Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce le este oamenilor frica?


MihaiTexas

Recommended Posts

@oanap85

 

Citat/“de ce tii sa explici ca este, sau, nu este asa..?”

 

Am un dor si o datorie ca sa vorbesc cu Romania, fiind foarte INFORMAT si cunoscand indeaproape sectele (protestante etc) si oamenii de aici din USA, care majoritatea sunt in absenta LEGII Bisericii Ortodoxe.

 

“sunt multe secte dar nu toti cred in acelasi D-zeu ?”

 

Desigur ca nu cred toti in acelasi Dumnezeu. Daca ar fi asa, n-am mai avea nici un rost in lume, creatia ar fi "de pomana", si am fi deja trecuti de orice judecata. Dumnezeii din afara Bisericii Ortodoxe sunt niste dumnezei fabricati de oameni, pe baza a diverse opinii rupte de le biserica adevarata si originala si ortodoxa a Lui Hristos.

 

De exemplu, bisericile protestante de astazi neaga PURUREA-FECIORIA Maicii Domnului. Insa ele au "uitat" ca reformatorul protestant Martin Luther mai citise de prin Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe (originale), si sustinea la timpul sau, pururea-fecioria Maicii Domnului (printre alte intelegeri, care erau totusi false):

 

” A fost pusa in circulatie o noua MINCIUNA cu privire la mine. Se zice ca, prin predica si prin scris, as fi afirmat ca Maria, Maica lui Dumnezeu, nu a fost fecioara nici inainte, nici dupa ce I-a dat nastere lui Hristos, ci ca as fi spus ca L-a zamislit pe Hristos de la Iosif si ca ar fi avut mai multi copii dupa aceasta.” – Martin Luther, “That Jesus Christ Was Born a Jew”, in Luther’s Works, vol. 45, ed. Walther I. Brand, 1962, Muhlenberg Press, p. 199.

 

Pentru ce sa schimbam credinta de la secol la secol si de la Martin Luther la Michelle? La bisericile cu dumnezei falsi, azi e asa, maine e altfel. Dumnezeu insa vrea raspuns clar si hotarat de la noi, nu indecizie, ci credinta adevarata. CREZI ca Maria e pururea fecioara? Da (ortodox) sau nu (protestant). CREZI ca Dumnezeu a spus sa n-ai alti dumnezei in afara de el? Daca da, atunci sa invatam sa ne pazim de dumnezeii falsi, prin a-i IDENTIFICA. Protestantii sunt “pe alaturi” chiar si atunci când vine vorba de cunoasterea lor protestanta (pentru ca o tot schimba mereu), iar in Biserica Ortodoxa lucrurile au ramas neschimbate tocmai de la Hristos si apostoli, datorita celor ce au luptat impotriva atacurilor celorlalte “biserici”. Deci avem de-a face cu zeci de mii de dumnezei, peste tot in lume. De ce sunt (FOARTE) diferiti? Din cauza intelegerii lor. Una e Hristos Ortodox (Dumnezeul Adevarat) nascut din fecioara, alta e hristosul protestant (dumnezeu inventat, fals, si de nimic) despre care credinciosii protestanti au impresia ca e nascut din femeie - conform invataturii protestante de ultima ora.

 

De ce sa schimbam informatiile pretioase despre Dumnezeu?

PURUREA FECIOARA SA RAMAIE Maica Domnului in mintea noastra!

 

“ (…) de ce nu ai spus ca esti crestin-ortodox si ai spus ca esti ateu? nu ar fi mai bine sa-ti spui punctul de vedere? nu e mai bine sa predici direct oamenilor? fie ca e vorba despre atei sau sectanti?”

