Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o poveste pentru revistele siropoase...2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ramona cred ca nu ai inteles ce am zis. Nu as sfatui pe nimeni sa stea intr-o relatie abuziva, asta e clar. Insa da, eu cred in sansa data unui om. Bineinteles daca o doreste. Si daca fata mea ar trece o criza in casnicie i-as zice ca divortul nu e o pedeapsa pentru sotz, nu e un moft cu, care sa-i zici impricinatului "las ca ti-arat eu tie". Un divort pedepseste pe toti membrii familiei. daca hotarirea e luata asa pripit. O casatorie ar trebuie incheiata, cind devine toxica. Cind e vb de abuz, cind partenerii nu se mai iubesc, cind nu ma e nimic. Si nu ma poate contrazice nimeni ca pe DC, in general, ca la asta m-am si referit in postul anterior, femeile sunt sfatuite destul de vehement sa divorteze, cam din orice, am citit chiar si din sforait si ca nu-si duce ciorapii, ori ca noaptea nu plimba pe bb plingaret prin casa. Chiar si cind inselatul nu e clar, sunt banuieli, femeia e indragostita inca de sotzul ei, el la fel, familie cu 1-2 copii, all ok in general in casnicie. Si felul cum e parasita protagonista in final de catre fetele care au scris la subiect, cind ea se impaca..e cum sa zic..recent a fost un subiect aici..mi-a fost mila de respectiva femeie. Eu am fost la un pas de divort si abia atunci cu avocatul in fata am constientizat ce inseamna. Eu am vrut, el sotzul nu a vrut, vinovati am fost amindoi. Si incet incet ne-am ajutat reciproc si pot zice cu mina pe inima ca relatia mea dupa asa un hop e mai puternica! Chit ca divortezi, chit ca treci de criza, o astfel de situatie de intareste, inveti din ea. Pina la acel moment am trimbitat si eu foarte ferm pe aici pe DC, cind si cind, ca aoleoo ce as face eu in asa o situatie. Nici ce mi s-a intimplat mie, nici ce i s-a intimplat Adinei(careia i-am admirat luciditatea si intelepciunea dobindita din viata) si nici ce i s-a intimplat alteia dintre noi nu poate fi unitate de masura ori un model standard de urmat pt ce i se intimpla Mirelei. Timpul va hotari. Acum lucrurile sunt prea calde. Oricum Mirela se descurca excelent, face fata situatiei bine. Eu una am incredere in hotaririle ce le va lua. Oricare ar fi ele. Pentru ca numai ea poate sti exact ce traieste. Ea l-a iubit pe acel om 9 ani, au trecut prin atitea impreuna.. Si va rog nu mai dati cu masina peste "ele"[:D], pai io pe cine mai conduc acas' in cabrio[hot][:D] Acu' pe bune Mirela, de ai prinde-o si tu pe roscata, beata moarta, dimineata pe un vint rece cind ea e in fusta scurta si vai de ea imbracata subtirel, cu machiajul curgind, si sa mai fie si in cimp, ori port ca in situatia mea departe de taxi, ce ai face:)? Ai lua-o ori ai lasa-o? Mie mi-a si fost mila de ea, bine ea habar nu avea nici cum il cheama pe al meu, de insurat i-am zis eu, si cind a auzit ca-s nevasta s-a bagat insticntual in portiera, cine stie ce paruieli o mai fi luat ea[:D] dar dincolo de mila am avut si o curioziate din aia femeiasca sa o vad si eu deaproape si sa o interoghez asa cum era alcolizata bine, ca se zice ca omu' beat zice adevarul:)(ea l-a facut porc pe al meu ca nu i-a dat nici macar bani de taxi, dar pinÄ la urma ne-am recompensat in familie ca sa zic asa[:D]) Eu zic ca asta e sansa una la milion sa dai de "ea" in asa hal si la mila ta:) Acum redevenind serioasa, intrata in criza am fost ca vai de mine, ca vai de noi amindoi, acum la un an imi permit sa vad in urma cu umor. Ca-n viata e bun si din asta. