Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna,fetelor! Scriam deja de vreo 10 min si am ratat totul apasand din greseala acea tasta pe care o urasc,oof

 

Intre timp, a scris Mihaela si mi-a raspuns deja la intrebarea legata de caldura, gratar...da,a venit vara cu adevarat de 3 zile in zona noastra, parca nu-mi vine a crede, e altceva sa vezi lumea afara la gratare, glasuri de copii. Abia ne-am intors din Vetlanda,shopping, plimbare...e oraselul in care as vrea sa locuiesc, ceva mai maricel decat Eksjo mai plin de viata, magazine mici si mari de tot felul, foiala mai multa, pe gustul meu, dar drumul pana acolo este o aventura pe care n-ai vrea s-o traiesti zilnic, 28 de km de serpentine teribile prin padure, nu l-as trimite pe sot la o asa naveta zilnica, si nici el nu-si doreste 

 

N-am intreprins nimic inca fiindca nu-mi poate lasa sotul masina avand delegatie americana de la firma mama la serv, sta peste program, si sincer el pleaca foarte devreme ca incepe la 7.30 si la ora aia somnul e prea dulce ca sa ma trezesc pt a conduce

Totui, zic eu ca luni vreau sa merg la Eksjo cu autobuzul, am luat orarul, sper sa nu bat drumul degeaba si sa reziste cea mica, cu autobuzul facem 50 min, cu masina pers fac 15 min, plus drumul pana la kommun pe care l-am dibuit din masina dar cu autobuzul nu stiu statiile, o dau pe engleza caci vad ca toti suedezii o vorbesc, dar apropos, fetelor, bilete gasesc la sofer si mai unde

Gandind in perspectiva mi-e groaza de aceasta naveta zilnica de 46 km dus-intors a mea si a baiatului pt scolile noastre, fetita are gradi aici langa casa, probabil ca vom lua ceva masuri in vara cand vom stii situatia contractului

Maine cica mergem la Jonkoping, facem si o IKEA pt ceva cumparaturi apoi vizitam ce ne-am propus

 

Imi place mult unde stam dar vorba aia cu nu le poti avea pe toate e cam adevarata

 

Vreau sa va spun ca de cand am ajuns, azi 2 sapt, nu am luat nici o pastila nici de cap nici de altceva, eu care depindeam de anumite bulinute, aici parca am spatiu si aer cu adevarat, apa este incredibila,rece ca de izvor si buna de simti ca-ti da viata, am senzatia ca ceva in zona superioara a revenit la normal,haha

Ma amuza sa vad cum sunt privita si chiar se intorc capete dupa mine din cauza coamei mele negre si ondulate, zambesc si-mi sunt intoarse zambetele, imi place asta, imi aminteste de Paris

Probabil ca intr-un oras ca Malmo ca tot e de actualitate, as trece neobservata  [:)]

 

Abia astept sa ma fac utila, e ceea ce-mi lipseste, stiu ca dureaza dar macar incepand cursurile de limba voi stii ca ma apropii cu pasi mici dar importanti spre integrarea totala, intai insa sa-mi vad copiii aranjati cu gradi si scoala

 

Anamaria, te-a intrebat Mihaela ceea ce doream si eu sa stiu  [:)]  Spor la invatat, iti tinem pumnii

 

Si noi avem cel putin 2 ore de Rosseta Stone zilnic, observ ca fetita e cea mai receptiva si ambitioasa, baiatul puturos si neinteresat, cica invata la scoala, n-am ce sa-i fac, el este oricum un sot in miniatura,haha, nu mai detaliem

 

Va doresc tuturor in parte o duminica frumoasa si cu vreme buna oriunde v-ati afla 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dragele mele, abia m-am intors din San Diego, unde am fost bolnava toata saptamana. A fost cumplit,  mai ales ca m-am dus cu treaba si a trebuit sa merg la meetinguri si sa fac prezentari. Nici macar nu a fost asa de cald si soare cum ma asteptam...

Ma gandesc cu groaza ca tb sa plec iar in Mai la Tokyo si iunie iar in US...

Dar, in sfarsit, sunt acum acasa, si poate scap de raceala asta si de oboseala.

 

Se pare ca primavara a venit si la noi, Mi-au inflorit narcisele si ghioceii si astept sa ma inzdravenesc sa ies la aranjat gradina.

