Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce le este oamenilor frica?


MihaiTexas

Recommended Posts

Mihai, multumesc. Mesajul acesta a fost simplu si pe intelesul meu (eu sunt cea care iti zicea de mesajele greoaie si incalcite, scuze). Trebuie sa spun, insa, ca eu nu ma simt "capabila" deloc, dupa cum nu cred nici ca altii sunt "mamaligi". Spun doar ca as fi dat orice sa nu fiu "capabila". Si nici altcineva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 301
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas
@oanap85Am raspuns Katyei, vezi mai sus.Desigur ca lumea stie de rai si iad, insa la acest subiect am spus ca vor fi destule informatii care nu se afla la dispozitia majoritatii.Sfârsitul lumii?... Asta trebuie pus in ghilimele asa:"sfârsitul" lumiipentru ca de fapt, este vorba de o continuare, cu toate ca o continuare numai pentru oamenii care nu sunt necredinciosi - vezi mesajul anterior despre ce se intampla cu necredinciosii -, adica pentru credinciosii in Dumnezeul Adevarat si pentru credinciosii in dumnezeii concurenti"(...) Hristos a înviat din morti, fiind INCEPATURA (a INVIERII) celor adormiti."Epistola întâia catre Corinteni a Sfântului Apostol Pavel 15:20INVIEREA(!) a INCEPUT...despre ce sfârsit vorbesti? "Sfârsitul" lumii, poate o sa vorbesc si despre asta daca veti pune intrebarile mai clar. Nu, nu o sa vina potop sau alte calamitati la care probabil va ganditi, peste noi, ci vom fi inselati amarnic.
align="right" id="quote2">Mihai stiu ca sfarsitul lumii nu va fi asa cum poate se asteapta lumea,adica toti oamenii vor pieri ...dr te intreb(recunosc ca eu nu inteleg multe lucruri)dar undeva se vorbeste despre acest sfarsit al lumii ...deci cum vezi tu asta?pentru ca din ce inteleg eu e ca lumea va exista in totdeauna,repetandu-se acest "curs al vietii" pana cand vom fi mantuiti ..adica cei drepti vor sta alaturi de D-zeu ,cei rai in iad,si totusi eu cred ca iadul nu este vesnic ..intr-un fel sau altul oamenii Il vor afla pe D-zeu ,vor afla adevarul si vor credeMami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Respectuos cer inchiderea subiectului.

am toata aprecierea fata de katya.[flo]

 

as fi vrut ca cei care vin si ne spun ca nu stim sa fim cu adevarat crestini sa se fi regasit si in lista din taisul tacerii........

 

in 1967 au fost ridicate anatemele de catre patriarhul Athenagoras si Papa Paul al VI lea. de atunci cine trece de la ortodoxie la catolicism si invers repeta doar mirungerea, nu si botezul. tot de atunci taina casatoriei savarsita in Biserica Catolica e recunoscuta in cea Ortodoxa si invers.

 

exista sapatamana de rugaciune ecumenica.

 

cu siguranta ca si mitorpolitul care pastoreste biserica unde merge Mihai se roaga in aceasta saptamana ecumenica pentru ca se supune patriahului care se roaga alaturi de celelalte culte crestine.

e vorba de turma si pastor, iar turma urmeaza pastorul, adica face ascultare.

 

am rugamintea de a nu se mai scrie ca doar in religia X e adevarul,ca restul ajung in iad pentru ca doar Dumnezeu are puterea de a judeca si de a trimtie in iad sau rai) si pentru ca nimeni nu e fara de pacat ca sa arunce cu piatra si pentru ca suntem aici ca sa discutam, nu sa suportam a fi jigniti permanent de cineva.

un discurs atat de radical ca cel al lui Mihai face mari deservicii ortodoxiei,mai ales ca jignirile la adrea celorlalti sunt numeroase.

nu inteleg de ce pe un forum laic unde sunt membri din confesiuni si religii diferite este ingaduti ca cineva sa ii jigneasca permanent pe toti ceilalti care nu impartasesc acelasi opinii despre credinta.

 

poate imi raspunde vreun moderator.cu sinceritate astept si eu motivatia pentru care este permis un asa tir de jigniri cum nu am vazut de 3 ani de cand sunt pe DC!

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@histamina

 

"jigniri"

 

Te rog sa vii cu argumente - daca exista - iar nu acuzatii false - da citat cu o jignire din "tirul" pe care ti-l imaginezi. Si lasa ecumenismul la o parte, ca nu toate religiile sunt la fel. Daca poti sa crezi ca TOATE sunt la fel, atunci nu ai citit TOATE cartile de la TOATE religiile.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Histamina,

Acest subiect se intinde pe inca 2 planuri de discutii foarte interesante - cel al Coracorei si cel al Carrei.

Din respect pentru ideile expuse si userii ce au participat la aceste discutii nu am inchis inca subiectul.

 

Insa daca se impune si se impune acest lucru poate userii respectivi doresc deschiderea de noi subiecte sau poate doresc sa ii ajut cu un split.

