Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui oanaib
Imi venea sa o omor: zicea 1 si scria 2 (cica asa i-a iesit)sau numai zicea nimic si scria ba doi de 1 ba doi de 2. A fost un chin intreg tema de ieri de la matematica. Deci se poate si mai rau [bang]
De ce mi se pare asa de cunoscut??????????? Faza e ca sunt si alti copii care se mai incurca bineinteles, sunt si copii cu potential pe care nu i ajuta parintii. Faza e ca eu nici nu pot sa fac cu ea mai mult de 2 3 ore pe zi caci oboseste si plange si adoarme de oboseala ca un bebe cu mana in gura. Ma bucur mult ca v am cunoscut, acest subiect imi da curaj sa mergem inainte. ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oana, m-a pufnit sincer rasul cand ai scris ca zicea 1 si scria 2. Asa facea si al meu. Dr. mi-a spus ca ii merge mintea mai repede decat mana. In capul ei ea era deja la 2. Si al meu ieri ziceau un cuvant pe litere, dar incepea de la a doua litera sa il scrie. Cand l-am intrebat ce face mi-a raspuns sincer ca el a crezut ca prima era deja scrisa. Ce sa ii mai zic? Anuscha, al meu sta foarte bine la capitolul comunicare. Uneori am impresia ca intra cam cu forta in viata celor din jur. Ii plac copiii, e extrem de prietenos, in ciuda diagnosticului (de care ma cam indoiesc) Sindrom Asperger. Psihiatrul i-a pus diagnosticul de sindrom hiperkinetic cu deficit de atentie. Nici nu stiu ce sa mai cred. La lucrurile care ii plac poate sta ore nemiscat fara nicio problema. Am multe semne de intrebare. Am incercat si tratament homeopat dar nimic. Cel putin eu nu am vazut nicio schimbare. Cam asta e media #351;i la noi, 2-3 ore/zi. Mai mult nu rezista. Profesor de sprijin nu are, doamna nici nu vrea sa auda de asa ceva. Face o ora cu psihologul scolii care e si profesor de sprijin, in cabinetul de psihologie, o data pe saptamana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ra_mi_ella, si fata mea are Sd Asperger+ADHD. Dar la ea e destul de evident Aspergerul in modul de socializare. Nu prea ii place sa socializeze cu copii de varsta ei. Ii plac mai mult copiii mari si adultii. Eu stiu cum e sa ai un copil care sa fie ciudatul clasei si stiu cat de greu este. Ieri la scoala a fredonat toata ziua Lambada. Era doamna exasperata. Destul de des i se intampla sa fredoneze in timpul orelor, psiholoaga ei zice ca o ajuta sa se exteriorizeze, ea facand un mare efort sa stea intr-un loc 4 ore.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanaib
Anna nu cred ca e bine sa-i dai mai ales vincamina fetei. Las-o sa o vada doctorul. Pure DHA sunt niste vitamine dar vincamina e mai mult de atit. Si in plus poate ii da altceva, nu poti sa stii. Fetita mea devena cam nervoasa cand ii dadeam vincamina.
De ce sa nu i dau vincamina?Fata mea a luat vreo 6 luni de 3 ori pe zi parca era mai bine pe atunci se controla mai bine Ea nu prea are nervi..............eu tocmai am cumparat o cutie Si pure dha de ce nu? encefabol nu e prea bun, de la ala o apuca agitatia, dar a luat de mult cand era mica ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanaib
Si a mea avea tot 4 ani si tot mai greu a vorbit. De fapt putea sa recite poezii destul de lungi dar nu era capabila sa poarte o conversatie sau sa raspunda la o intrebare.
faTa mea nu vorbea, recunostea obiecte, persoane, dar nu vorbea, nu putea pronunta, a vorbit in fraze scurte dupa 4 ani. cUVINTE A MAI SPUS DISPERSATE, DAR DUPA 3 ANI ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanaib
pai poate ai dreptate Anna, daca i-ai mai dat medicamentele astea si stii cum reactioneaza la ele poti sa-i dai pina ajungi la medic cu ea. Daca ii fac bine si o ajuta..... Vezi fiecare copil reactioneaza diferit, a mea nu era nervoasa la encephabol.
Am inceput sa-i dau de ieri, la medic o sa ajungem pe 14 nov. ieri a avut o poezie destul de complicata de invatat cu sa, s-a sau si s-au. A innvatat-o perfect, sunt curioasa daca a ascultat-o. Parca o asculta exact cand nu stie. Ne-am chinuit ca in loc de cratima zicea ,,cratita'' ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...