Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Mihaela, felicitari si pentru petrecere si pentru sangele prelevat! Suna un pic comic. [flo2]  Iti vei reveni, vei vedea. Rabdare, ca toate se fac cu rabdare. Si eu am pe cineva in familie cu depresie si incet incet isi revine. E important ca cei dragi iti sunt alaturi si te sustin. Pana la urma acesta este cel mai important lucru, restul sunt detalii.Sa petreci frumos in Ro si sa prinzi vreme frumoasa, ca acum e cam frigut. 

 

Fetele celelalte, v-ati apucat de curatenia de Paste sau sunteti cu alte treburi/ Tot verific forumul si nimic, nimeni nu mai scrie. Eu stau la birou si fac tot felul de exercitii pt engleza si vad vecinele cum sterg geamurile, scutura covoare si eu... teste si iar teste. Dar sper sa merite.

 

Va pup pe toate si va trimit numai ganduri bune. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Frumos aranjament,Mihaela, si-mi inchipui ca si preparatele au fost gustoase! Felicitari pentru contributie!

 

Cat despre starile depresive, sunt convinsa ca vei trece peste cu tot ajutorul din preajma ta! Iti doresc sa te bucuri la maxim de vacanta de Paste, de revederea cu prietenii si cunostintele din RO!

 

Eu de cateva zile imi bat capul cu formulare si aplicatii, pt mine si copii...am aplicat pt SFI, am fost sunata ziua urmatoare de suedeza si mi-a trimis un formular de completat, l-am retrimis si acum astept sa fiu apelata de persoana cu care voi incepe efectiv, dar nu se stie exact cand...apoi pt ca a plouat 2 zile n-am putut iesi din casa darmite sa merg la tren, am gasit ca se poate aplica si online pt gradinita dar mi-am prins urechile in stufosenia de activitati si formulare care pareau identice pe aceleasi categorii de varsta, mici detalii care faceau diferenta si pe care le-am dibuit extrem de greu, nu toate aveau traducere in engleza...in fine, m-am decis cu sotul pana la urma care sa fie alegerea programului, a activitatilor, doamne, formulare pt venituri, pt program cu detaliere pe ore,pe saptamani... nici acum nu stiu daca este bine ce-am ales, azi de abia le-am completat si semnat,maine sa le scaneze la serv si le trimit prin email, chiar insistau pe site sa aplicam online. Nasolia e ca se plateste functie de venit, sotul e dezamagit, dar eu stiam asta. Scoala insa e gratis, de Vlad ma ocup de maine, se pare ca la el nu pot aplica online, voi merge personal la kommun sapt viitoare. 

 

Cam asta am facut, adica nimic concret! 

 

Macar alerg, am crescut numarul turelor de teren! Atept si rezultate...in viata asta! 

Si conduc, evident...da,Ana,se conduce super civilizat aici, nu-s termeni de comparatie. dar eu nu-s prea cuminte si nu v-am spus dar pe autostrada am mers cu 160km, am vrut sa vad cum e, m-a certat sotul si nu mai fac. Adrenalina,bat-o vna! Eu,sofer fara experienta...dar n-am luat amenda,stiu sa ma uit acolo sus,ehehe

 

 

Ana,spor la teste, o sa fie cu noroc, asa sa te gandesti!

 

va pup pe toate si cand puteti, mai treceti pe aici! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata, neata!

Yuhuuu! De azi au intrat copiii in vacanta, deci ne asteapta cateva zile cu program mai relaxat. Nu plecam nicaieri de Paste (poate pe aici pe aproape daca e vreme buna) si am musafiri in ziua de Paste. Curatenia este gata, mai ramane sa ma apuc sapt viitoare de pregatiri.

 

Mihaela, te imbratisez cu drag [flo2]! Sunt sigura ca vei trece peste tristetile astea pentru ca esti atat de curoajoasa si puternica si ai oameni, atat de frumosi in jurul tau, pentru care merita sa zambesti in fiecare zi. Cat esti acolo, acasa, cauta un moment de liniste, in care sa te reechilibrezi, Uneori locul unde ne-am nascut ne da energii nebanuite.Daca esti credincioasa, poate gasesti o bisericuta de tara, linistita, unde poti sa te rogi in liniste si sa iti asezi gandurile.

 

Ana, spor la engleza si la pregatirile de Paste. Ai gasit ceva pe linkul cu joburi?