In rest, alerg intre serv si activitatile copiilor,

Va doresc o sapt frumoasa si insorita.

Anja

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Am patit si eu ca si Cris cu butonul buclucas. [batcap]

 

Examenul la IELTS e pe 17 mai. Azi am fost si m-am inscris, maine se duce si sotul. Speram sa ne descurcam onorabil, ca ne ustura buzunarele la cat e de scump. Cea mai grea parte mi se pare writing si speaking, dar writing e cea mai complicata.

 

Cris ce fain ca iesiti si va plimbati prin imprejurimi. Sa ne mai povestesti ca-mi place sa citesc si in plus vad cam la ce sa ma astept.

 

Vai, Anja, si eu ma gandeam ca ce bine trebuie sa fie sa te plimbi, chiar daca in interes de serviciu. Dar daca ai fost bolnava, nu mai e asa distractiv sa fii departe de casa. Si eu am avut doua zile in care n-am putut vorbi din cauza unei laringite si acum am probleme cu ochii, imi joaca imaginile. Dar sper ca va fi bine pana la urma si voi reusi tot ce mi-am propus.

 

Mihaela, esti cea mai fericita. [flo2] Ti-am vazut pozele cu minunatiile de branduse din curte. Oare in Romania pe unde cresc, ca nu am vazut decat in piata, la vanzare.

 

Va doresc un somn odihnitor tututror.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si din partea mea, la o revista a presei tarzie dar pe care n-o mai aman caci ma iau maine cu altele si trec zilele

 

Azi mi-a adus fetita mea din cutia postala plicul mult asteptat, alerga intr-un suflet sa-mi spuna ca au sosit numerele, haha. Si da. chiar asa este. de astazi avem si noi aceste numere personale, s-au miscat repede si in 8 zile ne-au rezolvat, bravo lor [flo2]

 

Duminica am avut o zi cum imi doresc tot mai multe de-acum inainte. am fot la Jonkoping si mi-a placut al naibii de mult orasul asta cu un amplasament superb. deschidere imensa la apa. spatii pentru tot ce-ti poti inchipui. locuri de joaca deoebite. ce mai, o minunatie de loc. am prins si-o zi cu 20 de grade, oamenii stateau la soare , la terase . ne-am papat motorina ca sa vizitam tot ce se putea, sunt impresionata

Apoi. shoppingul prin IKEA si alte magazine. faptul ca am condus doar eu dus intors si prin aglomeratia orasului. m-au adus in pragul lesinului din picioare atunci cand am intrat in casa. am dormit doua zile pana la 11. va puteti imagina?

 

M-am prins eu in final de ce sotul meu nu vrea sa mai puna mana pe volan de la sosirea mea. eu am carnet de 10 ani dar in RO n-am mai condus de 7...vrea sa-mi fac scoala din nou ca sa fie sigur ca merit masina mea proprie si personala. care, surpriza, e ca si achizitionata dar se afla la Stockholm. Fortat de promisiunea restituirii masinii fratelui in martie care luna a trecut, a facut manevra asta, [:)] o afacere buna de altfel

 

V-ati dat seama probabil ca n-am fost la Eksjo Kommun dupa ziua de duminica si nici nu mai promit ca maine, ma duc si apoi va spun ce-am facut

 

Va astept si pe voi cu povesti.Anamaria.pt tine mai detaliez descrierea unor locuri si situatii in ideea familiarizarii cu tara la care visati

 

Anja.eu tot te invidiez pt viata activa pe care o ai cu jobul tau plimbaret.cu sanatatea insa nu te pui.starile de rau sunt inevitabile

 

Mihaela. tu ce ne mai spui. azi am vazut din nou la spitalul Eksjo un job de biomedicinsk analytiker la concurs. acum ca am nr pers o sa-mi trimit si eu actele

 

Anamaria. va doresc reusita la examen. concentrare maxima si te mai asteptam cu vesti

 

va doresc o noapte reconfortanta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Cris multumesc ca te gandesti la mine. [:)]  Si eu am carnet, dar de putina vreme, din octombrie anul trecut. Insa nu prea am condus, ca se circula tare haotic pe aici, plus ca a venit iarna, acum nu vad bine si tot asa. Dar sunt hotarata sa pun mana pe volan in Suedia, daca traficul de acolo e mai civilizat.  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! V-am citit dar n-am mai apucat sa raspund. Nu sunt in fiecare zi tocmai in apele mele si uneori chiar nu am chef sa scriu nimic...dar daca ma intrebati, mai zic si eu :).

