Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.81


Recommended Posts

kari, nu mai tin minte, din ce cauza v-ati mutat? V-ati mutat si cu serviciul sau cum? La noi cica iese soarele azi... eu inca astept[:D] uitati aici un articol bunutz despre controversatul vaccin de facut la fetite: http://www.spiegel.de/gesundheit/diagnose/vorsorge-impfung-gegen-gebaermutterhalskrebs-bleibt-umstritten-a-860367.html Pe mine nu m-a convins, desi nu apartin celor care au din principiu ceva impotriva vaccinurilor. In rest suntem bine, am inceput scoala ff bine, suntem multumiti. Si apropo de latina, copila e super incantata, demult nu am mai vazut-o asa de entuziasmata, de regula se cam plictiseste la orele de limbi. Deci se poate[:D] numai bine cristina cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare ne-am intors si noi dupa o saptamana la bauernhof.desi vremea nu a fost chiar de partea noastra si a plouat vreo 2 zile pustiul a avut atatea lucruri de facut incat nu a avut cum sa se plictiseasca.aveau in curte loc de joaca cu nisip,trambulina si o gramada de tractorase,bicilceta,triciclete iar gazdele aveau program cu copiii in fiecare dimineata si seara pe la animale si 4 zile si dupa amiaza la ora 15-16.am desenat pe o bucata de lemn,au facut foc de tabara si stockbrot,au fost ciobanasi pentru 2 ore,i-au carat cu tractorul,a calarit ...intr-un cuvant a fost un concediu reusit. si la noi a plouat ieri cu galeata dar azi e soare si vreme frumoasa. cred ca de vineri intra inca o tura de scolari in vacanta,nu? sa aveti o saptamana frumoasa! [url="http://mihaela-bunatati-din-bucataria-mea.blogspot.com/"]va invit in bucataria mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui osna
salutare ne-am intors si noi dupa o saptamana la bauernhof.desi vremea nu a fost chiar de partea noastra si a plouat vreo 2 zile pustiul a avut atatea lucruri de facut incat nu a avut cum sa se plictiseasca.aveau in curte loc de joaca cu nisip,trambulina si o gramada de tractorase,bicilceta,triciclete iar gazdele aveau program cu copiii in fiecare dimineata si seara pe la animale si 4 zile si dupa amiaza la ora 15-16.am desenat pe o bucata de lemn,au facut foc de tabara si stockbrot,au fost ciobanasi pentru 2 ore,i-au carat cu tractorul,a calarit ...intr-un cuvant a fost un concediu reusit. si la noi a plouat ieri cu galeata dar azi e soare si vreme frumoasa. cred ca de vineri intra inca o tura de scolari in vacanta,nu? sa aveti o saptamana frumoasa! [url="http://mihaela-bunatati-din-bucataria-mea.blogspot.com/"]va invit in bucataria mea[/url]
Noi abia din 26 octombrie intram in vacanta o saptamina. Se pare ca acomodarea la gimnaziu a fost mult mai usoara de cit ma asteptam,materiile i se par foarte interesante,sper sa ramina asa mereu [:D]. Osna,pe lunde a fost Bauernhof-ul? Uneori m-ar tenta pt copii insa doar pt un weekend...mai mult ma plictisesc eu nu cei mici [:D]. Cica joi si vineri vor fi cite 20 grade si soare...speram [:)]. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. As vrea sa va rog sa imi dati si mie niste detalii legate de viata in Germ,eventual niste linkuri mai vechi unde s-au mai discutat subiectele. 1.La cati ani se intra in cls I? Aici se incepe de la 6 ani si se ia in considerare anul in care copilul implineste varsta resp.Fetita mea are 10 ani,in sistemul ro este in cls IV, aici e in cls V.In plus,din cate am citit,este diferit sistemul german dupa cls IV. 2.Gradinita&cresa : sunt probleme cu locurile in general?Cand se fac inscrierile pt anul urm?De la cati ani se intra la gradinita(adica se poate mai devreme de 3 ani)? 3.Chiria: cam cat dureaza sa obtii o chirie,si mai ales cat dureaza sa ai accesul in ap dupa ce semnezi actele?(am auzit ca nu se da imediat,ca ar fi nevoie de facut curatenie,etc)Aveti cumva vreo idee care sunt site-urile unde pot cauta apartamente? 4.Locurile de joaca pt copii: am vizitat Lindau si Munchen,si sincer nu am vazut locuri de joaca amenajate pt copii intre blocuri,ci doar in parcuri.Unde ar avea sanse copiii sa interactioneze cu alti copii in afara scolii/gradinitei?