 

Cris, ai grija cu viteza [:)], caci amenzile aici sunt absolut usturatoare.De ex, daca te-ar fi prins cand mergeai cu 160, plateai cel putin 4-5000SEK si iti lua si carnetul.  Daca esti pe langa o scoala unde restrictia este 30 si te-au prins ca mergi cu 40, amenda este de 10000SEK. Ai grija si cu parcarea, eu am platit multe amenzi de parcare... Daca depasesti cu mai mult de 10 min timpul platit, sau daca ai calcat liniile ce delimiteaza locul  sau daca ai parcat la mai putin de 10m de coltul strazii, amenda variaza intre 400-1000SEK. Si astia care pun amenzile primesc bonus functie de cate amenzi dau, deci sunt ff constiinciosi.

 

O sugestie cu gradinita. De ce nu o inviti pe noua prietena suedeza la o cafea, va imprieteniti  si poate te si ajuta sa completezi online formularele.

 

Va pun, Anja

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha crisleso, citeste cu atentie ce a scris Anja :)). Ma pregateam sa scriu si eu dar nu am ce adauga decat eventual experiente personale :). Atentie la centurile pasagerilor inca, iar cea mica neaparat sa aiba scaun de masina sau inaltator, sunt amenzi usturatoare si pentru asta. Noi am patit-o cu centura, in spate. Mergeam sa mancam cina la un restaurant intr-o seara, si ne-am oprit in parcare. Ne-am desfacut centurile sa coboram si nu mai tin minte cum ne-am razgandit sa mergem la altul. Era Silvia cu noi, in spate, normal, avea vreo 5 ani. Noi ne-am pus centurile inapoi, ea nu...nu am controlat. In fata restaurantului (mersesem ca 400 m, cu masina, in alta parcare) ne-a oprit politia, toate in regula si cand sa ne salute o vedem pe politista ca ne spune sa stam, inconjoara masina la usa Sivliei, deschide usa si ii spune..."aaaa, dar tu nu ai centura pusa!" si ii pune centura. I.am explicat contextul, n-a contat. 2500 coroane amenda! :) 

Cu parcarila  a incasat-o si sotul de mai multe ori. Iar cu 41 la ora condus in loc de 30 a luat 2500 kr amenda, plus puncte pe carnet. Deci insist, mare mare atentie, aici nu se joaca nimeni, sau daca da, plateste. 

 

Multumesc de incurajari dragele mele, incerc sa ma adun incet-incet, ieri a fost mai bine, azi incerc sa continui in acelasi ritm, ma gandesc la prezent, las trecutul in spate si la viitor nu ma mai gandesc, primesc ce vine si cand vine. Anja nu sunt credincioasa, ma pot aduna numai eu cu mine, asta incerc sa fac. Sa fiu eu in prim-planul meu o vreme, sa am grija de mine si restul va veni de la sine. La concluzia asta am ajuns. Ca incepeam sa ma autodistrug, sufleteste, sa vad numai negru cand totul in jur e verde si colorat de fapt. Am tot ce mi-am dorit de atatia ani incoace, iar eu sunt nemultumita? Vorba celor de peste ocean...WTF???? Ma uit la fiecare lucru, gest, care imi aduce o bucurie cat de mica, de fapt astea conteaza zi de zi. 

 

Gata, ma opresc cu filozofeala si ma intorc la ale mele. Sa aveti zile frumoase si senine!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaaaaaaaa,morala imi trebuie caci nu mi-ajunge de la sot!!! Va dati seama,fetelor, ca m-a avertizat de la bun inceput despre tot ce scrieti voi aici, a repetat si tot repeta...si am fost ascultatoare cu exceptia acelei "scapari", era un context favorabil, drum drept, autostrada, fara camera de filmare...am vrut sa fac acea depasire, erau si altii care zburau pe langa mine...dar da, n-am repetat figura si nici nu am de gand caci chiar ustura la buzunar, ia patania voastra,Mihaela, e mai mult decat convingatoare..deci pana acum am avut noroc, nici sotul nu a incasat vreo amenda, dar recunosc ca voi fi vigilenta cu tot si cu centura fetei in spate, aici cred ca si tati a cam lasat-o moale, multumesc pt grija,fetelor!

 

Anja, multumesc pt sugestie dar vecinica mea suedeza de nici 20 de ani afara de faptul ca nu prea sta pe acasica nici nu cred ca m-ar fi putut ajuta cu toata bunavointa caci ea cam ezita la exprimarea in engleza, pt o conversatie generala e ok  ca ne putem intelege, dar mai mult n-as forta-o [:)] . Oricum, le-am completat,scanat si daca ceva nu e in regula , vor reveni ei cu telefon sau email. 