 

Deoarece majoritatea oamenilor (cei din afara Bisericii Ortodoxe) nu pot intelege Biblia decat LUMESTE, iar Biblia este o carte mai mult despre Dumnezeu, si mai putin despre LUME. De exemplu, am adus pe cineva (o prietena de familie, olandeza - protestanta - stabilita in USA) intr-una din bisericile ortodoxe din Dallas, s-a botezat, a trecut la credinta dreapta, si numai dupa aceea am inceput sa mai discutam câteodata despre sensul DUMNEZEIESC al Bibliei. Deci cel cu care vorbesc trebuie sa primeasca sa se alature Bisericii Lui Dumnezeu mai intâi, si numai dupa aceea va intelege in mod clar ce spune Dumnezeu in Biblie, daca va dori sa studieze scrierile bisericesti. De aceea, si atunci când vin martorii lui satana cu cartea cartilor la sub-brat sa-mi ciocaneasca in usa ca sa ma “invete” din ea, le spun ca sunt ateu ca sa ma lase in pace cu "cartea cartilor".

 

“tu cum ai "descifrat" corect biblia?

tie cine iti predica?”

 

A fost o data, mai demult, necesar un razboi cu un megaAteu (sotia), si atunci a trebuit sa apelez la cele mai avansate scrieri bisericesti ortodoxe care se afla in existenta. Si la noi in america, slava Domnului, se gasesc mii de carti ortodoxe (lucrari foarte rare, de altfel) ale Sfintilor Parinti pe toate drumurile (webului). Deci am citit multe din tâlcuirile biblice foarte grele ale Sfintilor Parinti. Amintesc aici de Sf. Simeon Noul Teolog, Sf. Fotie, Sf. Efrem Sirul, Sf. Isaac Sirul (Sirianul), Sf. Evagrie Ponticul, Sf. Grigore Palama, Sf. Grigore din Nazianz (Teologul), Sf. Vasile cel Mare, Sf... lista ar putea continua si s-ar umple pagina, pentru ca in Biserica noastra se gasesc nenumarate scrieri dumnezeiesti ale Sfintilor Parinti. Citind cât mai multe tâlcuiri ale Sfintilor Parinti, am aflat acelasi “glas” de la acestia, acelasi pe care l-am auzit din Sfintele Scripturi. Apoi cladind cunoasterea cu alte informatii precum Istoria Bisericii, Vietile Sfintilor, Filocalia, Patericul (egiptean si românesc), in acest fel, Sfintele Scripturi au ajuns sa fie luminate de mult adevar. Cine imi predica? Ingerul Bisericii, adica Preotul. Am si un duhovnic român aici in Dallas, care ma ajuta de cate ori am nevoie. Eu am drumul meu frumos la Biserica in aproape fiecare duminica, si se citeste acolo Biblia; fara ca sa fiu momit cu cunoastere falsa de catre balaur, ascult "cetirea" din Biblie si predica Preotului cand sunt in Biserica, si altfel, din cauza credintei pe care o am in Biserica - trupul lui Hristos - nu prea deschid Biblia, decat mai mult cu voi aici, câte un cuvintel-doua. Vedeti ca sunt bune si razboaiele: acum sotia (necredincioasa cu mult timp in urma) ma ajuta si pe mine foarte mult in credinta; imi creste si copilul in credinta ortodoxa.

 

“atei (…) nu e mai bine sa creada ca oamenii buni merg in rai si cei rai in iad?”

 

Fiecare crede ce intelege. Mie mi se pare destul de logic ca ateii, nerecunoscand nici un dumnezeu, nu ar fi in bataia GELOZIEI lui Dumnezeu – din cauza carei gelozii se starneste iadul. Gelozia lui Dumnezeu este manifestata asupra dumnezeilor-imitatii, in care ateii nu au credinta nicidecum, si deci ateii nu vor ajunge in iad. O sa aiba doar viata lor omeneasca, care se va fi sfârsit, si o vor “privi” pe aceasta, la nesfârsit.

 

 

Citat/“D-zeu e gelos”

Sigur ca daca Dumnezeu iubeste oamenii, iar daca unii oameni iubesc pe alti dumnezei-imitatii (“impodobiti” cu "podoabe" - carti, etc – “imprumutate” din Biserica Lui), El este gelos. Iata cum iubeste Dumnezeu pe oamenii care iubesc alti dumnezei:

 

"(...) IUBESTE o femeie îndragita de un prieten,

si totusi DESFRANATA,

ASA PRECUM

Domnul iubeste pe fiii lui Israel,

desi ei se întorc spre DUMNEZEI STRAINI (...)"

