre, nu sunt platita. Tot ce se aduna in plus, pot de ex. sa plec mai repede de la munca, cu o ora, o jumate de ora...In sanatate mai avem si o ora de friskvård pe saptamana, din timpul programului de lucru, ca sa facem miscare. Cand ma duc la sala, taxez ora daca vreau din timpul de lucru sau dupa si asta e platita. 

Asadar pentru fiecare zi de weekend lucrata am o zi libera in saptamana. Mai e o chestie, la noi la laborator noi ne facem programul singuri. Avem un program pe computer si fiecare ne logam in el, ne punem "schema" cum dorim si apoi cine se ocupa de asta, aduna toate schemele si le totalizeaza. Daca suntem mai multi pe o tura de weekend sau dupamasa (atunci lucram numai doua persoane) sau noapte (cand e numai o persoana) se fac modificari, fiecare persoana isi modifica singura (sterge tura in plus, ia tura unde nu e nimeni, etc). Fiecare schema se face pe 6 saptamani, inainte cam cu doua luni (ieri a fost gata schema pe februarie-jumate de martie) si in astea 6 saptamani, cei care lucram in ture, avem obligatia sa luam minim 8 ture cumulate de seara/weekend/noapte(eu inca nu lucrez nopti) sau program de la 7 (doua persoane incep in fiecare zi la ora 7) sau program pana la 18 (o persoana lucreaza lu-mi pana la 18) care sunt socotite fiecare 1/2 de tura. Cine incepe la 7 poate termina mai repede daca vrea, daca nu poate aduna ore si isi ia o zi libera. Cine termina la 18 poate incepe la 9 sau 10 si tot asa, se aduna ore si poti sa lucrezi mai putin in alta zi...computerul face totalul si ai mereu in fata cand iti faci schema cate ore ai in plus sau minus. Sper ca nu v-am innebunit :)). 

 

INSA nu e asa peste tot. Asta e pe partea de biochimie-hematologie-coagulare-banca de sange, unde majoritatea personalului se roteste si astia facem garzile. Pe micro se lucreaza 8-16.30 (30 minute e pranzul) dar in fiecare zi o persoana sta pana la 18 sa puna probele venite in jur de ora 16 de la dispensare. O persoana lucreaza sambata, de dimineata. Atat e aici pe Gotland.

 

Am avut practica pe patologie in Stockholm, la o clinica de ochi si acolo programul era de 8 ore, ziua. Era tot asa flex, venaeu cand voiau, plecau cand voiau, tot ce trebuia era sa fie treaba facuta si fetele de acolo deja stiau cand au mai mult de lucru si cand mai putin...vinerea de ex. terminau la 13-14. Nu lucreaza weekenduri, nu e nimic acut pe patologie, au toate zilele libere, etc. 

 

Am avut practica si in Västervik, un laborator asemanator cu cel de aici din Visby, diferenta era ca nu aveau micro. Acolo era putin altfel, primeau schema facuta de altcineva dar era un fel de regula: lucrau nu mai stiu tot al doilea weekend cumva, in perechi (aceleasi persoane impreuna) si serile tot asa cumva, stiau cand le vine randul sa lucreze de seara, iar noaptea lucrau doua persoane. Ei incepeau toti la 7, terminau la 16 si aveau o ora pauza de pranz. 

 

Problema cand lucrezi pe permanenta e ca nu exista zile rosii (asa le spune aici la zilele libere oficial) chiar daca atunci lucreaza numai doua persoane. Vrei sa fii liber, poti cere concediu...la noi insa nu e sigur ca primesti. Eu n-am vrut, pentru ca mi-am cerut concediu acum cand plecam in India si saptamana inainte de Paste, cand e vacanta copiilor, mergem in Ro. Asa ca am zis ca pot lucra, ca oricum sunt acasa. Mi-am luat dupamasa din 25, apoi am fost libera in 27 cand altii lucrau (vinerea) dar asta pentru ca am lucrat sambata dupamasa, in 28. 31 si 1 mi-am luat liber, apoi am lucrat normal, aici se incepe in 2 munca. 6 e iar zi rosie, eu lucrez duminca, in 5 adica, dupamasa. Dar asta pentru ca vreau ca vinerea, in 10, sa fiu libera, ca plecam in concediu la ora 16. :) Deci invartim cum vrem...:). In schimb, acum sunt pe minus cu orele pentru ca 24, 26, 31 dec, 1 si 6  ian am fost/sunt libera, dar se recupereaza orele astea in timpul anului. 

 

Ati inteles ceva?  [fal]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...