Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Praline belgiene 54


Recommended Posts

Mai cu apelurile...... e ciudat pt ca te am tot sunat am lasat mesaje si nimic.... Cu vederea e f complicat ca pt deja noi vrem sa pkecam spre creta pe 5 In plus masina a suferit un accident....iar eu semnez pt o locuinta in lille Deci miine semnez poimiine vin mobilele,prietenii care trag de noi....sintem din decembrie aici si acum sunt toti ff activi Deci complicat.... Cu locuinta o rezolvam sper iti dau eu un pm...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui carmaw
Mai cu apelurile...... e ciudat pt ca te am tot sunat am lasat mesaje si nimic.... Cu vederea e f complicat ca pt deja noi vrem sa pkecam spre creta pe 5 In plus masina a suferit un accident....iar eu semnez pt o locuinta in lille Deci miine semnez poimiine vin mobilele,prietenii care trag de noi....sintem din decembrie aici si acum sunt toti ff activi Deci complicat.... Cu locuinta o rezolvam sper iti dau eu un pm...
hm hm...ciudat...am acelas nr de telefon... ce fain, plecati pe merleaguri calde [:D] __________________________ Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Buna, ma primiti si pe mine in grupul vostru?

As avea nevoie de putin ajutor. Din toamna voi urma un master in Bruxelles in campusul Etterbeck. Ajungem la sfarsitul lunii august si avem 2 mari probleme si anume : inscrierea copilului de 8 ani la o scoala si inchirierea unei locuinte. Copilul a urmat in tara clasa I. Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi referitor la aceste 2 probleme v-as fi recunoscatoare . Am dori sa participam si noi la urmatoarea voastra intalnire [:)] .

Multumim anticipat de ajutor. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pt inchiriat locuinte immoweb e un bun start ( www.immoweb.be ).

 

Pt scoala... mai complicat. sunt scoli belgiene - in mod normal trebuie sa fie pe site-ul comunei (Etterbeek in cazul vostru), dar depinde unde o sa locuiti (poate o sa stati in final in alta comuna, nu neaparat in Etterbeek); exista scoli in franceza si in olandeza (la alegere); mai sunt scoli internationale (in engleza) dar de regula costa mult.  In porincipiu odata ce ai domiciliu aici copilul are acces la o scoala din apropiere (nu neaparat cea pe care o preferati voi).

Sincer eu inca n-am reusit sa inteleg foarte bine sistemul scolar de aici - sunt scoli comunale, mai exista scoli catolice si mai exista scoli care tin de comunitati lingvistice ... asa ca rabdare si mult succes!

 

Pentru urmatoarea intalnire ...nu mai stiu cand va fi, dar in principiu undeva in toamna. Revin cu detalii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Detalii despre urmatoarea intalnire: 5 octombrie, domeniul provincial Bois des reves - orice pralinuta (oricat de noua) e binevenita (cu familia desigur); dar spuneti daca vreti sa veniti, sa stim cum ne pregatim pt barbeque, pt cate persoane.

 

Bun venit in grupul nostru unei noi mini-pralinute: Maya! Felicitari inca o data Nina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • 7 months later...
  • 2 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...