Osea 3:1

 

Cum iubeste Dumnezeu pe oamenii care iubesc pe alti dumnezei decat El. Se poate a se iubi o femeie desfranata, fara a interveni GELOZIA intr-un final? Insa Dumnezeu avertizeaza asupra GELOZIEI, chiar si din PRIMA PORUNCA:

 

“Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau (...) sa NU ai ALTI DUMNEZEI afara de Mine.”

Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise 5:6-7

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 301
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mihai,

multa lume ti-a spus ca nu se pot citi mesajele tale. Parca sunt halucinatii cu citate, propozitii lungi si imbarligate si cuvinte tipate.

 

Atunci cand postezi mesaje scurte si fara atatea citate, mesajul este inteles si usor de citit.

 

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexasAteii nu au nici o treaba cu Dumnezeu, iar Dumnezeu nu o sa aiba nici o treaba cu ateii. Ateii nu au nici un fel de loc, nici rai, nici iad, nici chin, nici bucurie, nici viata, nici moarte.
align="right" id="quote2">Minunat! Deci, ateii nu se duc in iad. Iadul e rezervat credinciosilor [:D] pacatosi. Eu sunt multumita cu asta.Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
align="right" id="quote2">Bird[:D],ideea asta nu o mai auzisem! e intr-un fel amuzant cum ai scris.dar mai in serios vb, chiar crezi ca asa stau lucrurile?michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@bird70

 

citat/“nu se pot citi mesajele tale”

 

Poate pentru ca, sunt raspunsuri la intrebarile diferitilor useri si sunt special adresate. Dar tu ce nelamurire ai? Ca ateu, nu o sa ajungi in iad daca nu te inchini la dumnezeii geloziei si am inteles ca esti multumita si ca iti ajunge viata asta, pe care o vei avea in eternitate asa cum este ea - fara a mai exista pentru tine o alta viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carra, ranile mari sufletesti – si mai ales cele atat de recente, ca in cazul tau – se vindeca greu si cel mai probabil, niciodata complet. Dar indraznesc sa spun ca nu negarea lui Dumnezeu si scoaterea Lui din viata ta te va ajuta sa mergi inainte, ci din contra...

 

Multi dintre noi am pierdut un om drag si apropiat din viata noastra, fie acesta parinte, sot, sotie sau copil. Si sigur ca doar cei care au trecut prin asa ceva pot intelege si mai exact si mai bine ce fel de durere e aceasta.

 

Tu nu de compasiune ai nevoie, ci de ajutor. Iar cel mai real si mai mare ajutor e de la Dumnezeu Insusi - “Ajutorul si Izbavitorul meu esti Tu, Doamne” (Psalmi)- deci, de la insasi sursa ajutorului, exact cum spune si Sfanta Liturghie, “ca toata darea cea buna si tot darul desavarsit de la Tine vine, Parintele luminilor”...

 

Iar acest ajutor de la Dumnezeu vine cand avem credinta, vine cand ne rugam si mai ales vine cand nadajduim intru Domnul.

 

Si sa nu uitam aceasta nadejde sau speranta, un dar cu adevarat desavarsit, dar cumva vitregit*, asa cum spunea un parinte, recent, in predica sa ...

 

* vitregit de noi insine, prin neglijarea sau ignorarea noastra voita sau mai putin voita, luati fiind de valul prezentului in viata noastra, de intensitatea durerii, de frecventa suferintei sau de orice altceva.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihai,

pe tine te incearca puternic sentimente ne-crestinesti [:-)))]. Pe bune, atat ura se desprinde din mesajele tale atunci cand vorbesti de protestanti. Pe langa asta, felul cum ii atribui lui Dumnezeu sentimente umane de ura si gelozie e blasfemie si pentru mine care nu cred.

 

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un Dumnezeu perfect si iubitor, asa cum il vad eu, nu arunca in iad si supune la chinuri vesnice pe cei care il fac gelos (un sentiment care eu nu pot sa-l atribui unei fiinte atotputernice si perfecte).

 

Biblia a fost scrisa de oameni si oamenii dupa mintea lor putina au atribuit lui Dumnezeu sentimente si trairi umane.

 

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...