Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna dimineata,tuturor!

 

M-am cam lasat asteptata cu scrisu' dar dupa ziua nebuna a calatoriei (trenul ales din Craiova anulat de ne-am trezit cu noaptea in cap pt un prim zbor dupa amiaza,apoi decolare intarziata din Bucuresti spre Belgrad cu juma de ora,cat aveam pt a prinde avionul sapre StocKholm de-am rupt-o la fuga precum hotii prin aeroportul sarbesc)am avut nevoie de ceva recuperare in oaza asta de calm si liniste...debut superplacut in acest loc catalogat ca destinatie de vacanta,cu lacul LA doi pasi de casa,o locatie distinsa si "de fite" cum spune romanul...imi place sincer ce vad si cum ma simt,casa are cam tot ce trebuie multumita sotului,ne-am mai si oprit in Linkoping came am venit si-am mai cumparat una alta.Inca nu cunosc toate imprejurimile caci ier

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Scuze,cea mica...continuum!

Deci,ieri am desertat si gatit,dar acum ne pregatim sa iesim si sa colindam...sunt mai linistita pe dinauntru cu verdele asta proaspat in jur,deocamdata nu tanjesc dupa nebunia de acasa,ce-o mai fi om vedea

Mihaela,aspectul vremii nu-i chiar pe gustul meu dar ma asteptam la asta,macar nu e vantul de ieri pe care nu l-am mai intalnit in viata mea,nici macar la Tulcea unde-i potentialul eolian maxim din Ro,azi insa nu se misca o frunza.

Plecam sa cautam parculetul cu leagane etc pt Ana,mai scriu mai tarziu

Primele impresii sunt clar,pozitive:-)

Numai nine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisleslo, bine ai ajuns!:)

 

Recunosc ca am stat ieri toata ziua si am tot aruncat cate un ochi pe forum, sa vad daca ai aparut sau nu, dar mi-am inchipuit ca esti foarte ocupata. Multumim de impresii si mai asteptam. Tu in ce localitate stai, ca nu mai tin minte?

 

Mihaela si cine mai e prin zona, ce stiti despre Goteborg, Umea, Uppsala, Stockholm si Falun? Ce stii adica cum e sa locuiesti acolo, cum e cu cazarea, cu munca, cu celelalte natiuni con-locuitoare. In orasele astea am gasit eu mastere la care m-as putea inscrie acum.

 

Va doresc tuturor o saptamana frumoasa si multa sanatate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisleso, eu m-am obisnuit cu vantul de cand locuiesc in mijlocul marii. :) A fost o furtuna mica, au fost altele mult mult mai mari...si sigur mai vin. :)

Ma bucur ca te-ai/v-ati linsitit, cand mai ai timp, scrie, vezi cum te asteptam aici cu sufletele la gura. Recunosc ca si eu am tot verificat ieri si ca sa scap de verificare, m-am abonat la subiect asa ca primesc toate raspunsurile pe email :). Mai greu sa raspund, dar sa citesc ma intereseaza :). 

 

Anamaria, eu iti pot spune de cateva orase ca tursit, din moment ce nu am locuit in ele...Stockholm si Göteborg sunt mai mari, ca atare lume pestrita si mai aglomerat. Insa nu compara cu aglomeratia de nicaieri, eu o compar cu aglomeratia de pe insula :). Daca vii din Ro o sa ti se para pustiu peste tot :). Frumoase amandoua, fiecare in felul ei. 

Umeå e mult prea in nord, e frumos vara, e un oras mai mic si foarte vestit ca universitate, un oras frumos. Dar iernile sunt lungi, intunecoase, e in nord tare...iar vara e lumina tot timpul. Uppsala e cel mai frumos din toate, mai mic ca Stockholm si Uppsala, l-am vizitat si mi-a placut enorm. Falun e cel mai mic dintre ele, are universitate ? :) E singurul in care nu am ajuns, nu am ce sa spun despre el. Daca m-ai intreba pe mine, as alege in ordine: Uppsala, Stockholm, Göteborg, Umeå, Falun. Dar cum spuneam pot fi subiectiva avand in vedere ca Falun nu-l stiu, e posibil sa fie cel mai fain :). 

 

Poate mai intra si alte fete care stiu mai multe. 

