Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???


Recommended Posts

Of Anna, imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva. Nu am inteles de ce nu are fetita ta diagnostic. Medicii la care ai fost nu i-au pus nici unul? Sa stii ca sunt f multe vitamine care ajuta la concentrare. Nu isi fac efectul imediat ci in timp, dar merita incercate. Cat despre "doamna" trebuie sa stie ca ai dreptul sa ceri curicula separata pentru copilul tau (ceea ce inseamna mai multa munca pentru ea), si evaluare separata, si daca nu vrea sa munceasca in plus ar fi bine sa fie putin mai deschisa si mai indulgenta. La noi doamna azi de exemplu a stat langa Iulia ca sa rezolve testul de evaluare. Dupa cum am mai spus, eu stiu ca acesti copii nu au retard, trebuie doar sa ai putin mai multa bunavointa ca sa scoti de la ei ceea ce stiu deja. Fetelor puteti sa le spuneti doamnelor invatatoare ca puteti solicita comisie de evaluare pentru copiii vostrii. Exista asa ceva, mi-a spus mie terapeuta Iuliei. Si sa vada comisia cum copiii vostri nu sunt evaluati ca niste copii cu adhd asa cum spune legea. Ra_mi_ella, doamna nu are cum sa dovedeasca ca voi ati lucrat testul acasa si nu are dreptul sa nu-i treaca nota. Poti sa-i faci o reclamatie sau macar sa-i sugerezi asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Profesoara de sprijin a baietelului meu i-a pus doamnei in vedere ca e obligata prin lege sa lucreze intr-un mod mai special cu acesti copilasi, ca au nevoie de mai multa atentie, in rest sunt perfect normali. I-a atras atentia ca ea poate chema comisia pentru a-l investiga pe micut, dar mai simplu ar fi pt. doamna daca ar intelege ca trebuie tratat cu un pic mai multa atentie. Nu va spus ce s-a suparat doamna pe noi! Cum am avut tupeul sa discutam cu profesorul de sprijin. Si tot ce a priceput de aici a fost ca trebuie tratat la fel ca pana acum. In fiecare dimineata au o prezentare speciala la clasa inainte de a incepe orele, 5-10 minte- 5 copii, timp in care povestesc lucruri speciale curiozitati. Al meu copil de cate ori a prezentat a vorbit despre pasiunile lui(ceasuri de epoca;, dinozauri, paleontologie) folosind colectiile pe care le are el acasa. Vine doamna intr-o dimineata si imi zice ca are un vocabular extraodinar, ca e deosebit de inteligent, etc. Si atunci, ma intreb cum e posibil sa il notezi la toate testele numai cu "I" daca tu stii ca micutul nu e de "Insuficient" ci doare are nevoie de un mic ajutor?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana nu are diagnostic pentru ca: nu are toate simtomatologia din ADHD, doar deficitul de atentie atat. In rest ea de exp chiar daca se foieste in banca nu depaseste banca, deci hiperkinetica nu este. Neoropsihiatrul la care am mers a zis ca nu are nevoie de profesor de sprijin, doar multa munca. Si doamna zice la fel, muulta munca. Ieri au dat test la matematica, doamna a a vut o inmormantare si testul a fost dat in prezenta unei bunici. Cat tact pedagogic o fi avut ,,mamaia'' respectiva nu stiu. O sa vad rezultatele. De vreo sase luni nici nu am mai fost la medic cu ea, deoarece m am gandit sa o duc la un homeopat, mi a intrat mie in cap ca pot fi eficiente astfel de remedii. Oana ce curicula diferentiata si in baza a ce...sa o rog eu sa lucreze altfel? ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ra_mi_ella, daca nu reusesti sa te intelegi cu doamna poate ar fi mai bine sa il muti la alta clasa. Daca doamna e atit de capoasa, orice ai face tu nu reusesti sa o convingi. Incearca poate o discutie sincera si la sentiment, sa-i spui cat sufera copilul si sa-i explici ca nici un copil nu isi doreste sa fie diferit si sa fie oaia neagra. Daca are vre-un pic de suflet in ea poate se induioseaza. Sa ne dea Dumnezeu MULTA putere sa ajungem cu bine la sfarsitul anului scolar!