Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

bine v-am gasit!

 

noi suntem inca la distanta fata de tati nostru, caci o recidiva la genunchi a fratelui (accidentat de masina in 2009) a aparut cu o saptamana in urma...genunchi umflat cu lichid, dureri cat cuprinde, imobilizare totala la pat...fara familie sau alta ruda prin preajma, a trebuit sa ma ocup integral de el si de ai mei copii bolnaviori la randul lor cum nu i-am avut niciodata (enterocolita), insa acum i-am pus pe picioare pe toti si discutam din nou despre reintregirea familiei acolo in Suedia

 

Mihaela, nu despre acte e vorba ci de diverse obiecte de uz casnic care nu fac parte din dotarea apartamentelor acolo, costa enorm si asta il inebuneste pe sot..oricum, toate sunt extrem de scumpe si are destule strangeri de inima la cum ne vom descurca, dar am mai discutat despre asta. Compara intruna preturile din Suedia cu cele din Franta, ce putea cumpara acolo cu 10 euro de ex si ce poate aici cu aceiasi bani...evident, mai putin...

probabil ca altfel stau lucrurile cu doua salarii in casa, dar pana acolo e cale lunga...

 

ne omoara vremea de-afara, n-am vazut asa nameti din copilarie, iar viscolul face ca abia sa poti respira, nici nu se pune problema de plecare acum

 

mai vorbim si va doresc din suflet un weekend reusit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Crisleso, imi pare rau sa citesc vestile mai putin bune...sanatate multa fratelui tau si copiilor. 

Am inteles, dar despre ce aparate e vorba? Si noi am cumparat cateva obiecte de uz casninc, dar le-am luat ieftin, de la magazine ieftine, atunci la inceput. Despre ce aparate e vorba? Sunt la ÖoB si Rusta obiecte ieftine. Sau la Clas Olson. Le poate studia si pe net. Sau la Ikea, neonnet, etc.Mobilier la Yusk. Noi am comandat multe pe net, ca la noi in Visby nu erau ce voiam noi. Ikea nu avem si mai mult de jumate din casa e mobilata de la IKEA, inclusiv bucataria, totul comandat pe net. Poate lua netul la puricat, sa compare preturi, noi asa facem de cate ori vrem sa cumparam ceva. 

 

Sa nu va asteptati in Suedia la ierni usoare :). La noi viscoleste de 5 zile, ninge cate 10-20 cm pe zi, e zapada mare si totul e normal. :) 

 

Am fugit la munca, azi sunt de dupamasa. Weekend frumos!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Si la noi e zapada mare si un ger naprasnic. Numai ca, spre deosebire de tarile obisnuite cu asta, la noi cum da zapada cum se poticneste totul si ne zapacesc astia de la tv cu vaietele lor. Dar e frumos asa, totul alb.:)

 

Mihaela, chiar esti o comoara de informatii. Sper ca voi ajunge si eu sa te intreb una-alta la inceputurile noastre in Suedia. Sa stii ca sotul chiar vrea sa faca orice, orice e legal si moral, desigur. Eu sunt mai cu pretentii, vreau sa muncesc, dar sa stiu ca pot sa urc cumva in ierarhie, dar pentru el nu pare asa important statutul social. Deci cu siguranta l-ar interesa un job din asta de care zici, dar cum sa procedeze, in cazul asta? Se pun si astea pe net sau trebuie sa fie acolo sa le caute? Si de ce suma e vorba ca sa obtina personal number? Ca ma gandeam sa plece cu suma respectiva, daca o avem, sa ia numarul si apoi sa se poata angaja, daca zici ca asta e o conditie obligatorie. Planuri si planuri, ce sa facem? 

 

Crisleslo, imi pare rau de bolile ce s-au abatut asupra familiei. Si noi ne-am confruntat cu enterocolite cand a inceput cea mare gradinita. E la program prelungit si mancarea de acolo nu prea i-a priit. I-am dat probiotice si parca si Debridat la un moment dat. Noi va dorim multa multa sanatate si reunire cat mai rapida si mai frumoasa.

