Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Vai fetelor, ma faceti sa rosesc  [:I] . Sunteti dragute, va multumesc pentru aprecieri. 

 

Despre engleza imi vine sa rad. ;) Eu am invatat in scoala rusa si franceza, engleza vorbita si inteleasa am prins-o in zbor de la filme. Cand mi-au eliberat la liceu foaia matricola, au gresit si au scris ca am facut engleza in loc de rusa, mama a fost cea care mi-a scos hartia si n-a zis nimic, s-a gandit ca o fi in avantajul meu. ;) Ei bine, cand m-am inscris la facultate, m-au respins prima data pentru...engleza. Nu erau sufcienti anii facuti, aici se studiaza engleza din clasa a 2-a, eu am "studiat"-o dintr-a 5-a, rusa era a doua limba straina. Si asa am fost nevoita sa invat si engleza aici la Komvux, sa imi completez studiile sa ma primeasca la facultate. Oricum nu stiu mult mai multe, ceva gramatica ce s-a prins de mine dar altfel, fara conversatie si folosit frecvent, mai ales ca a intrat suedeza mult mai mult, e tare greu. 

 

A fost asa o paranteza de dimineata :). Bafta Anamaria la oricare din teste, eu nu stiu care e mai OK.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata fetelor,

 

Multumesc Mihaela pentru urari, sper ca va fi bine pana la urma, n-are cum altfel.  [:)]  Fetele n-au exagerat cu nimic, chiar esti o draguta si in mare parte dorinta mea de a pleca in Suedia de la tine se trage. Am tot stat si-am citit ce-ai scris pe blog si am zis ca nu se poate, e musai sa ajung si eu acolo sa vad cu ochii mei.

 

Crisleslo, sper ca esti bine si merge impachetatul. Mai este asa putin si veti fi cu totii impreuna! Acesta e cel mai important lucru, mai important decat tara in care traiesti.

 

Mamy13, nu esti in Suedia, dar vrei sa fii? Daca da, poate vii si tu in grupul nostru, ca nu cred ca am ramas eu chiar singura cu asa un vis.

 

Va pup si va doresc numai bine. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, ce mai faceti ? Eu am inceput partea a doua a cursului de suedeza, dar imi dau seama ca cu copiii acasa imi este cvasi imposibil sa invat ceva realmente. Desigur, este mai bine decit nimic, dar doar exercitiile de la clasa nu ajung. Iar in timpul saptaminii nu pot sa fac nimic - pina la 10h30, cel mai devreme, sintem cu copiii. Apoi ne mai vine si noua cheful de somn... Si dimineata, la munca din nou. Ramine week-end-ul cind as putea face ceva, cu conditia sa nu plecam nicaieri.

Despre engleza pot sa va spun doar TOEIC-ul cum e : foarte simpatic, dupa ce ai dat deja o data un examen similar (eventual tot TOEIC-ul :)). Eu dadusem inainte TFI-ul si stiam la ce structura sa ma astept, asa ca la TOEIC am fost foarte pe faza si mi s-a parut usor. La vremea respectiva (acum vreo 7-9 ani) am luat 975/990 la engleza si doar 955/990 la franceza (care teoretic as zice ca o stiu mai bine:p).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,tuturor!

A.M.R. 3 zile,vorba soldatului...ne eliberam si inrolam totodata intr-o alta societate,cu locuri,oameni si obiceiuri noi...ador inceputurile si poate de-aia am avut parte de ele...dar nici o situatie nu seamana cu alta,astfel ca emotiile sunt inerente si acum inzecite de bucuria revederii cu al nostru tatic dupa mai bine de 3 luni!

Nu va pot descrie ce simt...ce sa iau cu mine? Acte,diplome,hartii care aduna parti de viata si cu care sper sa reusesc dincolo,haine si medicamente,atat voi lua! Si dramul de noroc care sunt sigura ca s-a aciuit pe undeva prin bagaje,mizez pe asta:-)

 

Va mai scriu pana plec,succes tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai mie nu-mi mai ajunge timpul :). Ieri am fost la yoga, am ajuns la 19 acasa...

 

Azi de dimineata la prima ora am fost la ortodont cu Diana, apoi am muncit prima zi pe o sectie noua pentru mine, am plecat de la job la ultima sedinta particulara a Dianei, ca anul asta face 18 ani si nu mai are nevoie de parinti :), apoi am plecat de acolo mai repede sa ajung la muzicalul Silviei...am ajuns acasa la 19.30. Noroc ca e mama la noi, altfel am fi nemancati, cu haine nespalate, dar cu gradina curata (asta am facut 2 ore samabata :)). Am febra musculara de la yoga, ma doare spatele si bratele...maine vreau sa fac o plimbare pe malul marii dupa job ca va fi caldut (spitalul e pe malul marii) ca saptamana viitoare cica ninge...

 

keloo spor la invatat suedeza, incearca si asculta radio, au si emisiuni lät pentru invandrare :). Pe P3 parca, de la ora 18. Asa facea sotul in vremea cand invata suedeza, nu avea nici el cu cine comunica. 

 

crisleso foarte bine ca nu duci mai mult. Voi sunteti importanti, orice alt lucru se poate inlocui :). 

 

Zile faine, sper sa mai apuc sa scriu pana in weekend!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Crisleslo, sper ca ai ajuns cu bine. M-am tot gandit la voi zilele astea, dar n-am mai avut timp sa scriu. Abia asteptam povestea calatoriei si primele impresii. Cred ca vreo doua zile nici n-o samai deschizi calculatorul.:-)

 

Mihaela, la noi cred ca a venit primavara ca sa stea. Asta noapte a plouat, acum e mai rece, dar nici nu se compara cu iarna. Sper sa vina si la voi cat de curand vremea frumoasa.

 

Keloo, si ce faceti in continuare, dupa lectiile de suedeza?

 

Va doresc numai bine tuturor:-) .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai... ce sa facem ? O adaug la CV si ne continuam viata :). V-am spus ceva mai devreme ca din pacate sintem cam convinsi (amindoi) ca noua ni s-ar potrivi, eventual, Franta. In fine, viata-i plina de surprize, nu stii niciodaca ce, cum si de unde apare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...