Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o poveste pentru revistele siropoase...2


Recommended Posts

Adina,depinde de felul omului...nu poti spune niciodata-niciodata! La fel de ferma am fost si eu cand sotul meu m-a inselat si mai ales cand a a ales sa divorteze (tot el,cica din culpa comuna!) si apoi sa plece de acasa.... am spus atunci (si eram super-convinsa ) ca niciodata n-am sa-l mai primesc inapoi pt cate mi-a facut... si uite ca l-am primit inapoi....nu stiu daca cineva poate spune ca m-am umilit,ca m-am injosit,etc...oricum nici nu conteaza.....dar asa am considerat eu ca e mai bine! habar nu am de ce! poate pt ca undeva,in adancul sufletului meu, l-am mai iubit,poate pt ca sunt omul care iert prea usor,poate pt ca am vrut inapoi familia mea,poate pt ca fiind singura (adica fara parinti) am tinut prea mult la o familie...nu stiu,dar asa am hoatarat,sa mai dau o sansa,fara pareri de rau! mi-am zis ca daca merge e ok,daca nu va merge va fi la fel...ok.... fara sa regret nimic,asta am vrut....sa imi hotarasc singura soarta fara sa regret nimic! a fost decizia mea....si acum nu-mi pare rau! nu-mi pare rau pt ca stiu ca orice s-ar intampla pot si singura la fel de bine,pt ca stiu ca n-am sa mor,pt ca stiu ca viata mea e frumoasa cu el fara el sau oricum ar fi...atata timp cat sunt sanatoasa! probabil ca aveam nevoie si de experienta asta ca sa inteleg ca viata mea e atat de frumoasa.....si de la aceasta experienta am invatat ca viata e atat de scurta,ca oricand se poate termina si ca cel mai important e ca eu sa fiu impacata cu mine in orice situatie si ca doar asa pot sa-mi duc copilul mai departe in viata! deci,Mirela,nu spune niciodata niciodata,poate va veni vremea cand se va intoarce si cand tu il vei ierta! asta depinde de tine,tu stii ce ai in suflet,tu stii cum poti ierta...insa cred ca tu esti o femeie echilibrata! te-am adimirat pt asta...pt ca tare mi-as fi dorit sa fi avut si eu macar 10% din echilibrul tau! pt ca asa as fi scapat ...poate.....de multe.... acum e insa prea devreme pt el...inca viseaza ...inca mai "flacaieshte"......dar va veni vremea cand totul se va limpezi! si cand,probabil ca se va intoarce...numai tu o sa stii ce vei face atunic,numai tu! Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Violeta [flo] Mirela, ce trebuie sa intelegi din postarile astea: nu trebuie sa-ti fie frica daca ai sa oscilezi sau daca ai sa-ti schimbi in timp parerea. E normal. S-a intamplat tuturor. Timpul va decide in care parte vei fi. Ciudat,exact asa imi spunea si exul. El era convins ca peste un timp, ceva ani, vom putea fi din nou impreuna, a intrebat el in stanga si-n dreapta si asa i s-a spus. Ei, uite ca niciodata nu stii in care parte a balantei te vei situa. Poate sa fie DA, insa la fel de bine poate sa fie NU, si oricare din astea doua vor depinde exclusiv de tine. daca vrei iti dau in scris ca sotul tau se va intoarce spasit. [:)]Asta e invariabil la fel la toata lumea. Ce difera e modul de acceptare a ceea ce a fost si a ceea ce o sa urmeze. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
daca vrei iti dau in scris ca sotul tau se va intoarce spasit. [:)]Asta e invariabil la fel la toata lumea. Ce difera e modul de acceptare a ceea ce a fost si a ceea ce o sa urmeze.