 

In ceea ce priveste cealalta problema se va lua o decizie.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

vivi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui histamina

am rugamintea de a nu se mai scrie ca doar in religia X e adevarul

align="right" id="quote2">

Asta e cam greu.[:)]
Pentru ca un astfel de enunt nu se doreste un afront, ci exprimarea propriei credinte.
Cum anume se face aceasta exprimare si stilul in care se "dovedeste", nu mai tine de credinta. De nici o credinta.
Tine de fiecare in parte, cu "bagajul" lui cu tot.



Rufus, Tora si iadele[foto]

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze coracorei si carei.

da,e f interesant ce spun ele.

carra, te inteleg perfect.desi sunt un om care merge de 20 de ani la biserica, saptamana trecuta am avut o cadere abisala de-a dreptul. efectiv am considerat ca Dumnezeu nu e drept,ca nu e corect sa nu aiba sotul job, strumf sa fie bolnav si mie o dr plecata pe campii cu stiinta sa imi spuna ca am melanom(s-a infirmat).

am avut 3 zile rele rau in care mi-am stors creierii cum sa fac sa ies la suprafata.

recunosc ca tot prin speranta ca Dumnezeu ma va ajuta am reusit.nu pot spune ca o urma de indoiala nu mi-a ramas,dar e din pricina slabei mele credinte.

am momente in care vreau doar sa inchid ochii si sa ma rog.asta imi face bine.

 

 

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sper ca nu am jignit pe nimeni[asia]

recunosc ca si eu imi pun fel si fel de intrebari legate de D-zeu,de ce nu face D-zeu in asa fel incat sa nu mai existe raul ca doar e atotputernic,de ce a ingaduit ca oamenii sa aleaga ?de ce nu pur si simplu suntem buni cu totii,ca El poate face asta nu?

dar am inteles cand spune " ia-ti crucea si urmeaza-mi Mie",am inteles ca fiecare dintre noi are o cruce de dus si se spune ca D-zeu nu da mai mult decat poti duce,uneori insa ni se pare ca totul e prea mult ,ca parca numai noi le tragem pe toate ,insa asa cum spunea si histamina poate ca e "din pricina slabei noastre credinte"

nimic nu se intampla si nu ni se intampla fara vreun rost sau fara vreun motiv..asa ca eu nu pot decat sa va incurajez ,atat pe tine Carra cat si pe histamina,sa va rugati si cu credinta in D-zeu sa aveti parte de pace si liniste sufleteasca si sanatate [flo]

totul se intampla cu un motiv ,cum am mai spus,insa nu inseamna ca asa ne e dat sa tragem pana la sfarsit ,nu!pentru ca D-zeu vrea binele nostru si nu vrea sa suferim...si imi amintesc ca zicea preotul duminica asta cand tinea predica ca "atunci cand ne rugam,citim o rugaciune si ne simtim inima plina de bucurie , ne dau lacrimile,atunci inseamna ca suntem alaturi de D-zeu"

 

si am cunoscut oameni de alte religii f buni,am cunoscut o femeie catolica cu un suflet extraordinar..nu putem spune ca acesti oameni sunt nedrepti sa zic doar ptr ca au o alta religie ,e nedrept Mihai sa spui ca nu e asa,e ca si cum ai spune ca daca vorbesti alta limba inafara de romana esti pagan,nu conteaza ca D-zeu e numit Alah sau in alt fel..conteaza ca e acelasi D-zeu..faptul ca unii nu o cinstesc pe fecioara Maria,sfintii sau nu cred in sf. cruce e altceva ,dar numai D-zeu ii poate judeca ,numai El stie ce este drept si ce nu e..

 

 

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Histamina, [asia]! Cum reusesti sa nu te revolti? Cum reusesti sa pastrezi relatia cu Cineva (in discutia de fata Dumnezeu) care - teoretic, spiritual, sufleteste - ar trebui sa-ti fie aproape, dar nu-ti este? Sau nu-ti este mereu asa cum ai avea nevoie.

 

Oana, [flo]!

 

De ce logica Lui este atat de diferita de a noastra, desi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui? Cum sa gasesti o noima in moartea si suferinta atator copii sau oameni buni? Eu nu pot pricepe de ce Dumnezeu a distrus doua vieti intr-o secunda: a sotului meu, care avea un suflet de mare noblete si generozitate, si a mea. Sotul meu a facut, cu adevarat, lumea din jurul sau mai buna si mai frumoasa. De ce a ingaduit Dumnezeu sa se prabuseasca un mic univers perfect? Cu asta nu ma pot impaca nicicum.

 

De fapt ma intreb cum e mai rau: sa nu ai nici o relatie cu Dumnezeu ori sa te iei cu El la tranta (metaforic vorbind), ceea ca inseamna ca Il primesti, totusi, in viata ta? Oare, in cazul de fata, o relatie furtunoasa e mai buna decat nimic?

 

Mai citesc ce ati scris voi, poate ies macar un pic din nisipul miscator. Am invatat multe de la voi citindu-va de-a lungul timpului[asia].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...