Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.81


Recommended Posts

the_andreea, simt o nota de pesimism in glasul tau. fii optimista! poti sa mai intrebi, in masura timpului iti vom raspunde. si daca mai rasfoiesti cel putin ultimile 6, 7 capitole vei gasi informatii. sa mai discutat pe tema asta.

 

ali24, 670 cu NK e chiar ok. nu stiu insa despre cate camere e vorba. apoi sa fiti atenti, ca pe langa cei 670 mai e de platit curentul si eventual caldura. de fapt de obicei caldura se plateste extra. deci mai adauga cel putin 100 de euro la 670. apoi un telefon cu internet, inca vre-o 40 euro. cu 500 euro chirie inclusiv NK, gaseti in zone predominant cu straini si cu camere micute. dar ptr inceput e bine daca gasesti asa.

la locuintele de la stat nu te apropii, din start esti respins. acolo se cere contract de munca unbefristet si un venit destul de mare. ei sunt draguti si iti raspund, dar asa functioneaza la ei. pe viitor cand vei lucra si tu, daca aveti de gand sa va stabiliti definitiv sau pe o perioada lunga in Germanaia, puteti incerca la locuintele de stat gen WBG sau altele.

bafta sa reusiti tot ce v-ati propus.

 

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui the_andreea
Buna din nou.Multumesc mult inca o data pt raspunsuri.Kari, Aschiuta, Cristina [flo]Oricum,mi se incredibili!!!Si nu ma astept la nimic bun.Spaniolii sunt super ca oameni,pe noi ne-au ajutat foarte mult.Daca nu ar fi programul la scola atat de aiurea aici,zau ca as mai sta cativa ani [:(]Dar ne vom descurca cumva si fara germana, si fara ajutor,ca nu avem la cine apela la fata locului.Multumesc inca o data.O zi faina va doresc. [flo]
align="right" id="quote2">cum poti sa te muti undeva de unde nu astepti nimic bun?? Nu vreau sa apar pe nimeni, nemtii sunt oameni ca oricare, depinde numai de cel care vine daca-i considera buni sau nu. Cu siguranta nu sunt la fel de deschisi si prietenosi ca spaniolii sau italienii, dar peste tot sunt avantaje si dezanvantaje. Si daca nu sunt suficiente apartamente de inchiriat pt ca toata lumea vrea la oras , ce sa faca? De undeva tb sa aleaga, nu? Legile sunt de partea chiriasului, daca dai peste unii care nu-ti platesc chiria sau iti distrug apart. nu scapi de ei cu anii, te judeci prin tribunale pt casa ta. De aia sunt asa de precauti. Nu spun ca cine vine e bun/rau si cine e aici e bun/rau, si decizii proaste luam in fiecare zi, chiar daca nu avem apart. de inchiriat, dar repet, fiecare pleaca de la niste criterii pe care le considera bune si ia o decizie. In ultimii ani au venit f multi straini in germania, vin din Italia, Spania, unde fug de criza, si nu-s toti cinstiti. Sorry, dar daca pleci din start cu atitudinea asta, chiar ca asa o sa se intample. cristinaEDIT: uitati-va si la apart. mobilate, pe termen scurt, pana gasiti unul definitiv
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui the_andreea
Aschiuta , Angiuta , [flo] va multumesc mult pt raspunsuri.Ne vom muta in Bayern.Acum ,poate suna a snobism sau superficialitate, dar sincer mi-e teama sa nu ratez sansa copilului de a merge la facultate.Desi e prea devreme sa prevad ce si-ar dori sa faca si e muuuult prea devreme sa zic cu mana pe inima ca vom ramane acolo pana vor creste copiii.Va rog sa nu ma intelegeti gresit,sper sa nu jignesc pe nimeni cu asta.In plus, situatia e cam aiurea, ea a mers pana anul trecut in tara la o scoala germana(era in cls IIIa),din septembrie am mutat-o aici unde nu mai are acces la germ,ci la catalana si spaniola si e in cls Va,sunt foarte stresata sa nu o dau de tot peste cap.Si pe cei mici, bineinteles.Si aici platim destul (zic eu) pt scoala copiilor,in jur de 1000e pe luna,dar ne e foarte usor ca ii ducem pe toti la aceeasi scoala si au acelasi program.Deci si acolo se inscriu copiii in fct de varsta?Adica Theo va intra in cls Va?Daca e asa si s-a facut deja impartirea in Haupt,Real,Gymnasium se mai poate schimba ceva?Despre chirii am intrebat,pt ca am o prietena in Munchen si mi-a explicat ca situatia e putin altfel decat in Sp sau Ro,ca proprietarii tb sa-ti vada "cv"-ul si sa te accepte,ca la agentii tb sa faci programare pe fiecare apartament,nu ca aici, ca, daca iei legatura cu un agent, iti prezinta toate ap care se incadreaza in criteriile tale [:(].Sotul meu va pleca pe 1 dec si noi venim pe 15,ar fi foarte important sa gaseasca o locuinta pana atunci.Ma rog,sunt o gramada de "if"-uri si deja mi-e frica,sincer.Mno,m-am intins cam mult,dar am zis sa explic un pic situatia,poate sa-mi spuneti daca temerile mele sunt intemeiate sau nu.Multumesc inca o data.O zi faina sa aveti.
align="right" id="quote2">Nu am inteles exact ce vrei sa spui cu facultatea? In Spania nu se poate?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci,multumesc inca o data fetelor care mi-au raspuns la subiect.

