Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei de Sept-Oct 2009 LMA*22*


Recommended Posts

problemele au inceput sa apara dupa varsta de un an si cateva luni . Mai lua nana la fund cand facea ceva iesit din comun dar eu nefiind de acord cu bataia este rupta din rai nu puteam sa mi snopesc copilul in bataie ca asa se educa dupa spusele altora . Asa ca fiul meu desi mai lua nana la fund in situatii de exceptie asta nu i afecta comportamentul . Asa cum vazuse el ca face mami ca-l pupaceste mereu cand vedea un copil mic il pupa si il mangaia. Dar azi il impingea unul Maine il lovea altul O fetita in timp ce mama ei se "juca" pe telefon ea si a gasit de lucru sa-l stranga de gat pe fiul meu lucru la care am intervenit eu ca mama era prea ocupata cu tel apoi alta fetita il musca la prima cresa chiar in fata mea doi baietei din grupa mai mare au sarit pe el si l au pus jos ca la lupte greco-romane, mai aveam o prietena cu un baietel mai mare cu aprox un an pe atunci fiul meu avea 2 ani si . De fiecare data avea ceva cu fiul meu si mi a luat ceva timp sa vad ce se intampla (crezand ca celalalt baiat l-a cuprins dupa gat in semn de imbratisare intr-e pici si vazand ca fiul meu nu zice nimic n am zis nimic Pana cand uitandu-ma mai atent fiul meu începuse sa se inroseasca la fata ) atunci mi am dat seama ca de fapt celalalt baietel foloseste o tehnica de lupta care seamana cu o cuprindere dupa gat dar de fapt il strangea de gat pe fiul meu . Nu m-am mai dus la prietena mea pentru ca desi ea se amuza ca asa sunt copiii Fiul meu era doar un sac de box . Culmea ca la a doua cresa au nimerit impreuna Si mai fiind si alti copii batausi pe acolo intr-o zi cand am vizitat-o pe prietena cu baietelul nazdravan fiul ei ca de obicei iarasi la lovit pe fiul meu care de data asta nu a mai rabdat si a ripostat aparandu-se si lovind si el . Mentionez ca sotul meu cand avea timp folosindu-se de manusi de box si palete se juca cu fiul nostru boxand impreuna dar acesta fiind un joc copilul nu a asociat asta cu bataia si desi m-am interesat la cresa daca practica fiul meu vre-o tehnica de box cu ceilalti copii raspunsul a fost negativ . Ar mai fi un desen animat pentru copii mici vizionat la cresa si acasa la tv in care erau anumite scene in care domnul microb era lovit de domnul aparator si antimicrob cu o lovitura (directa dreapta si kick) . Am inteles ca din toate scenele interesante din acest desen fiul meu era interesat doar de directa de dreapta si kick Asta dupa ce a fost batut de atatea ori . Fiul meu are un spirit al observatiei Bine dezvoltat si o tinere de minte foarte Buna astfel Am inteles ca tine minte ce l intereseaza si este atent la detalii Ceea ce majoritatea copiilor fac . La a doua cresa baietelul acela nazdravan cand il prindea nu UITA sa I Mai aplice o lovitura fiului meu Si tot aici la a doua cresa fiul meu a inceput sa bata si el copii din grupa lui din diferite motive . "Cine poate oase roade cine nu nici carne moale" Mami de Leon Mihail 12.09.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cresa fiind peste drum chiar in fata apartamentului meu nu am ezitat sa-I urmaresc pe copii si pe educatoare cand se jucau afara si iata ce am observat :- Jucariile fiind putine copiii "se bateau pe ele" cine era Mai rapid lua jucaria si a lui ramanea desi atat copilul meu cat si ceilalti erau invatati sa spuna da-mi si ia sau poftim Nu toti erau Asa de darnici Asa ca si fiul meu pentru a obtine o jucarie se impunea prin forta . Iar cand oponentul era puternic fiul meu nu renunta Si lua jucaria dorita cu fortza . Astfel fiul meu fiind pedepsit fiind alungat departe de ceilalti copii si lasat singur sa se joace . Educatoarele se jucau cu ei udandu-I cu apa un zile le calduroase. Si zic and se jucau cu ei inseamna se distrau de fapt ele pe seama copiilor . Pe fiul meu intr-I zi l-Au facut leoarca Asa ca sta copilul meu pe margine neputincios si fara chef de joaca . Nici eu n as Mai putea fi activa daca imbracata in haine de zi as fi udata din cap pana in picioare (exclus costum de baie care se usuca rapid si afara este I caldura de se topeste asfaltul) avertizandu-le sa fie atente cand il scot afara la plimbare ca nu cumva sa dea fuga acasa avand in vedere ca locuiam peste drum ele au ales comoditatea asa ca scoteau copiii la plimbare doar in zilele in care nu era prezent fiul meu . Intr-o zi alta zi desi le-am avertizat ca tocmai am scapat de o raceala iarasi l au facut fleasca cu apa asa ca am fost chemata De urgenta sa-l iau acasa ca avea febra . L-am gasit in office cu baiatul care lucra la pc Imbracat in pijama si lasat in dorul lelii pe pat cu hainele bagate gramada in punga si fara nici o educatoare care sa mi explice ce s a intamplat motivul fiind ca la ora aceea toate erau in sedinta . Pe carnetelul care notam si noi parintii si ele educatoarele cum a decurs ziua si ce au facut scria doar febra .Chiar daca Sta la doi pasi nu trimiti un copil acasa in pijama Copilul a inceput sa si roada unghiile Si cand a inceput sa vorbeasca mai bine mi a zis ca la cresa e fantoma si i este frica Ca educatoarea a aruncat ( probabil l a trantit) Si in fiecare zi imi zicea Sensei (educatoare). Nu vreau Copiii nu vreau mi e frica vreau cu mami mami jucam mami mergem afara. "Cine poate oase roade cine nu nici carne moale" Mami de Leon Mihail 12.09.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci copilul trecand batai alti copii-cresa-schimbat -cresa-mutat Acum in ultima perioada culmea eu nu ma supar nu ridic tonul exagerat nu -l bat si incerc sa i explic si sa l calmez fara sa fac si eu crize el face crize din nimic (foarte minutios fiind pentru simplul fapt ca am pus mai mult lapte sau mai putin face crize de isterie ) Crizele de isterie consta in -urlat din toti rarunchii ochii mai ca i ies din orbite tranteste loveste arunca tot ce i iese in cale si inclusiv pe mine ma loveste cu pumnii Daca nu i iese ceva cum vrea el sau daca il punem sa încerce ceva Nu face sau nu mai face spunand nu pot Si pentru ca nu poate face crize de isterie desi nu incearca il ia in brate pe nu pot Nu ma asculta in nici un fel iar daca il privesc in ochi si il mustrez smecherul închide ochii pana inchei eu discutia Loveste copii mai mari decat el 6,7 ,10 ani si adultii Mai ales cand se enerveaza , cand este mustrat cand simte ca persoana x este o amenintare pentru el , cand i se ia jucaria sau cand nu i se da ceva ori nu i se da jucaria pe care o vrea , Nu vrea sa manance legume Iar la masa nu termina de mancat de multe ori sarind de la masa pentru a face alte activitati . Este mai mult interesat de activitatile adultilor iar daca nu este lasat sa faca din greseala de ex sau din instinct daca am inchis eu o usa sau am apasat un buton iar incep crizele mai sus amintite cu tavaleli pe jos si toate cele Este mai degraba interesat de jocuri video , iPad vazute la alti copii sau tel mobil Dar nu pot sa-l la 3 ani sa aiba astfel de activitati Se mai uita si la tv dar doar dca este ceva foarte foarte interesant Cu multa activitate si colorit excesiv are tendinte catre generatia cibernetica dar avand in vedere ca este super activ nu sta locului o clipa ma gandesc Ca toate acestea l ar face si mai agitat ( jocuri video , tel mobil etc ) Inainte ii mai dam si dulce dar vazand ca este destul de agitat si fara sa manance dulce nu prea ii mai dau decat foarte rar si am de gand sa scot dulcele definitiv adica Sa nu l mai las nici sa guste macar De cand era foarte mic era tare entuziasmat sa faca el totul singur Acum cea mai lunga activitate este spalatul vaselor Peste 30 min neintrerupt activitate care totusi pentru varsta lui nu mi se pare chiar potrivita cand are atatea juc#259;rii interesante Si cuburile lego ( dar cu isterii groaznici Cand nu se potriveste ceva ) Nici nu accepta ajutorul nostru vrea sa faca singur Si plimbatul cu mami este ok Voi aveti probleme de genul? Referitor la comportament "Cine poate oase roade cine nu nici carne moale" Mami de Leon Mihail 12.09.