Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ce ma bucur ca te-am prins online acolo sus, Mihaela, te sarut si te imbratisez  [flo2]

 

Si iti doresc sincer sa ramai doar sus, la figurat, evident...si vizita in RO sa-ti ajute cat de mult in acest sens , chiar daca deduc ca te simti deja mai bine, lucru care ne bucura mult pe toate! 

 

Iti doresc un timp frumos petrecut alaturi de cei cu care te vei revedea si sper sa mai avem ocazia unui schimb de mesaje si urari pana duminica viitoare! 

 

Va doresc tuturor o duminica insorita, caci da, e nepretuit "ajutorul" soarelui in vietile noastre!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 631
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua, dragelor [flo2]

 

Mihaela, ma bucur ca esti mai bine. Iti urez o vacanta minunata.

 

Cris, felicitari pentru felul si rapiditatea cu care te integrezi. Cati ani are fetita ta? Eu stau cu inima stransa cand ma gandesc la cea mare a mea, ca e mai sensibila si va suferi dupa prietenele ei. Plus bariera de limba, care o va impiedica o perioada sa lege noi prietenii.

 

Anja, multumesc pt link. Il gasisesm si eu cu ceva vreme in urma, dar joburile pt care am fi vrut noi sa aplicam cereau suedeza fluent, asa ca am renuntat la a mai visa ca ne vom gasi job in Suedia din Romania. De asta am zis sa ne inscriem la studii, sa abordam altfel problema.

 

Fetelor, saptamana aceasta e foarte frumoasa, cel putin din punctul meu de vedere, pentru ca in fiecare seara sunt Denii la biserica, care amintesc de zilele dinaintea rastignirii lui Iisus Hristos. Vineri, mai ales, este o slujba deosebita, Prohodul Domnului. Cele care aveti biserici prin preajma, ce stiti, se tin aceste slujbe? 

 

Va pup pe toate si va doresc sarbatori pascale pline de lumina si de liniste, sa va cante sufletele de bucurie. [grup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana,  noi avem la Malmö biserica romaneasca unde se tin toate slujbele. Slujba de prohod este una speciala si pentru mine, si merg in fiecare an (inclusiv cu copiii).

 

Cris te asteptam cu povestiri dupa Pastele Romanesc din Suedia!

 

Mihaela, sa te bucuri de primavara din Ro.

Va spun de pe acum sa aveti un Paste fericit! Va sarut cu drag!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!

 

Ana, intr-adevar m-am integrat perfect in...peisaj  [pk]  ! M-am adaptat cui ma primeste zilnic caci aici imi petrec majoritatea timpului si fac ce n-am reusit sa fac niciodata in RO...jogging! Mi-am propus sa alerg "destept" si zilnic ca sa ajung sa pot alerga o ora fara intrerupere. Simt deja imbunatatiri in starea generala a corpului, mi-a lipsit miscarea sustinuta ani de zile si eu am fost in gimnaziu campioana pe judet la suta de metri ! 

Am un partener de nadejde in fetita mea care a implinit pe 1 aprilie 5 anisori, ca tot m-ai intrebat, ea poate alerga doua ture de teren de fotbal  si pare ca nu oboseste! 

 

Fetelor, radiez de fericire ca de cateva zile soarele straluceste si avem temperaturi care ne tin afara mai tot timpul si se pare ca asa va fi si de Paste! noi vom petrece de fapt la Linkoping si nu Jonkoping, o eroare a cumnatului, mi-a trimis linkul si este o cabana frumoasa pe marginea lacului, o sa ma simt ca acasa caci asa este si aici la noi!

 

Deci, fetelor, ma adaptez si eu unde pot caci nu am de ales, in satul meu cu cateva case nu se intampla nimic...astept raspuns pt gradinita fetei, abia ieri am trimis formularele, la baiat trebuie sa merg personal caci nu se aplica online, dar dupa Paste. Ce-o mai fi, om vedea.

 

Despre joburi...da,fara suedeza nu te lipesti decat poate in domeniul IT...uneori ma intreb de ce trebuie sa m-apuc la batranete sa invat limba asta cand stiu deja alte 3 si sa nu ma pot folosi de ele...e marea mea nemultumire, stiam ca asa va fi, dar mi-e ciuda ca nu pot fructifica imediat experienta si cunostintele deja acumulate in 3 domenii la mare cautare de fapt, of

 

 

Va las cu ganduri bune totusi, viata oricum e plina de surprize si eu iau aceata experienta ca pe o provocare inedita, testez locuri si civilizatie noua, imi plac multe altele din jur

 

Va doresc si eu lumina in suflete si pe cer daca se poate!