Am sa citesc,dupa cum am mai spus, capitolele din urma,poate ma vor ajuta pe viitor.Acum,nici nu stiu ce ar trebui sa intreb.Am pus pe hartie doar primele si cele mai importante(dupa parerea mea) probleme pe care trebuie sa le rezolvam.Restul vor veni la fata locului, cand probabil nu voi mai avea acces decat la dictionar (cel putin in prima faza).

 

Numai bine.

 

 

 

Andreea mami de Theonaid="red"> (27.08.2002) ,Casianid="blue"> (18.06.2008) si Aris id="blue"> (14.07.2010) id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, din cate imi aduc aminte cam 6 zile ibrubrofen doza maxima. dar e bine sa intrebi la medic sau chiar la o farmacie.

 

azi e cald la noi, super bine. m-am dus in oras la cafea cu doua prietene si ne-am distrat pe cinste. si m-am plimbat si cu bicicleta, insa am mers mai mult cu frana de picior. ca feciorasul meu cel mic mi-a calarit-o toata vara si s-au stricat franele. [alcool] ii dau o cafteala cand vine acasa. a si pe drum inapoi spre casa m-am intalnit cu feciorasul, si i-am spus ca-l ciomagesc cand vine acasa. iar el grijului mi-a spus sa am grija pe unde merg. [:-@]

 

 

 

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu imi vine sa cred ca sunt in Germania[:D]Vremea e uluitoare pana acum, si cica maine si duminica o sa fie 20 si ceva de grade!

Din septembrie pana acum cred ca am prins 2 zile urate, in rest a mai plouat, dar sau s-a intamplat asta noaptea, sau a plouat dimineata si de la 10 a fost soare.

In Köln am stat din 28 Mai pana in 18 August si am avut o vreme de kkt, au fost cateva zile (maximum 5) in care a fost cald.Si cand a plouat...pai a plouat!

Stiu ca o duminica voiam sa mergem la un flohmarkt, evident ploua de sambata noaptea si a plouat non stop pana luni.O colega s-a dus cu masina si si-a cumparat cu un euro sacouri, fust si pantaloni de la Stefanel, Esprit si altele, care erau ca noi[bang]

 

Cam cat costa bicicleta second hand?Ca vreau neaparat sa cumpar, dar am gasit cu 100 de euro (????), 50 de euro, mai ieftina nu. Visam ca gasesc si cu 15[:D]

 

Sufar in continuare ca nu am Lidl in oras si chiar nu pot intelege cum vine asta...

Si la problema mea cu masina am hotarat sa mai astept, o sa mergem cu trenul la inceput cand vrem sa ne plimbam.

 

**Fur is for petting***

 

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, bine ai venit la nemti. am banuit eu de ceva timp ca esti pe aici, da n-am indraznit sa te intreb. sedere cat mai lunga si placuta.

bicicleta gasesti la magazinele care repara biciclete. cu 50 euro e ok, poti lua o bicla buna. in ce oras te-ai cazat? mai la nord sau esti prin Bayern?

 

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...