 

Va pup pe toate si va doresc o seara placuta si un weekend frumos. Poate mai intra si celelalte fete sa ne mai povesteasca ce mai fac.

[grup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna de weekend! A niiiiiins la noi si a viscolit, azi noapte nu prea curatasera drumurile, am venit cam greu acasa, eu sofer neexperimentat cu drum pe zapada...dar m-am descurcat! 

 

Anamaria, tocmai aici e dilema: ca sa primesti numar personal, trebuie sa fii in Suedia, sa ai o adresa, o locuinta. Ca sa primesti locuinta, trebuie sa ai numar personal. De asta e foarte greu sa vii in Suedia asa. Cea mai sigura cale e un job, asta iti asigura ambele. 

Ca job de vara, cum spuneam, nu stiu in ce masura angajeaza personal care nu locuieste in Suedia, dar nu se stie niciodata. Puteti cauta pe google, sunt multe site-uri care afiseaza joburi de vara, nu trebuie sa fiti aici. In engleza "summer job sweden" sau in suedeza "sommarjobb". 

Ca sa aplici ca cetatean EU pentru numar personal, scrie aici: http://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/For-EU-citizens/Pension-or-sufficient-means.html

Stiu trei persoane care au venit asa, dar le-a fost foarte greu sa isi gaseasca de munca, fara sa stie suedeza. Nu e asa usor de ajuns in Suedia...nu venind dintr-o tara EU, caci azilantii au usile deschise...

 

Aici sunt informatii cum te poti stabili in Suedia: http://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/For-EU-citizens.html

 

Am uitat sa va spun ca am pus poze din India pe blog :).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ohoho...lume noua. Bine ai revenit cu bine Mihaela!  

 

Din pacate nu am intrat de ceva vreme si promit ca o sa citesc din urma!

 

Dar musai sa va zic ca am primit uppehållstillstånd permanent dupa numai o luna de zile. Record!  Timpul de asteptare e de 13 luni ! Hahaha... si cand am citit eram sigur ca o sa-l vad la anul pe vremea asta si sigur-sigur o sa am ceva dificultati..asa ca in dulcele stil birocratic suedez. Dar a mers snur! Trebuie sa-i laud!

 

Va pup si multa sanatate !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitar, en kvinna! Asta nu stiu ce-i, dar presupun ca ceva mai important decat personal number, asa ca ma bucur ca l-ai obtinut. Tu parca faci ceva scoala acolo, nu? Cum merge?

 

Mihaela, multumesc de informatii. Noua ne-a mai dat cineva o idee: sa ne inscriem la un program de mastr acolo. Asta ne-ar asigura personal number cat am studia si posibilitate de angajare? Si ar primi toti membrii familiei daca s-ar inscrie unul dintre noi? Tu ce zici, pare o alternativa de luat in calcul?

 

Crisleslo, ce mai faci? Cum se mai descurca sotul cu pregatirile pentru venirea voastra?

 

Va pup pe toate, numai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

En_kvinna, te felicit si eu si bine-ar fi sa nu fie un caz izolat reusita ta! [:)]  

 

Mihaela, l-am informat pe sot asupra magazinelor de care ai scris tu si mare mi-a fost uimirea sa aflu ca deja le stia si pe toate le vizitase...totusi nimic nu-i ieftin sau sa merite comparatia cu preturile de pe la noi...sunt lucruri pe care evident le-a cumparat de nevoie iar altele pe care va trebui sa le trimit eu de aici inainte sa plecam...a mai aflat insa niste chitibusarii de la colegi si poate va reusi in final sa achizitioneze ce-si doreste el la un pret bun, e vorba in principiu de paturi, saltele, masa, scaune...noi aveam acasa de la IKEA cam tot dar culmea ca "la mama lor" sunt mai scumpe.  Ca de altfel, totul

 