 

Saptamana asta a fost cam nebuna asa, dar s-a terminat. Luni am inceput pe prelevare de probe, e ultimul lucru ce imi doream sa fac, dar asta e, e inclusa in meserie si am convenit la sedinta particulara anuala cu sefa ca voi invata anul asta. Cel mai des noi BMA suntem ajutor pe prelevare, atunci cand sunt multi pacienti care asteapta si pe perioadele de pauze, mai ales cea de pranz. Luni am fost impreuna cu cineva, dar eu am facut totul, ea numai imi dadea indicatii si mi-a aratat cum se lucreaza. Am mai luat eu sange inainte, am invatat si la scoala sa facem asta, mai intai pe maini de manechine si apoi pe mainile noastre :). Am facut si practica o saptamana la un dispensar dar atunci nu am vrut sa iau sange si de asta am primit si nota mai mica. Nah dar marti si azi am fost eu cu mine :). Adica cu maini de pacienti, ace si eprubete. la unii a mers struna, la altii mai putin. Pe unii i-am intepat de doua ori ca sa le iau pana la urma din deget, la altii am rugat o colega sa incerce ea si ei i-a iesit din prima :). Doi erau sa lesine in scaun, barbati :). Deci cu din astea m-am distrat eu trei zile din 4 :). In ultima am lucrat de dupamasa dupa ce dimineata am fost la o intalnire cu noii angajati ai Regiunii Gotland, ni s-au prezentat o gramada de chestii interesante, ce nu le stiam. 

 

Maine sunt libera si avem petrecere mare. S-au pensionat de la 1 trei persoane cu care am lucrat si eu in anii astia, doua dintre ele tare dragi mie. Si maine e petrecerea lor. Eu sunt in comitetul de organizare si trebuie sa cumpar bere :). Apoi ne intalnim la ora 14 sa aranjam sala. Pensionarele proaspete fac mancarea si dulciurile. Apoi noi am pregatit tot felul de jocuri, nu stiu daca stiti cum sunt petrecerile la suedezi :). 

Sambata lucrez de dupamasa deci voi fi ocupata, o sa am timp numai duminica sa imi trag sufletul si de luni din nou. Dar sa nu ma plang, ca saptamana viitoare tot 4 zile are si sambata dimineata plecam la Stockholm, iar duminica dimineata spre Ro. Stam o saptamana, imi voi sarbatori ziua acolo, exact in duminica de Paste si luni revenim acasa. Fara mama care imi va lipsi mult. M-a ajutat enorm in perioada asta. 

 

Crisleso felicitari pentru personnummer! Primul pas si cel mai important a fost facut, sa stii. Numarul asta iti deschide nenumarate porti. Felicitari si pentru masina, sa fie intr-un ceas bun si sa o folosesti cu placere si sanatoasa. 

Ma bucur ca ti-a placut Jönköping, inseamna ca avem aceleasi gusturi. :)

 

Anamaria, daca nu stii povestea mea de soferita, o sa ti-o spun. :) Spor la invatat si bafta multa!

 

anja sper ca te-ai mai intremat. Cred ca e nasol sa calatoresti racita, am fost si eu acum doi ani asa in Ro, ce nasol a fost...

 

Sa aveti in weekend placut, cu soare si plimbari multe. Sper sa mai apuc sa intru inainte de plecare, de printre bagaje :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Azi am ceva timp liber asa ca bantui pe forum.  Sunt mai bine, dar nu complet vindecata. La noi este soare, dar inselator, caci este inca frig, insa senzatia asta de primavara mi-a dat un avant muncitoresc de curatenie. Parca am intrat in priza. M-am apucat de mutat mobila prin casa, aruncat lucruri vechi, sortat sertare...

Si ma frustreaza enorm ca trebuie sa fac asta intre 2 mtg-uri, si alte treburi casnice. Caci nu este zi, sa nu am 1-2-3 mtg de la 6 in colo. Si parca ziua mea nu se mai termina. Sunt la 7 la serv si termin seara la 10 si tot timpul sunt intr-o cursa contra cronometru.

 

 

Cris, ma bucur ca ati primit numerele personale, de acum, asa cum zice si Mihaela, se vor deschide multe posibilitati. 

