Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Multumesc tuturor pentru sfaturi, dar deja e tardiv, in sensul ca s-au miscat mai repede cu o zi suedezii si aseara avea plicul in cutie si tot aseara a mers la posta sa-l trimita si chiar a prins masina care ridica corespondenta de seara...este trimis normal, sunt totusi 6 zile lucratoare pana plec si sotul imi spunea ca e posibil chiar luni sa-l am.

 

Mamy13, inteleg prin ce-ati trecut cu procura respectiva, eu nu am detalii despre ea, ce mi-a spus atunci este ca a facut pt fiecare copil in parte si ca ar fi un format al ministerului de interne parca...nici nu vreau macar sa ma gandesc la vreo eventuala problema, nu mai e loc de nici o emotie in plus, sunt full credeti-ma [:)] ...asa incat imi spun ca va fi ok si ca vom trece fara probleme

 

Mihaela, stiu ca azi esti pacient si-ti tin pumnii sa fie totul ok, cum simt de fapt ca va fi

 

Impresionant articolul si desi sunt lucruri stiute si nu doar de cei din sistemul medical, faptul ca sunt compilate intr-o povestire cap-coada, parca devine mai elocventa si evidenta starea de fapt a lucrurilor si nevoia de evadare...mda, n-avem ce regreta si dupa ce plange

 

AnaMaria, pare viabila solutia gasita de voi si astept sa ne spui mai departe cum decurg lucrurile si ce demersuri faceti in continuare, va tin si voua pumnii

 

Eu ma apuc de impachetat sapt viitoare, deocamdata mai adaug sau mai sterg de pe lista una alta, si probabil ca la impachetarea efectiva voi renunta la multe din pomelnicul meu caci trebuie sa ne mai si miscam,nu? 

 

Numai bine si pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Gata, am scapat cu bine! Nici n-a fost asa de groaznic ca si gastroscopia, dar de data asta am acceptat sa primesc medicamente calmante si a mers totul struna. In plus, nici n-a gasit nimic, sunt perfect sanatoasa. A luat si biopsie si asteptam si rezultatele ca sa spunem 100% ca sunt ok, dar nu cred ca va fi ceva...Asa ca probabil e de la stres, somatizare...sau un IBS. Eu voi continua cu yoga si cu alimentatia rationala cum am facut de trei saptamani incoace, de cand ma simt mai bine. 

 

Da mamy13, asa e...multi nu se adapteaza, e de inteles. Dar in loc sa realizeze asta, sau poate realizeaza dar nu vor sa recunoasca de teama "gurii lumii" stau si isi plang de mila aici...sigur ca fiecare societate are problemele ei, niciuna nu e perfecta, dar totusi societatea suedeza are plusurile inca mai multe decat minusurile, ceea ce nu pot spune despre societatea romaneasca (sau nu neaparat societate ci institutii ale statului). 

 

Eu va doresc din suflet fetelor sa reusiti aici si sa vedeti tara asta ca o a doua voastra tara! O criticam cu totii, ca sunt si de criticat, dar uneori veti vedea ca suedezii critica lucruri care noua ni se par aiurea de criticat, tocmai pentru ca venim dintr-o societate in care lucrurile pe care ei, cei de aici el vad anormale, la noi "merge si asa". 

 

Crisleso sa stii ca ma gandesc la tine...cum eram eu acum cativa ani...ce de emotii ma incercau...ce luam si ce nu luam in bagaje...hai ca mai e un pic si gata! O luati de la capat. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, ma bucur ca e totul bine si ca n-a fost asa rau la examinare. Vroiam sa te intreb ce stii despre ajutorul pt chirie, in ce conditii se da. Si in alta ordine de idei, nu numai institutiile statului sunt problema la noi. Daca oamenii arunca ambalaje pe jos, vorbesc urat pe strada sau fac alte rele pentru simplu motiv ca si altii fac, cred ca toata societatea are probleme, nu doar institutiile.

 

Crisleslo, eu numai cand ma gandesc la plecare ma iau emotiile.:-) Eu trebuie sa dau si examenul de limba engleza pentru a fi acceptata la o facultate... Tu ai scos copii de la alocatie in Romania?

 

Stie cineva cum e cu certificatele de handicap emise in Romania, sunt recunoscute si in Suedia sau trebuie o noua evaluare? Eu am citit ca daca soliciti in primii 5 ani vreun beneficiu in baza lor, risti sa pierzi dreptul de rezidenta. Era un raport al comisiei europene din 2010.

 

Mamy13, sa inteleg ca si tu esti noua pe teritoriul suedez? Tu cum ai plecat?

 

Va pup pe toate si va doresc numai bine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Fetelor, asta-i ultima zi pontata de lucru in RO, va dati seama?

 

Mi-am cerut suspendarea incepand cu 10 martie sa am si eu parte de 5 zile concentrate doar pe bagaje, cumparaturi, impachetari.