In alta ordine de idei, a rezolvat rapid cu inspectia tehnica a masinii fratelui...nasolia este ca luna viitoare trebuie sa-i inapoieze masina si sa cumpere o alta caci altfel nu are cum sa ajunga la serv, asa a fost intelegerea pt 3 luni..acum asta e prioritatea, sa afle cum poate achizitiona 4 roti la un pret rezonabil, de unde etc

vedeti, tot felul de probleme si problemute care trebuie rezolvate si sunt prioritare venii noastre fiindca eu stiu ca mai usor poate rezolva asta fara noi marii cheltuitori

oricum, spunea ca ne face rezervarile luna asta pt inceputul lui martie, deci incerc sa termin cu ce depinde de mine

 

Anamaria, implicit ti-am raspuns cum e cu venirea noastra [:)]

Admir hotararea voastra de a ajunge in Suedia si sunt sigura ca veti reusi pana la urma

Eu va tin pumnii

 

 

Acum ma retrag pt ceva de lucru,numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles crisleso. Se stie ca Scandinavia e scumpa, salariile sunt insa mai mari si impozitele pe masura. Noi n-am comparat preturi decat la inceput la mancare si am incercat in primele 6 luni cat sotul a avut salar mai mic (de proba) sa ne incadram in suma ce o cheltuiam in Ro. E adevarat ca nu a trebuit sa ne cumparam nimic in apartament, era totul mobilat si aranjat, sotul a primit si o prima de instalare cum ii spune in Ro, un salar in plus adica, exact in ziua in care am ajuns. Iar salarul lui nu se compara nici la inceput cu cel din Ro. Am cumparat la inceput numai haine de la reduceri, sunt mereu cand e sfarsit de sezon, cumpar si acum. Cand am mobilat casa aveam ceva bani pusi deoparte, e adevarat. Apoi am mers pe credite, avem credite la orice: casa, masini, mobila acum de la bucataria ce am facut-o recent, etc. Dupa un an am vandut si apartamentul din Ro, mai avem si de acolo resurse, pentru renovare, caci mai avem de renovat in casa. Si tot asa...

 

Ah, cand am inceput sa iau bani de la scoala (nu de la scoala, dar in timp ce invatam suedeza am primit bani de la CSN, ca un fel de bursa, inclusiv ceva ajutor pentru copii) care erau cat salarul pe care il luam lunar in Ro :). Si nu era salar mic, era salar de inginer la o firma privata de confectii in lohn...insa aici mare lucru nu puteam face cu ei, erau bani de godis aproape :). 

 

Apoi am facut toata facultatea pe bani cu imprumut, mi-a trebuit bani de chirie in Kalmar, de drum, de mancare...sotul era cu casa si eu cu ale mele...luna viitoare incep sa ii dau inapoi, sunt cam 15 000 de euro...in 13 ani in dau inapoi. Ies la pensie aproape :)). Dar asta e, altfel nu te poti descurca aici. Datori pana la moarte, dar avem tot ce ne trebuie. Cam asa ne-am descurcat noi si se descurca si suedezii. Toti studentii traiesc in facultate pe bani luati imprumut si apoi ii dau inapoi cand incep sa lucreze. Nu isi tin parintii copiii la scoala. 

 

Nah, nu e usor, dar pentru noi personal e infinit mai bine, din toate punctele de vedere. 

 

anamaria, asa e, uitasem ca de vreo doi ani au impus si suedezii plata la mastere, pana atunci era gratuit, era singura tara in care se venea gratuit pana s-au prins si ei :). Nu scrie nicio suma pe site, scrie ca fiecare persoana e luata in parte si se stabileste suma in functie de mai multe criterii. Care sunt, nu stiu...probabil cati membri are familia, etc. 

 

Tineti-mi pumnii maine, ma duc la gastroscopie la ora 11, nu am voie sa mananc nimic inainte cu 6 ore (deci nimic dimineata) si sa beau doar apa, pana cu doua ore inainte...apoi o ora dupa inca nu am voie sa mananc. Asta in conditiile in care trebuie sa merg la munca de la ora 8 la 16.30. Am anuntat ca merg numai la ora 10, ca nu pot sa stau sa lucrez nemancata si fara cafea, sa ma uit la toti cum isi iau fika la ora 9 si eu ce sa fac? Mi-e groaza. Si nu, nu e sotul care imi face gastroscopia, nu vrea. E colegul lui, il cunosc bine. Dar tot mi-e groaza...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...