 

Paste fericit!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, v-am citit cu drag zilele trecute, n-am mai apucat sa răspund. Am umblat mult prin oras, cu platile ce le avem pe aici, m-am întâlnit cu prietena mea cea mai buna, apoi seara cu familiile, am fost la tara si am facut grătar, am mirosit si admirat liliac, floarea mea preferata (inca nu m-am obișnuit ca nu e înflorit in Suedia de ziua mea, dar uite ca anul asta e din nou, aici in Ro). Azi mergem la Zalău, mama vrea sa ma sărbătorească azi, ca duminica vom fi aici in SM. Ne vedem cu o familie de prieteni, maine cu Nașii mei ce vin de la Cluj la mama, sa petreacă Pastele împreuna. Maine revenim la SM sa vadă Silvia cum e învierea aici, e altfel decât in Zalău. Ideea cu venitul in Ro de Paste cam asta a fost defapt. Sa stie si Silvia cum e obiceiul la ortodocși si catolici.

 

Crisleso sa crească mare si sănătoasă fetița ta. Ma bucur ca încet încet se aseaza lucrurile si pentru voi. Abia astept vesti de la tine cu ce s-a mai intamplat.

 

Va doresc tuturor Sărbători Fericite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gata? Nu mai indrazneste nimeni sa scrie? Eu recunosc ca am fost si sunt prinsa cu munca, de cand am venit din concediu nu am timp nici sa suflu...am fost numai duminica libera...dar voi fi libera joi si weekendul care vine. Cand duminica vom face curatenie cu vecinii in curtea comuna, sigur ca barbatul munceste :). O sa incerc sa fac si la noi in curte daca tot ies la treaba, sa strang frunzele uscate si muschiul care s-a adunat tare mult. 

Sunt ocupata pana peste cap si acasa, mama a ramas in Ro si cat a fost la noi a facut totul prin casa...treburi care acum sunt ale mele...

 

Va pup si va astept sa scrieti.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat!

 

Sper ca ati petrecut bine de Paste! Si eu tot intru pe aici si astept sa va citesc. Noi privim cum se apropie cu pasi repezi examenul, dar se vede ca a trecut varsta... foarte greu ma mobilizez sa fac exercitii de scris si vorbit. In plus am vedere dubla de ceva vreme si ma simt foarte ametita si confuza din cauza asta. Am fost la oftalmo si am primit trimitere pt endocrine, ca poate e de la tiroida, dar cum de maine e vacanta de 1 mai, ramane sa merg saptamana viitoare.

 

Cris, cum mai merge cu integrarea? Ce ati mai reusit sa faceti? 

 

Mihaela, ai petrecut bine in Romania?

 

Anja, cum a fost la slujbe? Ati reusit sa ajungeti si in Saptamana Patimilor si in zilele de Paste?

 

Suedezii cum sarbatoresc in mod obisnuit? Se mai pastreaza semnificatia crestina a Pastelui sau si acolo a intervenit iepurasul?  [:)]

 

Va pup pe toate si va doresc multa sanatate si scuzati eventualele greseli, ca vad tare rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria bine te-am regasit! Am petrecut bine, mai ales ca duminica a fost ziua mea, in ziua de Paste adica, am scris cate ceva pe blog. In rest ne-am vazut cu prieteni si rude, ca de obicei, scurt si a trecut tare repede. 

 

In Suedia, fiind o tara in care 80% e atee si din cei 20% care declara ca ccc cred in divinitate, oricare ar fi ea, numai ca 2% merg la biserica. Uite mai exact ce spune wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Sweden . Nu se sarbatoreste insa nici cu iepuras :). Ci doar asa, de traditie, sunt zile libere si lumea mananca si bea cu familiile, asta e important aici. Asa e si Craciunul, o sarbatoare a bradului si a lui Tomte. :) Mie mi se potriveste perfect. :) 

 

In Ro insa am fost la biserica, voiam sa facem asta pentru ca sa vada Silvia ce inseamna Pastele in Ro. Asta a fost defapt scopul. Pacat ca nu am mai stat si luni, cand se merge la stropit...Pentru ca aici la biserica nu e deloc ca in Ro. Fiind protestanti nu se ia lumina si e o slujba dupamasa si apoi duminica de Paste, dar ca o slujba normala, bine cu conotatii pascale. Silvia merge aici la biserica duminica, uneori, pentru ca ccc canta in corul copiilor si canta duminica in timpul slujbei. 

 

Azi la noi e vant puternic si 2 grade...e soare, sa vedem poate se mai incalzeste. Vrem sa iesim la cumparaturi in oras, ca altceva nu prea putem face :). 

 

Cam atat de la noi, va astept cu vesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cele alimentare sunt deschise absolut normal. :) Celelalte, gen haine si incaltaminte sunt deschise ori toata ziua ori de la 12-16, m-am uitat pe net. Stiu cum e in Germania, am calatorit de multe ori prin sau in ea :). (ce exprimare!, vreau sa spun ca am fost in Germania de mai multe ori). Acolo totul e inchis duminica, la noi si duminica e deshis peste tot. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...