Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Studiu - viata in cuplu


Recommended Posts

Viata in cuplu Dupa studiul "Viata in cuplu" facut de Barometrul de Opinie Publica, peste jumatate dintre romani considera ca o casatorie fericita are la baza iubirea, dar absenta ei nu reprezinta un motiv serios de divort, cum ar fi violenta si alcoolismul, urmate de infidelitate. Pentru tineri conteaza iubirea si fidelitatea, iar pentru adulti mai sunt importante si resursele materiale. Lipsa banilor, treburile casnice si comportamentul copiilor ridica cele mai multe probleme. Jumatate dintre respondenti vor o familie egalitarista, democrata, pe cand 40 % cred ca e preferabil ca barbatul sa conduca. Femeile se ocupa mai mult de gospodarie si de treburile casnice decat barbatii, iar cumparaturile (40 la suta) si activitatile legate de cresterea si educarea copiilor, precum dusul lor la scoala, la doctor, se fac în cuplu. Referitor la cresterea si educarea copiilor, 45 % din cei intrebati spun ca stabilesc pedepsele impreuna sau le explica copiilor cum ar trebui sa se poarte. Unde nu e democratie, femeia are cea mai mare putere de decizie. Femeia ia decizii singura in legatura cu ce ia de mancare, unde se duc în vacanta, ce mobila si electrocasnice sa cumpere. Tot dupa datele Barometrului de Opinie Publica realizat de Fundatia Soros, 62% dintre romani au o relatie pe termen lung, din acestia, 56% oficializand-o prin casatorie, iar restul de 6% preferand traiul în comun fara acte. Doar 78 % dintre toate cuplurile locuiesc singure intr-o gospodarie, celelalte traind cu parintii sau cu alte rude. Tinerii isi doresc mai putini copii. In plus, lipsurile materiale nu sunt cauza principala pentru ca oamenii sa faca mai putini copii. O alta tema abordata în studiu a fost gradul de multumire al romanilor. Astfel, un roman considera ca traieste mai bine atunci cand este sanatos, cand are o familie cu care se întelege, cand are o situatie materiala buna si cand are incredere in Parlament, Guvern si Justitie, a aratat sociologul Dumitru Sandu. Si eu cred ca o casatorie fericita are la baza iubirea. [:)]
[url="http://biserica.org/Publicatii/PildeOrtodoxe/index.html"]istorioare cu talc (pentru copii)[/url] [nani]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by wonderful
Cred si eu ca femeia decide ce cumpara de mancare daca tot biata de o prepara.M-as lipsi bucuroasa de libertatea de a decide asta.[bang]
Si eu la fel. Si taaaare bucuroasa! Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...