 

Legat de joburi, am uitat sa va spun ca am fost pe site-ul respectiv si intr-adevar sunt joburi interesante pt Suedia in mai toate domeniile, iar unele la care doar engeza este ceruta, eu chiar am gasit 2 perfect compatibile cu pregatirea mea HR dar departe de unde locuim, iar mult mai multe pe cea de mediu, acolo insa e musai sa cunosti suedeza.  

 

Ca tot veni vorba, Mihaela, nu stiu cum am vazut eu din RO ce trebuie pt Socialstyrelsen, dar am omis total cazierul [batcap] si vad ca se cere si asta tradus si legalizat. Mi-e ciuda si cred ca doar prin procura speciala pot sa-l imputernicesc pe fratele sa mi-l scoata, alti bani,alta distractie, dar ma gandesc sa trimit totusi chiar si fara el, desi scrie clar ca nu vor raspunde decat aplicatiilor complete, ce ma sfatuiesti? Nu cred ca vom ajunge in RO daca devine permanent contractul sotului, in cele 2 sapt de concediu iulie-aug vom fi la plaja pe alte meleguri

 

Ce soare frumos avem afara! Cred ca urmeaza un weekend insorit, si speram un Paste senin si cat mai caldut

 

Daca aveti sarbatoriti cu nume de flori in familii, la multi ani din partea mea!

 

va sarut pe toate si pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, cam complicat. Daca scrie ca nu raspund decat aplicatiilor complete, atunci asa e. Insa, cand colega mea filipineza a aplicat, a primit raspuns de la Socialstyrelsen ca nu primeste legitimatia pana cand nu termina cursurile de suedeze la nivel de liceu, atunci era SAS B, acum am inteles ca s-a schimbat, nu stiu exact ce nivel e, cred ca Svenska B2, dar te pot lamuri cei de la Komvux. Dosarul il avea "pe rol", a trebuit sa trimita numai hartia de la Komvux cand a fost gata cu scoala. Nu stiu daca s-a schimbat ceva intre timp la Socialstyrelsen, ai putea sa le scrii sa ii intrebi. Daca e in continuare asa, atunci e ok ca ai timp sa iei si cazierul. Dar am citit ca sunt tot felul de acte care se cer sa nu fie mai vechi de 3 luni? Asa e? Eu am aplicat cu studii facute in Sudia si sunt cu totul alte acte ce se cer...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela ai vorbit cu psihiatrul daca depresia nu e cumva legata de lipsa soarelui/luminii? Am inteles ca e o problema in Nordics, iar cei care au crescut in zone mai luminoase si calde sunt mai expusi la depresii.

zic si eu, poate merita investigat. Cica ar fi veioze speciale care pot fi puse iarna prin casa si suplinesc lipsa luminii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iarina nu neg ca ar avea si întunericul partea lui, stiu de problema aici in nord. N-am apucat sa ajungem cu psihologul la asta insa, au fost multe altele inainte. Prietenul nostru roman are o lampa din asta de vreo doi ani, zice ca ajuta. Ma gândesc sa iau si eu la toamna. Dar noi am fost la soare doua saptamani in Ianuarie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles Mihaela. Imi pare rau ca nu te simti bine. Eu te mai citesc pe aici, deoarece asteptam sa vad daca mai scrii ceva despre India :). Deci nu sunt stalker :D

te-as sfatui totusi sa profiti de vara care vine si sa stai cat mai mult afara la lumina, asta bineinteles pe langa terapiile pe care le faci. Ti-as recomanda si sportul, da o stare de bine extraordinara.

in cele 2 saptamani in india ai observat o imbunatatire a starii psihice? Daca da, inseamna ca soarele te ajuta. Profita cat mai mult timp de vacanta in Romania, desi vaz ca e cam urat si frig de Paste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E bine cu WiFi pe avion :). Va salut din aer, la propriu.

 

Iarina, in India m-am simțit bine, dar pe atunci eram numai cu starea de rau fizic. Mi-am promis atunci ca daca vin vie din concediu :), ma duc la medic. Ceea ce am si facut. Fizic eram perfect sănătoasă si sunt, dar de acolo am început sa ma simt rau psihic. Cred ca am atins limita de jos, citisem undeva ca nu te poți ridica pana n-o atingi si acum sunt in urcare. Mi-am dat seama ca distrug încet tot ce am si ca numai eu ma pot ajuta. Merg si la psiholog mai departe, încerc sa obțin si psihoterapie, sa inteleg de ce "am căzut". Pe de o parte stiu, au iesit la iveală, acum trebuie sa stiu si sa le "duc" si sa le inteleg, sa rămână in spate.

 

Da, nici macar de scris n-am mai putut, despre India, dar o sa revin acum ca ma simt mai bine.

 

Va salut pe toate, zile frumoase!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...