Ce sa va mai spun de emotii, si-asa ma banuiesc de a fi la un pas de atac de panica de o vreme incoace...nu, n-are legatura cu Suedia ci cu cele intamplate aici in RO pana la reusirea transferului cu jobul de la Tulcea la Craiova. Film de groaza, nici nu vreau sa-mi amintesc, dar iar cineva m-a ajutat exact atunci cand eram cu piciorul pe jumatate in prapastie

 

Gata cu amintirile neplacute, e un nou inceput cum spune si Mihaela. Pe care-l privesc cu incredere si optimism. Ce linistita trebuie sa fii, Mihaela, cand toate analizele ti-au iesit bine, visez si eu sa fac asemenea controale caci am imbatranit si nu m-am cautat de la nasterea fetitei [:)]  

 

Anamaria, eu primesc alocatiile pe card si am lasat fratelui sarcina sa se ocupe de "gramada" asta maaaare de bani luna de luna. Iti tin pumnii si sper cat de curand sa-ti uram si tie un inceput bun in Suedia!

 

Nu mai stau mult la birou, am terminat cu ce mi-am propus, mai ales ca azi e zi libera pt femei, in contul zilei femeii de maine

Si ca venii vorba, va spun tuturor La multi ani sanatosi si fericiti alaturi de familiile voastre, oriunde v-ati afla! [flo2]  cate-o floare pt fiecare

 

Ma grabesc spre casa pt ultimul weekend romanesc care este unul cumplit de ploios aici la Craiova. E tocmai buna vremea de stat in fata listei finale, adunand si scazand una alta

Altceva era sa fiu cu sotul si sa facem bagajele impreuna, asa emotiile sunt si mai mari ca nu am darul lui sa impachetez si sa aranjez lucrurile in valize, chiar n-am mai vazut asa ceva, la el incap de trei ori  mai multe ca la mine! [:)] dar am totusi un barbat langa mine si mi-s tare mandra ca-l privesc in sus de ceva vreme, a ajuns deja la 1,80cm! Si traieste si pe picior mare cum se spune, are deja 44 la nici 15 ani impliniti! asa se prezinta acum fiul meu, care abia asteapta plecarea, isi aminteste de drumurile cu avionul cu 10 ani in urma si e tare incantat, dar mai ales de noua lui tara adoptiva..

 

Va las fetelor si va mai scriu si de acasa, sa aveti un weekend senin!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la mine.

 

Crisleslo, sper sa ma citesti, pentru ca eu am aflat ca daca duci niste formulare cum ca ti s-a suspendat plata alocatiei aici, primesti in Suedia alocatia. Si e un pic mai mare, 1050 sek pt copil. Intra pe facebook pe grupul studenti romani in suedia si vezi ca sunt acolo mai multe materiale. Te pup sinumai bine. Te mai intreb ce-ai pus i bagaje mai tarziu. Eu ma gandesc ca trebuie sa luam intr-o masina si haine si oale si pilote etc. Ca sa nu mai zic ca nu vom avea paturi sau dulapuri, ca n-are cine sa ne cumpere. Noua nu ne incapeau in masina cand mergeam in concediu, apoi acum...

 

Va pup pe toate si numai bine.:-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria, din pacate nu stiu nimic din ce intrebi tu...nu m-am lovit de niciuna din probleme si habar nu am. Am incercat sa caut cu google dar nu am gasit nimic...

Ajutor la chirie probabil in cazul de venit mic pe familie? 

 

crisleso, ce cu drag te citesc! wow, ce mare e baiatul tau! Chiar asteapta sa plece? ca la varsta lor e mnai dificil, fiind ancorati in prietenii mai stabile ca cei mici...dar e foarte bine ca asteapta, va fi trecerea mai usoara aici. O s afie bine, ai sa vezi. Dar te inteleg perfect cu emotiile si tot...

Stii ca aici vei primi alocatie pentru copii. Dar ca sa o primesti intreaga, trebuie sa renunti la cea din Ro. Sau ceva de genul, nu mai tin minte...parca la noi s-a sistat automat cea din ro, chiar trebuie sa imi intreb barbatul daca el sta mai bine cu memoria :). Aici alocatia pentru primul copil e 1050 si pentru al doilea 1100. Coroane. Total 2150 pentru doi copii. 

 

Azi sunt libera, in compensatie :)) lucrez duminica dimineata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Si in alta ordine de idei, nu numai institutiile statului sunt problema la noi. Daca oamenii arunca ambalaje pe jos, vorbesc urat pe strada sau fac alte rele pentru simplu motiv ca si altii fac, cred ca toata societatea are probleme, nu doar institutiile.

 

 

 

Sa stii ca si aici se arunca pe jos, se vandalizeaza, sunt probleme mai ales in randul tinerilor. O sa vedeti si voi, multi spun ca educatia cam lasa de dorit...ca multi parinti nu au relatii bune cu copiii lor adolescenti. 

 

Chestia e ca adultii sunt altfel, te miri cum au putut fi si ei tineri razvratiti, iar cand se potolesc si isi intemeiaza familii sunt cu totul altfel. Isi asuma responsabilitati, o sa vedeti parinti tineri cu copii mici, ei bine pe astia nu ii mai vedeti aruncand pe jos...

 

Chestia e ca se curata, nu ramane nimic aruncat pe jos. In weekenduri e mai problema, lumea iese la restaurante, se imbata, asta e veselia de weekend aici. Si atunci arunca sticle pe jos, mai isi iaucate o pizza si lasa ambalajele pe banci, le noi pe plaja...dar luni vezi cum totul e curat. Se vede ca le pasa. Macar celor care lucreaza sa faca asta :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...