Nu te grabi cu semnatura, Adina, uite ca al meu nu s-a intors spasit [bang]. Trist, dar dupa 10 ani de casnicie, si tot ce s-a intimplat in ultimii ani, chiar am ajuns sa nu ne mai suportam unul pe celalalt. Plus ca e in continuare absolut indragostit de "cealalta". S-a schimbat foarte mult de cind a inceput relatia cu ea, are alte preocupari, alte scari de valori, l-a influentat incredibil... (ca pe orice "eu infantil", apropo de alt subiect din zona). Nu mai e cel cu care m-am maritat si pe asta nou chiar nu mi-l trebuie. Si lui chiar ii convine situatia, de ce sa aiba zi de zi pruncul pe cap, sa nu poata citi o carte sau viziona un film... e mult mai comod sa-i acorde 2 zile pe saptamina si in rest sa aiba libertate. Pentru el, totul e perfect (si e convins ca si pt. copil e mai bine asa, doar asa i-a spus iubita [bang]). Ce vreau sa spun e ca nu putem generaliza, fiecare situatie e diferita... fiecare stie singur daca mai exista sau nu cale de intoarcere. Ii doresc din tot sufletul la Mirela sa se impace cu sotul ei, pentru ca e greu sa fii mama singura, mai ales cu 2 copii asa mici. Dar depinde f. mult cit de serioasa e "ratacirea" lui si apoi cit poate si Mirela sa treaca cu vederea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miluna
quote:
daca vrei iti dau in scris ca sotul tau se va intoarce spasit. [:)]Asta e invariabil la fel la toata lumea. Ce difera e modul de acceptare a ceea ce a fost si a ceea ce o sa urmeze.
Nu te grabi cu semnatura, Adina, uite ca al meu nu s-a intors spasit [bang]. Trist, dar dupa 10 ani de casnicie, si tot ce s-a intimplat in ultimii ani, chiar am ajuns sa nu ne mai suportam unul pe celalalt. Plus ca e in continuare absolut indragostit de "cealalta". S-a schimbat foarte mult de cind a inceput relatia cu ea, are alte preocupari, alte scari de valori, l-a influentat incredibil... (ca pe orice "eu infantil", apropo de alt subiect din zona). Nu mai e cel cu care m-am maritat si pe asta nou chiar nu mi-l trebuie. Si lui chiar ii convine situatia, de ce sa aiba zi de zi pruncul pe cap, sa nu poata citi o carte sau viziona un film... e mult mai comod sa-i acorde 2 zile pe saptamina si in rest sa aiba libertate. Pentru el, totul e perfect (si e convins ca si pt. copil e mai bine asa, doar asa i-a spus iubita [bang]). Ce vreau sa spun e ca nu putem generaliza, fiecare situatie e diferita... fiecare stie singur daca mai exista sau nu cale de intoarcere. Ii doresc din tot sufletul la Mirela sa se impace cu sotul ei, pentru ca e greu sa fii mama singura, mai ales cu 2 copii asa mici. Dar depinde f. mult cit de serioasa e "ratacirea" lui si apoi cit poate si Mirela sa treaca cu vederea.
Miluna, imi pare rau.[V] Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, lasati-o pe asta cu intorsul acasa... Nu va suparati pe mine, dar cum e sa traiesti cu un om care e indragostit de altcineva? Sau a fost... Eu m-as intreba ce face si daca pleaca pina la colt dupa piine. Sa zicem ca asta e cum e, dar cum traiesti cu un om de care ti-e teama, care te-a pus in situatia de a chema Politia? Nu pentru ca ai gresit cu ceva, dar are nevoie de banii de casa, ca trebuie sa cheltuiasca cu iubita, nu? Sorry, dar eu cred ca e greu sa fii impacat cu tine atunci cind traiesti in compromis. Nu acuz pe nimeni, fiecare stie ce are de facut. Vorbesc la modul general. Si ma intristez sa tot citesc cit de greu e cu copii... The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta,[flo] Cred ca ai dreptate,acum nu il mai vreau,dar trebuie sa recunosc ca si pentru mine familia e totul...Nu imi putam imagina duminicile fara programul facut in comun,nu imi putam imagina iesiri doar in 3,mese luate tot in 3,ma bucuram in fiecare dimineata de cafeaua pe care mi-o lasa in bucatarie(chiar daca era rece),de vesnicile comentarii la timpul pe care il pierdeam cu imbracatul si aranjatul cand mergeam undeva,...si cate si mai cate... Miluna,eu sincera sa fiu,ma astept ca sotul meu sa procedeze la fel ca si al tau... Eu incerc acum sa evit si discutiile prin telefon,am obosit sa tot discutam,si rezultatul sa fie la fel.Ma bucur ca e de acord sa ramana tot la copii...Si sincera sa fiu,stiu ca daca se intoarce,inseamna ca d-soara nu il vrea sarac....Chiar daca va sta intr-un ap.,va fi al baiatului sau al fetei... Vom trai si vom vedea ce ne rezerva viitorul... Toata viata e o continua speranta... Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mirela, Am parcurs ieri toata povestea ta. Trebuie sa recunosc ca am trecut mai repede peste postarile fetelor, dar am fost foarte atenta la ce ai scris tu... Mi-a venit sa plang. Mai ales ca ma asteptam ca sotul tau sa te tina asa, la frigare... Imi pare tare rau. Acum eu stiu o poveste de-asta cu final fericit, cu personaje cam de aceeasi varsta (si parintii, si copilul - doar 1), in care EL s-a saturat de frecusurile casnice si si-a gasit amanta, venea de la munca, manca, facea dus si pleca tam-nesam la amanta, venea noaptea tarziu cu mirosul ei si cu urme du unghii pe piele... Apoi a lasat nevasta si copil si s-a mutat la mama lui, cu tot calabalacu', apoi iar venea acasa...dar la amanta tot nu renunta... Ei, nu vreau sa dau detalii, ca nu-mi face nicio placere sa-mi amintesc (familia ne este foarte apropiata - rude). Cert este ca le dau dreptate fetelor care au zis sa-i lasi si copiii d-rei, macar fro saptamana... Macar s-o ameninti ca ii lasi la el, ca tu trebuie sa pleci in concediu...[}:)] Sa-ti spun ce a facut sotia celui de mai sus: intr-o seara, tot asa, se ghiloseste sotul in oglinda, se face baiat frumos, gigea, si pleaca... Copilul (de vreo 3 pe atunci) dormea; asa ca fata noastra nu mai sta pe ganduri, cheama un taxi si tusti! dupa barbat (stia unde sta amanta)... S-a pus fata pe asteptat, a vazut cand a plecat de la madam barbatul ei si s-a dus la usa. Bazzzzzzz... aia a deschis imediat, ca la ora aia din noapte credea ca uitase tipul ceva... sa moara cand a vazut-o pe nevasta-sa!!! La care tipa i-a spus calm ca daca il doreste, i-l da, cu tot tacamul: boarfe, spalat, calcat, facut mancare, curatenie... si copii! (el mai are o fata mai mare din prima lui casatorie). Si pe langa toate astea, i-a explicat ca va avea grija sa se afle si la serviciu de relatia lor (ori patronul n-ar fi acceptatasa ceva si ar fi dat-o pe aia afara, fiind un tip familist convins si super religios...) In fine, i s-a explicat clar ca tipul nu e liber si ca are o gramada de obligatii, dar daca ea insista... nimeni nu se va baga in "dragostea" lor... In fine, amanta s-a speriat, a rupt legatura, tipul a suferit destul de mult, ca (credea el) era indragostit taaaaareee de ea, da' s-a lecuit si el cand a vazut ca suferinta amantei a durat doar fro 2 saptamani, dupa care s-a afisat cu un barbat mai in varsta, in tandreturi, prin targ... cert este tipul ca s-a intors acasa, la nevasta si la copil, acum totul este in regula, etc. Sigur ca s-au deteriorat multe sentimente dupa aceasta experienta, povestea e muuult mai complicata, el a mai plecat la fosta sotie si cand actuala nevasta era insarcinata, in fine, a fost iertat de mai multe ori, normal ca tipa are acum cam alt soi de sentimente pentru el, nu mai e iubirea aia pasionala de la inceput, nici nu mai are cum, dupa ce el a facut atatea gafe. Sigur, n-a fost numai vina lui (in cazul lor) si nici nu sunt de acord cu parerea unora ca "daca un barbat isi cauta *** in alta parte, sotia e prima vinovata". E mult prea generala afirmatia... In fine, sa-ti zic acum ca motivul principal pentru care ea l-a primit atunci inapoi a fost financiar, ea n-avea cum sa se descurce cu un ap. de 3 camere, un copil mic si un salar de bugetar... nici el nu castiga extraordinar, dar macar unde-s doi... Sigur, sunt si sentimente implicate, care au renascut pe parcurs, oamenii si-au amintit ce i-a legat la inceput, ce si-au propus sa faca cu vietile lor... Au trecut 