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna nu imi vine sa cred ca medicul neuropsihiatru nu i-a pus diagnostic fetei tale. Adhd este de 3 tipuri: predominant hiperkinetic, predominant neatent (se mai cheama ADD - atention deficit disorder)sau ambele. Pentru acesti copii legea prevede profesor de sprijin, care pot chiar sa stea la ore cu ei si sa-i ajute la clasa si curicula speciala in sensul ca informatiile sunt mai sitematizate iar criteriile de notare mai blande. Pentru asta iti trebuie un diagnostic clar de la un medic neuropsihiatru (care poate eventual sa iti prescrie si tratamente naturiste, nu numai chimice)si sa faci bineinteles niste cereri pe la inspectorat. Eu cred ca primul pas pe care trbuie sa-l faci este sa mergi la un medic bun care macar sa-ti puna un diagnostic. Nu e nimic rau in a-i da ceva sa o ajute sa se concentreze. Cel mai important este sa nu acumuleze goluri prea mari in materie, pentru ca dupa pubertate aceasta afectiune se amelioreaza f mult si ar fi pacat sa constate ca nu mai poate recupera ce nu a reusit sa invete la timp. Parerea mea este ca nu e cazul sa ceri profesor de sprijin si curricula speciala, doar sa o faci pe doamna sa inteleaga ca are nevoie de putin mai multa atentie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna nu te teme de un diagnostic, nu este o eticheta iar lipsa lui nu imbunatateste cu nimic situatia fetei tale. Un diagnostic nu face decat sa-i ajute pe cei din jur sa o inteleaga mai bine. ADHD (sub toate formele lui) este cea mai usoara dintre afectiunile de acest gen. Crede-ma ca am vazut copii care nu sunt asa de norocosi iar parintii lor ar da orice sa aiba doar adhd. Nu mi se pare normal ca un doctor sa recomande "multa munca". Un copil care are nevoie de multa mucnca pt a fi la fel ca ceilalti inseamna ca are o mica problema. Cu putin ajutor poate nu v-a ma trebui sa depuna atita efort. Stiu ca nu este usor dar gaseste un medic bun si mai dute la o evaluare. Nu are cum sa-ti strice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu unde sa ma mai duc cu ea, voi la ce medici mergeti? Mi-A zis si medicul la care am fost si crede-ma este unul bun ,,de ce vreti sa-i pune ti neaparat un diagnostic? La evaluarea psihologica a iesit cu o in taziere mica in dezvoltare ( limbaj si gandire abstracta - atat I am facut si RMN sau nu stiu cum se numeste aia (a bagat-o intr un fel de tub) A avut si medicatie vincamina, actovegin si pure dha dar din iunie nu am mai fost cu ea si nu a mai luat nimic. ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai vincamina e un trofic cerebral, a luat si fica-mea iar pure DHA o ajuta sa se concentreze dar trebuie luat timp mai mult ca sa-i vezi efectul. Poti sa te duci la acelasi medic, nu conteaza, poate ii da ceva ce o ajuta. Sa stii ca troficele astea cerebrale gen vincamina, encephabol lu fica-mea i-au facut tare bine. Va doresc din suflet multa sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am observat la fii mea niste ,,chestii'' de cand era mica, am dus-o de pe la varsta de doi ani la diversi medici, bineinteles si la logoped. fata a vbit foarte greu, in fraze dupa 4 ani. Intai a fost sucpecta de autism, diagnostic care nu s-a confirmat. Apoi de ADHD nici asta nu s-a confirmat. Ea are un fel ciudat de a invata, ii repeti o chestie la nesfarsit dupa care te plictisesti, dar dupa ceva timp constat ca o stie fara sa o mai repetam, plus ca are ca un fel de reject fata de ce e nou. Medicul la care mergem noi se numeste Dr Selea Elena - spitalul Budimex, eu am incredere in acest medic. Lucreaza cu fel de fel de copii, a fost si in comisisa de evaluare a copiilor cu handicap din cadrul DGASPC, daca ar fi avut ADHD cred ca mi-ar fi spus. ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...