Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???


Recommended Posts

Coraly sa stii ca in cazul Iuliei se poate sa fie legat si de alimentatie, in sensul ca ea are un sidrom de malabsortie intestinala care ne-a cauzat multe episoade urate soldate cu mulle sejururi prin spitale incepand de pe la 8 luni. Intestinul ei nu absoarbe tot ce maninca ea, motiv pt care si acum ii dau lapte praf. Pana acum i-am dat pentru copiii malnutriti acum ii dau Nan Junior peste 3 ani. Daca timp de 2 sapt nu ii dau lapte praf slabeste 1 kg indiferent ce sau cat ar manca. Cum ii reintroduc laptele in 2 sapt isi revine. N-are nici macar 19kg la varsta de 7 ani in conditiile in care este chiar inaltuta. In alta ordine de idei, ma bucur ca v-am intalnit pe acest forum si ca putem discuta si va multumesc pt mesaje. Poate ca impreuna o sa ne fie mai usor sa trecem peste momente mai dificile generate de scoala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oanaib, exact! In carte exista tratat special acest aspect, si anume ca majoritatea copiilor cu aceste afectiuni, prezinta tulburari gastrointestinale, sindroame de malabsorbtie sau disbioza!!! De aceea se considera ca exista legatura clara intre alimente, digestie, absorbtie si bolile respective. Se recomanda eliminarea tuturor alimentelor alergene, suplimentarea dietei cu acizi grasi, probiotice, mg si b6, plus altele. Fetita ta consuma gluten? Cum sunt scaunele? Si eu suspectam o alergie la lactate a copilului, dar am citit ca alergia la lactate apare de multe ori ca efect colateral al alergiei la gluten. Si i-am scos glutenul. Intr-o luna a pus 700-800 gr, si scaunele sunt normale chiar daca consuma lactate! Mare atentie la gluten. Scoate-l, nu ai nimic de pierdut daca incerci. Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul - Help Line[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anuscha, copilul meu rezista la o sarcina 20 minute acum 2 ani. Eram disperata gandindu-ma ce va face la scoala. Nici nu ai ideea ce mult l-a schimbat scoala. Nu a avut nicio problema sa stea in banca in clasa I. Doar ca se mai trezea vorbind singur, sau cantand in timpul orei, dar pentru mine astea nu au fost probleme importante, stiind prin ce am trecut cu el in gradinita. Acum la clasa a II-a, rar se intampla sa nu scrie tot de pe tabla, chiar daca a ramas la fel de agitat. Stie toate explicatiile doamnei, ma informeaza despre tot ce se discuta, uneori mai uita sa noteze temele, dar destul de rar. Durerea mea e ca nu face nimic, dar nimic la testele pe care le are. Nu gasesc o explicatie. Am vorbit cu doamna, am rugat-o sa ii citeasca de doua ori cerinta, dar se pare ca nu vrea. Joia trecuta a dat un test de evaluare initiala la lb. romana. Bineinteles ca nu a facut nimic. In week-end i-am dat niste fise sa se obisnuiasca sa lucreze singur si printre ele fara sa stiu era si testul pe care il avusese el in clasa. L-a recunoscut si am fost curioasa sa vad daca se va descurca sa faca ceva singur, exact ca la clasa. A depasit timpul cu 3 minute si a avut o singura greseala. Degeaba ii tot comunic doamnei ca e o problema, ca nu prea am cu cine vorbi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anuscha atentia se antreneaza. Noi am inceput cand avea Iulia 4 ani in felul urmator: 5 minute de stat la masa cu creionul in mana si urlat (bineinteles pt ca nu voia sa faca nimic). Dupa cateva zile a inceput sa si traga cateva liniute in astea 5 minute. Dupa care am crescut progresiv timpul. Poti sa-i acorzi pauze scurte de cateva minute intre sarcini si mai ales desfa-i sarcinile mai in sarcini mai mici pentru ca ea sa aiba impresia ca finalizeaza ceva si asa se apropie de sfarsit. Bineinteles multe felicitari dupa ce termina fiecare sarcina. Pe la jumatatea lectiilor poti eventual sa te mai uiti si urat putin :))), iar in ultima parte: "hai ca uite cat ai scris si mai ai doar putin si termini!" Eu una asa fac. Ieri lectiile au durat o ora si jumatate. N-a fost usor pentru clasa I, dar am reusit. Cred ca pina termina clasa I albesc. Ra_mi_ella iti inteleg frustrarea, si eu cand o intreb acasa imi raspunde iar la scoala uneori da alte ori nu. Azi are prima evaluare si sunt convinsa ca o sa fie groaznic. Incepem sa ne obisnuim cu scoala, ieri a reusit sa scrie chiar 2 randuri. Doamna mi-a zis ca de la a 3-a ora nu se mai poate concentra prea mult. Facem mari eforturi, iar eu deja abia astept prima vacanta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ra_mi_ella
Acum la clasa a II-a, rar se intampla sa nu scrie tot de pe tabla, chiar daca a ramas la fel de agitat. Stie toate explicatiile doamnei, ma informeaza despre tot ce se discuta, uneori mai uita sa noteze temele, dar destul de rar. Durerea mea e ca nu face nimic, dar nimic la testele pe care le are. Nu gasesc o explicatie. Am vorbit cu doamna, am rugat-o sa ii citeasca de doua ori cerinta, dar se pare ca nu vrea. Joia trecuta a dat un test de evaluare initiala la lb. romana. Bineinteles ca nu a facut nimic. In week-end i-am dat niste fise sa se obisnuiasca sa lucreze singur si printre ele fara sa stiu era si testul pe care il avusese el in clasa. L-a recunoscut si am fost curioasa sa vad daca se va descurca sa faca ceva singur, exact ca la clasa. A depasit timpul cu 3 minute si a avut o singura greseala. Degeaba ii tot comunic doamnei ca e o problema, ca nu prea am cu cine vorbi.