(asta mai ales in caz ca vor sta acasa o perioada). Va multumesc anticipat si imi cer scuze ca am dat buzna asa, aici.Am sa citesc si cap mai vechi,insa,daca ati putea sa imi raspundeti mai devreme,v-as fi recunoscatoare. [flo] Andreea mami de Theona (27.08.2002) ,Casian (18.06.2008) si Aris (14.07.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea voi incrca sa-ti raspund... 1. copii sunt obligati sa merga la scoala de la 6 ani. Germania este un stat federal si fiecare Land are vacantele si programa un pic diferite. La sfarsitul clsasei a 4a sau a6a se hoareste la ce tip de scoala va merge mai departe : hauptschule - 9 clase, realschule -10 clase sau gymnasium 12 sau 13 clase. 2. Depinde de la un Land la altul daca sunt destule locuri la gradi sau nu. Aici in berlin de ex. orice copil are garantat un loc la cresa-gradinita de la 2 ani. Eu de ex. l-am inscris pe V. in august si pe 15 septembrie a primit un loc la cresa, avea 1 an si 7 luni. Costurile dfera aradi de la un Land la altul, se calculeaza in functie de venitul parintilor. Noi suntem norocsi, aici incepand cu 3 ani nu se plateste, platim dar mancarea, in totl 38 de euro pe luna dar sunt fete care platesc si peste 200 euro in alte landuri. 3. ca sa gasesti in apartament poate dura si 2 zile dar si ateva luni, depinde de multe lucruri...Sunt si apartamente in care te poti muta imediat dar de obiei se inchiriaza de la daa de intai a lunii, uneori si pe 15 daca te intelegi cu Vermieterul... La inchiriat se da de obicei si o garantie ( Kaution) care e de obicei 3 chirii la rece ( Kalt) Aici gasesti imobiliare de inchiriat sau cumparat: http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/index.jsp;jsessionid=E44E75D12BCE99EC480EF9B8961B54AB.worker0 4. Eu aveam in fata blocului o groapa de nisip. Acum insa e-am mutat si aici nu avem nici un spatiu de joaca, dar la 3 minute de noi e un parc cu loc de joaca. Locurie de joaca nu mi se par deloc problematice, de obicei nu trebuie sa mergi mai mult doe. 5 min sa gasesti unul. Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si [gravi] 31+ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, depinde ce Land alegi. Eu platesc la cresa vreo 500 de euro si gradinita in afara de ultimul an se plateste. Aici sunt locuri putine asa ca trebuie sa prinzi momentul inscrierilor, altfel trebuie sa cauti Tagesmutter (un fel de Doica,grupa are 6 copii, de obicei amenajat in casa doicii - si e cam tot pe acolo de scumpa, ,ba chiar la noi in oras ajunge pe la 800 de euro pt program intreg de la 8 la 16,30). Exista gradinite care au si locuri pt cei de doi ani sau iau de la doi ani jumatate. La noi in oras se termina inscrierile in februarie pt anul scolar care incepe in august. Uneori se mai elibereaza cite un loc, dar sunt liste de asteptare si trebuie sa ai noroc. Scoala tine de fiecare Land, gradinitele de comuna. In cartierele noi sau cele cu blocuri sunt de obicei mai multe locuri de joaca decit in cartierele vechi. Deasemnea in estul Germaniai am vazut mai multe ca in vest. Multi copii merg pt sport la cluburi, majoritatea nefiind insa de performanta. La inchiriat fii f atenta la contract. De ex. in multe contracte se cere sa vopsesti peretii in culori pale sau in alb. Daca tu il vrei in rosu, la plecare ii mai dai o portie de vopsit... La unele il primesti renovat si trebuie sa il dai renovat, la altele invers. Daca gasesti repede sau nu depinde de loc, daca sunt multi studenti, ce pretentii ai. Germania difera enorm in astfel de amanunte (Costuri, conditii, scoli) de la Land la Land ba chiar de la oras la oras. De aia fiecare poate sa iti zica numai experienta lui in asemenea intrebari. Cel mai bine scrii in ce Land / oras te muti si fetele din zona aia pot sa iti raspunda mai la obiect. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare: in timpul anului scolar nu poti inscrie copilul la gradinita?? De exemplu acum in aceasta perioada nu poti merge sa il inscrii?? Cu apartamentele ma interesa si pe mine ceva: daca inchiriezi apart cu data de 1 poti intra imediat in el??Adica de ex il gasesti in 31 sau 1... Stiu ca depinde de la land la land insa am inteles ca in oraselele mai mici se gaseste mai repede si mai usor decat in orasele mari... Diana mamica fericita de [copil] [url="http://lb3f.lilypie.com/ygEcp3.png"] ANDREI TUDOR [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu mutatul depinde: daca e locuinta libera inainte si e gata renovata si daca e proprietarul de acord (de ex unele cheltuieli sunt lunare, dar daca tu te muti mai devreme vei beneficia fara sa platesti). Unii proprietari sunt mai de treaba, altii mai scortosi... Poti sa risti sa iti ceara jumatate de luna la cheltuieli, de exemplu. La gradinita sunt mult mai multe locuri decit la cresa, deci ai sanse mai mari sa prinzi si in timpul anului un loc liber. Tot ce se poate insa e sa nu poti sa alegi dupa pofta inimii ci dupa ce gasesti. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiuta , Angiuta , [flo] va multumesc mult pt raspunsuri. Ne vom muta in Bayern.Acum ,poate suna a snobism sau superficialitate, dar sincer mi-e teama sa nu ratez sansa copilului de a merge la facultate.Desi e prea devreme sa prevad ce si-ar dori sa faca si e muuuult prea devreme sa zic cu mana pe inima ca vom ramane acolo pana vor creste copiii.Va rog sa nu ma intelegeti gresit,sper sa nu jignesc pe nimeni cu asta.In plus, situatia e cam aiurea, ea a mers pana anul trecut in tara la o scoala germana(era in cls IIIa),din septembrie am mutat-o aici unde nu mai are acces la germ,ci la catalana si spaniola si e in cls Va,sunt foarte stresata sa nu o dau de tot peste cap.Si pe cei mici, bineinteles.Si aici platim destul (zic eu) pt scoala copiilor,in jur de 1000e pe luna,dar ne e foarte usor ca ii ducem pe toti la aceeasi scoala si au acelasi program.Deci si acolo se inscriu copiii in fct de varsta?Adica Theo va intra in cls Va?Daca e asa si s-a facut deja impartirea in Haupt,Real,Gymnasium se mai poate schimba ceva? Despre chirii am intrebat,pt ca am o prietena in Munchen si mi-a explicat ca situatia e putin altfel decat in Sp sau Ro,ca proprietarii tb sa-ti vada "cv"-ul si sa te accepte,ca la agentii tb sa faci programare pe fiecare apartament,nu ca aici, ca, daca iei legatura cu un agent, iti prezinta toate ap care se incadreaza in criteriile tale [:(].Sotul meu va pleca pe 1 dec si noi venim pe 15,ar fi foarte important sa gaseasca o locuinta pana atunci.Ma rog,sunt o gramada de "if"-uri si deja mi-e frica,sincer. Mno,m-am intins cam mult,dar am zis sa explic un pic situatia,poate sa-mi spuneti daca temerile mele sunt intemeiate sau nu.Multumesc inca o data. O zi faina sa aveti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ultimul timp esti intrebat la inchiriere ce meserie ai, eventual cer sa iti vada ce contract ai si cer sa aduci doavada ca nu ai datorii la proprietarul anterior. Asta pt ca e greu sa dai pe cineva afara din casa si costa mult, asa ca isi iau masuri de prevedere. Daca ai vreun titlu academic ajuta (si cred ca e singurul loc unde m-a ajutat [:D]). Aici sunt unii si f stricti cu animalele, daca vreti sa va luati ciine sau pisica, sa intrebati dinainte. Cu vizitatul, iar e diferenta. In Dresden locuintele sunt centralizate in citeva societati si putine sunt la firme mici, deci am putut sa vedem mai multe dintr-o data. La orase mici sunt proprietari mici si nu au cum sa iti arate mai multe. Exista si agenti (Makler) care te pot plimba pe la locuintele mai multor proprietari, dar te costa si nu sunt ieftii! Depinde de voi cit timp aveti si cit de bine va descurcati in germana ca sa discutati cu proprietarul cit mai clar. Luati anuntutri din ziare locale si internet daca nu vreti sa dati banii si pe makler. Daca nu aveti mult timp de cautat, s-ar putea sa fiti nevoiti sa cautati un astfel de agent. Depinde si cit de multe locuinte sunt pe piatza. De ex Münchenul e unul dintre cele mai scumpe orase din Germania la locuit. In schimb Bayern are unul dinter cele mai bune sisteme de scoala din Germania, asa ca va fii bine pt copii vostri. Noi aici in nord avem chiriile mai mici dar serviciu gasim cu greu si scoala e ceva mai slabutza (daca ne luam dupa statistici si PISA). ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...