 

Mihaela, esti tare curajoasa, cu luatul de sange! Sunt mandra de tine! Sa te bucuri de soarele din Romania si de atmosfera frumoasa de Paste! Drum bun, sa te odihnesti!

 

Ana, dupa mine, nu e nimic de invidiat la travelurile aste pe care le fac. Zbor cate 14-15 ore, am jetlag. Dormit prin hoteluri, munca de dimineata pana seara, apoi vrei/nu vrei, mers la restaurante. Iar acasa sotu' trebuie sa se descurce singur o sapt cu toate treburile. Sunt tare rare momentele in care pot sa imi iau liber juma de zi si sa bantui singura prin oras.

 

Cris, Ana, despre joburi in Suedia, mi-am amintit ca mai de mult m-am contrazis cu Marius care sustinea ca sunt enorm de multe joburi in Suedia (eu ziceam si inca zic ca  nu... [:)] ).

Si a pus Marius un link cu un site romanesc cu joburi in Suedia. Eu recunosc ca nu cred ca acel site era actualizat, dar merita sa va uitati pe el. Uite link-ul, cine stie, poate Marius avea drepate...

https://ec.europa.eu...ome.jsp?lang=ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!

 

Mihaela, ce treaba serioasa si responsabila faci tu la serviciul tau, eu oi fi in stare de asa ceva? ma trec firoii cand citesc, doar teorie am la bord, vai de mine cata practica imi trebuie

 

Ia scoate putinel capusoru dintre bagajele si spune-ne macar pe scurt, cum a fost petrecerea? Retin cate ceva din povestirile anterioare despre petrecerile suedeze, dar de data asta cum a fost? 

 

eu, fetelor tot cu un weekend plimbaret ma laud, prin orase inca nevizitate, as fi vrut azi sa merg la municipiu dar am un motiv serios sa mai aman o zi, doua

 

si ma mai laud cu ceva, am facut o  "cucerire" de care sunt mandra [:)]  ...vecinica mea de terasa, o tanara de doar 20 de ani cu un baietel de 3 ani , wow, suedezi bineinteles , ne-am imprietenit caci vorbeste engleza bine si uite asa am povestit ore in sir pe muzica, la o cafea, asa cum imi place mie...evident ca am invatat si cateva fraze in suedeza, asta e principalul motiv de mandrie...poate sa-mi fie fiica, dar eu orium ma simt ca la 20 de ani si nici nu-mi arat varsta, haha, modestia bat- vina 

 

Si cand ma gandesc ca este aici de cand e si sotul meu si nu s-a legat nimic, ca el e tare timid, iar ei n-au indraznit sa-l abordeze caci i-a intimidat figura, haha A trebuit sa vin eu din RO si sa rezolv situatia  [pk]  acum vorbesc si ei si e uimita tipa ce volubil poate sa fie si sotul meu, doar ca nu e infipt, deh, barbat  [:I]

cand vine caldurica adevarata, ne prezinta niste locatii frumose din zona, pt copii in special, deci va fi ok

 

Apoi,Pastele...si tare mi-e drag caci cumnatu din Stockholm ne-a invitat sa petrecem pe romaneste cu gasca lui de prieteni romani din Stockholm vreo 18 la numar, unde credeti... la Jonkoping! Au inchiriat la sugestia unei familii o cabana pt 3 zile si petrecem cu ei toata duminica, pt noi e simplu, in 40 de min suntem acolo. 

 

da,Mihaela,normal ca avem gusturi comune, m-am convins cu mult inainte  [flo2]

 

Ana, cum merge cu engleza?

 

Anja, tu vei avea concediu de Paste?Unde petreceti?

 

Mi-am adus aminte ca sefu l-a intrebat pe sot daca nu vrea concediu in vara, macar 2 sapt, nu cumva e un semn bun avand in vedere ca cele 6 luni de proba expira in 9 iunie? El a ales la insistentele sefului 2 sapt pe la sfarsit de iulie si inceput de aug. Dar al meu sot cica nu inseamna asta nicidecum ca e permanent contractul. e doar o programare ce trebuie oricum facuta, vom vedea

 

Eu sunt oricum pe plus  [:)]

 

Si vreau sa fiti si voi asa, bucurati-va de fiecare lucru marunt, va pup si pe curand

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua [flo2]

 

Am mai citit si eu pe aici, dar nu prea am mai avut ce sa scriu, asa ca... liniste.