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danuka ceea ce voi scrie in continuare as vrea sa iti dea de gandit, sa nu imi dai replica acum,ci dupa vre-o luna-doua , cand vei reusi sa analizezi foarte bine comportamentul persoanelor din jurul copilului tau. Tot ceea ce face copilul tau este reactie la ce vede in jur,acasa sau la gradinita,in parc,la tv. Este o reactie exagerata, in sens opus ori copiind ceea ce vede. Ca sa iti dau exemplu din jurul meu : Paul o vede pe Simona(vecina) dand cu palma in masa cand tipa la fiul ei sa faca ceva,de exemplu sa is stranga culorile cerate de pe jos. Ajunsi acasa,Paul a facut exact acelasi lucru cu Teodora,cand a imprastiat cutia de culori . Paul toata vara a batut din picior cand cerea ceva. M-am tot intrebat unde a vazut gestul, si am fost atenta la toata lumea mai putin la mine.Am fost tare surprinsa sa constat ca eu fac acelasi gest , dar numai cand ii ceream lui ceva ce nu necesita neaparat reactie. Adica daca era ceva ce urma sa fac singura intr-un final. Iar el facea la fel ca mine. Cand Paul face ceva intentionat am tendinta de a ridica mana la el, dar pentru ca nu vreau sa il bat, ma abtin,ies din camera, il las sa ii treaca criza de nervi ,si reluam "discutia" . Sa iau punctual ce ai scris tu : Peste tot copilul tau e luat in vizor de copiii "rai". De ce? Este copilul cel cuminte,care sta deoparte si o striga pe mami la cel mai mic gest din partea altora,ori e cel care sare si da o palma imediat ce doar se uita cineva la jucaria de langa el? Ii provoaca in vre-un fel? Ce poti face tu este sa il inveti sa ii ocoleasca, sa ii evite pur si simplu, pana va sti sa gestioneze conflictele cu diplomatie. Ce as face eu ? I-as sufla in coarne [:D] ,cum a scris si Ioana, pentru o perioada,si i-ar da cele mai dulci explicatii. De exemplu " fetita il strange de gat , in timp ce mama ei se joaca la telefon". Nu l-as lasa sa o stranga inapoi,ori sa o loveasca,ci i-as lua fetitei mainile de pe gatul lui,si as invata-o sa il mangaie,sa faca un gest ce ar insemna ca ii pare rau. Si le-as explica la amandoi de ce a fost n gest periculos,iar lui i-as da o doza mare de pupici si imbratisari. Cand Paul a fost lovit de un baiat in parc,intentionat,cu mingea, i-am spus ca l-a confundat cu portarul [:D],si ca el trebuia sa prinda mingea,apoi i-am aratat cu mse prinde sau evita mingea [:D]. La partea cu udatul la gradinita si lasatul singur in pijama aiurea,pana vine parintele,cred ca se poate face reclamatie undeva,nu? M-am enervat la partea cu " se distreaza Sensei pe seama copiilor". Pai cum asa? Asta nu e un mod de a face educatie copiilor.Doar daca nu vor ca principiul dupa care sunt educati micutii sa fie " cel mai puternic/dur/necioplit rezista pana la final,restul sunt niste mamaligi!". Nu as permite ca nimeni sa isi bata joc de copilul meu,asta clar. Iar cu plimbarea numai cand nu e fiul tau, l-as fi dus zilnic,as fi incercat sa nu chiuleasca deloc copilul. Joaca cu manusi de box, lupte corp la corp, tranteli , palme, orice gest ce ar putea fi interpretat ca fiind violent la mine in casa sunt interzise,pentru ca nu stiu cum le interpreteaza PAul. Desene animate cu lupte nu pupa acasa,iar la gradinita am vazut ca au numai disney. Ghinionul tau ca esti in mijlocul desenelor alora numai cu batai[:(] , explozii,pumni si picioare in freza, copii cu bretonul in ochi si arme puternice ( personajele desenelor,la ele ma refer) . Sotul tau ce zice despre toate astea? Cum se implica el incresterea copilului? In afara de jocul de box[:D]! Ii poti explica principiul "ce tie nu-ti place,nici altuia nu-i face" , pe intelesul lui , si poate v-a realiza ca pe celalalt copil il doare cand il loveste,si sufera,asa cum si el sufera cand il lovesc alti copii. Revin, ai mei se joaca in loc sa doarma ... de o ora [:D]... Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146916"]Paul-Iulian(01.10.2009)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sALUTARE! Danuka, din ce scrii tu mie nu mi se pare deloc copil hiperactiv. Eu il vad mai mult ca un baietel speriat care cauta sa inteleaga: cum poate avea o jucarie, de ce il bat alti copii, cum sa faca isi tina jucaria cu care se joaca, de ce il pedepseste educatoarea. Se simte strigatul lui de ajutor, are nevoie de iubire si de multa intelegere. Explica-i, joaca-te cu el, vorbeste mult, lasa-l sa-si aleaga activitatile (chiar daca sta 30 min sa spele farfurii, nu e asa un dezastru). Crize de astea de isterie face si baiatul meu, incerc in clipele alea sa-l iau in brate si sa-l linistesc. Daca cineva il loveste ii explic ca s-a intamplat din greseala, asa cum face si el cateodata sau sa il indepartez. Bine zicea Lali la faza cu portarul. Noi trebuie sa dam alt sens unor actiuni. Despre educatoare: fa reclamatie si spune ce te nemultumeste. Se spera asa ca isi vor imbunatati comportamentul....daca nu, gaseste alta solutie.[flo] Despre desene, jocuri video: Loris se uita la desene fara violenta, doar de astea cu animalute. Cand ii cer sa inchida tv o face si ascultam muzica, dansam. Nu ne jucam cu jocuri video, cu celulare, tablet sau altele. iNCEARCA MEREU SA TE PUI IN PIELEA LUI SI SA TE INTREBI: CE AS FACE EU daca cineva m-ar trata asa? La asta adaugi faptul ca ei, copilasii, nu reusesc sa inteleaga tot ce simt, e de datoria noastra sa-i ajutam sa inteleaga si sa le explicam mereu de ce, cum. Nu stiu cat am fost de coerenta. Oricum, concluzia e: in relatia cu copilul trebuie sa fie prioritare iubirea, intelegerea si respectul pentru el, ca individ. Noi am fost la proba de dans dar nu il voi duce pe viitor. E inca prea mic pentru modul in care e organizata activitatea. Trebuie sa ma reorientez. Seara placuta![flo] Mami de [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144290"]  Loris Stefan,[/url] o minune de baiat (2 oct 2009)
[zana][url="http://pentru-raisa.blogspot.com"]  Raisa are nevoie de noi [/url][zana]
Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup fetele [pup] scuze ca am scris atat de mult Ca si voi scriu cand prind momentul doarme piciul sau este cu tati Sunt bucuroasa ca mama natura ne-a inzestrat cu instinctul matern Eu nu cred ca poate cineva sa cunoasca un copil mai bine decat mama lui [olala] Lali exact cum ai spus si tu eu am fost foarte atenta la gesturile noastre ca sa nu copieze piciul . Am gasit imediat vinovatul pentru actiunile fiului meu :cresa supermarket-ul unde am lucrat cu el in spate , desenul animat de la cresa si copiii cu care a intrat in contact . Lali m-ai amuzat cu bataitul din picior pe care l-a copiat Paul Eu de exemplu nu bataiam din picior dar cand nu mergea treaba Cum vreau eu aveam un anume fel de a clipi si cand am vazut la fiul meu prima oara am crezut a i s a facut rau [:D] eu clipind in acelasi moment la cele vazute mi am dat seama imediat ca fiul m#259; copiaza si m am descotorosit de acel clipit cand nu merg treburile cum vreau eu si el a uitat si nu mai face asa .De aceea aveam grija a#537;a ca stiind ca sotul meu si cu mine nu avem gesturile respective a fost mai mult decat usor sa mi dau seama de unde a luat aceste obiceiuri .Problema este ca obiceiurile astea proaste le-a prins usor mai greu este sa-l scap de ele . "Cine poate oase roade cine nu nici carne moale" Mami de Leon Mihail 12.09.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lali a doua cresa la care l-am dus era cresa de stat .noi am prins loc si ne am grabit cresa era noua am facut deschiderea impreuna . Date prea multe nu stiam decat din cele scrise pe net ce si cum se desfasoara aveam sa aflam dupa . Educatoarele nu erau educatoare de cresa ( cu experienta la pici ) erau venite de la gradinita . Prima luna am lasat de la mine cresa noua acomodare atat copiii cat si educatoarele A doua luna am inceput sa am indoieli A treia luna l-am scos de la cresa anul asta la sf lunii Iulie Si le am spus la toti membrii familiei ce am observat , ca nu sunt multumita de educa#539;ia de la cresa si ca imi scot copilul de acolo renun#539; la tot si m#259; ocup eu de educatia lui . A#537;a ca din August m am ocupat de el dar ne am si mutat a#537;a ca au ap#259;rut alte probleme de acomodare