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai eu n-o duceam cu masina! Acuma nu stiu daca as fi calcat-o... Se prea poate, ca-s sofer incepator si nu stiu bine ce fac. [:D] Si citeodata in miez de noapte imi spun ca ar trebui sa divortez, cind ma trezeste sforaitul sotului... Acum, serios. Nu stiu ce spune inima cind ajungi intr-o asemenea situatie... Dar eu daca as fi in situatia Mirelei as STI ca sotul meu nu mai merita alta sansa. Nu e vorba sa-l pedepsesc pe el, e vorba ca nu merit eu sa traiesc cu o asemenea pedeapsa. Si nici copiii mei (fie, ai nostri[:D])! The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vikinga, scuze pentru intrebare dar nu tu te-ai intilnit cu Yank in Spania? Ca in contextul asta povestea cu sotul tau ar parea benigna... Eu n-am prea urmarit povestea Yank-ului la vremea aia, ca nu eram fan, doar ce am prins din zbor la final, cind toata lumea arata cu degetul... The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai am zis in primul meu post ca eu nu am recunoscut criza de 40 de ani prin care trecea sotzul si am reactionat foarte gresit, practic i-am intors spatele si mi-am plins de mila pe unde am nimerit[bang]. Cu mintea de acum as fi facut altfel[:D] Eu in Spania am fost cu o familie, prieteni de aici, am stat totii in apt meu de acolo. Dar e adevarat a trecut si respectivul pe acolo, era cu altii venit, probabil la furat si m-a lasat si pe mine fara vuitton si ceva bani. Dar pina si situatia asta o vad in urma cu umor. Asta e, bine ca suntem sanatosi. Oricum de asta se chema crize in casnicii si nu indispozitie de o zi. Sunt acute, grele, rele, stau legate de inima ca un bolovan, se lasa cu raniti, lacrimi, vorbe grele, dat cu capul de pereti, iese ce e mai rau din om la suprafata. Acu' nah suna tragic, dar in virful crizei cam asa se simte. Pai nu se compara cu sforaitul si aruncatul sosetelor[:D] Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

40 de ani zici? La mine sau la el? Sa stiu cum ma pregatesc... Cit despre sotul Mirelei, e prea tinar pentru criza de la 40 de ani. Ce o mai fi pina atunci? Vikinga, ma bucur ca ati depasit momentele grele. Voi stiti prin ce ati trecut si cit de greu o fi fost. Eu cred ca fiecare avem o limita pina la care mai e loc de intors. In mod normal intr-un cuplu cred ca simti cit poti sa intinzi coarda. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mereu exista o perioada in care esti dispus sa stergi cu buretele,mai orice ti s-ar intampla. Dar depinde mult de atitudinea partenerului. Sigur ca Mirelei i-ar fi greu sa mai ia decizia divortului daca el ar veni acum, chiar si dupa 2 saptamani,plangand si dandu-se cu capul de pereti ca ii pare rau ce a facut. Nu stiu ce decizie ar lua. Poate da, poate nu. Pentru mine familia avea o valoare prea mare, si exul are dreptate cand zice ca nu el era important, ci familia ca notiune. Gresit de altfel, dar asa am judecat mult timp. Insa pe masura ce trece timpul, ea va fi din ce in ce mai putin dispusa chiar si sa-si puna problema impacarii. De aia si ziceam...un termen...in care sa fie problema deschisa. Apoi o poate inchide ferm. La mine au fost vreo 3 luni, desi comportamentul este in oglinda cu al Mirelei. Si totusi...in momentele de "aparitii cu coada intre picioare" eram dispusa sa reevaluez situatia. Spuneam candva ca poate Mirela are noroc si nu va avea prea dese reveniri cu coada intre picioare. Ori una si buna, ori deloc. Pentru ca incertitudinea te macina cumplit. Dar sigur...orice decizie va lua oricand, noi suntem alaturi de ea.[flo] Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...