 

Zile faine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, multumesc frumos. Mai astept si alte pareri, daca mai sunt. Am intrat pe google maps si m-am mai uitat si eu. Umea e intr-adevar, mic si cam pustiu. Falun la fel.

 

Crisleslo, sa stii ca te mai asteptam.:-)

 

Va pup si va doresc multa sanatate. Eu sunt f racita, ma dor toate oasele si as dormi 20 de ani.:-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria, eu am fost in Umea, la o conferinta la universitate. Era iunie, lumina tot timpul, cum spune si Mihaela. am primit de la organizatori ochelari negri, sa putem dormi. Orasul este mic, destul de frumos (anul acesta este Capitala Culturala Europeana, probabil stii), insa foarte departe, destul de izolat... Oamenii mi s-au parut prietenosi, deschisi, poate unde si numarul emigrantilor este redus. Poate fi o varinata pentru inceput, sa faceti masterul, sa va acomodati cu viata in Suedia, apoi sa va mutati mai la sud... Si in Stockolm am fost, m-as muta oricand acolo, este un oras uimitor de frumos, dinamic, civilizat...

Mult succes, orice ati alege!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,dragele mele cititoare!

 

As zice ca m-am linistit atat de mult incat nici mana pe tableta nu-mi vine sa mai pun ☺

Ma dispera vremea asta ploioasa si cam friguroasa,e ciudat sa nu vezi soarele zile la rand,la data asta din calendar. Ma vad nevoita sa tin copiii in casa in loc sa-i vad zburdand prin locurile superbe din jur. Mi-era teama de asta si uite ca n-am scapat,m-a cuprins astfel melancolia...

Sa n-am unde sa ma duc si de unde sa vin,adica un rost,fie el scoala sau job,iar mi se pare aiurea...iar daca ma indemnati LA rabdare,inteleg dar mi-e greu sa accept

Maine revine seful sotului din UK si va cere invoirea pt a merge sa aplic si EU pt personnumer,macar sa stiu ca astept ceva until

Bine spunea Mihaela ca daca vii din RO mai toate localitatile ti se par pustii,eu mai sunt si LA sat,bine, incomparabil in tot cu omologul romanesc

Anaomaria,localitatea se cheama Hjaltevad,Jonkoping lan

Aseara am fost la Eksjo un orasel mic (eu am condus,sunt 26 km doar)care m-a impresionat caci detine del mai mare spital din acest judet,multe cladiri si moderne,am zarit si pe geam lucruri care m-au impresionat,si in secunda doi mi-am impus ca e musai sa lucrez aici ca tine,Mihaela,biomedicinsk analytiker☺

Deci,am stabilit prima dorinta

Sotul spune ca ar fi o mare izbanda asta,atunci ne vom muta in acest orasel si el va face naveta,dar e departe momentul

Astept soarele sa ma scoata din casa,avem teren si loc de joaca aproape,IAR in Eksjo hale Intregi cu distractii de tot felul,piscina etc.pe-acolo ne vom face veacul

Mihaela,cumnatul imi arata azi zapada la Stockholm,deci LA noi e bine caci nu e frig tare,doar ploios,pe insula cum este?

Va las deocamdata,incerc sa scriu zilnic

Sa aveti soare in suflet,pe cer mai mult sau mai putin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit reusesc si eu sa imi fac timp sa intru pe aici si asta pentru ca sunt acasa, racita cobza. Am avut niste saptamani absolut imposible si se pare ca nici in zilele ce vin nu voi avea prea multa liniste caci tb sa plec in business trip in San Diego.

Crisleso, tare ma bucur ca ati ajuns cu bine in Suedia si va doresc acomodare rapida. Sa nu te descurajeze vremea In curand vine primavara si vara si sper sa va bucurati de locurile frumoase din jur.

Noi am trecut de multe ori pe langa Jönkoping, si mi se pare un loc absolut minunat, cu lacul, dealul, si insula. Sa mergeti sa vizitai cetatea de pe insula.

Mihaela, cum te mai simti? Ai facut toate analizele?

En_kvinna, anaomaria ce mai faceti?

 

Sa aveti zile insorite,

Anja

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,fetelor!

 

Anna,iti multumesc si tie pentru urarile de bun venit!