Si eu sunt destul de dezamagita (nu o sa mai dau nimanui sfaturi sa fie calma, sa nu si certe copilulu, sa nu fie dezamagita etc)am senzatia ca ,,eu'' nu sunt buna de nimic. Ieri a venit fata cu rezultatele de la testul de romana, evident ca nu facuse mai nimic, chestii simple le-a gresit din neatentie. A iesit plangand din clasa, ce sa o mai cert? ce sa o mai pedepsesc? Dar sunt depasita, cred ca a avut cel mai slab rezultat din clasa, ma apuca, furie, invidie si pe ceilalti copii care, nu au nicio vina ca au rezultate scolare mai bune. Eu nu stiu unde gresesc, fata de nepotul meu de exemplu munceste de 5 ori mai mult si baiatul este olimpic si ea abia se taraie. Am sentimente de furie si pe doamna si pe mine amestecate cu nu stiu ce fata de ceilalti copii si fata de parintii lor. O sa ma calmez si o sa o iau de la capat. Azi da test la mate - nici nu mai am ce sa astept. Oare sa vbesc cu doamna? Dar cfe sa mai vbesc, am impresia ca i-a pus o eticheta si gata. Ma culpabilizez ca de vreun an nici nu am mai dus-o la doctor si in prezent nu nare niciun tratament desi nu avea prea mare tratament niciodata, doar cateva vitamine. E foarte greu sa nu stii cum sa-ti ajuti copilul. ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anuscha,te inteleg perfect. Imi pare tare rau pentru voi. Exact asa ma simt si eu. Copil meu e disperat cand vede ce calificative ii pune doamna stiind cat o sa sufar eu. Ca si fetita ta, baietelul meu munceste enorm. In afara de temele zilnice lucreza si suplimentar. In vacanta nu a avut o zi fara teme. Stie toat#259; materia perfect, dar ... Parca totul e in zadar. Cu doamna am renuntat sa mai discut pe tema asta. Anul trecut am fost la psihologul scolii care e si profesor de sprijin si a chemat-o special pe dna in cabinetul ei sa ii explice cum trebuie lucrat cu acesti copii. S-a suparat dna f tare si de atunci e si mai rau. Exact ca si tine, cred ca i s-a pus o eticheta. Am repetat mult un test pe care stiam ca il va da la matematica. A luat FB (9). Nici nu a vrut sa auda ca nota aia trebuie trecuta in catalog si carnet, desi toata clasa a avut nota trecuta in catalog. Asta e. Ne luptam cu morile de vant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ra_mi_ella
. Exact ca si tine, cred ca i s-a pus o eticheta. Am repetat mult un test pe care stiam ca il va da la matematica. A luat FB (9). Nici nu a vrut sa auda ca nota aia trebuie trecuta in catalog si carnet, desi toata clasa a avut nota trecuta in catalog. Asta e. Ne luptam cu morile de vant.
Asta este un abuz, m-as fi suparat enorm, dar si daca il muti tot asa va fi. Eu m-am supart anu; trecut rau,rau de tot, am zis ca nu ma mai duc niciodata la serbarea de premiere,tuturor copiilor le-a dat diplome in afara de 3. A mea (care a luat doar o diplima de rezultate excelente la cunosterea mediului) si inca doi copii, amarati saracii de la Casa de copii care nu are cine sa-i apere. Desi mediile adunate lui fii-mea treceau de calificativul B, efectiv ne-a umilit pe amandoua. Atunci nu am putut sa ma abtin si i-am zis vreo doua si tot ea s-a supart, zice ca nu accept nivelul ei. DA NU ACCEPT! pentru ca nu-i cunoaste nivelul d aia nu accept. Nu stiu ce sa mai fac, am fost si eu la 1000 de psihologi si medici neuropsihiatri, daca ar avea un diagnistic poate m-as mai inpaca cu ideea, dar nici macar QI la limita nu are. Si totusi? Nu tre sa ma las, sa cer cat poate, dar uneori clachezi. ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...