care acum au ajuns la limita extrema . Usor usor lucrez cu el insa rezultatele intarzie sa apara . Reclamatie am vrut sa fac dar nu m au lasat membrii familiei si cum singura nu reuseam fara ajutorul cuiva am renuntat . Copilul meu pana la un an si era cuminte pupa si mangaia copiii iar la prima cresa mi s a spus ca fiul meu chiar ajuta educatoarele se juca cu bebeii le arata cum sa se joace samd . La inceput era cel care era pocnit din senin acum v am spus de ultima oara cand s-a intalnit cu acel baietel bataus a inceput sa fie si el agresiv . Acum fiul meu este agresiv si loveste in stanga si in dreapta si adulti si copii mari baietei 7-10 ani copiii prietenelor mele fiind iar acestia nu numai ca nu se apara dar nici nu riposteaza ci vin la mamele lor plangand ca i-a batut Leon . Eu raman destul de uimita si chiar ii intreb dar cum stati sa va bata copilul meu care este pe jum#259;tatea voastra si macar nu va aparati stati asa pe loc pana isi satisface fiul meu pofta de razbunare sau ce o fi . Din cele observatie de mine fiul meu isi alege "victime" care considera el ca nu riposteaza . Eu stiu ca el nu face asta intentionat ceva este la mijloc nu i se da ceva i se ia ceva sau cineva care se apropie intr-un anume fel de el persoane care par mai ciudate vazute prin ochii fiului meu fie si adulti fiul meu atunci ataca probabil ceva de genul( decat sa ma atace asta care Se apropie cam ciudat de mine mai bine sa-l atac eu ) Ceea ce mi-as dori cel mai mult este intelegere din partea celorlalti parinti si copii as vrea ca ei sa inteleaga ca Leon la varsta de 3 ani nu vede ceea ce vad ceilalti copii mai mari sau adulti sau copiii linistiti de varsta lui . Vazut prin ochii cunoscutilor mei fiul meu este un copil fooooarte rau , obraznic bataus Hiperactiv ADHD unii cunoscuti imi spun ca n ar rezista o Zi cu Leon iar altii imi spun ca data viitoare cand ii viziteZ sa vin singura fara Leon , copiii au inceput sa-l evite , unii cunoscuti au inceput sa ne evite . Iar bunica de aici prefera sa platesca cresa sau cluburi sportive pentru fiul meu decat sa i ofere un pic de dragoste si atentie in calitate de bunica . Toate astea sunt foarte dureroase pentru mine oricat de rau ar fi este copilul Meu pe care l am nascut crescut si il iubesc iar cu un pic de cooperare si intelegere si din partea celorlalti cred ca ne-ar fi de mare folos si ajutor..... "Cine poate oase roade cine nu nici carne moale" Mami de Leon Mihail 12.09.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata, fetelor [pup] iata ca incepe o noua saptaman, cred ca ultima de vara de anul asta. danuka, mie mi se pare ca piticul tau e un pic speriat si nu intelege de ce copiii il agreseaza mereu. ia-l de la locul incidentelor, mergeti sa va jucati in alta parte, spune-i mereu ca este urat ce fac ceilalti copii cand lovesc si sunt violenti, da-i sa se uite numai la desene animate nonviolente, vorbiti mult, explica-i mereu ce e bine si ce nu, atrage-le atentia copiilor care sunt violenti ca nu e frumos ceea ce fac, explica-i in tonuri pozitive - de exemplu, nu-i spune NU face aia, spune-i este urat sa faci aia, nu-i spune ca este un copil rau, spune-i ca lucrul pe care l-a facut este rau si pe tine de deranjeaza etc intr-un final va intelege si se va proteja singur [:)]
[url="http://pentru-raisa.blogspot.com/"] Sa o ajutam pe Raisa[/url]
****************************************************************** Ioana si Carol Ioan fac [cool][url="http://stangulaopinie.blogspot.com/"]Trazbâtii[/url] [cool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In totalitate de acord cu Ioana[pup], mai putin cu "spunele ca nu este frumos ce fac celorlalti copii". De ce? Eu le-as spune " este periculos ce faceti, nu este corect, etc" ,in loc de "nu-i frumos". Eu l-am dus pe Paul la gradinita,azi plangea dupa taica-su[alcool]! Dar voia la gradi sa o iubeasca pe " doama Eebeca"[olala]! Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146916"]Paul-Iulian(01.10.2009)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...