4 ani de atunci. Oricum, ea are sufletul destul de impietrit, nu pot sa spun ca se gandeste mereu ca el ar putea pleca iar, dar nici n-ar mai fi foarte socata daca s-ar intampla... probabil nici nu l-ar mai primi inapoi, ca nu-i nici ea de fier in ceea ce priveste orgoliul... Acesta este un exemplu vazut de mine personal, indeaproape, din exterior, cunoscand foarte bine protagonistii... Sunt sigura ca fetele care au trecut prin asemenea experiente pot spune mult mai multe... De ce am scris asta??? Pentru ca si eu as inclina sa mai dau o sansa casniciei, chiar daca greselile au fost grave... Sigur, inteleg ce te face sa fii acum mai transanta, si anume spaima pe care ai tras-o cand a facut el circ. Sunt convinsa ca erai speriata din cauza copiilor, ca daca ai fi fost singura nu te-ai fi speriat chiar asa... cred ca te-ai fi enervat si tu si l-ai fi infruntat asa cum se cuvine. Oricum l-ai infruntat chemand politia, fii sigura ca el n-ar fi crezut ca vei face asta nici intr-o mie de ani si bravo tie, i-ai dovedit ca nu te poate impresiona cu niste urlete de salbatic... Acum insa trebuie sa lasi in urma si asta si sa te gandesti bine ce e de facut daca el revine cu picioarele pe pamant... mi se pare foarte scurt timpul acesta, de doar cateva saptamani, in care sa iei decizia transanta sa divortezi... Sigur ca e doar parerea mea, eu insa as mai amana divortul... Nimeni nu zice ca trebuie sa divortati. Daca e musai, vindeti casa, impartiti, treceti pe numele copiilor, poate e chiar mai bine asa, el va realiza ca se naruieste totul si poate va avea naibii vreo revelatie... Dar eu, daca as fi in locul tau, n-as divorta inca. Esti o femeie puternica si inca il mai iubesti, chiar daca te-a ranit. Daca el ar incerca sa revina, eu as zice sa-i mai dai o sansa. Daca nu-i dai sotului tau sanse, atunci cui??? Si daca el nu vrea impacarea, eu una n-as divorta de-a' naibii: Pai adica... de ce sa-i dai asa usor lui libertatea pe care tu n-o vei mai avea??? Ca un barbat divortat isi reface foooooaaaarrrte usor viata, in vreme ce o femeie cu doi copii... mai greu. Ei pleaca, isi pun coada la spinare, vin in W E sa-si plimbe copiii si li se retine din leafa pensia alimentara... in rest sint liberi, de parca n-ar fi fost vreodata insurati. In vreme ce o femeie cu copii nu va avea timp macar sa-si dea cu oja pe unghii, d'apoi sa faca ocheade cuiva...(cel putin o perioada buna). Fara divort, ca doar n-ai sa-l oferi pe tava altor ia o pauzari in timp ce tu n-ai sa poti nici sa intri la toaleta de atata treaba... las' sa stie si el ca nu e liber, ca are obligatii, ca libertatea e conditionata de cand s-a insurat... ce, va arunca pe tine si pe copii ca pe niste masele stricate?????? Poate ca e rautacioasa atitudinea asta, dar eu asa as face. Nu vreau sa dau sfaturi, sunt doar idei. Tu vei culege din toate opiniile astea cate ceva, apoi vei decide singura, ca doar asa e cel mai bine (asta e un sfat[^]). Eu iti trimit multe ganduri pozitive si ma rog sa-ti lumineze Domnul calea, mintea, gandurile, ca sa poti lua cele mai bune hotarari pentru FAMILIA ta. Chiar daca familia va fi doar din 3 membri...[V] Si sa stii ca nu esti singura! [si-eu] Dora, mami de [cri] Ami -- 7 ani - 12 februarie 2007 I'm the best, so "beep" the rest! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/hit_17dorahulpoi/my_photos"]Amelia mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dora, tot ce spui tu ar suna perfect daca Mirela n-ar avea si ea dreptul la fericire. Sa stai sa tot aduni acasa un barbat din asta, sa umbli pe la amante pe la usa, sa stai mereu cu securea deasupra capului ca stii ca el o va face din nou - hm, nu e prea roza viata asta. Eu cred ca Mirela ii va da sanse ceva timp, chiar daca acum reactioneaza asa. Insa odata ce se va obisnui fara el, ii va fi mult mai usor sa spuna STOP. Atata tot. Ea va hotari ce si cum si unde si cand. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...