 

Eu mai am un pic si visez in engleza, atata informatie incerc sa introduc in capusor. [fal] Pe masura ce trece timpul am senzatia ba ca stiu fff putin, ba ca ma descurc.  Pana la urma vom vedea ce va fi, daca voi reusi sa iau mai mult de 6.5. Pentru ca oricat de mica pare nota in Romania, daca citesti ce inseamna ea la nivel de cunoastere a limbii engleze, iti schimbi un pic parerea.

 

Cris, bravo tie! Oameni ca tine se descurca oriunde s-ar afla. Eu, in schimb, imi fac destul de usor cunostinte la nivel de salut, dar mai departe... Oricum, toata admiratia pentru cum te adaptezi. 

 

Mihaela, plimbareato. [flo2] Spor la munca si la facut bagaje. Poate venirea in Romania iti va mai ridica moralul (cand te vei intoarce.) Poate or fi si de la primavara starile tale triste. Sau poate trebuie sa-ti propui un nou tel si sa te mobilizezi sa-l atingi. Oricum noi te imbratisam cu drag si-ti transmitem ganduri bune. Si felicitari ca ai reusit sa iei sange!

 

Anja, dupa cum zici ca arata ziua ta, nu te mai invidiez pentru excursii. Eu am avut o perioada in care plecam dimineata de acasa si ajungeam seara, dar eram singura atunci. Acum, cu copii, ar fi mult prea greu. Dar presupun ca ai tai copilasi sunt mai mari si nu mai sunt chiar asa dependenti de tine. Oricum, vine Pastele si poate vei avea o vacanta, nu? Acolo cum e cu sarbatorile religioase mari, se da zile libere?

 

Va pup pe toate si va doresc numai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

Nu m-am apucat de bagaje, am lucrat mult si pe langa asta cu depresia mea, discutii la psiholog, cu sotul...din astea distractii am...sunt ba sus ba jos, uneori ma surprind ca rad si nu imi vine sa cred, alteori sunt acolo jos si nu am chef de nimic, decat sa stau sa ma uit pe pereti...nu va mai plictisesc cu astea. O sa vina vremuri bune iar, trebuie.

 

Petrecerea a fost minunata, m-am simtit tare bine. Lumea ne-a laudat, ca am organizat tare frumos, am fost mandra. Va pun cateva fotografii sa vedeti si voi.

 

De la job: post-3506-0-70408100-1397073106_thumb.jpg

 

 

 

De vineri:

post-3506-0-08112400-1397073179_thumb.jpg

 

post-3506-0-85517900-1397073199_thumb.jpg

 

post-3506-0-12684900-1397073247_thumb.jpg

 

Si azi am fost vreo ora pe prelevare de sange, a inceput sa imi placa. A fost un batranel sugubatz care m-a tinut minte de acum doua saptamani cand a fost prima mea zi si m-a intrebat daca imi amintesc ca l-am intepat in mana stanga si n-am reusit sa iau sange, apoi l-am intepat in mana dreapta si acolo a mers. Si mi-a zis ca m-am inrosit :)). Nu stie ca eu ma inrosesc tare usor. :) Si m-a intrebat azi cum prefer...sa il intep in mana stanga si apoi in dreapta sau direct in dreapta :). I-am zis ca normal ca direct in dreapta si cum am reusit din prima sa ii iau sange nu mai contenea sa ma laude cat sunt de priceputa :). Iar la sfarsit m-a imbratisat. Ce figuri sunt cate unii. :) Oricum am ras de una singura dupa ce a iesit. Eram iar rosie :)).

 

Bravo crisleso pentru noua cunostinta suedeza, ei sutn mai retinuti asa,dar daca sunt abordati le place sa discute. Si nu, nu refuza nicio discutie in engelza, astia mai tineri, au ocazia sa exerseze. :)

Petrecere frumoasa de Paste. 

 

Va doresc la toate Sarbatori Fericite, daca nu mai apuc sa intru, desi cred ca din Ro mai apuc dar cine stie...

 

Eu maine mai lucrez pe banca de sange de data asta (imi place, e serologie, nu la donari) si apoi pana martea de dupa Paste sunt libera! Abia astept, desi nu demult am avut concediu...:). 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...