Azi,in sfarsit,nu a mai plouat si am avut si spare,astfel ca am stat vreo 2 ore cu cea mica la locul de joaca. Am observat ceva miscare caci vremea buna a mai scos oamenii din case,fiecare in "batatura"lui:-)

Ma simt privita mai mult decat altcineva din zona caci se vede de la o posta ca nu-s de-a casei dupa aspectul fizic. Poate la oras as trece neobserata prin lume mail multa si pestrita,dar aici n-am cum. Copiii sunt can galagiosi si ma chinui sa-i strunesc dar nu prea-mi iese,sotul zice ca trebuie as ne mutam la partner in casa alaturata :-)

Politicosi sunt ca la tara,ne salutam desi nu ne cunoastem,oricum e printre putinele cuvinte suedeze pe care le stim

Ma simt in vacanta dar n-as vrea sa dureze prea mult,ma surprinde sotul ca nu se grabeste cu integrates fetitei macar LA gradi,dad stau cu gura pe el si salt viitoare mergem sa vedem gradi care cica-i un lux si pe dinafara si pe dinauntru,cu parcare nu stiu in ce fel,vorbesc colegii lui la munca. Dad eu sigur fac maine o plimbare cu copiii prin zona sa vad

Mihaela,ce mai faci si ce mai spui?

Anaomaria,voi ati decis incotro o luati?

Anja,eu te invidiez pt jobul plimbaret care te poarta in interes de serviciu in destinatii de vacanta:-)

Abia astept sa am si eu ocupatie,sa nu-mi ajunga timpul.Stii vorba cu ai grija ce-ti doresti,dar asa ma simt eu nine:-)

Va doresc o noapte senina si o zi frumoasa maine.E musai la noi,caci il aniversam pe tati!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisleso la multi ani sotului! Sărbătoare frumoasa.

Sunt așa si așa, multumesc de întrebare. Azi lucrez dupamasa si am un răgaz sa scriu. Ma bucur ca adaptarea merge ușurel, ma bucur ca ai ținta stabilită, sa stii ca la mine asta a fost mai greu. Vremea e așa cum e. Sa stii ca aici copiii ies afara indiferent de vreme, o sa vezi di tu. Sa nu te sperii, o sa va obisnuiti. :). Suedezii au o vorba: nu exista vreme rea ci numai haine nepotrivite. :). Acum vine vara, o sa fie frumos. Dar la toamna musai sa va luați haine si pantaloni de fâș contra ploii si vântului.

Si mie mi-a plăcut Jönköping, am trecut de doua ori pe acolo. Iar insula de câte zice Anja, sa citesti mai întâi cartea lui Kalifatidis. E in suedeza, poate o găsești si in engleza la biblioteca, o sa revin cu titlul, l-am uitat. Pe lângă ca scrie așa frumos despre viata noua de emigrant, descrie ața de frumos insula ca eu m-am îndrăgostit de ea, n-am apucat insa sa o vizitez.

 

Anja mi-am facut toate analizele, au venit rezultatele de la biopsii, sunt sănătoasă tun. Doar ca nu ma simt bine. Asta e.

 

Apropo de orașe mari si mici. Eu am facut practica in Stockholm si am crezut ca nu se mai termina cele trei saptamani. Deși făceam naveta de numai 40 min( 10 min pe jos, 20 cu trenul si apoi alte 10 cu un autobuz), am zis ca asta nu e pentru mine. Ne-am fi putut muta in Stockholm oricând, dar locul asta linistit ne-a cucerit din prima. Sigur ca fiecare are alegerile lui, am o colega care s-a saturat de liniște si se muta in Kalmar. Nah, eu am locuit in Kalmar pe perioada studenției, oraș mic si frumos. Dar singurul oras in care am zis ca m-as muta de pe Gotland e Karskrona. Acolo am stat o săptămana, tot in practica. Si Västervik mi-a plăcut, tot micuț, am stat 6 saptamani in el. Cochet. Acolo m-au curtat de la laborator sa ma duc la ei dar nu stiu, prea iubim insula...aici e acasă, asta am simțit si eu si soțul. Deși tentatia unui oras mare, a existat mereu...

 

Un weekend frumos. Anja sănătate, sa poți zbura cu bine in America, tuturor numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...